آموزش را در هفته‌نامه جدی بگیرید

«حامی‌عدالت» را می‌توان از دو منظر مثبت و منفی مورد ارزیابی قرار داد. با تقسیم‌بندی نقاط مثبت و منفی نشریه، می‌توان نظرات و پیشنهاداتی ارائه کرد که برای دست‌اندرکاران نشریه، سازنده باشد. امید است این تقسیم‌بندی و مشتقات آن که با مطالعه چند شماره از این نشریه‌ی حقوقی انجام داده‌ام، مفید واقع شود


نقاط قوت هفته‌نامه
نقاط مثبت شامل چند مورد است که نخست، نام انتخاب شده برای نشریه است.
عبارت «حامی عدالت» که برای نام نشریه برگزیده شده؛ گذشته از آن که عبارتی مانوس برای عموم مردم است، مبین دغدغه‌مندی دست اندرکاران نشریه در موضوع عدالت، و گسترش و تقویت آن در جامعه است.
مورد دیگر شکل و صورت ظاهری نشریه است. شکل ظاهری حامی‌عدالت، از حیث فونت نگارش مطالب، فرمت‌بندی آن، صفحه آرایی و استفاده به‌جا از رنگ‌ها و تصاویر متناسب با موضوع، درخور توجه است.
مورد سومی که می‌توانم در رابطه با نقاط مثبت نشریه به آن اشاره کنم، مطالب گردآوری شده است که در عین متنوع بودن از حیث محتوا و ماهیت، از یک انسجام منطقی و معقول برخوردار است.
مورد چهارم نیز زبان بیان مطالب نشریه است که زبانی شیوا، گویا و عامه پسند دارد. قیمت نشریه نیز نکته مهم و مورد پنجم است. قیمت مجله با توجه به میزان کاری که از حیث شکل و محتوا در آن انجام شده، از نظر اقتصادی بسیار مناسب است و این نکته برای دانشجویان و افرادی که فعالیت حقوقی ندارند و تنها به صرف علاقه و بالابردن دانش حقوقی خود مبادرت به خرید نشریه می‌کنند، یک ویژگی عالی محسوب می‌شود.
مورد ششم، نوع محتوای مطالب است. به نظر می‌رسد مطالب نشریه در بیشتر موارد، از تحلیل صرف، فراتر رفته و رویکرد کاربردی و عملی پیدا کرده است.
بهره‌گیری از دانش و خرد تمامی صاحبنظران در رشته‌های مختلف که به نوعی با مسائل حقوقی ارتباط پیدا می‌‌کند، نکته هفتم در این باره است. بهر‌ه‌مندی از خرد جمعی و استفاده از نظرات صاحب‌نظران در عرصه‌های مختلف که در برخی موارد، در قالب مصاحبه منتشر شده، قابل توجه است.

نکات منفی نشریه
نکته‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم مربوط می‌شود به سرفصل‌هایی که برای بیان مطالب انتخاب می‌شود. این سرفصل‌ها کاربردی و دقیق است مانند رهنمود، خبر ویژه، وکالت، حقوق عامه، گزارش و مطالب دیگری که در قالب‌ها و اشکال دیگر بیان می‌شوند، اما مشکلی که وجود دارد این است که: نخست، در چیدمان این سرفصل‌ها در نشریه، پراکندگی وجود دارد. در برخی شماره‌ها سرفصل‌ها این طور چینش شده که رهنمود، خبر ویژه، حقوق بشر، وکالت و‌‌… قرار گرفته و بعد دوباره همان یک سرفصل تکرار شده است. مثلا سرفصل حقوق بشر دو بار تکرار شده که به نظر صورت درستی ندارد. این نکته ممکن است برای مخاطب نوعی سردرگمی ایجاد کند و یا صورت صحیحی ایجاد نکند.
مورد دومی که می‌توانم در این باره به آن اشاره کنم، ماهیت یکسان مطالبی است که سرفصل متفاوتی دارند. برخی از سرفصل‌ها گرچه در نگاه اول متفاوت به نظر می‌رسد اما در واقع، ماهیت مشترک و یکسانی دارند؛ به عنوان مثال، حقوق عامه، حقوق شهروندی، حقوق بشر، هرکدام درنگاه اول موضوعات مجزایی دارند، اما با دقت که نگاه می‌کنیم، پایه و اساس همگی را یکی می‌بینیم. این تفاوت در نام‌گذاری، ماهیت موضوع را متفاوت نمی‌کند و به نظر می‌رسد بهتر است به این شکل دسته‌بندی نشود و یا تغییری در این دسته‌بندی‌ها به وجود بیاید.
نکته دیگری که می‌توانم به آن اشاره کنم، نوآوری است. به نظر می‌رسد نوآوری خاصی در نشریه وجود ندارد، زیرا نشریاتی که به طور تخصصی روی موضوعات حقوقی کار کرده‌اند کم نیستند و بهتر است ابداع و خلاقیتی حال چه در بعد شکلی، چه در بعد ماهیتی آن به وجود بیاید تا آن را از سایر نشریات و مجلات متمایز کند.

