تفاهمنامه برای احداث ساختمان مشترک، وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه استان مرکزی

در جلسه کمیسیون حمایت از اعضاء و صیانت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضایی دکتر ادیب زاده رئیس کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلاء و نایب رئیس شورای عالی وکلای قوه قضائیه، ضمن تشریح عملکرد این کمیسیون از زمان تاسیس تا امروز، از روسای اعضای هیئت مدیره استان‌های مدعو تقاضا نمود تا برنامه‌های خود در راستای این کمیسیون را تشریح کنند. در ادامه روسای اعضای هیئت مدیره استان‌های مدعو، آقایان بیابانی، روزبهانی، فاضل، سبزواری، طیبی، سنجرنیا و مجیبی، ضمن تشریح عملکرد خود دغدغه‌های وکالت در حوزه‌های مربوطه را مطرح کردند.


امضاء تفاهمنامه احداث ساختمان مشترک
وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه استان مرکزی
در این جلسه تفاهمنامه‌ای از سوی دکتر ادیب زاده، ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه، رئیس هیئت مدیره کارشناسان رسمی استان مرکزی و رئیس هیأت مدیره مرکز وکلای استان مرکزی برای احداث ساختمان مشترک بین وکلا و کارشناسان رسمی استان مرکزی امضا گردید.
طبق این تفاهم‌نامه مقرر شد ساختمان مشترکی برای مرکز وکلاء و کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان مرکزی در زمینی به مساحت هزار و ۳۲۰ متر در اراک احداث شود.
نایب رئیس شورای عالی مرکز وکلای قوه قضائیه با اشاره به این تفاهمنامه بیان داشت: به زودی ساختمان مشترک مرکز وکلا و کارشناسان رسمی استان مرکزی با حضور جناب دکتر بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلاء، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه کلنگ‌زنی خواهد شد.
دکتر ادیب زاده با اشاره به برنامه‌های کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه و تشکر از اعضای حاضر و هیئت مدیره اعضای استان مرکزی اظهار داشت: کمیسیونی که ما هم اکنون در آن فعالیت می‌کنیم هدف اصلی آن حمایت از مجموعه وکلاء، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، پرسنل اداری، خدماتی، پشتیبانی و تمامی افرادی است که به نحوی با مرکز فعالیت دارند می‌باشد.
وی تاکید کرد: همانطور که ما برای وکلا و کارشناسان و مشاوران خانواده به دنبال حق آنها و مطالبه‌گری این افراد هستیم، باید برای سایر افراد فوق هم به دنبال مطالعه گری باشیم، چرا که جناب دکتر بهادری جهرمی همیشه تاکید دارند که در این کمیسیون همواره دغدغه همه مجموعه در نظر گرفته شود.
وی با بیا اینکه در این کمیسیون برای حمایت از وکلاء تفاوتی بین اینکه وکیل کانون و وکیل مرکز وکلا نیست، بیان داشت: ما در این کمیسیون از همه وکلا حمایت خواهیم کرد.
ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه، بیان داشت: هدف این کمیسیون خدمت به همه شهروندان است چرا که نفس تشکیل این کمیسیون حفظ حقوق عامه بوده است.
دکتر ادیب زاده ادامه داد: در زمانی که قانونگذار مرکز وکلاء را تاسیس کرد به دنبال این بود تا این مرکز، حقوق شهروندان را مطالبه گری کنند لذا روشن است که مرکز وکلاء الزاما برای احیای حقوق عامه آفریده شده تا در این راستا خدمت رسانی کند.
وی در ادامه تاکید کرد: اعضای کمیسیون در مسیر احقاق حقوق عامه نباید از هیچ چیزی بترسند و باید با قدرت کارشان را ادامه دهند چرا که هدف همه ما خدمت است و هیچ‌کس نمی‌تواند هیچ تعرضی به شما داشته باشد و من شخصا تمام قد از شما حمایت می‌کنم.


کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت،
مهمترین کمیسیون مرکز وکلای قوه قضائیه
نایب رئیس شورای عالی وکلای قوه قضائیه بیان داشت: مهمترین کمیسیون مرکز وکلای قوه قضائیه همین کمیسیون صیانت است و یکسری شاخص‌هایی دارد که باید از سوی اعضاءحفظ شود و در این زمینه ما باید ابتدا خودمان الفبای صیانت را بدانیم تا بتوانیم صیانت گر خوبی باشیم.
دکتر ادیب زاده تاکید کرد: درب کمیسیون صیانت به روی همه اعضا باز است وهر کس بخواهد می‌تواند با کمیسیون همکاری کند و ما هم استقبال می‌کنیم و در این مسیر باید اجازه دهید همکارانی که به دنبال خدمت هستند وارد این فضا شوند تا یک فضای خوب فراهم شود تا کارها بهتر پیش برود.


