هشدار از «سی سخت»

علیرضا سزاوار: رییس دستگاه قضا با اشاره به ترک فعل‌های صورت گرفته که منجر به آسیب‌های پس از زلزله شده، هشدار داد که مسئولین بدانند که اگر ترک فعلی را انجام دهند و در اثر این ترک فعل، حتی چند سال بعد خسارتی به مردم وارد شود، مسئول ترک فعل‌کننده باید پاسخگو باشد. سخنی که با استقبال کاربران شبکه های اجتماعی هم روبرو بود.
رییسی در بازدید از مناطق زلزله زده در سی سخت، به مواردی فنی و حقوقی اشاره کرد که معمولا مورد غفلت قرار می‌گیرند. مثلا با اشاره به فراوانی تعداد زمین لرزه‌ها در کشور گفت: «شهرداری ها، استانداری‌ها، دهیاری‌ها توجه داشته باشند که ساختمان و سازه‌ای نباید بدون اصول مهندسی ساخته شود و در این زمینه سازمان نظام مهندسی وظیفه قانونی دارد.»
بازدید ایشان از مردم زلزله زده با واکنش های مختلفی از سوی کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شد.

** مهسا قبادی با اشاره به کم کاری مسئولان در حمایت از زلزله زدگان سی سخت در اینستاگرام خود نوشت:
مردم سی سخت همچنان در وضع بسیار بد و بحرانی بسر میبرند و از طرف دولت به انها مدیریت و رسیدگی نشده. هرچند که سفر رییس قوه قضاییه و زلزله سی سخت کاملا غیرمنتظره، همزمان بود؛ اما رئیسی پای درد و دل زلزله زده‌ها نشست. رئیسی به ترک فعل‌های صورت گرفته که منجر به آسیب‌های پس از زلزله شد هم پرداخت و هشدار داده که مدیرانی که ترک فعل می کنن، حتی چند سال هم باید پاسخگو باشد.

** آقا سید هم در توییتی به دقت نظر رییس دستگاه قضا در بازدید از مناطق زلزله زده اشاره کرد و نوشت:
حاج اقا رییسی تو بازدید از سی سخت گفتن که صد‌ها خانه در جریان زلزله سی سخت دچار آسیب شدند که حدود ۴۰۰ عدد از این خانه‌ها باید آواربرداری شوند. این نشون میده که با دقت بازدید کردن و مشکلات رو مدنظر قرار دادن نه اینکه فقط بخوان یه بازدید نمایشی کننو کلیات تحویل مردم بدن. حاج آقا حتی بنیاد مسکن رو هم موظف کرده ساخت واحد‌های مسکونی زلزله زدگان رو شروع کنه.

** محمد مهدی دهقان نژاد هم با انتشار عکسی که درد و دل کردن مردم با رییس دستگاه را نشان می دهد، در اینستاگرام خود نوشت:
ساختمان‌ها و بنا‌هایی که مقاوم و ایمن ساخته شده بودن دچار مشکل نشدن؛ اما آن دسته از بنا‌هایی که ایمنی کافی در ساخت و ساز آن‌ها رعایت نشده بود، آسیب دیدن. چرا شهرداری و فرمانداری تو این قضیه کوتاهی کرده؟ در واقع مدیران این ارگان‌ها ترک فعل کردن که خود رییسی هشدار داده به این کم کاری‌ها رسیدگی می کنه. تازه وظیفه روحانی بود بره سی سخت ولی رئیسی رفت تا یه دلگرمی کوچکی برای مردم باشه. مردم، این جماعت لیبرال کاری برای شما نخواهند کرد. انها در فکر رفاه و اسایش خود هستند. امیدوارم بازهم فریب این جریان رو نخوریم…

** محمد علی روشن هم در توییتی به پیشگام بودن رییسی در حمایت از مردم اشاره کرد و نوشت:
متاسفانه بلای طبیعی زلزله این بار هموطنانمان را در سی‌سخت و در این زمستان سرد گرفتار کرد و بازهم مثل همیشه نیروهای مسلح، بسیج و مردم جلوتر از دولت به عرصه کمک ورود کردند و آقای رئیسی هم زودتر از جناب روحانی که ریاست دولت را بر عهده دارد و جناب نوبخت که باید بودجه اختصاص بدهد، در جمع زلزله‌زدگان حضور یافت.

