از چالش‌ها تا امیدهای کارآموزان وکالت

عصر قانون/ مراسم تحلیف کارآموزان وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه ورودی سال ۹۶ با حضور برخی از مقامات برگزار شد، این مراسم در هتل اسپینانس برگزار شد و بیش از ۱۰۰ کارآموز دراین مراسم به کسوت شریف وکالت نائل شدند.


کارآموزی دوره خوف و الرجاع است
دکتر ابراهیمی رئیس هیئت مدیره استان تهران که در این مراسم حضور داشت به خبرنگار عصر قانون گفت:« هر یک از این وکلای کارآموز هجده ماه، روزهای سخت کارآموزی را پشت سر گذاشته‌اند و مراجعات مکرر به دادگستری‌ها و محاکم داشتند تا بتوانند در حوزه‌های حقوقی و کیفری پرونده‌های متفاوتی را مورد بررسی قرار بدهند. از طرف دیگر باید با منابع حقوق ارتباط بر قرار می‌کردند و قوانین و مقررات را برای خودشان به روز‌رسانی می‌کردند، آن‌ها اینکه بتوانند سطح علمی خودشان را ارتقاع بدهند و بتوانند بعد از ۱۸ ماه در اختبار خود موفق شوند، می‌توان گفت از لحاظ همه این مسائل با چالش مواجه بودند. در واقع دوره کارآموزی دوره خوف و الرجاع است و ممکن است وکیل کارآموز ۱۸ ماه تلاش کند اما نتواند از جلسه اختبار موفق بیرون بیاید و نمره مناسبی کسب نکند. » او در ادامه افزود: «کسانی که امروز به این درجه رسیده‌اند و افتخار پیدا می‌کنند که پس از تحلیف پروانه وکالت کارآموزی درجه یک به آن‌ها داده شود کسانی هستند که از این دوره سخت آزمون و کارآموزی موفق بیرون آمده‌اند و توانسته‌اند این مسیر را به درستی طی کنند و امروز این شایستگی و صلاحیت را داشته باشند که به عنوان وکیل در خدمت اهداف وکالت و جامعه وکلا کشور باشند.»

چالش‌های دوره کارآموزی
محمد نائینی نائب رئیس هیئت مدیره استان تهران هم که در این مراسم حضور داشت به خبرنگار عصر قانون گفت:
« این اولین مراسم تحلیف مرکز وکلای قوه قضائیه و به صورت انحصاری‌تر اولین مراسم تحلیف هیئت مدیره استان تهران است که در خارج از مرکز برگزار شده است. عزت، احترام و استقلال وکیل از همین مراسم‌ها آغاز می‌شود و من بسیار خوشحالم که امروز توانستیم این عزت و احترام را به وکلا بدهیم.»
او در خصوص چالش‌های دوران کارآموزی گفت: «ما با چالش‌های زیادی در بخش کارآموزی مواجه هستیم، یکی از این چالش‌ها شیوع ویروس کرونا بود که بحث آموزش را با چالش‌های بسیار جدی مواجه ساخت. ما در استان تهران اقدامات بسیار موثری برای تشکیل دوره‌های آموزشی کارآموزان انجام دادیم چون مهمترین و اساسی‌ترین بحث در این راستا برای کارآموزان بحث آموزش است. موضوع حائز اهمیت دیگر تمرکز آموزش برای کارآموزان است، من لازم می‌دانم مرکز روی این موضوع تدبیری بیندیشد که هر استان در بحث آموزش خودش تصمیم بگیرد چون قطعا نوع آموزش در استان‌های مختلف متفاوت است. ما در تهران از برجسته‌ترین اساتید حقوقی بهره مند هستیم و کارآموزان باید از این اساتید بهره مند شوند.»
او در ادامه تاکید کرد:« یکی دیگر از چالش‌هایی که کارآموزان با آن رو به رو هستند موضوعات تعریف نشده‌ای است که تا کنون به صورت مستمر با آزمون و خطا مواجه بوده است،باید برای بحث‌های اجرایی این موضوع هم تدبیری اندیشیده شود. موضوع دیگر بحث اختبار است که باید در اختیار استان باشد، ما در این بحث نیز از برجسته‌ترین داوران بهره‌مندیم و باید از آن‌ها استفاده کنیم. من آینده بسیار خوبی برای پذیرفته شدگان ۹۸ و ۹۹ پیش‌بینی می‌کنم.» نائینی در خصوص تغییرات آئین‌نامه‌ها که ورودی‌های سال ۹۶ را با چالش رو به رو ساخته بود گفت: «یکی از مسائلی که باید روی آن تاکید داشت اتخاذ روشی واحد در آموزش‌های اجرایی کارآموزان است. ورودی‌های ۹۶ با بحث بخشنامه‌ها و تغییر تمرکز اختیار به تهران مواجه بودند و به همین دلیل زمان کارآموزی آن‌ها طول کشید اما برای ورودی‌های سال‌های دیگر قطعا با این موضوعات مواجه نخواهیم بود.»

