در مسیر حامی عدالت شدن

“حامی عدالت” به چله رسید. از اولین شماره هفته نامه سراسری “حامی عدالت” دغدغه محتوای مناسب برای جامعه حقوقی و البته مخاطب غیرحقوقی را داشتیم. گاهی هم گمان میکردیم فلان شماره، آخرین شماره نشریه است، اما با تمام سختی‌های مسیر، ادامه دادیم تا در آخر سال به چهلمین شماره رسیدیم؛ البته که چهل شماره به سان چهل سالگی زمانی برای پخته‌تر شدن است.

حالا وقت ارزیابی است. مستمرا خودمان را رصد میکردیم، هر روز هم محتوایی هم شکلی خودمان را نقد میکردیم، اما این همه کافی نبود و نیست. از یک ماه پیش بر آن شدیم تا نظر متخصصان را در رابطه با کارمان بدانیم. از همه کسانی که در این ۹ ماه به ما مطلب داده بودند و از همه کسانی که “حامی عدالت” را خوانده بودند، خواهش کردیم ما را نقد و ارزیابی کنند. مطالب پیش رو حاصل همین خواهش است.
خیلی‌ها به ما لطف داشتند و ما را ستودند، خیلی‌های دیگر هم لطفشان را با نقد و بیان اشکالات هفته نامه به ما هدیه کردند. از همه سپاسگزاریم.
مصائب انتشار منظم یک هفته نامه حقوقی و سراسری را می‌دانیم، اما با تحریریه جوان و پرانگیزه، امیدواریم که هر روز بهتر از روز قبل ظاهر شویم. از همین جا آغوشمان را مشتاقانه برای همه ناقدان که فرصت انتشار نظراتشان در این ویژه نامه فراهم نشد، می‌گشاییم و از آن‌ها استدعا داریم “حامی عدالت” را از خودشان بدانند و برای ارتقای آن هر آن چه را که به نظرشان می‌رسد از طریق راه‌های ارتباطی نشریه با ما در میان بگذارند.
هنوز تا رسیدن به اولین پله اسم پرمسمای “حامی عدالت” راه زیادی داریم، اما نظرات همه مخاطبان را میانبری برای نیل به این مهم می‌دانیم؛ حامی عدالت شدن سخت است، بسیار هم سخت است، اما با مجاهدت، خودارزیابی و نقد مستمر درونی و بیرونی ناشدنی نیست.

مطالعه بیشتر بستن

شمارگان چهل برای چلچله عدالت

دانش حقوق به دلیل نزدیکی و ریشه خانوادگی عمیق با فقه و اصول اسلامی، سابقه دیرینه‌ای در فرهنگ اسلامی و تمدن ایران زمین دارد. این علوم به برکت وجود دانشمندان و مراجع دینی و فقهی پیشرفت فزاینده و زیادی در تاریخ کهن ایران داشته اند. همین عوامل باعث گردیده‌اند تا رشته آکادمیک حقوق به عنوان اولین رشته‌های علمی وارد شده به دانشگاه‌ها بتوانند از رشد و پیشرفت موثری بهره مند شوند.

