ملت آمریکا قربانی نقض دولتی حقوق بشر

ایالات متحده آمریکا در دهه‌های گذشته همواره ادعای دفاع از مبانی و اصول حقوق بشر را داشته و از این رو در خصوص وضعیت و شرایط حقوق بشر در سایر کشورها اظهارات مداخله جویانه داشته است. حال آنکه در داخل کشور خود به طور مکرر و فاحش حقوق بشر را نقض می‌کند. آمریکا کشوری است که غنی و فقیر هر روز در این کشور بیشتر و زنان و کودکان در امور روزمره متحمل تبعیضات زیادی شده

و حقوق آنها به آسانی نقض می شودآمریکا دارای بیشترین جمعیت زندانیان جهان بوده و ۲۵ درصد از جمعیت کل زندانیان جهان به این کشور تعلق دارد و این در حالی است که تنها ۵ درصد از جمعیت جهان در آمریکا زندگی می کنند. همچنین درحالیکه آمریکا غنی ترین کشور جهان محسوب می شود، میلیون‌ها آمریکایی در فقر و بعضا در فقر شدید زندگی می کنند و معضل بی خانمان‌ها در شهرهای بزرگ در حال افزایش است؛ تبعیض علیه رنگین پوستان هم همچنان ادامه دارد.
اوضاع حقوق بشر در داخل آمریکا را می‌توان در چند عنوان دسته بندی کرد.

= نقض حقوق مسلمانان
در آمریکا تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی کاملاً آشکار است و در این میان، تبعیض علیه مسلمانان در رتبه اول قرار دارد. با روی کار آمدن ترامپ، تبعیض‌ها علیه مسلمانان در آمریکا تشدید شده است. دونالد ترامپ موضوع اسلام هراسی را به ابزاری برای تحقق سیاست‌های خود تبدیل ساخته و با اقداماتی نظیر ممنوع ساختن ورود اتباع برخی کشورهای مسلمان به روند اسلام هراسی و اسلام ستیزی در این کشور دامن زده است. اسلام هراسی و تأثیر آن بر مردم آمریکا بعضاً در قالب واکنش به حجاب زنان مسلمان نیز متجلی می شود. خشم و بدبینی نسبت به مسلمانان در جامعه آمریکا موجب افزایش اقدامات خشونت‌بار و تنفر بر ضد مسلمانان این کشور شده است. در واقع مسلمانان به‌عنوان گروه‌های خشونت‌طلبی معرفی می شوند که درصدد سیطره بر آمریکا و از بین بردن ارزش‌ها و اصول این کشور هستند.
با وجود آنکه مسلمانان تنها کمتر از یک درصد جمعیت شهروندان آمریکایی را تشکیل می‌دهند، اما ۲۵ درصد از پرونده‌های شکایت مرتبط با تبعیض شغلی از سوی مسلمانان صورت می‌پذیرد. از جمله آنکه در برخی موارد، مسلمانان به دلیل اعتقادات دینی از کار اخراج یا دچار سایر محدودیت‌های شغلی می‌شوند.

= تبعیض نژادی
در امریکای مدعی آزادی و حقوق بشر، حقوق سیاه‌پوستان و سرخپوستان به‌کلی نادیده گرفته می‌شود. مسئله تبعیض نژادی و نژادپرستی در آمریکا، یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی این کشور است. این معضل نتیجه ساختار نژادپرستانه آمریکا است که ریشه‌ای تاریخی دارد و برده داری، ‌جداسازی نژادی، مدارس جداگانه برای سرخپوستان و اقلیت‌های نژادی و اردوگاه‌های بزرگ برای لاتین تبارها از نمادهای آن محسوب می‌شود. این پدیده در دانشگاه‌ها، مراکز خدماتی و درمانی، بیمارستان‌ها، مدارس و فروشگاه‌ها دیده می شود. دادگاه‌ها و نظام قضایی آمریکا نیز دارای سیستمی با ساختار نژادپرستانه هستند و به عبارتی همیشه حق با یک سفیدپوست است. یکی از مهمترین پیامدهای نژادپرستی در آمریکا، دوقطبی شدن جامعه است. به‌ویژه اینکه برخی از سفیدپوستان آمریکایی بعد از پیروزی ترامپ بر منحصر به فرد بودن خودشان اعتقاد بیشتری پیدا کرده اند. از سوی دیگر مقامات آمریکایی به رغم تأکید ظاهری بر حقوق مدنی و سیاسی، در عمل توجهی به رفع مشکلات ناشی از تبعیض نژادی در این کشور نداشته‌اند. اقلیت‌های نژادی پرشمار و متنوعی در آمریکا زیست می‌کنند که در بین آنها، سیاه پوستان با جمعیتی بالغ بر ۴۰ میلیون نفر یعنی ۱۳ درصد از کل جمعیت آمریکا، بزرگترین اقلیت قومی در این کشور محسوب می‌شوند.

