ایجاد برنامه‌های رفاهی برای وکلا

محمد مهدی شجاعی در مورد شرح وظایف کمیسیون رفاه و تعاون گفت: ارائه خدمات رفاهی اعم از امور مربوط به بیمه، برنامه‌های ورزشی، سیاحتی و زیارتی، تشکیل صندوق قرض الحسنه، مذاکره با بانک‌ها و موسسات مالی برای اخذ تسهیلات مالی، تشکیل تعاونی مسکن و مذاکره با مراکز درمانی برای ارائه خدمات درمانی به وکلا از جمله وظایف این کمیسیون است.
وی افزود: در اولین جلسه این کمیسیون، پیشنهادهای اعضا ارائه و ثبت شد و مقرر گردید در جلسات بعدی راهکارهای عملی اجرای

پیشنهادات مورد بررسی قرار گیرد تا در زمانی کوتاه نسبت به عملیاتی شدن آنها اقدامات لازم صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای کرمان، شجاعی تصریح کرد: هدف از تشکیل و عضو گیری کمیسیون‌ها مشارکت دادن وکلا در ارائه راهبردها برای پیشبرد اهداف هیات مدیره مرکز است و همه وکلا می‌توانند پیشنهادات و راهکارهای خود را از مجاری ارتباطی معرفی شده توسط روابط عمومی مرکز ارائه و برای پیشبرد برنامه‌ها مشارکت نمایند چه اینکه هر کدام از وکلا پتانسیل‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی دارند که مجموعه آنها می تواند در رسیدن به اهداف مرکز در زمینه امور رفاهی بسیار موثر باشد.
وی تاکید کرد: با توجه به دشواری‌ها و استرس‌های شغل وکالت، همکاران وکیل استحقاق برخورداری از برنامه‌های متنوع رفاهی را دارند و تلاش می شود در این دوره از فعالیت هیات مدیره اقدامات اساسی و موثری در این زمینه انجام شود.

برگزاری سمینار کارآموزان مرکز وکلای قوه قضائیه استان قم
سمینار کارآموزان مرکز وکلای قوه قضائیه استان قم با حضور رئیس، نائب رئیس و رئیس کمیسیون آموزش و اختبار برگزار گردید ، کارآموزان پس از گذشت ۱۸ ماه حضور در محاکم و فعالیت زیر نظر وکیل سرپرست و برگزاری سمینار، کارآموزی خود را به اتمام رساندند و در نیمه مرداد ماه اختبار و مراسم تحلیف انها جهت دریافت پروانه وکالت پایه یک برگزار می‌گردد.

لزوم نظارت بر وضعیت پارکینگ‌های عمومی در نقاط پرتردد
رئیس کل دادگستری چهارمحال بختیاری در دیدار با مدیرکل مسکن و شهرسازی بر ضرورت احداث پارکینگ‌های عمومی در نقاط شلوغ و پر تردد شهری و نیز نظارت بر نحوه فعالیت این اماکن تأکید کرد.
احمدرضا بهرامی در این دیدار با اشاره به توسعه و افزایش فروشگاه‌ها و صنوف تجاری در نقاط مختلف شهری و به تبع آن افزایش میزان تردد مردم، خواستار پیش بینی محل‌های مناسب جهت احداث پارگینگ عمومی در خیابان های شلوغ شهرکرد شد. وی اظهار داشت: اداره کل مسکن و شهرسازی استان به عنوان نهاد متولی نظارت بر معماری و ساخت و ساز شهری می بایست به صورت مستمر وضعیت پارکینگ های عمومی شهر را رصد و با هرگونه تخلفی که منجر به تغییر کاربری این اماکن می گردد برخورد نماید. او همچنین با اشاره به رسیدگی قضایی به پرونده های مطروحه از سوی اداره کل مسکن و شهرسازی استان تصریح نمود: پرونده هایی که با موضوع مشترک و توأمان توسط به دادگستری ارجاع می شوند لازم است پیش از ارجاع مورد بررسی و جمع بندی قرارگیرند تا در یک شعبه واحد به آنها رسیدگی شود

