حمایت از نشریه یعنی افزایش امنیت

حمایت از نشریات در شرایط امروز جامعه، ضروری و قابل تامل است. در این میان نشریات مربوط به حوزه‌ی حقوق که به طور مستقیم و موثری بر رویکرد دستگاه قضا در کشور ارتباط پیدا می‌کنند، حمایت ویژه‌ای را نیز طلب می‌کند.

قوه قضائیه، به عنوان امین مردم در حفظ جان و مال و زندگی و نوامیس مردم، یکی از مهم‌ترین ارگان‌های حفاظت از عدالت و نظارت بر حسن اجرای قوانین است و نشریاتی همچون حامی‌‍‌عدالت که در ارتباط موثر با این دستگاه، فعالیت می‌کند، جای بسی تامل و سپاس دارد.
قوانین و ضوابط پیشگیری‌کننده از جرایم، قوانین و معیارهای مقابله با جرایم و مشکلات حقوقی و جزایی و همچنین قواعد و ضوابط نظارت بر وضعیت مرتکبان به هنجار شکنی در جامعه بعد از آزادی از زندان از جمله نکاتی است که این نشریه در شماره‌های مختلف خود از ابتدای نشر در ابتدای سال ۱۳۹۹تا به امروز، به آن توجه داشته است.
با توجه به مشکلات محیطی و جدیدت تهاجم فرهنگی و دینی به جامعه‌ی ما، از آنجایی که انقلاب اسلامی، به عنوان رکن اصلی یک خیزش عقیدتی در دنیا بی‌همتا بوده و می‌تواند تکیه‌گاه مظلومان و دشمن ظالمان و زورگویان در جهان باشد، بسیاری از قدرتمداران، همچنین رانت‌خواران و زورگویان، اجرای عدالت مخصوصا در زمینه پیشگیری را مانع رسیدن به امیال شوم خود می‌بینند. و برای ضعف موفقیت و طولانی شدن دسترسی به آن، هر حقه و نیرنگی را که به یاد دارند، پیاده و اجرا می‌کنند. از این رو انعکاس اخبار درست و رویدادهای حقوقی و جزایی که همه روزه در کشور رخ می‌دهد، می‌تواند نیرنگ و دسیسه‌چینی‌های دشمنان را خنثی کند.
طولانی بودن مسیر دادرسی و احقاق حقوق مظلومان و قربانیان ترفندهای مالی، یکی از موضوعاتی است که در این نشریه‌ی حقوقی باید مورد توجه قرار بگیرد.
از آن جا که محدودیت امکانات انسانی و فنی باعث طولانی‌تر شدن مسیر رسیدگی و صدور آرای ضروری گردیده، متاسفانه، اقشاری مانند دلالان و کارچاق‌کن‌ها، در قالب دلسوزی وارد جریانات حقوقی مردم شده و ضمن اخاذی از آنان، موجب بروز مشکلات جدیدتری نیز می‌شوند. وقتی جایی مانند نشریه حقوقی حامی‌عدالت وجود داشته باشد که اخبار و رویدادهای مربوطه را شقاق و بدون آغشته شدن به نیرنگ انعکاس دهد، دست بسیاری از رسانه‌های بیگانه نیز کوتاه خواهد شد.
با وجود برنامه‌ریزی‌های بسیار دلسوزانه، بعد از حضور جناب آقای رئیسی در راس قوه قضائیه، متاسفانه، انباشت پرونده‌ها علی رقم حضور ایشان و برنامه‌ریزی‌ها، موجب گردیده که تاخیر در صدور آرا، مشکلات متعددی را برای اصحاب دعوا به وجود آورد. در کنار ترافیک سنگین پرونده‌ها و حجم بالای اختلافات و مشکلات حقوقی، قضائی، جنایی، خانواده، ارث و امثال آن‌ها، مشکلات دیگری نیز مزید بر علل یاد شده گردیده‌اند.
یکی از علل اصلی و مهم در این زمینه، فقدان آگاهی از سوی مردم و اشخاصی که حقوق آنان تضییع گردیده است. بسیاری از افراد به علت ضعف آشنایی با مبانی حقوقی به دام فریبکاران افتاده و مشکلات جدیدی را برای خود، ایجاد کرده‌اند. وجود نشریات حقوقی از جمله نشریه‌ی وزین «حامی‌عدالت» می‌تواند درمانی بر این درد جامعه باشد.
در این میان گام‌های بسیار مفید و کاربردی در زمینه افزایش دانش حقوق و قضائی مردم و متظلمان و دادخواهان برداشته شده که در زمینه بالا بردن سطوح دانش حقوقی و جزایی مردم، موجب احقاق حق آن‌ها در مجاری اصلی، منطقی و درست، می‌گردند.
اما با وجود تمام این گام‌های مفید، پیشنهاد می‌شود با برگزاری میزگردهای حقوقی و قضائی، در زمینه‌های مختلف در صدا و سیما، همچنین کمک به نشریاتی که در جهات آشنا نمودن مردم و اطلاع‌رسانی واقعیات به آن‌ها موجب بالا بردن سطح دانش قضائی مردم و رونق درک قضائی آنان از مشکلات می‌گردد، در رفع مشکل نامبرده تلاش بیشتری شود. در این میان دور از انصاف نیست که نشریه‌ای حقوقی مانند حامی‌عدالت که با مسائل اساسی مردم و جامعه سر و کار دارد، در راس این حمایت‌ها نیز قرار بگیرد.
این حرکت حمایتگرانه، سود دو بعدی برای شهروندان و هموطنان دارد. نخست این که با حقوق خود آشنا می‌شوند، دوم اجازه ندهند تا افراد فاقد صلاحیت، به عنوان دلسوز و کارشناس، وارد دعاوی آنان گردیده و انواع سوءاستفاده‌ها را به عناوین مختلف، در مسائل مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و… داشته باشند.
شخصا آینده درخشانی را برای نشریه «حامی‌عدالت» که تلاشی بس مجدانه در پیشبرد دانش حقوقی مردم داشته و دارد، تصور می‌کنم و امیدوارم با حمایت هر چه بیشتر از سوی مراکز و دستگاه‌های مربوطه، در سال ۱۴۰۰ خورشیدی، و سال‌های پس از آن، عملکرد مثبت و موثری در جامعه داشته باشد.