حضور در محاکم یکی از بزرگترین چالش‌های دوره کارآموزی
منصوری یکی از اساتید دوره کارآموزی نیز در این مراسم حضور داشت؛ او در خصوص مراسم تحلیف به عصر قانون گفت:« این روز، روز بسیار بزرگی برای هر وکیلی است چون حاصل زحمات مدت کارآموزی‌اش را امروز می‌بیند و در کسوت شریف وکالت نائل می‌شود. زمانی که ما کارآموزان را در بحث اختبار می‌دیدیم سختی و اضطراب را در وجود آن‌ها احساس می‌کردیم اما امروز که آن‌ها را می‌بینیم بسیار خوشحالیم که بر این کسوت نائل آمدند. امیدواریم در این عرصه مقدس بتوانند خودشان را به بهترین شکل نشان بدهند.» او در ادامه افزود: «یکی از مهمترین چالش‌هایی که کارآموزان مخصوصا در این شرایط زمانی و با وجود ویروس کرونا با آن مواجه هستند موضوع حضور در محاکم است، البته با تدابیری که اندیشیده شده به نظر می‌رسد این مشکلات برطرف شود. »

مطالعه بیشتر بستن

آرای محاکم و لزوم تبیین و تنویر افکار عمومی

صمد عالی*: ریاست قوه قضائیه در سخنرانی اخیر خود که در اسفند ماه ۹۹ در ارومیه و در جمع قضات گفتند به درستی به رسالت مهم و اساسی قضات مبنی بر تبیین و تنویر افکار عمومی علاوه بر اتخاذ تصمیم اشاره فرمودند امری که چنانچه مورد توجه قرار گیرد علاوه بر ایجاد حصول اطمینان به عادلانه بودن دادرسی نزد اصحاب دعوی، موجب کاهش اطاله دادرسی شده و قناعتی مضاعف را نزد افکار عمومی ایجاد خواهد نمود که به راحتی نتوان به تصمیمات محاکم خدشه وارد نمود و در نتیجه آرای محاکم که آزادانه مورد نقد و تحلیل حقوقی قرار گرفته غنای علمی و وجدانی رسیدگی‌ها را نیز موجب خواهد شد.

بارها مشاهده شده که احکامی چند خطی و عاری از هرگونه استدلال متقن و یا پاسخ به دفاعیات اصحاب دعوی و وکلای ایشان صادر شده که نه تنها متداعیین بلکه هیچ حقوقدانی نمی‌تواند علل و دلیل صدور چنین حکمی را کشف نماید و این ابهام الی الابد در ذهن اصحاب دعوی باقی می‌ماند که چرا و به چه علت، به دلایل و دفاعیاتش توجهی نشده است به طوری که همین امتناع از تبیین و تنویر اذهان اصحاب دعوی موجب بروز نارضایتی از سیستم قضائی و حتی ایجاد شائبه‌هایی چه بسا ناصواب شده که یکی از مهمترین آثار زیانبار آن، بی‌اعتمادی کلی به عادلانه بودن دادرسی‌ها می‌باشد.

حال چنان که محاکم خود را مکلف به تبیین و پاسخگویی در مقابل تصمیمات بویژه در احکام خود بدانند و علت نادیده گرفتن دلایل طرفین را با استنادات و توجیهات قانونی و مقبول حقوقدانان تبیین نمایند و مکلف باشند خواسته‌های قانونی اصحاب دعوی را قانونی پاسخ دهند به عنوان مثال توضیح دهند که چرا تبرئه یا چرا محکوم نمودند و یا مدارک را چرا معتبر یا بی‌اعتبار تلقی نموده است و یا چرا تقاضای تخفیف، تعلیق متقاضی را رد نموده است و به کلی گویی بسنده ننمایند بسیاری از ابهامات بویژه در احکام کیفری نزد اصحاب دعوی و افکار عمومی رفع شده و میزان اعتماد عمومی به چنین احکامی نیز بالا خواهد رفت.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه استان آذربایجان غربی

مطالعه بیشتر بستن