بالا نگه داشتن پرچم فرهنگ به دست نشریه

شرایط فعلی جامعه به گونه‌ای است که هر کسی که در عرصه‌ی فرهنگ کاری می‌کند و فعالیت خود را در این زمینه حفظ کرده است، باید به او دست‌مریزاد گفت.

حامی‌عدالت نیز از این امر مستثنی نیست و با وجود فعالیتی که در حوزه‌ حقوق کشور دارد، از جمله پیش‌برندگان فرهنگی محسوب می‌شود. این نشریه تخصصی مخاطبان خاص خودش را دارد و از این‌که همچون نشریات و رسانه‌های دیگری که پرچم فرهنگی کشور را در دست نگه داشته و زمین نگذاشته‌اند، قابل تقدیر است.
انتشار نشریه و کتاب، در شرایط کنونی، با توجه به گرانی‌های کاغذ و برخی موارد دیگر، که برگشت مالی چندانی نیز ممکن است نداشته باشد، سخت‌ شده است. انتشار چنین نشریه‌ای در این بین، جای خوشحالی دارد.
وقتی از کنار روزنامه‌فروشی‌ها رد می‌شوم و روزنامه‌ها و دیگر نشریات از جمله هفته‌نامه حامی‌عدالت را در گیشه می‌بینم، برایم امیدوار کننده و خوشحال کننده است. از این که این فعالان عرصه فرهنگی هنوز پایداری می‌کنند و با توجه به دشواری‌های موجود، تلاش می‌کنند تا در آگاهی‌رسانی وقفه‌ای ایجاد نشود، شخصا سپاسگزارم.
حامی‌عدالت با نگاهی فراگیر، به موضوعاتی متنوع می‌پردازد که به راستی جای تشویق دارد. این نشریه با وجود رسالتی که در حوزه‌ی حقوق و بیان مسائل و موارد حقوقی کشور دارد، نگاهی همه‌جانبه به مسائل جامعه کرده و به مسائل حقوقی در هر شاخه و رشته‌ای توجه دارد.
این نشریه تمامی موضوعاتی را که حتی از رشته‌های حقوقی و قضایی دو مقوله جدا از یکدیگر هستند، به یکدیگر ارتباط داده و به بیان موارد و مسائل آن‌ها در حوزه حقوق و قوانین می‌پردازد. در گفت‌وگویی که با این نشریه داشته‌ام این را از نزدیک دیده و در جریان آن قرار گرفته‌ام.
پرداختن به هنر، از نگاه حقوق، یکی از مواردی است که شاید نشریه‌های حقوقی، چندان توجهی به آن نداشته باشند، اما از نگاه حامی عدالت دور نمانده است.
اگر این حرکت فرهنگ‌دوستانه و حمایت‌کننده از مقوله هنر، پیش از این در کشور جدی گرفته می‌شد، چه بسا که هم‌اکنون، هنرمندان در کشور حال و روز بهتری داشتند.
این رویکرد نشریه را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم بسیاری از مشکلات حقوقی هنرمندان از این طریق بیان شده و به امید پروردگار به وسیله مسئولین محترم مورد حل و فصل قرار بگیرد.
حامی عدالت در حوزه‌های دیگر و رشته‌های دیگر نیز از خود فعالیت نشان داده و آن‌ها را نیز مورد توجه قرار داده است، ولی شخصا به عنوان کسی که در عرصه هنر نقاشی، سابقه و فعالیت دارم، می‌توانم در این خصوص نظر دقیق‌تری ارائه دهم.
بسیاری از مشکلات هنرمندان، اعم از نبود حمایت مالی، نداشتن حمایتی چشمگیر برای فروش آثار تمام هنرمندان تجسمی و بسیاری مشکلات دیگر، از نبود برخی قوانین حمایت‌کننده در این حوزه سرچشمه می‌گیرد. اگر این قوانین در جایگاه درست و کارساز خود شکل می‌گرفت و یا وجود داشت، چه بسا که شرایط زندگی و معیشت و حتی خود هنر، در بین هنرمندان بهتر از هم‌اکنون بود. بگذریم از فروش‌ برخی از آثار هنری که گاهی در جایی اتفاق می‌افتد، و بوق و کرنا هم به خاطرش راه می‌افتد، مشکل این است که معمولا حمایت و فروش، به طور مناسب و معمول خود برای تمام هنرمندان به ویژه هنرمندان تازه‌کار وجود ندارد.
