دانشجویان هشتگ «پزشکان- منتظر- عدالت- رئیسی» را ترند کردند

علیرضا سزاوار: داوطلبان چهل و هشتمین آزمون دستیاری پزشکی، هشتگ «پزشکان- منتظر- عدالت- رئیسی» را در توئیتر ترند کردند. دانشجویان در هم آوایی قابل توجه خود در فضای مجازی، خواستار رسیدگی قوه قضاییه به تخلفات وزارت بهداشت در برگزاری این آزمون و تعویق دوباره آن شدند. تاکنون اعتراض دانشجویان برای تعویق آزمون دستیاری نتیجه داده اما دانشجویان خواستار ورود قوه قضاییه به قانون گریزی وزارت بهداشت در برگزاری آزمون هستند.

با دستور وزیر بهداشت زمان برگزاری چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی تغییر کرد و این آزمون روز جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. این آزمون قرار بود ۱۵ اسفندماه برگزار شود.
داوطلبان این آزمون با ارسال نامه‌ای به کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، دیوان عدالت اداری با اذعان به تخلفات وزارت بهداشت در برگزاری این آزمون خواستار لغو این آزمون در اسفند ماه ۹۹ شده بودند.
حتی عقب افتادن آزمون دستیاری پزشکی به ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۰ هم موجب نشد تا داوطلبان این آزمون دست از اعتراض خود بردارند؛ زیرا معتقد بودند که لازم است وزارت بهداشت بر اساس قوانین، چهل و هشتمین آزمون دستیاری پزشکی را ۹ ماه پس از اعلام منابع آزمون در شهریورماه ۹۹ برگزار کند.
به همین منظور داوطلبان با ادامه هشتگ‎زنی «پزشکان- منتظر- عدالت- رئیسی» در فضای توئیتر اعتراض خود را به قوه قضائیه اعلام کردند و از رییس دستگاه قضا خواستند تا به این موضوع ورود کرده و از تخلفات وزارت بهداشت جلوگیری کند؛ به طوری که طی چند روز این هشتگ در فضای توئیتر ترند شد.

سوفیا با تذکر نسبت به حق و حقوق انسانی و امتحان الهی در این خصوص در توییتر خود نوشت:
در واقع اگر ما امتحان دستیاری داریم، شما نیز در امتحان الهی برای احقاق یا عدم احقاق حق بسر میبرید.امیدوارم چون ما که برای پیروزی تلاش میکنیم، شما نیز در امتحانتان سرفراز شوید.نتیجه ما نتیجه فردی است ولی شما حق الناس به گردن دارید.

 

** گل نرگس هم با دادخواهی از رییس قوه قضاییه توییت زد:
تعارض بین مصالح نانوشته با قوانین نوشته همه جا بیداد می کند! چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی نباید حتی فروردین هم برگزار بشه. آقای رئیسی به داد برس

 

** محمد هم به قانون مهم آزمون دستیاری اشاره کرد و نوشت:

طبق قانون بین ابلاغ و اعلام رسمی منابع امتحانی تا برگزاری آزمون دستیاری باید ۹ ماه فاصله باشد. پس قوه قضاییه محترم، دیوان عدالت اداری به این قضیه رسیدگی کنید.

 

** احمد موسوی هم با گلایه از دور زدن قوانین نوشت:
دعای قبل از خواب:
خدایا همه را به راه راست هدایت کن
از جمله کسانی که قانون را دور می‌زنند

 

** سمانه هم در این خصوص به گزارش برخی رسانه‌ها درباره این موضوع پرداخت و توییت زد:
پیگیری‌های متعدد از مسیرهای قانونی اعم از دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و… کار را به جایی کشاند که وزیر بهداشت با نمایندگان داوطلبانی که درخواست اجرای قانون آزمون را داشتند جلسه حضوری برگزار کند و وعده عمل به قانون را بدهد. اما هنوز به وعده خود عمل نکرده

** کاظم ترابی هم با اشاره به مخالفت های دانشجویان با تفسیر وزارت بهداشت از قانون آزمون دستیاری نوشت:
برپایی چندین کارزار و کمپین و چندین توفان رسانه‌ای نشان می‌داد که جمعیت غالب داوطلبان مخالف دور زدن قانون توسط معاونت آموزشی هستند. تغییر تاریخ آزمون که به بهانه کرونا انجام شد گرچه بعضی تخلفات برگزاری دستیاری ۴۸ در اسفند ۹۹ را دور می‌زد ولی به هیچ‌وجه مطالبه قانونی داوطلبان یعنی تیرماه ۱۴۰۰ را برآورده نکرد.

