ادامه از صفحه قبل :

پژوهش در قوه قضاییه نیز بیان کرد: مهمترین ابزار قوه قضاییه علم و دانش است و این علم و دانش برای قاضی مهم است؛ لذا باید این دانش، به روز و به هنگام باشد.
رییس قوه قضاییه تاکید کرد: قاضی هم در جایگاه موضوع شناسی و هم حکم شناسی است. همچنین در مقام قضا و افتاء، موضوع باید برای مفتی و قاضی جهت صدور فتوا مشخص باشد. مگر ممکن است قاضی حکمی را بدون تبیین کامل موضوع صادر کند؟


عدالت و تقوا
آیت الله رییسی در دیدار با قضات و کارکنان قضایی آذربایجان غربی گفت: اگر کوچکترین تنزلی در عدالت و تقوای قضات وجود داشته باشد، آن قاضی از مقام قضاوت منعزل است. قاضی باید خود را در همه حال تحت سلطه پروردگار متعال بداند.


شناخت موضوع و حکم شناسی
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه شناخت موضوع در کنار حکم شناسی از مسائل مهم برای قاضی است که باید مورد توجه باشد، گفت: صدور دستور بازداشت باید با ادله کافی همراه باشد که این امر وظیفه یک قاضی است.


رای دقیق
رییس قوه قضاییه در جلسه با رییس کل دادگستری، معاونین و سرپرستان مجتمع‌های قضایی استان تهران با اشاره به نقش تصمیم ساز ضابطین قضایی و دادسرا‌ها در کشف حقیقت و تصمیم گیری قضات، بر لزوم اتقان آرای قضایی تأکید کرد و گفت: رای قاضی باید آن قدر دقیق باشد که نتیجه بررسی‌ها و ارزیابی‌های دادگاه تجدیدنظر هم تأیید نظر باشد.


رای عادلانه
آیت الله سید ابراهیم رییسی در دیدار با قضات و کارکنان قضایی استان گیلان رییس قوه قضاییه با توصیه به قضات بر باحوصله عمل کردن گفت: ضمن بررسی با حوصله پرونده‌ها، قضات باید سعی خود را بکنند که در نهایت عدالت رای را صادر کنند.


استفاده از مشاوران
آیت الله رییسی در همین دیدار ضمن تاکید بر تسلط و اشراف قاضی بر مسائل مختلف به سبب آنکه پرونده‌ها در بسیاری از مواقع چندساحتی و چندوجهی هستند، گفت: قضات باید از مشاوره‌های به روز در زمینه‌های مختلف استفاده کنند.


توجه به قانون
رییس قوه قضاییه بیان داشت: ملاک ما در نوع رفتار قضات و کارکنان توجه به قانون است قاضی باید قانون را خوب ببیند و موضوع را خوب بشناسد و ضمن شناخت بین حکم و موضوع، تصمیم بگیرد.

جایگزین حبس
وی در ادامه عنوان کرد: دست همکاران نباید سریعا به سمت حبس برود. قاضی اگر می‌تواند به ویژه در شرایط کرونایی تامینی صادر کند که کار فرد به زندان کشیده نشود حتما این کار را بکند، به جز افراد شرور، سارقانی که دل مردم را می‌لرزانند و افرادی که ناامنی ایجاد می‌کنند، نسبت به موضوع سیاست حبس زدایی و استفاده از جایگزین‌های حبس تاکید می‌شود.


قلم عادلانه
آیت الله رییسی امروز در دیدار با قضات و کارکنان قضایی استان سمنان با بیان اینکه قلم قاضی باید بر اساس عدالت بچرخد عنوان کرد: انتظار ارباب رجوع از مجموعه قضایی برای اجرای عدالت، انتظار به حقی است چرا که شان قضا از شئون ممتازه انبیاء الهی و اولیاء خداست.


کشف حقیقت
آیت الله رییسی در دیدار قضات و کارکنان قضایی خراسان شمالی با اشاره به این نکته که قاضی بر اساس ظواهر حکم می‌کند، اما باید تا آنجا که امکان پذیر است برای او کشف حقیقت صورت بگیرد، عنوان کرد: بر همین اساس تاکید شده است که قاضی باید کشف حقیقت کند.
آیت الله رییسی همه قضات را موظف به تلاش برای کشف حقیقت دانست و تصریح کرد: کارشناسان و وکلا و اعضای پزشکی قانونی و سایر دست اندرکاران و همکاران امر قضاوت باید برای کشف حقیقت به قاضی کمک کنند.


