[۴۳۱۶]

تولد ۲۱ سالگی نهاد ملی ارائه کننده خدمات حقوقی

علیرضا سزاوار: روز ۱۷ فروردین ماه سال ۷۹ بود که با تصویب ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه توسط مجلس شورای اسلامی، مرکز وکلا و کارشناسان رسمی تشکیل شد.
مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده که در حوزه ارائه خدمات وکالتی، کارشناسی رسمی و مشاوره حقوقی فعالیت می‌کند، به موجب قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۲ و آیین‌نامه آن صلاحیت گسترده‌تری در حوزه مشاوره خانواده پیدا کرد.

مرکز دارای شخصیت حقوقی، مالی و اداری مستقل است که رئیس آن را رئیس قوه قضائیه از میان حقوقدانان انتخاب میکند تا مرکز را زیر نظر هیئت نظارتی به ریاست معاون اول قوه قضائیه و با حضور برخی از اعضای شورای عالی قضائی اداره کند.
در هر استان هم یک هیئت مدیره متشکل از نمایندگان وکلای آن استان و یک هیئت مدیره متشکل از نمایندگان کارشناسان آن استان امور مربوط به حوزه صلاحیت خود را اداره میکنند.
کاربران شبکه های اجتماعی هم نسبت به ۲۱ ساله شدن مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه واکنش های مختلفی داشتند. هشتگ «تنها نهاد ملی وکالت» هم در بین طرفداران مرکز وکلا با استقبال مواجه شد.
علی بهادری جهرمی، رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در توییتی که به طور گسترده بین کاربران ریتوییت و بازنشر شد درباره مرکز وکلا نوشت:
با تاسیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه از سال ١٣٧٩ تا کنون حدود ۵٠ هزار وکیل و کارشناس رسمی یاریگر دستگاه قضایی در احراز و اجرای عدالت گردیدند.
١٧ فروردین سالروز تاسیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی گرامی باد.

 

** کاربری به نام معصومه هم به یکی از نقاط قوت مرکز وکلا در تربیت کارآموز وکالت نسبت به کانون وکلا اشاره کرد و توییت زد:
گفتم شاید برا بقیه هم سوال بشه که چرا کارآموزان کانون وکلا نمی تونن هر پرونده ای رو بررسی کنن ولی کارآموزان مرکز وکلا این محدودیت را ندارن
کارآموزان وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه می‌تونند پرونده‌های مالی تا سقف ۲ میلیارد تومن رو بردارند.
کانون وکلا که محدودیت کارآموزا خیلی بیشتر هست فکر کنم تا ۲۰۰میلیون تومن مجاز به وکالت هستند.

** کاظم صادقی هم به یکی از خدمات مرکز وکلا اشاره کرد که اخیرا به داد خیلی از مالباخته‌ها رسیده و توییت زد:
بسیاری از شهروندان به واسطه کلاهبرداری سایت‌های شرط‌بندی و قمار اموال خود را از دست داده‌اند و توان پیگیری حق خود را ندارند.
مرکز وکلا حمایت حقوقی از این شهروندان را بر عهده گرفت.
جهت ثبت درخواست هم می‌توان از لینکی که مرکز وکلا اعلام کرده ورود کنند.

** مهرنوش عابدین هم با اشاره به بیمه کردن وکلا به همت مرکز به توجه این نهاد قوه قضاییه برای رفاه وکلا و خانواده هایشان اشاره کرد و نوشت:
یک مرکز برای همه جامعه وکلا تلاش می‌کند و یک کانون برای مقابله با مرکز…
تلاش مرکز وکلا برای طرح بیمه ما به نتیجه رسید و قابل استفاده برای همه وکلا بدون تبعیض است. طرحی که برای اعضای کانون وکلا هم قابل استفاده است.