حمایت تمام قد ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و
صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه از دادستان انتظامی
ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه با اشاره به خدمات ارزشمند جناب دکتر رئوف، دادستان محترم مرکز وکلای قوه قضاییه گفت: آقای دکتر رئوف با تمام توان در دادسرای مرکز وکلا در حال همکاری است و یک لحظه از خدمت‌رسانی دریغ نمی‌کند.
دکتر ادیب زاده اظهار کرد: تیم انتظامی که در حال حاضر در دادسرا فعالیت می‌کنند در نوع خود بی‌نظیر است و دادستان محترم آقای رئوف همواره در جهت صیانت از وکلا قدم بر می‌دارد.
وی در ادامه تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم کسی به دادسرای مرکز که همواره در مسیر خدمت رسانی عمل کرده است تعرضی بکند و ما تمام قد از آقای رئوف و سایر همکاران دادسرا حمایت میکنیم، ضمن اینکه آقای دکتر رئوف همواره اعلام کرده که منتظر پیشنهادات همکاران برای ارائه خدمات هرچه بهتر است.
ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی از فعالیت‌های مرکز وکلای قوه قضاییه گفت: تاکنون ۱۵ موضوع بسیار مفید و کاربردی و متفاوت در بحث حمایت و صیانت مرکز در خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها منتشر شده که گام بسیار خوبی است و از این حیث جناب دکتر بهادری جهرمی نیز پیام تشکری در این بار ارسال نمودند که از ایشان تشکر میکنم.
دکتر ادیب زاده با اشاره به برنامه‌های منظم کمیسیون صیانت، بیان کرد: در یک ماه اخیر این چهارمین جلسه هست که برگزار می‌شود و ما تلاش می‌کنیم که هر هفته یک تا دو جلسه را برگزار کنیم و در بیست و پنجم اسفند ماه نیز جلسه بعدی در آذربایجان غربی برگزار خواهد شد. نایب رئیس شورای عالی وکلای قوه قضائیه با اشاره به آیین نامه کمیسیون صیانت گفت: این آیین‌نامه یکسری ایرادات جزئی داشت که آن ایرادات رفع گردید و اصل آیین نامه هم اکنون در شورای مرکزی کمیسیون نوشته شده و آماده باشد که بر اساس این آیین نامه چند کمیته پیش بینی کردیم و هر کمیته به وسیله یک دبیر اداره می‌شود. وی ادامه داد: آقای دکتر بهادری جهرمی تأکید فراوان دارند که در تمامی شهرها و حوزه‌های قضایی کمیته صیانت راه اندازی کنیم لذا تلاش ما این است که این کمیته‌ها حداقل با یک وکیل و یک کارشناس تشکیل شود و در ادامه کم کم تعداد آن کمیته را از لحاظ کمی و کیفی زیاد کنیم.


صیانت از حقوق عامه
ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه در ادامه با اشاره به نقش مرکز وکلاء در احقاق حقوق عامه اظهار کرد: در آیین نامه ما یک کمیته داریم تحت عنوان کمیته حقوق عامه که وظیفه آن احیای حقوق عامه است تا بتوانیم بیشتر به مردم نزدیک شویم و خدماتی بیشتری در این راستا ارائه بدهیم.
وی ادامه داد: موضوعاتی از جمله آلودگی هوا، محیط زیست، جامعه وکلاء، کشاورزان و صنعتگران و و سایر اقشار جامعه از موضوعاتی است که در این کمیسیون بررسی و پیگیری می‌شود چرا که همه تاکید ما این است که کمیته وسیع و علمی تشکیل گردد تا در موضوعات مختلف برای همه اقشار جامعه مطالعه گری کنیم.
دکتر ادیب زاده تاکید کرد: ما باید از حقوق عامه دفاع کنیم و فرقی بین اینکه آن جامعه وکیل باشد یا صنعتگر فرقی ندارد و ما باید از تمام اصناف در راستای حقوق آنها حمایت کنیم.