= نقض حقوق مهاجران
دولت ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، همواره موضع سرسختی در قبال مهاجران و پناهجویان داشته و برای متوقف ساختن روند مهاجرت، دست به اقدامات متعدد از جمله لغو توافق‌های مربوطه و وضع قوانین محدودکننده زده است. افرادی که بصورت غیرقانونی وارد ایالات متحده شوند و فاقد گذرنامه باشند، تا زمانی که اداره مهاجرت در مورد آنها تصمیم بگیرد باید در بازداشت مهاجرین بمانند. بعد از بررسی‌های اداره مهاجرت یا به آنها گذرنامه داده شده و آزاد می شوند یا اینکه به کشور خود بازگردانده می شوند. این بازداشتگاه‌ها بسیار به زندان شباهت دارد. آمار‌های رسمی نشان می‌دهد بیش از هزاران پناهجو در دوره بازداشت در اداره مهاجرت و گمرک آمریکا مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند. این درحالی است که سازمان‌های نظارتی تخمین زده‌اند میزان سوءاستفاده‌های جنسی به مراتب بالاتر از این آمار و ارقام است. زیرا بسیاری از این پناهجویان به زبان انگلیسی مسلط نبوده و در نتیجه نمی توانستند این جنایت‌ها را گزارش کنند. همچنین از آنجایی که این پناهجویان شهروند آمریکا محسوب نمی شدند، هیچ حقی برای گزارش ظلمی که به آنها وارد شده بود را نداشته اند.همچنین در طول انجام بررسی‌ها، کودکان از والدین خود جدا می شوند و این جدایی در برخی موارد حتی به شش هفته نیز می رسد. محیط بازداشتگاه برای کودکان به شدت اضطراب آور و ترسناک است.

= خشونت پلیس
در آمریکا تعداد زیادی از شهروندان توسط پلیس کشته و یا مصدوم می‌شوند که در این بین سیاه پوستان به نسبت از سهم بیشتری برخوردارند. خشونتی که علیه اقلیت‌‌ها در جامعه آمریکا توسط پلیس اعمال می‌ شود، ریشه در نژادپرستی عمیقی دارد که از دیرباز در ایالات متحده آمریکا، حکمفرما بوده و همچنین بازتابی از خشونت نهادینه شده در جامعه این کشور است.

= زندان و مجازات غیر حقوقی
با وجودی که آمریکا اجرای حکم اعدام در ایران را موردانتقاد شدید قرار می دهد اما اعدام در این کشور به شیوه‌های نظیر تزریق‌ مرگبار و صندلی‌ اعدام الکتریکی اجرا می شود. آمارها نیز خبر از افزایش بی‌سابقه زندانیان سیاه‌پوست در این کشور می‌دهد. در مناطق سیاهپوست‌نشین آمریکا، از هر پنج جوان سیاه پوست چهار نفر در طول زندگی خود ممکن است به اتهام‌های مختلف دستگیر و زندانی شوند. از زمان انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا، دولتمردان آمریکایی عملاً بر لزوم شکنجه زندانیان و بازداشت شدگان صحه نهاده‌اند؛ برای مثال، بر اساس آخرین گزارش عفو بین الملل، دونالد ترامپ در مصاحبه ای در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۷ به حمایت از شکنجه اشاره کرد. عفو بین الملل در گزارشی تأکید کرده است که دولت آمریکا هیچ اقدامی در راستای پایان دادن به نقض حقوق بشر ازجمله شکنجه انجام نداده است.