** دکتر نوید هم به بخشی دیگر از تخلفات در خصوص ازمون اشاره کرد و در توییتر نوشت:
آقای رییسی اینجا هم باید جهادی عمل کند. برگزاری انتخابات و ماه مبارک رمضان دلایلی است که معاونت آموزشی برای برگزاری زودهنگام آزمون می‌تراشد. حال آنکه سال ۹۶ این آزمون در فاصله کمتر از ۲ هفته تا انتخابات برگزار شد و در سال ۱۴۰۰ چندین آزمون مهم کشوری در ایام پیش و پس از انتخابات برگزار می‌شود.

 

** توحید هم با گلایه از این وضعیت به زحمات خود و دیگ ردانشجویان اشاره کرد و نوشت:
ما که تا ۳۰ سالگی فقط درس خوندیم درصورتیکه مردم با دلار سه هزار تومنی خونه و ماشین میخریدن ما داشتیم درس میخوندیم، اونوقت الان تو اورژانس لب مرز شیفت ۲۴ ساعته میدیم واسه گذران زندگی روزمره، لااقل حق قانونیمونو بدین که خستگی کرونا رو تن ما نمونه


** کمیل هم در توییتی دیگر با گلایه از بی قانونی وزارت بهداشت نوشت:

مدیران وزارت بهداشت، چرا باید صبح تا شب پزشک تو اورژانس شیفت بدیم بعد با بی‌قانونی شما مواجه بشه.
یعنی واقعا اجرا کردن قانونی که خودتون گذاشتید اینقدر سخته
واقعا جای تعجب و تامل داره. حداقل مقید به قانون باشید. سازمان بازرسی نباید دانشجویان را تنها بگذارد

** سید علی هم با اشاره به حجم فعالیت های کاری در دوره کرونا و این بی قانونی خطاب به وزارت بهداشت نوشت:
کرونا مارو نفله نکرد اما شما با تصمیمای خودخواهانه تون روح و جسم مارو نفله کردین. از همیشه خسته ترم. تو این ۲۹سال هیچ وقت انقد احساس خستگی نکردم، نه از شیفتای سنگین کرونا. فقط بخاطر بی‌قانونی‌های شما فلامک نشینان. دیوان عدالت همیشه از حق خواهی دانشجویان حمایت کرده است.

 

** پارسا هم در توییتی دیگر در گلایه از دور زدن قانون آزمون دستیاری نوشت:
دوماهه برای لغو آزمون دستیاری چهل و هشتم تو اسفند هشتگ میزدم و همزمان شاهد تلاش‌های همکاران دستیاری بودم و واقعا با خودم میگم تا کی باید برای حق قانونی خودمون شب و روز هشتگ بزنیم؟ کجای دنیا اخه مردم به مسئولین دانشگاه قانون رو یاداوری میکنن؟؟ مگه نباید برعکس می‌بود؟؟ پس ورود انقلابی اقای رییسی واقعا لازم است.


** سعید مالکی هم در توییتی به این قانون گریزی در برگزاری آزمون دستیاری اشاره کرد و نوشت:

بدون شک تاخیر در آزمون دستیاری در کارنامه ی دولت و وزارت بهداشت به عنوان یک خاطره ی بد و نقطه‌ای سیاه ثبت خواهد شد. این تخطی از قانون با نام قانون ظلمی ست‌ آشکار بی‌هیچ منطقی و با مبنای لجبازی و خودخواهی و یحتمل با رانتی مستور در آن!

مطالعه بیشتر بستن