نفوذناپذیری
رییس قوه قضاییه توجه به شان و جایگاه قضات را امری بسیار مهم دانست و گفت: مقام معظم رهبری نیز فرمودند «قاضی را عزیز بدارید»؛ قاضی عزیز، قاضی «نفوذناپذیر» است بدین معناکه نه از صاحبان قدرت و ثروت و نه از بستگان خود و نه حتی از خودش نفوذ نمی‌پذیرد. حب و بغض این قاضی در رایی که صادر می‌کند دخالت ندارد.


دوری از حب و بغض
آیت‌الله رییسی در نشست با قضات دادگستری استان تهران گفت: عزت قاضی باعث می‌شود نفوذناپذیر باشد و عزیز کسی است که نفوذناپذیر باشد و حتی حب و بغض شخصی خودش را دخالت ندهد. بنابر این قاضی عزیز در این دستگاه قاضی است که نفوذناپذیر باشد خدا را و بعد از آن قانون را مورد توجه قرار دهد و موضوع را درست بشناسد.


حوصله و دقت
رییس قوه قضائیه به کثرت ورودی پرونده‌ها اشاره کرد و افزود: به صورت طبیعی کثرت ورودی پرونده به محاکم گاهی دقت نظر را می‌کاهد اما آنچه حضرت علی(ع) در مورد قاضی می‌فرمایند این است که قاضی باید آدم با حوصله برای کشف امور باشد. بنابراین قاضی باید با حوصله باشد و حرف شاکی، متهم، شاهد و همه اصحاب دعوا را بشنود.
وی افزود: قاضی باید گزارش ضابط را دقیق بخواند ونسبت به آن حساس باشد.


آشنایی با مباحث
آیت‌الله رییسی با تأکید بر آشنایی قضات با حقوق و اقتصاد، حقوق و جامعه شناسی و روانشناسی گفت: مرحوم محقق در شرایع در آداب القضا آورده که قاضی باید نسبت به شهری که می‌خواهد در آنجا قضاوت کند معرفت داشته باشد و این همان جامعه شناسی است که از آن بحث می‌کنیم. همچنین در مورد فردی با یک نوع اتهام یک حکم صادر می‌شود؛ اما نسبت به فرد دیگر علل مشدّده و مخففه را در نظر می‌گیرند. در اینجا میان یک فرد سابقه دار و مجرم حرفه‌ای با یک فردی که دچار خطا و اشتباه شده تفاوت وجود دارد؛ لذا نگاه قضات بسیار مهم است و اگر قرار بود فقط قانون باشد این کار را سیستم و دستگاه ماشینی هم می‌توانست انجام دهد و نیازی به شخص نداشت.


شخصیت شناسی
وی در ادامه افزود: قاضی باید شخصیت متهم را احراز کند و بعد حکم صادر کند، باید کاملا مشخص و احراز شود که فرد با چه انگیزه و اندیشه و سابقه‌ای خطایی را انجام داده است و چه شخصیتی دارد.


تقوای الهی
رییس قوه قضاییه اظهار کرد: در آیین دادرسی تکلیف شده است که برای شخصیت فرد یک پرونده تشکیل شود که این کار ارزشمندی است و تشخیص اینکه جرم با چه انگیزه‌ای انجام شده اهمیت دارد که سختی کار قاضی نیز در این
است و در کنار آن قاضی باید تقوای الهی و نفوذناپذیری
داشته باشد و در اینجاست که علم کنار تقوا و اندیشه انقلابی معنا می‌دهد.


عبد خدا
رییس قوه قضاییه در جمع اعضای شورای قضایی و قضات دادگستری استان خوزستان گفت: قاضی باید خودش را بدهکار هیچکس نبیند و وامدار هیچکس نداند؛ بلکه فقط خود را عبد خداوند بداند و وظیفه الهی‌اش را انجام دهد.


اندیشه و عمل انقلابی
آیت الله رییسی در ادامه با اشاره به اینکه روحیه انقلابی بسیار مهم است فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر انقلابی اندیشیدن و انقلابی عمل کردن را یادآور شد و اضافه کرد: قاضی باید انقلابی بیندیشد و انقلابی عمل کند.
آیت‌الله رییسی با بیان این که قاضی باید خود را در محضر خدا ببیند، تصریح کرد: حق‌خواهی و عدالت امری فطری است و وقتی قاضی بر اساس شرع و قانون حکم کند، کسی که مورد قضاوت قرار گرفته، حتی اگر آن را در ظاهر نپذیرد، تسلیم حق خواهد شد.
رییس قوه قضاییه در نشست شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها با بیان این که ارتباط ناسالم همکاران قضا با مجموعه‌های مرتبط خارج سازمان به سیستم قضایی آسیب می‌زند، افزود: حضور قاضی در دفتر وکیل و کارشناس ولو آنکه از همکاران سابق دادگستری باشند، زمینه روابط ناسالم را فراهم می‌کند.

مطالعه بیشتر بستن