۴۰۰ هزار کودک یمنی و خطر مرگ به علت گرسنگی

در سال‌های اخیر نسل‌کشی و تجاوز، قتل و غارت در یمن به بیشترین حد خود رسیده است. در واقع می‌توان گفت مهم‌ترین پرونده حقوق بشری امروز، برای سازمان‌های بین‌المللی و فعالین مستقل؛ نسل کشی در یمن است که متاسفانه در حد اعلام موضع و انتشار بیانیه‌ها باقی مانده است. در شرایط کنونی مردم یمن در فقر کامل غذایی و درمانی قرار دارند. سازمان ملل در گزارش خود از خطر مرگ برای ۴۰۰ هزار کودک یمنی به علت گرسنگی خبر داده است. در این گزارش تاکید شده که کودکان یمنی به شدت از سوء تغذیه ناشی از جنگ و نیز همه‌گیری ویروس کرونا رنج می‌‌برند و در صورتی که اقدامی فوری برای تغییر شرایط در این کشور صورت نگیرد کودکان جان خواهند باخت. این هشدار جدی در حالی مطرح شده که پس از گذشت حدود شش سال از شروع جنگ داخلی در یمن، نزدیک به ۸۰ درصد ساکنان این کشور هم اکنون برای گذراندن یک زندگی عادی و بقا به کمک‌های بشردوستانه وابسته‌اند.


چهار آژانس تحت نظارت و مدیریت سازمان ملل متحد در روز ۱۲ فوریه ۲۰۲۱ میلادی (۲۴ بهمن ماه)، زنگ هشدار را نسبت به تبعات هولناک قحطی به صدا در اوردند و اعلام کردند که ۴۰۰ هزار کودک یمنی زیر ۵ سال با خطر مرگ ناشی از گرسنگی مواجه هستند.
در این گزارش تاکید شده که کودکان یمنی به شدت از سوء تغذیه ناشی از جنگ و نیز همه‌گیری ویروس کرونا رنج می‌‌برند و در صورتی که اقدامی فوری برای تغییر شرایط در این کشور صورت نگیرد کودکان جان خواهند باخت.
این هشدار جدی در حالی مطرح شده که پس از گذشت حدود شش سال از شروع جنگ داخلی در یمن، نزدیک به ۸۰ درصد ساکنان این کشور هم اکنون برای گذراندن یک زندگی عادی و بقا به کمک‌های بشردوستانه وابسته‌اند.
آژانس‌های امدادی و بشردوستانه فعال تحت مدیریت سازمان ملل متحد در گزارش خود بر افزایش ۲۲ درصدی ابتلا به سوءتغذیه حاد در میان کودکان زیر پنج سال یمنی نسبت به سال ۲۰۲۰ تاکید کرده و نسبت به در خطر بودن جان این کودکان هشدار داده‌اند.

سوء تغذیه حاد در انتظار ۲ میلیون و سیصد هزار کودک
زیر پنج سال
دیوید بیسلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در بیانیه‌ای مشترک با همتاهای خود در سازمان غذا و کشاورزی، یونیسف و سازمان جهانی بهداشت تاکید می‌کند: “آمار تازه ارائه شده در واقع فراخوانی دیگر برای کمک‌رسانی فوری به یمن است؛ کشوری که در آن هر کودک مبتلا به سوء تغذیه به معنای خانواده‌ای است که برای زنده ماندن مبارزه می‌کند”.
بر اساس تخمین‌های صورت گرفته بیش از ۲ میلیون و سیصد هزار کودک زیر پنج سال دیگر یمنی احتمالا در سال جدید میلادی با خطر ابتلا به سوء تغذیه حاد روبرو هستند.
نرخ سوء تغذیه حاد میان جوانان، کودکان و مادران یمنی هر سال بواسطه شرایط ویژه حاکم بر این کشور و مناقشات داخلی رو به افزایش است.
کارشناسان به نرخ بالای بیماری و افزایش نرخ ناامنی غذایی به عنوان دیگر عوامل اصلی دخیل در رشد چشمگیر نرخ سوء تغذیه در یمن اشاره کرده‌اند. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود که حدود ۱ میلیون و دویست هزار زن باردار یا شیرده در یمن طی سال جاری دچار سوء تغدیه حاد شوند.
برغم آنکه در یمن هرگز به صورت رسمی اعلام قحطی نشده اما سازمان ملل متحد بارها تاکید کرده که این کشور با بزرگترین بحران انسانی روبرو است.
آژانس‌های امداد و کمک‌رسان سازمان ملل متحد گفته‌اند که تاکنون تنها ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از حدود ۴ میلیارد دلار نیاز مالی جهت تامین کمک‌های فوری بشردوستانه به یمن را دریافت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، کمبود منابع مالی سبب شده تا بسیاری از برنامه‌های کمک‌رسانی فعالیت‌های خود را متوقف کنند و یا سطح کمک‌رسانی را کاهش دهند.