** محمد اکبر زاده در اینستاگرام خود به نفس حضور رییسی در بین زلزله زده‌ها اشاره کرد و نوشت:
شاید مهم‌ترین اثر حضور میدانی رئیسی در سی سخت کهکیلویه این بود که معضلات و مصائب زلزله‌زدگان در کانون توجه قرار بگیرد و مردم به رسیدگی فوری و جدی امور امیدوار شوند! عمده گلایه مردم هم حول همین موضوع بود که مشکلاتشان دیده نشده!
آقایانِ مسؤل! نفسِ حضور در میدان موضوعیت دارد!

**طهورا هم در اینستاگرام به دیدار رییسی با زلزله زدگان پرداخت و نوشت:
آقای رئیسی گیلان، آقای رئیسی عراق، آقای رئیسی سی سخت و یاسوج
آقای رئیسی رفته همه جا رو دیوار بکشه! اونی که کلید داشت خوابه، اونی که میگفتن دیوار میکشه، در دلِ مردم زلزله زده؛ بدون فاصله!!!! احسنت و خداقوت آقای رئیسی
روحانی: تمام امکانات را در مناطق زلزله زده سی سخت فراهم کنید.
رئیسی: بر خود وظیفه میدانستم که برای ابراز همدردی با مردم و بررسی از نزدیک اوضاع اینجا بیایم.
[ نیازی نیست که تفاوت هارو توضیح بدم ]

** سید جواد موسوی جم هم در توییتی به مقایسه اقدام استاندار سابق خوزستان و رییس قوه قضاییه پرداخت و نوشت:
مدعی العموم استان خوزستان علیه شریعتی و برپا‌کنندگان جشن خداحافظی وی که در تالار نفت برگزار شد، شکایت کند.
همون طور که آقای رئیسی در شهر زلزله زده سی سخت گفت که باید فاصله طبقاتی و تبعیض‌ها رو در جمهوری اسلامی از بین ببریم و به ترک فعل‌ها رسیدگی کنیم. پس چه شروعی بهتر از این در استان خوزستان… بسم الله

** یعقوب کریمی هم درباره این سفر از اتفاقی که برایش رخ داده، توییت زد:
پیام اومده برام:
سلام خونمون خراب شده، به مردم بگید کمک کنن خدا خیرتون بده. فقط سپاه و آقای رئیسی اومدن، نمیدونیم چیکار کنیم.
مسئولین مردم سی سخت در این سرما گیر کردن، فکر کنید خانواده‌ی خودتون گیر افتادن.

** مجید افشار هم در توییتی از این بازدید حمایت کرد و نوشت:
رئیسی نامش و مردمداری صفتش!
در حالی که بسیاری از مدیران از ترس کرونا در سوراخ موش پنهان شده و بیانیه میخوانند، رئیس قوه قضاییه به داخل خانه‌های تخریب شده شهر زلزله زده‌ی سی سخت میرود تا مشکل مردم را از نزدیک لمس و اسباب رفع مشکل را فراهم کند.

** سعید هم در توییتی به هشدار رییسی نسبت به ترک فعل برخی از مسئولان پرداخت و نوشت:
دادستان استان کهگیلویه و بویراحمد باید دست به کار بشه و ترک فعل هایی که تو ساخت و ساز این مردم انجام شده رو پیگیری کنه. یکسری از ترک فعل‌ها هم مربوطه به الانه که مردم چند شب اول رو تو سرما گذروندن و فرمانداری و استانداری عین خیالش نبود.

مطالعه بیشتر بستن