بازدید رئیس قوه قضائیه از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

آیت الله رئیسی، با سفر به شهرستان تایباد خراسان رضوی در
منطقه ویژه اقتصادی در مرز ایران و افغانستان حاضر شد و ضمن بازدید از منطقه در جریان مسائل و مشکلات گذرگاه مرزی دوغارون قرار گرفت. بازدید از پایگاه مرزبانی منطقه و حضور در گمرک دوغارون و همچنین شرکت در جلسه شورای تامین و دیدار با فعالان اقتصادی ایرانی و افغانستانی و شنیدن مشکلات و معضلات حقوقی و قضائی آنها از دیگر برنامه‌های سفر آیت الله رئیسی به شهرستان تایباد بود.

گفتنی است دوغارون با مساحت ۸۷۰۰ هکتار یکی از بزرگ‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور محسوب شده و نقش مهمی در روند تسهیل صادرات تولیدات ایرانی به کشور همسایه افغانستان دارد.
قوه قضائیه طی ۲ سال گذشته تلاش کرده در رفع مشکلات حقوقی و قضائی بخش تولید و صادرات کشور اهتمام ویژه‌ای داشته و موانع را از پیش پای این بخش برطرف نماید.
آیت الله رئیسی در ابتدای ورود، به پاسگاه مرزی منطقه رفت و مرزبانان را دلاورمردانی دانست که نقش اصلی را در تامین امنیت ایجاد می‌کنند.رئیس دستگاه قضا همچنین در جریان بازدید از مرز گفت: انتظار مقام معظم رهبری در سال جاری بیش از سال‌های گذشته است و در سال ۱۴۰۰ همه باید تصمیم بگیرند کار جدی و متفاوت در راستای رونق تولید در کشور انجام دهند.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی، مرز دوغارون را یک مرز با اهمیت دانست و افزود؛ این منطقه مرزی، هم دارای اهمیت ویژه اقتصادی است و هم امنیتی و از هر دو جهت باید مورد دقت قرار بگیرد تا مورد تهدید واقع نشویم.
وی گفت؛ وضعیت ورود اتباع خارجی به کشور و خروج آنها در این مرز باید قانونمند و ضابطه مند باشد و زیر ساختهای موجود برای اجرای این ترددها لازم است ترمیم و بازسازی شود.
رئیس دستگاه قضاء به اهمیت بالای ارتباط ایران با کشورهای منطقه و به ویژه همسایگان اشاره کرد و افزود؛ تعامل سازنده اقتصادی با دنیا جزء سیاستهای مهم نظام است و روان‌سازی کارها در این مرز کمک به تولید‌کننده و صادرات و واردات می‌کند.
ایت الله رئیسی در ادامه در جمع مسئولین محلی و منطقه و استاندار خراسان رضوی در شورای تامین تایباد تاکید کرد: تولید‌کنندگان و صادرکنندگان نباید گرفتار پیچ و خم‌های اداری شوند و با کنترل دقیق و قانونمند در ترخیص کالا باید سرعت داده شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به احیا و بازگشت به چرخه تولید ۱۰۰۲ کارخانه و واحد تولیدی طی سال گذشته با اقدام قضائی و کمک و همراهی دولت و دستگاههای متولی امر تاکید کرد در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط استراتژیک مرزی یک به یک برطرف شود و شاهد قفل شکنی از برخی موانع گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از اظهارات خود به ترانزیت کالا بصورت مستقیم از کشور به افغانستان اشاره کرد و گفت: گمرک و مرزبانی باید دقت کنند باپوشش ترانزیت کالا، قاچاق کالا صورت نگیرد اگر این کار انجام شود این قاچاق سازمان یافته است و باید جلوی آنرا گرفت و در سالی که مزین به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی هاست نباید قاچاق کالا مانع تولید باشد و باید به آن حساس بود. رئیس قوه قضائیه به عقب ماندگی ۱۰ ساله اجرای مصوبه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره کرد و افزود؛ با توجه به اقدامات خوب اخیر استانداری در این منطقه و ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفری تعلل در راه‌اندازی هر چه سریعتر ان با توجه به تاخیر قبلی جایز و قابل اغماض نیست.
ایت الله رئیسی تاکید کرد: خیلی از استان‌ها بدنبال تصویب منطقه ویژه هستند اما در این منطقه مجلس قانون فعالیت را مصوب کرده و باید پیگیری لازم انجام شود تا باعث رونق تولید و ایجاد اشتغال منطقه ودر این راستا باید کار جهادی انجام شود تا مشکل بیکاری در منطقه هم به سرعت مرتفع شود.
ایت الله رئیسی تصریح کرد: ماشین‌های توقیفی نباید در پارکینگ‌های گمرکات معطل بمانند و باید هر چه زودتر کار ترخیص و یا وضعیت انها تعیین تکلیف شود.
آیت الله رئیسی باتاکید بر لزوم به کارگیری دیپلماسی اقتصادی افزود؛ اولویت نظام، ارتباط جدی و موثر با کشورهای منطقه و همسایگان است و دیپلماسی اقتصادی فعال می‌تواند هم در داخل رونق تولید ایجاد کند و هم در منطقه به توسعه روابط اقتصادی بینجامد و شناسایی و و حل مشکلات و فعال شدن ظرفیت‌ها با دیپلماسی اقتصادی ممکن خواهد شد.
وی مرز دوغارون را یکی از فعالترین مرزهای کشور دانست و گفت؛ کار مردم نباید معطل سیستم اداری باشد و با مراقبت و حسابکشی، باید کار مردم تسهیل شود و با نگاهی که در استان است بسیاری از گره‌ها درحال باز شدن است و کارهای اساسی که در مرز انجام می‌شود درتحقق شعار سال نقش آفرین است.
رئیس دستگاه قضاء یکی از جلوه‌های مهم این منطقه را زندگی مردمان شیعه و اهل سنت در کنار هم دانست و افزود؛ وحدت و انسجام، زمینه مهم توسعه در منطقه است و نقش علما و فرهیختگان در این زمینه بسیار برجسته است.
ایت الله رئیسی تاکید کرد: اساسا در هر منطقه وحدت می‌تواند عامل رشد و توسعه باشد و‌ درگیر شدن با مسائل بی‌اهمیت میتواند اقدامات موثر به نفع مردم را خنثی کند.
بازدید از مجموعه‌های مختلف گمرک دوغارون و شنیدن مشکلات رانندگان و تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان از برنامه‌های دیگر رئیس قوه قضائیه در سفر یکروزه به شهرستان تایباد بود.