چند مورد دیگر
آگاهی‌رسانی به عموم مردم، درباره انتشار چنین نشریه‌ای در کشور، قدری ضعیف است. بهتر است این معرفی و اگاهی‌رسانی قدری گسترده‌تر باشد. به عنوان مثال پیشنهاد می‌شود نسخی از آن، به واحدهای ستادی و قضائی دادگستری‌ها، ارسال شود، تا ضمن استفاده پرسنل مجموعه‌های نامبرده، ارباب رجوع نیز از مطالب آن استفتده کنند. دادسراها و دادگاه‌ها که محل تردد عموم مردم است، شاید در این رابطه از اماکن موثرتری نیز باشد.
مورد دیگر این‌که به جنبه آموزش در حامی‌عدالت، بهتر است بیشتر توجه شود. اهتمام بیشتر در آموزش همگانی و عمومی مردم در نشریه، یکی از نکات کاربردی و مدثر بر دانش و فرهنگ مردم است که در رابطه با این نشریه نیز پیشنهاد می‌شود.
این پیشنهاد، بیشتر از این رو صورت می‌گیرد که مردم عزیز کشور ما غالبا به حقوقی که در اسناد و قوانین مختلف پیش‌بینی و در نظر گرفته شده است آگاهی ندارند. چنانچه این حقوق به اطلاع ایشان برسد، با آگاهی بیشتر، مطالبه‌گری‌شان از مسئولین، به‌ویژه قوه‌ی محترم قضائیه که رسالت آن به تمامی با حق است، بیشتر و منطقی‌تر خواهد شد.

پیشنهادی با نگاه قضائی
در پایان سخن، حقیر به عنوان یک عضو بسیار کوچک از مجموعه بزرگ قوه قضائیه، پیشنهادی دارم. پیشنهاد من مبنی بر بعد آموزشی است که پیش‌تر عنوان کردم. با توجه به شغلی که در قوه‌ی قضایه کشور دارم، و روزانه با مردم خوب کشورم، برخورد و تعامل دارم، این نکته را دریافته‌ام که مردم به راستی، آگاهی کمی از حقوق‌شان دارند.
در این رابطه، تاکید بنده حقیقتا روی بعد آموزشی نشریه است. باید به هرشکلی که امکانش هست، ردم بدانند که در کشور خود چه حقی دارند، باید در این رابطه آموزش ببینند.
مردم تا آموزش نبینند و آگاه نشوند، حتی در رابطه با مسائل روزانه خود که ممکن است به دلیلی به دادگاه و مراجع قضائی راه پیدا کند هم، واقف نمی‌شوند. این روشنگری و آموزش واقعا به وسیله عزیزانی میسر می‌شود که دستی بر آتش دارند و تریبونی برای آموزش.
شخصا از زحمات دست‌اندرکاران «حامی‌عدالت» که این نشریه خوب و شایسته را هر هفته به جامعه راهی می‌کنند، به ویژه خانم لیلا جعفری تشکر و قدردانی می‌کنم.

مطالعه بیشتر بستن

رأس مطالب با حفاظت از حقوق عامه

مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه برساخته آئین نامه‌ای است که قوه قضائیه در راستای رسالت قانونی خود، برای تدوین آئین نامه اجرایی ماده ١٨٧ قانون سوم توسعه ایجاد نموده است.