وضعیت یمن به گفته کمیسرعالی حقوق بشر
میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در روز دوشنبه ۱۱ اسفند ماه، در رویدای مجازی به وضعیت بشری در یمن پرداخته و اظهار داشت که حقوق بشر بنیادین میلیون‌ها تن از مردم یمن بر اثر بیش از ۶ سال جنگ مخرب و کمبود بودجه برای ارائه کمک‌های بشردوستانه، از آن‌ها سلب شده است.
طبق اظهارات خانم باچله دسترسی به سرپناه، غذای کافی، آب تمیز، تحصیل و مراقبت‌های پزشکی برای برخی از مردم این کشور غیرممکن و برای بسیاری به شدت پرهزینه شده و افزایش تورم و کاهش شدید ارزش ریال یمن بسیاری از خانواده‌های یمنی را به سوی بدهی‌های کمرشکن و بی‌خانمانی سوق داده است.
به گفته این مقام سازمان ملل، این در حالی است که شیوع بیماری کووید – ۱۹ تأثیری مخرب بر معیشت کارگران و کشاورزان یمنی نهاده و موجب تضعیف ظرفیت مراکز درمانی شده است – مراکزی که کارایی‌شان پیشاپیش بر اثر حملات تمامی طرف‌های درگیر و در مغایرت با حقوق بین‌الملل بشردوستانه، کاهش یافته بود؛
بر اساس سخنان میشل باچله، مردم یمن برای دستیابی به امید، کمک و زندگی، چشم به جهان دوخته‌اند، در حالی که بیش از ۱۶ میلیون تن از آن‌ها با درد، ضعف و تهدید دائمی سلامت‌شان که از سوء‌تغذیه متداوم ناشی شده، مواجه هستند و عواقب این گرسنگی طولانی‌مدت یا این میزان قحطی، نسل‌های آتی این منطقه را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد؛
وی در ادامه افزود که زنان، بی‌جاشدگان داخلی و مهاجران، جامعه به شدت مورد تبعیض واقع شده حاشیه‌نشین، اعضاء جوامع اقلیت مذهبی و افراد مبتلاء به معلولیت در این کشور تحت فشار دو برابری و سه برابری قرار گرفته‌‌اند، در حالی که وضعیت تبعیض در یمن در خلال سال‌های جنگ رو به وخامت نهاده و با شیوع بیماری کووید – ۱۹ بدتر نیز می‌شود؛
به گفته این مقام سازمان ملل تعداد تلفات تأیید شده غیرنظامیان، از ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی، ۲۰ هزار نفر بوده که بیش از ۵ هزار تن از آن را کودکان تشکیل می‌دهند. این در حالی است که تمامی طرف‌های درگیر مسئول حملات به غیرنظامیان بوده و هیچ یک از آن‌ها تدابیر احتیاطی لازم در استفاده از تسلیحات – موشک‌ها، حملات هوایی، مین‌های زمینی و دریایی یا سلاح‌های سبک- اتخاذ ننموده‌اند.
خانم باچله در پایان افزود که مردم یمن رنجی فراتر از تحمل بشر را متحمل شده و به شدت نیازمند دریافت کمک‌های گسترده بشردوستانه، حمایت سیاسی از گفتگوهای صلح و حمایت بیشتر از به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر هستند.

مورد بحران یمن و فروش تسلیحات غربی
حسن الطیب،‌ لابی‌کننده‌ ارشد کمیته‌ دوستان برای قانون‌گذاری ملی، واشینگتن دی‌سی ایالات متحده، در مورد بحران یمن و فروش تسلیحات غربی معتقد است: جنگ ائتلاف سعودی-اماراتی علیه یمن، حمایت بی‌چون و چرای نظامی از سوی ایالات متحده، بریتانیا،

مطالعه بیشتر بستن