مطالعه بیشتر بستن

 یک تیر و دو نشان

رئیس قوه قضائیه در جریان سفر به لرستان که بیست و پنجمین سفر استانی او در طول ۲ سال گذشته محسوب می‌شود و در ادامه بازدید و سرکشی از واحدهای تولیدی کشور در مجموعه کشت و صنعت لرستان حاضر شد که همزمان نمونه‌ای از خصوصی‌سازی موفق و ناموفق است!

یکی از برنامه‌های ثابت رئیس قوه قضائیه طی ۲ سال گذشته و در جریان سفرهای استانی، بازدید و سرکشی از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی است که با مشکلات قضائی و حقوقی روبرو هستند، ضمن آنکه آیت الله رئیسی با استفاده از گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور و شان نظارتی دستگاه قضائی در طول ۲۵ سفر استانی خود به موضوع خصوصی سازی‌های بی‌ضابطه و مشکل دار نیز ورود موثر داشته است
قاعدتا عمده ورود و پیگیری‌های رئیس قوه قضائیه در جریان این سرکشی‌ها مربوط به مجموعه‌هایی بوده که به واسطه خصوصی‌سازی بی‌ضابطه با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می‌کنند، اما در سفر رئیس عدلیه به استان لرستان رخداد جالبی در همین زمینه به وقوع پیوسته است
مجموعه کشت و صنعت لرستان با وسعتی معادل ۲ هزار هکتار که بیش از ۷۰۰ کارگر دارد و مشغول تولید محصولات مهم کشاورزی، پرورش زنبور و تولید عسل، پرورش تعداد قابل توجهی دام و اجرای پروژه‌های ملی کشاورزی در کشور و همچنین صادرات محصولات کشاورزی ایران به منطقه و جهان است یکی از اماکنی بود که در جریان سفر رئیس قوه قضائیه به لرستان مورد بازدید وی قرار گرفت
نکته مهم در خصوص این مجموعه این است که این واحد استراتژیک تولید محصولات کشاورزی در خاک حاصلخیز استان لرستان، ابتدا و در جریان یک خصوصی‌سازی اشتباه با مشکلات متعدد و سریالی روبرو و بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های آن بلا استفاده می شود و سپس با اصلاح اشتباه صورت گرفته و واگذاری دقیق و کارشناسی که بعد از آن انجام میشود با رشد و شکوفایی قابل توجهی روبرو و امروز تبدیل به یکی از قطب‌های کشاورزی استان لرستان و کشور شده که معیشت صدها خانوار لرستانی را تامین و در زمینه تولید محصولات کشاورزی و دامی مهم، به کشور کمک می نماید
رئیس قوه قضائیه با حضور در این مجموعه و اشاره به همین موضوع گفت: در مقطع نخست واگذاری مجموعه کشت و صنعت لرستان به بخش خصوصی این مجموعه به یک ویرانه تبدیل شد، در حالی که در مقطع دوم خصوصی سازی، همگان شاهد آبادی کامل این مجموعه بودند.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه اصل در خصوصی‌سازی آن است که بخش خصوصی، مجتمع‌ها و کارخانه‌های تولیدی کشور را آباد کند، افزود: علاوه بر دولت و سازمان جهاد کشاورزی، همت سرمایه گذاران و مردم منطقه نیز در آباد کردن کارخانه‌های تولیدی بسیار مهم است.اما آنچه در جریان این بازدید رقم خورد حاوی ۲ پیام مهم بود:
اول ادامه مسیر توجه دستگاه قضائی به بخش تولید و پیگیری‌ها در جهت رفع موانع در این زمینه به خصوص در حوزه تولیدات راهبردی کشاورزی
و دوم نگاه متوازن و کارشناسی دستگاه قضائی به مسئله خصوصی سازی‌ها در کشور و استقبال و حمایت از خصوصی سازی‌های دقیق، کارشناسی و موفق و برخورد همزمان با خصوصی سازی‌های بی‌ضابطه، غیر دقیق و نتیجتا ناموفق

مطالعه بیشتر بستن