= آزادی حمل سلاح
قانون حمل آزادانه سلاح از جمله مواردی است که جان و حریم شخصی شهروندان آمریکایی را به مخاطره انداخته و حق حیات و امنیت را از آنها سلب کرده است. حمل اسلحه در این کشور آزاد و خرید و فروش آن در میان شهروندان رایج است. بنا بر تحقیقات ۳۰ درصد از بزرگسالان در این کشور با خود اسلحه حمل می کنند آمریکا تقریبا تنها کشوری در جهان است که افراد بدون انگیزه شخصی و عداوت با یکدیگر، به سوی هم شلیک می کنند. آمارها نشان می دهد که تعداد قربانیان خشونت‌های مسلحانه در امریکا از ابتدای دهه ۱۹۷۰ یعنی قریب به ۵۰ سال از تعداد کشته شدگان در جنگ‌های امریکا طی ۲۳۰ سال گذشته بیشتر بوده است. به ازای هر سه امریکایی، دو تن مسلح هستند و برخی از سلاح‌های به فروش رسیده در فروشگاه‌های امریکا در سازمان ارتش برخی از کشورهای جهان یافت نمی شود. سالانه بیش از ۲۰ هزار نفر در اثر شلیک گلوله در امریکا جان خود را از دست می دهند و بیماران روانی، سرخوردگان اجتماعی و جنایتکاران به راحتی به سلاح دسترسی دارند. طبق گزارش منابع آمریکایی به طور میانگین در هفته، یک بار تیراندازی در مدارس رخ می دهد. روزانه بیش از ۹۰ نفر (سالی ۳۳ هزار نفر) به‌وسیله سلاح گرم قربانی خودخواهی و پول‌پرستی تولیدکنندگان اسلحه و مافیای سلاح و مهمات می‌شوند. اما دولتمردان آمریکا با طرح مباحث مختلف، موضوع محدودیت و کنترل اسلحه را به حاشیه می‌برند.

= خشونت علیه زنان
برخلاف ادعاهایی که در مورد تساوی کامل زن و مرد در آمریکا وجود دارد شواهد نشان‌دهنده تبعیض‌های فاحش جنسیتی میان زنان و مردان در محیط‌های کاری است. براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا، از هر ۵ زن حداقل یک نفر در طول زندگی خود مورد تجاوز قرار گرفته است. همچنین در این کشور ۴۳.۶ درصد از زنان، برخی از انواع خشونت جنسی را در طول زندگی تجربه کرده‌اند. خشونت‌ها علیه زنان در آمریکا در قالب تعرضات جنسی و خانگی و نیز بهره برداری از زنان در فیلم‌ها و تبلیغات پورنو انجام می‌شود. متأسفانه هنوز در کشور آمریکا ۱۶ درصد از مردان بر این باورند که مورد ضرب و شتم قرار دادن زنان امری قابل توجیه است. علاوه بر این در حال حاضر تفاوت بسیار زیادی در زمینه دریافت حقوق میان زنان آمریکایی به ویژه زنان سیاه‌پوست و مردان وجود دارد. همچنین افشای این حقیقت ضرورت دارد که تا چند وقت اخیر برای زنان بومی آمریکا این امکان وجود نداشت تا در صورت مورد تعرض قرار گرفتن از سوی مردان به تشکیل پرونده در این زمینه مبادرت ورزند.

= نقض حریم خصوصی
یکی دیگر از ابعاد نقض حقوق بشر در آمریکا، نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی در این کشور است. استفاده از دستگاه‌های متعدد جاسوسی، تعدی به حریم خصوصی به بهانه‌های مختلف، بازجویی‌های پی در پی از ابزارهای اطلاع رسانی و اینترنتی مردم، همه و همه بخشی از نقض‌هایی است که دولت آمریکا علیه حریم خصوصی مردم خود در حال انجام آن است. در این زمینه سایت افشاگر ویکی لیکس اسناد محرمانه آژانس اطلاعات مرکزی امریکا، سیا، را منتشر کرد.
اکنون براساس این اسناد مشخص شده است که میلیون‌ها تلفن هوشمند در امریکا همچون دستگاه‌های استراق سمع، اطلاعات خصوصی شهروندان را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی قرار می دهند. همچنین این سازمان‌ها قادر هستند از طریق تلویزیون‌های هوشمند، به اسرار زندگی خصوصی افراد دسترسی پیدا کنند. رصد میلیاردها داده در شبکه‌های اجتماعی نیز از دیگر شیوه‌های جاسوسی نوین در امریکا به شمار می آید.
با این اوصاف می‌توان نوشت گزارش‌ها حاکی از آن است که ایالات متحده آمریکا در عین ادعای حمایت از حقوق بشر به نقض مکرر آن در سطح داخلی و بین المللی نیز می‌پردازد. آنچه بیان شد تنها گوشه‌ای از موارد آشکار نقض حقوق بشر و شهروندی در کشور مدعی دفاع از حقوق بشر است، مدعی‌ای که هر روز کشور‌های آزاد و مستقل را به این بهانه متهم می‌کند.

مطالعه بیشتر بستن