از نامزدی، تکلیف‌ زندگی‌مان را بدانیم

ازدواج امر شیرینی است که گاهی این شیرینی توجه به مسائل حقوقی ازدواج را مورد غفلت قرار می‌دهد. به طور معمول زوجین در آغاز آشنایی و در مرحله خواستگاری، به نقاط مثبت مراحل ازدواج و عروسی و همچنین نقاط مثبت فرد مقابل فکر می‌کنند و با بی‌اهمیت جلوه دادن موضوعات حقوقی مانند مهریه، تعیین محل سکونت و… ممکن است سختی‌ها و مسائلی را برای آینده خود رقم بزنند. شناخت بیشتر از یکدیگر و معرفی درست از خود می‌تواند آینده درخشان‌تری را به زوجین هدیه دهد. در نظر گرفتن نقاط مثبت و منفی خود و طرف مقابل، آگاهی از تفاوت‌هایی که به شکل طبیعی بین زن و مرد وجود دارد، پذیرش مسائلی که می‌تواند در مسیر زندگی وجود داشته باشد و همچنین تقسیم وظایف در جایگاه همسری، از جمله مواردی است که مسیر زندگی را هموار می‌کند. چنان‌چه پیش از ازدواج در کنار شناخت از طرف مقابل، به آگاهی مورد نیازمان در رابطه با مسائل حقوقی هم فکر کنیم و کمی بیشتر به این مقوله اهمیت دهیم، آرامش بیشتری را در زندگی پس از ازدواج تجربه خواهیم کرد.

شاید شناخت از مسائل حقوقی باعث شود که به جای ناامیدی با بروز کوچکترین مسئله‌ای، پیش‌زمینه‌ای درباره حل آن داشته باشیم و یا از همان ابتدا با توجه به شناختی که از قوانین داریم، زود از کوره درنرویم و خویشتن‌داری بیشتری را از خود نشان دهیم.
همین عوامل باعث می‌شود که ناامید نشده و همواره به جای سردرگمی، در جست‌وجوی راه باشیم. برای پیدا کردن آگاهی‌های لازم، مشورت با متخصص می‌تواند راهگشا باشد، کاری که اگر بسیاری از افراد پیش از ازدواج انجام دهند، چه بسا جان بسیاری از زندگی‌ها از متلاشی شدن، نجات پیدا کند و در زندگی مسیری هموارتر را در پی داشته باشد.
خوشبختانه مراجعه به متخصص و شناخت بیشتر زن و مرد از یکدیگر امروزه نسبت به گذشته بیشتر شده است، اما این نکته با توجه به آمار طلاق، اهمیت فراونی دارد.

دوره نامزدی و عقد
دوره نامزدی و یا دوره عقد که شناخت افراد نسبت به یکدیگر با مراحل خاص خود همراه است، شناخت بیشتر از یکدیگر ادامه دارد و کامل‌تر می‌شود.
این دوره و آشنایی ایجاد شده‌ی ناشی از آن، برای افرادی که هنگام آشنایی اولیه و خواستگاری شفاف‌تر برخورد کرده و چهره‌ی واضح‌تری از خود نشان داده‌اند، دلنشین‌تر و شیرین‌تر خواهد بود، در غیر این‌صورت، چنان‌چه معرفی درستی از سمت زوجین ارائه نشده باشد، در این دوران، مسائل دشوار و حتی گاه، غیرقابل جبران بروز می‌کند.
این دوران آمادگی لازم برای شروع زندگی مشترک را فراهم می‌کند و زوجین کنار یکدیگر برقراری روابط بین فردی و رسیدن به نقاط مشترک در حوزه تصمیم‌گیری در رابطه با موضوعات و مسائل مختلف زندگی را تجربه می‌کنند. پس داشتن آگاهی لازم در زمینه‌ی مسائل روانی و حقوقی برای زوجین در همین دوران نامزدی و عقد، حائز اهمیت است.
یکی از مواردی که زوجین در این دوره باید به آن توجه کنند، درنظر گرفتن ابعاد گوناگون حقوق است که دیر یا زود، در زندگی مشترک با آن‌ها رو به رو می‌شوند. امروزه درباره هر مورد کوچک و بزرگی قانون و مقرراتی وجود دارد و زوجین نیز از همان ابتدا با درنظر گرفتن این موارد می‌توانند تفاهم بیشتری را برای زندگی مشترک خود فراهم کنند. چه بسا افرادی که در این دوران برخی اختلاف‌نظرها در رابطه با موارد مهم زندگی از قبیل مسائل مالی و یا تقسیم وظایف در زندگی مشترک را نادیده گرفته و برای کسب لذت بیشتر از خوشی‌های این دوران، از توجه و شفاف کردن آن‌ها خودداری کرده و رسیدگی به اختلاف‌نظرها را به پس از ازدواج و عروسی موکول کرده‌اند. غافل از این‌که همین موارد و نظایر آن‌ها، زندگی بسیاری از زوجین را به جدایی و اختلاف کشانده است.