مطالعه بیشتر بستن

 مطالبات مردم را از متولیان طلب کنید

نشریه «حامی‌عدالت» همچون نشریات دیگری که در کشور وجود دارد، با نقاط قوت و نقاط قابل تامل و یا مغفول مانده، رو به روست. بررسی این موارد چه مثبت باشد و چه غیرمثبت، در نشریه‌ای مانند «حامی‌عدالت»، که از حساسیت بالای حقوقی برخوردار است، اهمیت زیادی هم دارد.

از نقاط قوت این نشریه، می‌توانم به تنوعی که در مطالب وجود دارد، اشاره کنم. علمی و مستند بودن مطالب نیز نکته دیگری است که درخور توجه است. وجود ارتباط با اساتید و فضلای دانشگاهی که در مطالب به چشم می‌خورد، از جمله نقاط مثبت دیگر این نشریه است. ارتباط با کسانی که مستقیما با پرونده‌ها درگیر هستند و انعکاس نظرات آن‌ها یکی دیگر از نقات قوت این نشریه حقوقی است.
به‌روز بودن مطالب و موضوعاتی که برای تهیه محتوا در نظر گرفته می‌شود، قابل توجه است. گزارش فعالیت‌های قوه در عرصه‌های مختلف نیز از جمله موارد مثبت «حامی‌عدالت» است. استفاده از جذابیت‌های بصری در صفحه آرایی نیز از موارد مثبت نشریه است. حفظ جنبه‌های نشاط بخش مثل داستان، که در عین حال، بار حقوقی نیز دارد، و در کنار مطالب کاملا جدی و علمی قرار گرفته، از نکات ارزنده و قابل تامل در تهیه مطالب نشریه است. انعکاس تجارب مفید دست‌اندرکاران عرصه عدالت، از جمله موارد خوب و درخور توجه هفته‌نامه به شمار می‌رود.
همان‌طور که پیش‌تر گفته شد «حامی‌عدالت»، همچون نشریات دیگری که در سرتاسر دنیا منتشر می‌شود، دارای نقاط ضعف و قوتی است که امید است با درنظر گرفتن هر یک از آن‌ها در سال آینده که تنها چند روزی به آمدن آن باقی مانده، قوی‌تر و درخشان‌تر رخ بنماید.
نقاط قابل اصلاح طرح شبهات مطرح در جامعه، در مورد قوه قضائیه وپاسخ دادن به آن‌ها از جمله مواردی است که جای خالی آن در نشریه به خوبی احساس می‌شود.
بخش دیگری که می‌تواند به عنوان یکی از بخش‌های مفید و کاربردی در نشریه وجود داشته باشد و در حال حاضر جای خالی آن احساس می‌شود، وجود نظر سنجی، دست‌کم، در حد یک ستون است. در این‌باره انتقال نظرات و یا حتی بخشی از آن‌ها برای انعکاس مشکلات مردم در مراجعه به مراکز قضائی را نیز باید درنظر گرفت. در این خصوص می‌توان پاسخ مطالبات مردم را نیز از متولیان طلب کرد و به این ترتیب پرسش و پاسخ جذابی برای مخاطب ایجاد کرد؛ همانند برخی برنامه‌های تلویزیونی، مانند برنامه‌ی بیست و سی که از تلویزیون پخش می‌شود.
یکی دیگر از بخش‌هایی که خلا وجود آن در «حامی‌عدالت» احساس می‌شود، عدم استفاده از زبان طنز و کاریکاتور در انتقال کاستی‌های دستگاه قضا است. این بخش نه با نگاه تمسخر و خدای‌ناکرده، با هدف سیاه نمایی، بلکه با هدف رفع کاستی‌ها با بیانی جذاب، در این باره، از سطح جامعه مد نظر است.
بخش دیگری که به راستی وجود آن می‌تواند کمک بزرگی به مردم کند و تاثیر مستقیم و مثبت آن به خوبی در زندگی مردم و کسانی که دچار مشکلات حقوقی شده‌اند، پدید می‌آید، اختصاص صفحه یا صفحاتی است که با عنوان مشاوره حقوقی درنظر گرفته شود. این بخش که با هدف طرح مشکلات مردم و یا بیان مشکلات رایج مردم، در مراجعه به محاکم صورت می‌گیرد، با پاسخ از سوی مشاور حقوقی معتبر در نشریه، حل شده و به این ترتیب، به بررسی ابعاد مختلف و مهم قضایا پرداخته خواهد شد. این کار به خودی خود، با توضیحاتی که از سوی مشاور حقوقی ارائه می‌شود، به بالا بردن آگاهی مردم کمک بسیاری خواهد کرد. چه بسا که با این ترفند و بالا بردن آگاهی حقوقی همگان، بتوان از شکل‌گیری پرونده‌ یا پرونده‌هایی که می‌رود تا در مراکز قضائی شکل بگیرد، جلوگیری کرده، و باری دوچندان، به دستگاه قضائی وارد نشود.
امید است در سال ۱۴۰۰ که پیش روست، ارتقای هر چه بیشتر «حامی‌عدالت» را در میان دیگر نشریات کشور شاهد و ناظر باشیم.

مطالعه بیشتر بستن