امور معاضدتی در تعطیلات نوروز اختیاری است
نایب رئیس شورای عالی وکلای قوه قضائیه با اشاره به خدمات معاضدتی گسترده از سوی مرکز وکلای قوه قضاییه اعلام داشت: در ایام نوروزانجام امور معاضدتی وکلاء بصورت اختیاری می‌باشد و وکلا می‌توانند در این مدت خدمات معاضدتی را بصورت اختیاری انجام دهند.
وی ادامه داد: پیگیری لازم برای کاهش امورات معاضدتی در ایام کرونایی صورت خواهد گرفت.
دکتر ادیب زاده در ادامه از پیش‌بینی صندوق انتقادات و پیشنهادات در مرکز وکلای استانی خبر داد و گفت: به زودی طی نامه‌ای به هیئت مدیره استانی اعلام می‌کنیم که یک صندوق انتقادات و پیشنهادات برای کمیسیون صیانت و حمایت پیش بینی و در محل مرکز وکلای هر استان نصب شود تا همه اعضا نظرات انتقادات و پیشنهادات خود را به صندوق بیندازند و در نهایت خود هیئت مدیره آن استان و مسئولین کمیسیون آن انتقادات و پیشنهاد را بررسی و نتایج لازم را اعلام کنند.


تشکیل کمیته صلح و سازش در مرکز وکلای هر استان
ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه تصریح کرد: باید کمیته صلح و سازش در هیأت مدیره هر استان تشکیل شود تا قبل از ثبت شکایت از وکیل یا کارشناسان و مشاوران خانواده، ابتدا آن موضوع در کمیته صلح و سازش مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت اگر رئیس کمیسیون تایید کرد سپس موضوع شکایت ثبت شود.
وی ادامه داد: آقای دکتر بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه همواره تاکید کرده است که باید از همه وکلاء حمایت کنیم و اگرچه ممکن است وکیلی خطای انتظامی داشته باشد اما این امرنباید به ترور شخصیت آن وکیل بیانجامد.
دکتر ادیب زاده ضمن قدر دانی از افرادی که با این کمیسیون همکاری میکنند، تصریح کرد: بسته‌های حمایتی اعضاء کمیسیون به ریاستهای مرکز پیشنهاد خواهد شد.
نایب رئیس شورای عالی وکلای قوه قضائیه با اشاره به فعالیت‌های آقایان میرشجاعی و قانع اظهار کرد: آقای میرشجاعی در سمت معاونت بازرسی و امور استان‌ها استان‌های مرکز، همواره با جدیت و پشتکار در حال انجام همکاری است، همچنین معاونت محترم جناب آقای قانع در این مدت همواره در مسیر حمایت از وکلا اقدامات ارزنده‌ای انجام داده است که لازم است در اینجا از این دو استاد گرانقدر تقدیر و تشکر کنم.


هشت عضو بعنوان دبیر کمیته‌ها انتخاب شدند
در ادامه این جلسه از آنجا که در آیین نامه کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه کمیته‌هایی پیش‌بینی شده است در این راستا هشت عضو بعد از انتخاب شدن، احکام خود را از دکتر ادیب زاده، ریاست کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه از دریافت نمودند که به شرح ذیل می‌باشد:
۱- محمد اسکندری، دبیر کمیته انتظامی
۲- دکتر حسن خلیل خلیلی، دبیر کمیته قانونی و حقوق عامه
۳- بهمن امیدواری، دبیر کمیته قضایی
۴- عقیل فاضل، دبیر کمیته تعامل با قوا و نهادهای دولتی
۵- دکتر محمدرضا امینیان، دبیر کمیته رسانه
۶- رئیس کارشناسان رسمی استان مرکزی به عنوان دبیر کمیته امور مالیاتی
۷- دکتر حبیبی، دبیر کمیته بین الملل
۸- آقای شکیبا، دبیر کمیته آموزش پیشگیری و امور حرفه ای
۹- آقای سنجر، دبیر هماهنگی امور استانها
تمامی اعضای فوق در این جلسه با اتفاق آراء بعنوان دبیران کمیته‌ها انتخاب شدند.
دکتر ادیب زاده در پایان تاکید کرد: مصوبات این جلسه به استحضار ریاست محترم مرکز وکلای قوه قضائیه خواهد رسید تا پس از تایید، اجرایی شود.
در پایان این جلسه لوح یادبود و هدایایی از سوی مرکز وکلای قوه قضائیه به حاضرین در جلسه اهداء شد.
گفتنی است، جلسه بعدی کمیسیون ۲۵ اسفند در آذربایجان غربی با حضور تعدادی از اعضای هیئت مدیره مرکز وکلا برگزار خواهد شد.

مطالعه بیشتر بستن