سراب خودساخته «حقوق بشر»

علیرضا سزاوار: سخنان اخیر رییس قوه قضاییه مبنی بر اینکه حقوق بشر غربی در دوران دفاع مقدس باید بیش از گذشته افشا و بی آبرو شود؛ با حمایت کاربران در شبکه های اجتماعی و ترند شدن هشتگ حقوق بشر امریکایی همراه شد. بسیاری از کاربران هم از کم کاری در روایت کارنامه حقوق بشری غربی و بخصوص امریکا در دوران دفاع مقدس گلایه و به مواردی از آن اشاره کردند.

به تازگی رئیس قوه قضائیه در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی- بین‌المللی دفاع مقدس با بیان اینکه امروز جاهلیت مدرن نمی‌خواهد نسل جوان، دانشجو و طلبه ما قدرت تحلیل پیدا کند، گفت:« در دوران جنگ تحمیلی، صدام مباشر بود، اما ضرورت دارد نقش شریکان جرم نیز در آن دوران تبیین شود و باید شرکای جرم در آن دوران به عالم معرفی شوند.» رییسی با اشاره به اینکه فهرست کمک‌های سیاسی، تسلیحاتی و مالی ارائه شده به صدام توسط غربی‌ها در دوران جنگ تحمیلی فهرست بلند بالایی است، افزود: «در صورت تنظیم کیفرخواست و قید تمامی جرایم آمریکایی‌ها و برخی دیگر از کشورهای مدعی غربی نظیر آلمان و فرانسه در دوران جنگ تحمیلی، شاهد خواهیم بود که این کیفرخواست بسیار قطور و بلند خواهد بود و این کیفرخواست باید پیش روی همه حقوقدانان در عالم قرار گیرد تا آن‌ها احساس شرمندگی کنند.»رییس دستگاه قضایی در این مراسم به رنجی که همچنان ایثارگران از حقوق بشر غربی می برند، اشاره کرد و گفت:« مدعیان حقوق بشر و حقوقدانان در عالم باید به کنار بستر جانبازان و ایثارگران جنگ تحمیلی ما بروند و مشاهده کنند که این قهرمانان چگونه ۳۰ سال است بر روی بستر و تخت نشسته‌اند و عوارض و دردهای حاصل از بمباران‌های شیمیایی و سلاح‌های عصبی را تحمل می‌کنند و پرستاران آن‌ها که همان مادران و همسرانشان هستند در کنار این عزیزانشان سختی‌ها را می‌گذارند.»

** امیرعظیمی در همین رابطه به تناقض رفتاری مجامع بین المللی حقوق بشری اشاره کرد و توییت زد:
بمباران‌های شیمیایی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و خصوصا بمباران شیمیایی سردشت از نشانه‌های حقوق بشر غربی در برابر جوامع دیگر است
برای زندانی شدن یک جا‌سوس همه مجامع بین‌المللی به آن واکنش نشان می‌دهند اما برای کشته شدن صدها نفر غیرنظامی، دریغ از یک اظهار تاسف!

** فاطمه هم در توییتر با نگاهی طنز آمیز به حقوق بشر امریکایی نوشت:
حالم،حالِ اون دانشجوی آمریکایی رشته ی حقوق گرایشِ حقوقِ بشره،که داره تو مهدِ حقوق بشر جهان درس میخونه ودرموردِ رشته ش جوک میسازه!!

** سوزان هم در توییتی به دستاویز بودن حقوق بشر توسط امریکا پرداخت و نوشت:
دولت ایالات متحده درحالی که بر کرسی قضاوت در خصوص عملکرد حقوق بشری سایر کشور‌ها تکیه می‌زند که خود در داخل نیز به طور مکرر و فاحش حقوق بشر را نقض می‌کند.

** حجت الاسلام سید ابراهیمی هم در توییتی به نقض حقوق بشری آلمانی‌ها در دوران دفاع مقدس پرداخت و نوشت:
دخالت های آلمانی‌ها به سود صدام ناشی از مادیت حاکم بر دولت آلمان و دیگر دول غربی است،آنها علیرغم ادعاهای کر‌کننده انسانیت و حقوق بشر و صلح،تنها به نفع مادی و جذب پول و ثروت می‌اندیشند. کشور آلمان در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز با دادن امکانات بمب‌های شیمیائی بصدام،بدنامی همیشگی برای خود بجا گذاشت.