آنچه که مسلم است این نهاد، تا پیش از ریاست جناب دکتر بهادری جهرمی، از داشتن نهادهای درون سازمانی و ساختار اداری و تشکیلاتی چندان مناسبی بهره مند نبود و بدیهی است در اینچنین شرایطی داشتن یک رسانه صنفی و یک نشریه تخصصی هم ممکن نبود. شعار تحول گرایی در قوه قضائیه، که سرلوحه برنامه‌های حضرت آیت ا… رئیسی است به وضوح در عملکرد رئیس انتخابی ایشان برای اداره مرکز نیز تبلور دارد و این تحول گرایی از چنان «شتاب فزاینده» و «سطح گسترده ای» بر خوردار است که آنانکه ادوار پیشین را درک نموده‌اند را به شگفتی وا میدارد.
رخوت و ایستایی دو دهه گذشته، شاید تنها، به یاری چنین اراده پولادینی، امکان تحرک را در گستره صنف ممکن و میسر مینمود و به راه انداختن یک رسانه، در زمانی کوتاه، تنها با جهدی فزاینده و شبانه روزی و تلاش بی‌امان میتوانست نوید بخش بهبود اوضاع، باشد. به راستی که نگاه زیبنده رئیس جوان اما ژرف نگر مرکز، که سرشار از ایده و آرمان و برنامه و هدف‌های ارزنده است به پوست‌اندازی مرکز انجامید و مرکز وارد مسیر تازه‌ای شد. تلاش برای ایجاد ساختارهای درون صنفی و هویت بخشی و بسیج همگانی برای رویارویی با هجمه‌های ناروای بیرونی و ایجاد شرایط مطلوب حرفه‌ای برای اعضأ، رخداد ارزنده‌ای بود که با ورود جناب دکتر بهادری جهرمی به مرکز نهادینه شد و جان گرفت و تلاش‌های فردی پراکنده وکلا و سایر اعضأ مرکز را به تلاش نهادی و سازمانی تبدیل کرد.
در راستای همین آرمانگرایی و شناخت دقیق از ساختارهای مورد نیاز، «نشریه اختصاصی مرکز» با نام «حامی عدالت» پای به عرصه وجود گذاشت. در کوتاه زمانی که از عمر این نشریه می‌گذرد، میتوان گفت که این ارگان رسانه‌ای تا حدود زیادی توانسته در معرفی مرکز، ارکان آن، اهداف و برنامه‌های مرکز به توفیق دست یابد و اطلاعات و اخبار صنفی را به گوش مخاطبین خود برساند، اما قطعا هنوز میتوان افق بهتر و گسترده‌تری را برای آینده این رسانه، ترسیم نمود.
نشریه «حامی عدالت»، یک تریبون تخصصی صنفی است و با توجه به صنوف سه گانه‌ای که مرکز، متولی اداره آنست، طیف تخصصی گسترده‌ای از مخاطبین را در درون دایره قلمرو خویش دارد که توجه به نیازها، علاقه مندی ها، اخبار و اطلاعات، مطالبات صنفی، برنامه‌ها و اهداف گروه سه گانه وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده، باید در رویکرد گردانندگان این نشریه تخصصی، ملاک عمل باشد.
افزون بر آن، نشریه حامی عدالت مخاطبین عمومی و علاقمندان به پیگیری اخبار رویدادهای صنفی را نیز باید در جرگه مخاطبین خود بگنجاند و مطالب منتشر شده دارای جذابیت‌های خاص برای مخاطبین عمومی نیز، باشد.
«حامی عدالت» باید در راستای اهداف قانونی تبیین شده برای مرکز «حفاظت از حقوق عامه» را در رأس برنامه‌های خود بگنجاند و حوزه فعالیت مرکز را، به شهروندان معرفی نموده و پل ارتباطی مردم و مأمورین انجام خدمات قضائی در حرفه وکالت، کارشناسی رسمی دادگستری و مشاوره خانواده باشد.
از سوی دیگر این نشریه، باید پلی بین اعضا مرکز و مسئولین و مقامات عالیرتبه قضائی و کارگزاران باشد تا صنوف سه گانه مرکز، از داشتن دریچه‌ای برای بیان مشکلات و درخواست‌های صنفی خود به اطمینان خاطر رسیده و در سایه این اعتماد، با فراغ بال بیشتری به امر خدمتگزاری به مردم سرگرم گردند.
ایجاد بستر گفتمان صنفی و فضای مناسب برای نقد و بیان کاستی‌ها و نمایان کردن دستاوردها و پیروزی‌های صنفی نیز، بسیار راهگشا و مطلوب خواهد بود.
ملاحظه روند تاریخی هرچند کوتاه مدت این نشریه، امیدوارکننده و رو به رشد و بالنده است و رفته رفته با تلاش همگانی و مشارکت حداکثری اعضأ فرهیخته و دانشمند مرکز، در تولید محتوا و طرح اندیشه‌ها و بیان مطالبات به فرداهای بهتر نیز میتوان دل بست.
دیر و دور نیست آن روزی که «حامی عدالت» به یکی از مهمترین و تخصصی‌ترین و علمی‌ترین نشریات صنفی، تبدیل شده و در رشد و توسعه و تعالی مرکز نقشی بزرگ بیافریند. باشد تا همه اندیشمندان و اهالی قلم و اساتید و فعالین صنفی در هرچه پربارتر کردن آن، بکوشند. برای همه کوشندگان و تلاشگران این نشریه وزین، پیروزی و سربلندی و توفیق روز افزون، آرزو دارم.

مطالعه بیشتر بستن