اوایل دهه ۱۳۵۰ شمسی فارغ التحصیلان دوره‌های عالی و دکترای شاخه‌های مختلف حقوق وارد جامعه شدند. از دیرباز دانش حقوق به صورت تخصصی مطرح بوده لذا تمام افراد و طالبان حقوق که برای تحصیل این رشته آکادمی وارد مراکز تحصیلی و دانشگاه می‌شدند در گردانه و طبقه پیشرفته دانش حقوق غوطه ور می‌شدند و با اندکی دقت می‌توان متوجه شد که تمام دانش آموختگان حقوق و حقوقدانان با توانایی ” تخصصی حقوقی ” در نوشتار و گفتار آشنا می‌شدند غافل از اینکه از حداقل‌های مبانی و نوشتاری این دانش بی‌بهره اند. به طور خلاصه می‌توان نتیجه گرفت، علی رغم فراوانی عده تحصیل‌کردگان حقوقی که غالباً دارای دانش‌های تخصصی حقوقی مختلف هستند، بسیاری از این افراد در زمینه‌های مبانی و پایه نوشتاری حقوق ضعیف و یا حتی ناآشنا هستند. هر چند نوشتار تخصصی حقوقی مخاطبان تخصصی خاص خود را دارد و نشان دهنده پیشرفت این دانش در جامعه محسوب می‌گردد ولی این علوم زمانی ارزش واقعی خود را پیدا می‌کنند که بتوانند بصورت کاربردی نیاز روز جامعه را پاسخگو باشند. بیان مطالب و مسائل حقوقی به صورت ساده و قابل فهم در عین حال کامل و حقوقی، وظیفه مهمی است که بر عهده ” روزنامه نگاران حقوقی ” قرار دارد. در حال حاضر جامعه حقوق از نعمت وجود ” ژورنالیست کاران حقوقی ” به‌ شدت در مضیقه است. چرا که امکان فعالیت انگشت شمار این گونه افراد (روزنامه‌نگاران حقوقی ) در چارچوب مقررات و قوانین موضوعه مطبوعاتی کشور بسیار محدود بود و شاید به جرأت بتوان گفت تاکنون فراهم نبوده است.
در گذشته نشریات تخصصی حقوقی زیادی موفق به دریافت مجوز انتشار شدند ولی حدود ۲۴ درصد آنها حداقل دو شماره منتشر شده‌اند و الباقی نیز به صورت تخصصی با روش علمی و پژوهشی بوده و یا هستند.
رشد و پیشرفت دانش شاخه‌های مختلف حقوق به برکت و استعانت از پیشرفت‌های فقهی و اصولی دین مبین اسلام است. کسانی که به عنوان مبتدی پا به عرصه یادگیری این علوم می‌گذارند صرفا ” نگرشی تخصصی” از آن را، که برگرفته از پیشرفت علوم فقهی و اصولی می‌باشد فرا می‌گیرند.
این موضوع باعث شکاف بیشتر در پیشرفت علم حقوق و تحلیل این علم در جامعه گردیده است. در واقع همزمان با پیشرفت هر علمی روزنامه نگاران و قلم به دستان آگاه به ان دانش، مطالب و پیشرفتهای تخصصی به دست امده را تحلیل و قابل ارائه و استفاده به آحاد جامعه می‌نمایند که این موضوع در رشته حقوق مغفول مانده بود با کمی بررسی و تحقیق در مطبوعات و نشریات تخصصی در رشته حقوق می‌توان به این خلا پی برد. کثرت نشریات تخصصی حقوقی در رشته‌های مختلف میتواند حکایت از پیشرفت روز افزون این دانش در میهن عزیزمان ایران داشته باشند ولی حداقل در سالهای گذشته هیچ محلی برای ارائه این دانش به صورت قابل فهم و درک برای عموم جامعه وجود نداشت.
با بررسی مطبوعات تخصصی حقوقی کشور در ۵۰ سال گذشته ( نشریات منتشر شده )، به جرأت می‌توان گفت تنها نشریه‌ای که به صورت حقوقی، اجتماعی وروش خبری تحلیلی با ترتیب انتشار هفته نامه در دانش حقوق وجود داشته ” هفته نامه حامی عدالت ” است. گزافه نیست اگر بگوییم هفته نامه حقوقی اجتماعی با روش خبری و تحلیلی ” حامی عدالت ” یک موهبت عظیمی برای جامعه حقوق کشور می‌باشد.
شاید از نظر اندیشمندان، پیشکسوتان و بزرگان حقوق ضرورتی برای وجود چنین نشریه‌ای خیلی احساس نمی‌شد ولی در جامعه مطبوعاتی کشور این نیاز به شدت قابل احساس بود. نشریه حامی عدالت هنوز فاصله زیادی تا اهداف تبیین شده مطبوعاتی دارد. نعمت وجود چنین نشریه‌ای برای عموم جامعه است. اندیشمندان و دانش آموختگان حقوق باید محلی داشته باشند تا بتوانند پیشرفت‌های روز این دانش را قابل هضم و استفاده عموم جامعه ارائه نمایند.” حامی عدالت ” باید پایگاهی برای اطلاع رسانی و بالا بردن سطح اگاهی‌های عموم جامع قرار گیرد. از طرفی رسیدن نشریه حامی عدالت به جایگاه واقعی خود سبب خواهد شد تا کمبود شدید روزنامه‌نگاران حقوقی در آینده مرتفع شده و افراد بیشتری بتوانند در این حوزه فعالیت و خدمت کنند.
امید است این نشریه نوپا که در جشن ” چهل شمارگان ” خود سنت قدیمی “چهل چلی ” را در فرهنگ ایرانی زنده نموده، و محل پرورش و نوآوری افکار مطبوعاتی حقوقی و قابل اعتماد برای مردم باشد. اواز “چلچله ی عدالت ” باید بیشتر از گذشته در عموم جامعه و حقوقدانها به گوش برسد.پیشرفت فزاینده این نشریه به پشتوانه اعضای مرکز وکلا به سادگی امکان پذیر است. جامعه حقوق و وکلای کشور باید وجود این پدیده حقوقی و اجتماعی نوظهور را ارج نهند و بیش از پیش برای پر بازده شدن آن بکوشند.