اجرای قوانین زندگی
بعد از عقد دائم که به شکل رسمی ثبت می‌شود، نوبت به اجرای قوانین زندگی می‌رسد. شاید زوجین پیش از ورود به این مرحله با خود بگویند وقتی به زندگی رفتیم یک جوری با هم کنار می‌آییم و مشکلات را حل می‌کنیم و به همین دلیل آگاهی لازم را در این‌باره به دست نیاورده باشند. این طرز فکر مانند این است که بدون مواد غذایی به جنگلی بروی به امید این‌که بالاخره چیزی برای خوردن پیدا می‌شود، بله درست است، ممکن است میوه یا شکاری برای سیر شدن پیدا شود، اما این رفتار دوراندیشانه و عاقلانه است؟ این رفتار با ریسک و احتمال خطر فراوانی رو به رو ست که امکان اشتباه و شکست زیادی دارد.
افرادی که با چنین طرز فکری به زندگی مشترک وارد می‌شوند، معمولا با مشکلاتی قابل توجه رو به رو می‌شوند. هر یک از زن و مرد از حقوقی قانونی بهره‌مند هستند درحالی که بسیاری از زوجین پیش از عقد به لحاظ حقوقی آگاهی مورد نیازشان را در این حوزه کسب نمی‌کنند.
یکی دیگر از پیامدهای نداشتن اگاهی از قوانین حقوقی در رابطه با مقوله ازدواج، ایجاد استرس و پریشانی افراد در زندگی مشترک است که این استرس می‌تواند به پایه‌های زندگی مشترک نیز لرزه و ناپایداری، وارد کند.
متاسفانه ممکن است عدم آگاهی از قوانین، هم به لحاظ حقوقی و هم به لحاظ روانی، منجر به آسیب و استرس‌های فراوان شود.

قوانین، در شان روابط زناشویی
موضوعات حقوقی متفاوتی برای هریک از زوجین وجود دارد و آگاهی از آن حائز اهمیت است؛ موضوعاتی از قبیل شروط ضمن عقد، مهریه، نفقه، تمکین، و….
پیدا کردن اطلاعات و آگاهی از این مقوله‌ها کار چندان سختی نیست و می‌توان از طریق مراجعه به سایت‌های معتبر و کتاب‌هایی که به زبان ساده برای مخاطب عام درباره‌ی حقوق مربوط به ازدواج و طلاق نوشته شده و یا مراجعه به مشاور حقوقی و حقوق‌دان، این اطلاعات را به دست آورد.
نکته مهم این‌که در کنار کسب آگاهی، از جزئی‌نگری افراطی و نگرانی در به دست آوردن این اطلاعات، که خود موجب پدید آمدن اثرات منفی خواهد شد، پرهیز شود. شاید بهترین مطالعه حقوقی برای زوجین، توجه آنان به پی بردن به موارد مورد نیاز و شفاف بودن آن‌ها در برنامه زندگی‌شان باشد و دیگر لازم نباشد تا مو به موی مسائل را با مواد قانونی موجود بررسی کنند، این نگاه شاید تعادل بیشتری را به حل مسائل حقوقی آنان بدهد که شاید بیشتر در خور شان روابط زناشویی باشد.
در زمینه آگاهی از مسائل حقوقی مربوط به هریک از طرفین و همچنین مربوط به زندگی مشترک، نکته قابل توجهی وجود دارد. این حقوق در دوران عقد و پس از شروع زندگی مشترک اثرات متفاوتی خواهد داشت و بهتر است به این نکات متفاوت نیز توجه شود. دوران عقد، دوران شناخت بیشتر زوجین از یکدیگر است بنابراین به لحاظ روانی و حقوقی بهتر است به سبب بروز مسائلی که ممکن است به دلیل عدم شناخت کافی زوجین از یکدیگر به وجود بیاید، هم کوتاه‌ باشد و هم بدون روابط نزدیک زناشویی. با این حفظ فاصله، می‌توان امیدوار بود که خدای‌ناکرده در صورت بروز مسئله و مشکل، آسیب کمتری به لحاظ روانی و حقوقی گریبان زوجین را بگیرد.
سخن آخر این‌که، اگر هرمرحله از ازدواج به درستی در جای خود و همراه با آگاهی انجام گیرد مشکلات کمتر و آسیب به مراتب کمتری ایجاد می‌شود.