اگر نشریاتی که به موضوعات تخصصی حقوق می‌پردازند، از ابتدا به مسائل حقوقی هنر نیز اشاره می‌کردند، و مانند این نشریه به این مقوله توجه داشتند، شاید هم‌اکنون شرایط بهتری برای هنرمندان وجود داشت.
بسیار خوشحالم که این نشریه، هنر را در صفحات خود قرار داده و هر چند کوتاه و گذرا، ولی به آن پرداخته و از آن غافل نمانده است. این نشان‌دهنده توجه این نشریه به رسالتی است که در نامش وجود دارد. عدالت، واژه‌ای است که وقتی در تابلو و پیشانی جایی می‌بینی، انتظار اجرای آن و عدالت‌گری را هم از سوی آن داریم.
خوشبختانه این نشریه عدالت را با توجه کردن به مسائل مختلف جامعه نشان داده است.
هم‌اکنون برخی مسائل حقوقی در رشته هنر نیاز به بازبینی و یا نگرش اساسی دارد تا چاره‌ای برای مشکل هنرمندان شود.
به طور مثال سرقت آثار هنری، و خلا قانونی در این باره، مشکلات بزرگی را برای هنرمندان تجسمی و گالری‌داران پدید آورده است.
برای نمونه به تازگی با اقدام به سرقتی که درخصوص گالری «شیث» صورت گرفت، ناچار به صرف هزینه گزافی شدم. چنان‌چه بیمه‌ای در این رابطه وجود داشت، هم‌اکنون با وجود کهولت سنی که پیدا کرده‌ام، دغدغه‌ای از این بابت نداشتم، ولی حتی در همین سن بالا هم باید نگران این مسائل باشم و مانند روزهای نخست جوانی با این مسائل دست و پنجه نرم کنم. این‌ها همه انرژی بیشتری می‌خواهد که در این سن دیگر ندارم. وجود بیمه سرقت می‌توانست آرامش بیشتری به من و همکاران هنرمندم بدهد، موردی که هم‌اکنون جایش در کشور خالی است!
اگر حمایتی که صندوق هنر با بیمه از پدیدآورندگان و هنرمندان انجام می‌دهد و تنها از حدود بیست سال پیش صورت می‌گیرد هم نبود، ما دیگر چه داشتیم؟
در شگفتم که هنرمندان که انتقال فرهنگ و هنر مملکت را به همگان و نسل‌های دیگر به عهده دارند، و چنین مسئولیت سنگینی نیز به عهده‌شان است، تا جایی که حتی پول و اسکناس رایج مملکت را که همه روزه در دست همگان می‌چرخد، با هنر خود طراحی می‌کنند، چرا از حمایت‌های حقوقی در اندازه‌ و به شکلی که در خور شان‌شان باشد، برخوردار نیستند؟
اگر نشریات غیر هنری کشور بیشتر به این مقوله توجه می‌کردند و صدای این اشخاص را که اغلب افرادی فرهیخته و تحصیل‌کرده بوده که نمی‌خواهند با صدای بلند طلب کمک کنند، به گوش مسئولین می‌رساندند، آیا این مشکلات از آن چه امروزه هست کمتر نبود؟
باز هم از مسئولان و دست‌اندکاران هفته‌نامه حامی‌ عدالت که به تمام جوانب مسائل موجود در جامعه از جمله مشکلات هنر و هنرمندان می‌پردازد، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم و پیشرفت و سربلندی و کیفیت روزافزونی را برای آن، در شماره‌های آتی از خداوند متعال خواستارم.