مطالعه بیشتر بستن

چکیده‌ی مطالب را جدی بگیرید!

هفته‌نامه حامی‌عدالت در کنار آگا‌هی‌رسانی از اخبار روز جامعه و همین‌طور ملل، در حوزه‌ی حقوق، با ارائه مطالبی با موضوعاتی متنوع در این‌حوزه، محتوای مفیدی به همگان ارائه می‌دهد. حقوق فردی، اجتماعی و بسیاری از موضوعات دیگر که از جنبه‌ و بعد حقوقی مورد بررسی قرار می‌گیرد، امتیاز ویژه‌ای برای این نشریه محسوب می‌شود که خاص این نشریه است.

اگر بخواهم پیشنهادی برای ارتقای نشریه ارائه کنم، نخست می‌توانم به اضافه‌ کردن چکیده‌ای به ابتدای مطالب طولانی اشاره کنم.
بسیاری از مردم، امروزه چندان تمایلی به خواندن مطالب طولانی نشان نمی‌دهند. از سوی دیگر بسیاری از مخاطبانی که نشریه را برای مطالعه تهیه می‌کنند، افرادی غیرحقوقی بوده، که سررشته‌ای از رشته‌های حقوقی ندارند. از سوی دیگر ممکن است طولانی بودن برخی از مطالب به دلیل پرداختن به جزئیاتی باشد که برای بیان روشن و ادای حق حق مطلب، ضروری باشد، به این منظور پیشنهاد می‌شود تا چکیده و خلاصه‌ی کوتاهی در ابتدای هر مطلب و به ویژه در ابتدای مطالب بلند، آورده شود تا این نکته برطرف شود.
اگر در آغاز هر صفحه چکیده‌ای از مطالب همان صفحه ارائه گردد موجب دسترسی آسان‌تری به محتوای کلی هر صفحه و یا هر مطلب می‌شود. به این ترتیب مخاطب به سهولت مطلب مورد نظرش را مطالعه می‌کند و در صورت تمایل به دانستن موارد و جزئیات بیشتر، تمامی مطلب را مطالع می‌کند.
پیشنهاد دیگر این‌که، مطالب نشریه مانند بسیاری دیگر از نشریات موجود در کشور به صورت مجازی در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد. امروزه بیشتر مردم از اینترنت استفاده می‌کنند و این از دست به دست چرخیدن اطلاعات در فضاهای مجازی، پیداست. از این رو با قرار دادن مطالب نشریه در مرورگرهای معتبر مجازی مانند گوگل، می‌توان این هفته‌نامه را بهتر و آسان‌تر رد اختیار مردم و مخاطبان قرار داد.
قرار دادن نشریه به طور مجازی در اختیار مخاطب مزیت دیگری دارد که به ارتقای کیفی نشریه نیز کمک می‌کند. با این روش می‌توان نظر مخاطب را نیز با اضافه‌کردن گزینه‌ی نظرخواهی که به طور معمول پای مطالب نشریات وجود دارد، می‌توان نظر مخاطب را هم دانست.
در این‌باره می‌توان اختصاصی‌تر هم عمل کرد و گزینه‌ای برای ارتباط مخاطب با هفته‌نامه «حامی‌عدالت» ایجاد کرد. به این ترتیب مخاطبان پیشنهادات و انتقادات خود را به نشریه اعلام می‌کنند. هفته‌نامه نیز به منظور احترام به مخاطب و هم‌چنین ایجاد فضایی توام با اعتماد، این نظرات را در هفته‌نامه چاپ و انتشار دهد. این امر می‌تواند نظر مثبت مخاطبان و همراهی آنان را بیش از پیش، به دنبال داشته باشد.

مطالعه بیشتر بستن