مطالعه بیشتر بستن

‌در کشور نزدیک به ۳ میلیون نفر معتاد و نزدیک به۵/۱میلیون نفر معتاد ثبت نشده وجود دارد

یک مشاور حقوقی و انتظامی در گفتگو با عصر قانون در خصوص کمپ های ترک اعتیاد ماده ۱۶ و تاثیرگذاری این مراکز بر کاهش تعداد معتادین متجاهر تصریح کرد :« قبلا این مراکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ در اختیار ستاد دبیر خانه مبارزه با مواد مخدر بوده و بعد تحویل بهزیستی شده ، بهزیستی نیز با شرط رویکرد درمانی و نه رویکرد نگهداری در این مراکز آن ها را تحویل گرفت . البته این مسئله را نمی توان به درستی قبول کرد چون زمانی که یک معتاد متجاهر در خیابان است و سر پناهی ندارد و از نظر اجتماعی کسی نیست که این شخص را یاری نماید ، اگر فقط بحث درمان مطرح باشد و از نگهداری این افراد در مراکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ خود داری شود ، چطور می شود فقط بحث درمان را پیش برد ؟ البته لازم به تاکید است که در این موضوع به زن های معتاد متجاهر توجه کمتری شده است و تا حدودی می شود گفت که زن های معتاد متجاهر در حوزه درمان رها شده اند.»

عزت اله حسنوند ادامه داد :« این موضوع نباید در ذهن متبادر شود که هدف از جمع آوری معتادین متجاهر فقط پنهان کردن آن ها از دید اجتماع است ، تمامی موارد قانونی که مجلس و نهاد های قضائی به عنوان یک مسئولیت بر عهده بهزیستی قرار داده اند ، این نهاد باید به طرز صحیح این مسئولیت را به مرحله انجام رساند . زمانی که معتادین متجاهر جمع آوری می شوند و در مراکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ مدتی نگهداری می شوند و بعد رها می شوند ، نیازمند به مراقبت بعد از پایان دوره درمان در خارج از این مراکز است . فقط جمع آوری و نگهداری در این مراکز به تنهایی کفایت نمی کند بلکه مداخلات مددکاری و حتی اشتغال به کار لازمه مراقبت های معتادین متجاهر است و جامعه پذیری این اشخاص را طوری پیش ببرند که علاوه بر سم زدایی از لحاظ جسمی ، از لحاظ روحی نیز پذیرای این موضوع باشند . »
وی افزود :« در گذشته با مدیریت دانشگاه و شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر این مراکز اداره می شد اما با توجه به برنامه ششم ، در حال حاضر فقط بحث سیاستگذاری این مراکز با ستاد مبارزه با مواد مخدر است و زمانی که این مراکز را به بهزیستی تحویل دادند بسیاری از فعالین و خیرین حوزه ترک اعتیاد و درمان این بیماران ، اعتراضاتی را داشتند . »
حسنوند در ادامه گفتگو تاکید کرد :« اقداماتی از سوی بهزیستی انجام شده اما متاسفانه موفیقت آمیز نبوده و علت این موضوع این است که آن تلاشی که باید در این زمینه انجام می شده که انجام نشده است . متاسفانه کم کاری هایی از سوی بهزیستی صورت گرفته و حتی نمایندگان مجلس نیز در باره جا نمایی این کمپ ها صحبت هایی را مطرح می کنند . باید از توان کارشناسی و نظارتی که در اختیار بهزیستی قرار داده شده ، استفاده بهینه انجام شود که متاسفانه این تفاق را شاهد نیستیم و در این موضوع لازم است که بیشتر تلاش کنند . »
عزت اله حسنوند مشاور حقوقی و انتظامی ، در پایان گفت :
« در حال حاضر اعتیاد معضلی است که اجتماع ما را در بر گرفته است و الان ما نزدیک به ۳ میلیون نفر در کشور معتادینی داریم که به صورت مستمر از مواد مخدر افیونی استفاده می کنند و نزدیک به ۵/۱ میلیون نفر هم معتادینی را داریم که در جایی ثبت نشده اند اما وجود دارند و نمی شود این موارد را در نظر نگرفت . در بعضی از شهر ها اقداماتی صورت گرفته اما متاسفانه کافی نیست و این موضوع انتقادات زیادی را در پی دارد . »

مطالعه بیشتر بستن