مطالعه بیشتر بستن

ردپای حقوق باستان در «حامی‌عدالت»

انسان از دیرباز برای حل مشکلات حقوقی خود نیازمند وجود منبعی برای ارجاع و منبعی برای دریافت آگاهی بوده است. نیاز افراد به وجود این منابع، امروزه، با وجود برخی از مشکلات حقوقی و کیفری بیشتر هم شده است. به منظور پیشگیری و یا حل این مشکلات، و ضرر و زیان‌های کوچک و بزرگ ناشی از آن‌ها، لازم است تا همگان از منابع موجود در این زمینه بهره ببرند.
در بسیاری از موارد، چنان‌چه مشاوره و دریافت آگاهی از منابع مربوطه، پیش از انجام کارهای مورد نظر صورت گیرد، و افراد پیش از انجام هر کاری با یک مشاور حقوقی کار بلد مشورت کنند، هرگز این مشکلات برای آنان به وجود نخواهد آمد.

از آن‌جایی که قوانین حقوقی بسیار گسترده و در برخی از موارد، بسیار پیچیده است، نیاز است تا مسائل حقوقی از طریق افراد متخصص، در قالب رسانه‌ها نیز پیگیری شود. هفته‌نامه حامی‌عدالت با متون و محتوایی که هر هفته در اختیار مردم قرار می‌دهد کمک بزرگی به این قضیه می‌کند. از این رو وجود چنین نشریه‌ای را مناسب و مفید می‌دانم.
پرداختن به مقوله حقوق، در باستان، گرچه تعریف تازه‌ای نیست و حتی رشته‌ای شبیه به این عنوان در برخی از دانشگاه‌های جهان در حال آموزش و یادگیری است، اما شکل‌گیری آن در مطبوعات حقوقی، که شاید تا کنون مغفول مانده بود، از امتیازات ویژه برای «حامی‌عدالت» به شمار می‌رود.
شخصا به عنوان کسی که به فرهنگ و زبان اصیل ایرانیان در متون کهن می‌پردازم، این رویکرد نشریه را خجسته و فرخنده می‌دانم. امیدوارم «حامی‌عدالت» همان‌گونه که در ابعاد گوناگون به مسائل حقوقی در کشور می‌پردازد، در سال آینده و از بهاری که پیش روست، درخشش بیشتری نیز در میان نشریات کشور و بلکه جهان، داشته باشد.

مطالعه بیشتر بستن

جذابیت با مطالب دنباله‌دار حقوقی

نشریه «حامی‌عدالت» همان‌طور که از نامش پیداست، هر هفته در روز خاصی، که یکشنبه‌هاست، خبرها و مقالاتی به ویژه در حوزه حقوق و عدل و داد را منتشر می‌کند.

پوشش‌دادن خبرهایی در حوزه اختصاصی می‌تواند برای علاقه‌مندان مفید باشد، به‌ویژه برای افرادی که با این حوزه سروکار دارند. این افراد می‌توانند با مراجعه به این نشریه، آگاهی‌هایی را که در زمینه اخبار و گزارشات روز نیاز دارند، دریافت کنند؛ ولی در این میان نکته‌ای قابل تامل است که به منظور پیشنهاد، مطرح می‌شود. هر نشریه که به دست مخاطبی می‌رسد، جذابیت و یا جذابیت‌های خاص خودش را به همراه دارد و حامی‌عدالت نیز از این امر جدا نیست. این نشریه با تنوعی که در موضوعات خود دارد، برای مخاطب با جذابیت‌هایی همراه است؛ اما می‌توان با اختصاص بخش جدیدی در نشریه، جذابیت دوچندانی نیز به آن بخشید.
چنان‌چه نشریه «حامی‌عدالت» مطالب دنباله‌داری در موضوعات مختلف، ولی مرتبط با حقوق، ارائه دهد، می‌تواند به مخاطبانش انگیزه بیشتری برای همراهی با خود بدهد. می‌توان هر هفته به شکل منظم مطالبی را در موضوعاتی مانند حقوق خانواده، حقوق شهروندی، حقوق مرتبط با مسائل مالی و… به صورت دنباله‌دار، تهیه و منتشر کرد. این کار می‌تواند با پرسش و پاسخ و تعامل با مخاطبان همراه باشد. به این ترتیب نشریه، هم به مخاطبانش آگاهی بیشتری ارائه می‌دهد، و هم این‌که همراهی و دنبال کردن هر چه بیشتر آنان با خود را به دست خواهد آورد.

مطالعه بیشتر بستن