مطالعه بیشتر بستن

انهدام شبکه بزرگ قاچاق سازمان یافته سوخت در شرق کشور

رییس کل دادگستری استان کرمان از انهدام شبکه گسترده قاچاق سوخت در شرق کشور خبر داد و گفت: تحقیقات اولیه نشان می دهد این شبکه قاچاق در مجموع ۲۴میلیون لیتر سوخت را در سال قاچاق نموده است
یدالله موحد در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت:پس از تاکیدات حضرت آیت الله رییسی،ریاست محترم قوه قضاییه مبنی بر اولویت برخورد با شبکه های قاچاق سازمان یافته سوخت،دستگاه قضایی استان کرمان با همکاری نهاد های اطلاعاتی و امنیتی رسیدگی به این موضوع را در دستور کار ویژه خود قرار داده است . رییس شورای قضایی استان کرمان گفت:در پی رصدهای اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج)در سازمان اطلاعات سپاه اعضای یک شبکه گسترده قاچاق سوخت در شرق کشور مورد شناسایی قرار گرفت. نماینده عالی دستگاه قضایی در استان کرمان در خصوص شیوه کار متهمین اعلام کرد:اعضای این شبکه با همکاری برخی از شرکت های مسافربری اقدام به صدور صورت وضعیت های صوری برای خودروها نموده و سپس سوخت حاصل از این روش را در اختیار خریداران سوخت و قاچاقچیان سوخت قرار می دادند. رییس شورای قضایی استان کرمان خاطرنشان ساخت:با بررسی های اطلاعاتی بعمل آمده،آمارها بیانگر این مطلب است که متاسفانه بخشی از سهمیه سوخت منطقه جنوب شرق کشور توسط این شبکه با تخلفات صورت گرفته از کشور خارج گردیده است. در این رابطه ۱۳نفر از اعضای اصلی این باند در نقاط مختلف کشور تحت پیگرد قضایی قرار گرفته و دستگیر شده اند که دو نفر از دستگیر شدگان مربوط به شرق استان کرمان می باشند . وی با اشاره به اینکه تحقیقات اولیه نشان می دهد این شبکه قاچاق در مجموع ۲۴میلیون لیتر سوخت را در سال قاچاق نموده است،افزود: در این رابطه بیش از ۵۰ کارت سوخت مهاجر در جایگاه‌های سوخت جنوبشرق کشور شناسایی و با دستور مقامات قضائی مسدود شده اند. این مقام ارشد قضایی در استان کرمان تاکید کرد: جلوگیری از قاچاق کالا و سوخت یکی از نیازهای جدی در جهت تحقق شعار سال مبنی بر رونق و جهش تولید و تقویت اقتصاد ملی است.