** رضا صیادی در یک توییت بسیار جالب به تفاوت مرکز وکلا و کانون وکلا نسبت به کادردرمان اشاره کرد. وی نامه دکتر بهادری جهرمی را در کنار نامه جلیل مالکی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز قرار داد و با هم مقایسه کرد. در نامه دکتر بهادری خطاب به وزیر بهداشت با خسته نباشید به کادر درمان اعلام آمادگی مرکز وکلا برای ارایه خدمات حقوقی به کادر درمان نوشته شده است. در نامه جلیل ملکی هم خطاب به وزیر بهداشت درخواست شده که اعضای کانون وکلا در اولویت واکسن زدن قرار بگیرند. این کاربر در توییت خود نوشت:
در روزهای سخت است که دوست واقعی خودش را نشان میدهد و گرنه در روزهای راحتی که همه ادعای دوستی دارند

** سحر رسولی هم با انتشار عکس «اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص تعویق زمان برگزاری آزمون پذیرش متقاضیان دریافت پروانه کارآموزی وکالت کانون های وکلا» در توییتر نوشت:
مدیران کانون وکلا با اون همه ادعا نتونستند زمان برگزاری یه آزمون را درست برنامه ریزی کنند؛ چطور کانون‌ها را مدیریت میکنند!؟ اونوقت دکتر بهادری با درایتی که داشتند تونستند در بهترین زمان ازمون مرکز وکلا را به بهترین شکل ممکن برگزار کنند.

** سمیه پاک سیرت هم با انتشار عکسی از طرح «هر مسجد یک حقوقدان» که از خدمات مرکز وکلاست در اینستاگرام خود نوشت:
یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که قوه قضاییه سال‌ها است با آن دست و پنجه نرم می کند، کثرت و تراکم روزافزون پرونده‌هاست. از مهم‌ترین راهکارها برای حل این مشکل، افزایش اطلاعات حقوقی مردم است. به هر میزانی که آگاهی‌های عمومی و حقوقی مردم ارتقا پیدا کند، دعاوی و اختلافات کاهش می‌یابد؛ به همین دلیل
با همت مرکز وکلا و معاونت فرهنگی قوه قضاییه این طرح در استان های مختلف در حال اجراست.
صداقت و تلاشهای فراوان تنها نهاد ملی وکالت واقعا ستودنی است و میخوایم نه فقط به کلمه، که تو عمل نیز هم درد مردم باشیم.

** طاهره میرزا پور هم به ضرورت نزدیکی مرکز وکلا و کانون وکلا اشاره کرد و نوشت:
همونطور که آقای بهادری هم گفته بسیاری از وکلا و کارآموزان مرکز و کانون با یکدیگر رابطه خویشاوندی یا آشنایی و ارتباطات گسترده دارند. نباید با افراط گرایی مخالف ارتباطات کاری و احترام به استقلال اعضا شد.

** الهه شهوند هم با توجه به سالروز تاسیس مرکز وکلا به زبان طنز نسبت به معاندان این نهاد نوشت:
برای کسانی که به شما حسادت میکنن اینگونه دعا کنید… پروردگارا اگر در این جهان کسی هست که تاب دیدن قدرت تنها نهاد ملی وکالت رو نداره به او هم قدرت بده بلکه بتونه قدرت ما رو هم نادیده بگیره و کمتر حسادت کنه.

** سید حسن موسوی هم با انتشار عکس «پیام دکتر بهادری برای استفاده همه وکلا از بیمه ما» در توییتر نوشت:
رئیس مرکز وکلا در حال تلاش برای بهتر شدن نهاد وکالت درایران؛ در مقابل روسای کانون درحال ارسال پیامک عدم همکاری به وکلای خود با کارآموزان مرکز وکلا!

** فرح حداد هم به «رویداد تصمیم سازان آینده» که چندی قبل به همت مرکز وکلا برگزار شد اشاره کرد و توییت زد:
بدو ورودمان به مسیر وکالت مقارن گشت با برگزاری رویداد تصمیم سازان آینده و تلاش و موفقیت مان در این رویداد نشان داد که احیای واجب فراموش شده علاوه بر آنکه دغدغه مسئولین مرکز وکلاست، هدف کارآموزان آن مرکز نیز می‌باشد.

مطالعه بیشتر بستن