** فهیمه هم در اینستاگرام خود به کودک کشی امریکایی‌ها در انتهای جنگ با صدام اشاره کرد و نوشت:
هدف قرار گرفتن هواپیمای ایرباسِ ایرانی توسط ناو آمریکایی منجر به کشته شدن ۲۹۰ مسافر بی‌گناه شد…
تلخی این حادثه زمانی بیشتر میشه که بدونیم ۶۶ کودک در اون بودند و افسر و تمامی سربازانِ ناو، مدال لیاقت و مبارزه دریافت کردند…

** قاسم یزدانی هم در اینستاگرام خود به یک اعتراف تاریخی در خصوص حقوق بشر امریکایی‌ها اشاره کرد و نوشت:
برژینسکی، مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت کارتر: با صدام برای بمباران شیمایی ایران همکاری کردیم!
حتما در آینده هم اسناد بیشتری منتشر خواهد شد که توخالی بودن حقوق بشر امریکایی‌ها را بیشتر نشان دهد.

** ایلدا هم در توییتر خود به سوء استفاده های حقوق بشری امریکا اشاره کرد و نوشت:
آمریکا از سراب خودساخته «حقوق بشر» دستاویزی برای استثمار مردم جهان و تامین منافع شیطانی، نامشروع و ضد حقوق بشری خود ساخته است تا پوششی بر جنایات و عملکرد ضدانسانیش باشد.

** آزاده محمدی هم در توییتر خود به خلاصه ای از حقوق بشر امریکایی در چند دهه اخیر اشاره کرد و نوشت:
سالهای زیادی هست که ایران هم از حقوق بشر امریکایی بی‌بهره نبوده، ازکودتای۲۸مرداد و پشتیبانی بیش از ۵۰کشورازصدام و از گروههای ‌منافقین وهدفگیری«هواپیمای ‌مسافربری ‌ایران» تاخروج ازبرجام که به نفع خودشان بود وتحقیر و توهین ‌ایران! تنهاگوشه‌ای ازجنایات مهندسان ترور هست!

** سارا احمدی هم با کنایه نسبت به حقوق بشر امریکایی در توییتر نوشت:
معنای حقوق بشر آمریکایی به زبان ساده اینست که آمریکا حق هر ظلم جنایتی را نسبت به کشورهای جهان سوم دارد. کسی هم حق اعتراض ندارد. آمریکا ارباب و کشورهای جهان سوم همگی رعیت هستند. اگر هم کشوری مقابل آمریکا بایستد بسختی مجازات میشود.
پینوشت: قطعا همه کشورها موظف به رعایت حقوق بشرند!

** سید کاظم هم به بخشی دیگر از حقوق بشر غربی پرداخت و نوشت:
به گزارش بلومبرگ شرکت‌های دارویی خارجی و بانک‌های بین‌المللی برای جلوگیری از جریمه‌های آمریکا، نمیتوانن با ایران تجارت داشته باشن. زمان جنگ هم کم نبودن رزمنده هایی که از بی دارویی شهید می شدن و غربی‌ها عین خیالشون نبود. کسانی که مرتب چهره آمریکا را رتوش و حقوق بشر آمریکایی را داد میزدید، به یک روانپزشک مراجعه کنید زیرا شما بیشتر از همه به دارو نیازمندید!


** محمد هم به گوشه ای دیگر از حقوق بشر غربی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و نوشت:
حمایت و پشتیبانی مستمر از ارتش متجاوز بعثی عراق توسط آمریکا در دوران دفاع مقدس؛
*وادار کردن نوکوران منطقه ای خود به پرداخت ۵۶ میلیارد دلار به رژیم بعث عراق برای اداره جنگ.

*وادار کردن کل کشورهای عضو ناتو برای پشتیبانی از رژیم بعث در جنگ با ایران.


** رسول شکری نیا هم پیرو هشتگ حقوق بشر امریکایی در توییتر نوشت:
جنایت بی‌سابقه شلیک ناو وینسس به هواپیمای مسافربری ایران و عدم پذیرش مسئولیت، عدم عذرخواهی و عدم پاسخگویی به این جنایت از یک طرف و اهدای مدال به فرمانده جنایتکار این ناو اوج حقوق بشر آمریکایی هاست.

مطالعه بیشتر بستن