تعیین ظرفیت پذیرش وکیل بر اساس نیاز حوزه های قضایی جدید در کرمان

در دیدار عباس هادی زاده رییس و محمد مهدی شجاعی نایب رییس مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان با یدالله موحد رییس کل دادگستری استان کرمان موضوع ظرفیت جذب وکیل این مرکز در سال ۱۳۹۹ مورد بررسی قرار گرفت. در این دیدار عنوان شد با توجه به افزوده شدن حوزه های قضایی جدید از جمله در جازموریان، کشکوئیه، بروات، نرماشیر، ساردودیه، فردوس و اسماعیله به حوزه های قضایی استان کرمان ظرفیت خاصی به این حوزه ها اختصاص خواهد یافت. همچنین تصریح شد با بررسی دقیق تر، در شهر هایی که نسبت به جمعیت کمبود وکیل وجود دارد، پذیرش بیشتری در آزمون جذب وکیل صورت خواهد گرفت.
رییس کل دادگستری کرمان در این دیدار از وکلای دادگستری خواست ثبت لوایح و وکالتنامه خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند و فقط در هنگام جلسات رسیدگی و امور ضروری حضور داشته و از حضور غیرضروری در در محاکم خودداری نمایند. یدالله موحد در ادامه با انتقاد از حضور نامنظم و عدم حضور برخی وکلا در شهرهایی که به عنوان وکیل در آن شهر پذیرش شده اند از مرکز وکلای قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری خواست بیش از گذشته این تخلف را پیگیری نموده و از بی نظمی در این مورد جلوگیری نمایند.
وی همچنین در مورد همکاری و انجام مکاتبات اداری و طی نمودن مراحل قانونی برای واگذاری یک قطعه زمین برای احداث ساختمان مرکز وکلای قوه قضاییه قول مساعد داد.موحد همچنین در این جلسه از نهادهای وکالتی در استان کرمان خواست مشارکت و حضور بیشتر و موثرتری در جشنواره رسانه ای قلم و عدالت داشته باشند.

 

 

 

نیازسنجی پذیرش کاراموزان وکالت در مازندران

نشست مشترک اداره کل دادگستری مازندران و مرکز وکلای قوه قضاییه استان در جهت نیازسنجی پذیرش کاراموزان وکالت برگزار شد.
به منظور نیازسنجی وتعیین ظرفیت پذیرش کاراموزان وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه مازندران سال ٩٩ درحوزه های قضایی استان، نشستی با حضور ریاست کل محترم دادگستری مازندران و ریس و تعدادی از اعضاء هیات مدیره مرکز وکلاء استان برگزار گردید.
دراین جلسه که باحضورحجه السلام اکبری ریاست محترم اداره کل دادگستری مازندران و یونس آزرده ریس مرکز وکلای قوه قضاییه استان به همراه آقایان علی بابایی ریس کمیسیون کاراموزان و شاهین نوری ریس کمیسیون پژوهش وعلیرضا دارابی بازرس هیات مدیره درمحل دفتر ریاست کل دادگستری استان برگزار کردید، ضمن برسی و نیاز سنجی دقیق وهمه جانبه از جمله درنظرگرفتن تعداد متقاضیان اخذ پروانه وکالت ومیزان نیاز و ظرفیت هرحوزه قضایی و نیز ظرفیتهای ارائه خدمات آموزشی به کاراموزان تعداد مورد نیاز هر حوزه قضایی با تامین نظر مشترک مرکز و دادگستری استان به تفکیک تعیین گردید.
در ادامه این نشست حجه السلام والمسلمین اکبری ریاست دادگستری استان ضمن تقدیراز خدمات وکلای مرکز، حضور وکیل در پرونده های قضایی را کمک به دستگاه قضایی دراجرای صحیح عدالت دانسته و بیان داشتند به جهت ارتقاء سطح دانش قضایی دراینده نزدیک تحلیل اراء قضایی محاکم استان با حضور مشترک قضات و وکلا دردستور کار دادگستریها قرار خواهد گرفت، ایشان در ادامه ضمن تاکید برنقش وکیل در اجرای عدالت، وکلا را بازوان دستگاه قضایی و یکی از دو بال فرشته عدالت دانسته وبر تعامل بیشتر این نهاد با دادگستریها تاکید نمودند،
همچنین یونس ازرده ریس مرکز وکلای مازندران ضمن تقدیر از ریاست دادگستری استان در توجه واهتمام موثر ایشان به نقش وکیل در محاکم اظهار داشتند تربیت وآموزش وکیل کارامد و توانمند از جمله دغدغه های مجموعه مرکز وکلای مازندران بوده که این مرکز بدان توجه جدی دارد.
وی در ادامه به برخی کاستی ها ومشکلات از جمله مسئله انجام معاضدت وکلا و توجه بیشتر به شأن وکیل اشاره و از ریاست محترم کل دادگستری استان درخواست اهتمام ویژه دراین خصوص نمود.

مطالعه بیشتر بستن