از صندلی جت اختصاصی تا صندلی دادگاه

علیرضا سزاوار: جلسه نخست رسیدگی به اتهامات حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت اخیرا به ریاست قاضی بابایی برگزار شد. رفاقت رعیت، بابک زنجانی، اکبر طبری و قاضی منصوری آنقدر جدی بود که به قول نماینده دادستان، در این پرونده با یک شبکه فساد مواجه هستیم. شبکه فسادی که مجموعه‌ای از جرائم را در خود جای داده‌است، از اخلال کلان در نظام پولی و ارزی کشور تا ضربه به محیط ‌زیست به واسطه یک باغ وحش خصوصی.
حسن رعیت در سومین دهه از عمر خود حدود ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات دریافت کرد. اتفاقی که به گفته نماینده دادستان در دادگاه جز با ارتباط ویژه با برخی مسئولان و مفسدان اقتصادی مثل اکبر طبری، قاضی منصوری و بابک زنجانی که اتفاقاً در همین دادگاه محاکمه شدند! امکان پذیر نبود.
فقط در یک مورد کوچک از فساد شبکه رعیت، این دار و دسته در قالب هفت شرکت از سه بانک آینده، گردشگری و کشاورزی تسهیلات ریالی دریافت کرد و به حساب پنج بانک دیگر ریخت! درواقع از این طریق پیش پرداخت حواله‌های ارزی خود را تأمین کرد و اصطلاحاً از این جیب به آن جیب گذاشت، حال آنکه قرار بود با آن تسهیلات دریافتی مواد اولیه وارد کند.

کاربران شبکه های مجازی واکنش های گسترده و جالبی به جلسه نخست این دادگاه داشتند.

 

 

 


** عاطفه سلیمان ثانی با توجه به اطلاعات منتشر شده از باند حسن رعیت در اینستاگرام خود نوشت:
حسن رعیت که روزی در کنار بابک زنجانی بر صندلی جت اختصاصی‌ می‌نشست و با ژست های مختلف عکس یادگاری می گرفت؛ امروز با چهره ای تکیده روی صندلی‌های دادگاه می نشیند تا محاکمه شود. قاضی جعفرزاده در دادگاه افشا کرد که دو سال پیش قاضی سابق منصوری از او و طبری درخواستی می‌کند که طبری به رعیت می‌گوید انجام بده؛ اما از منصوری فاصله بگیر. یعنی تا حدی نفوذ داشته که قاضی منصوری که خود یک مجموعه فساد بود از او درخواست میکرده!

** علی بزرگ در توییتی با توجه به ارقام بدهی‌ها و تسهیلات دریافتی این متهم نوشت:
ارقام اختلاس‌ها و کلاهبرداری‌های حسن رعیت که تو دادگاه اعلام شده همه به یورو است. دیگه ریال هم برای این افراد بی‌ارزشه.

** کاربری به نام حیدر۱۳۳ به همت دستگاه قضا در محاکمه این متهم اشاره کرد و توییت زد:
در حالی که ما مشغول نطنز و وین هستیم، سید ابراهیم رئیسی در حال شکستنِ
گردنِ گردن کلفتان و دیوار کشیدن بین بیت المال و مفسدین است!
خداقوت به قوه قضائیه و سازمان اطلاعات سپاه برای اجرای بی‌مسامحه عدالت…

** علی مجتهد زاده هم با توجه به هدایایی که حسن رعیت به افراد با نفوذ می داد در توییتر نوشت:
نماینده محترم دادستان در جلسه دادگاه حسن رعیت از تقدیم برخی اموال قیمتی که توسط متهم به صورت کلکسیون‌جمع‌آوری شده به متنفذینی سخن میگوید. به موجب قانون این افراد در هر رده و مقامی رشوه گرفتن آنها تحصیل مال نامشروع نام دارد و باید تعقیب شوند.

** رضا یزدانی هم به گوشه دیگری از فساد باند رعیت اشاره کرد و در اینستاگرام خود نوشت:
کارخانه دنیای فلز اردستان در شهر ما قرار دارد اما در سالهای اخیر هیچ استخدامی نداشته است. چون مدیریت بی رمقی چنین کارخانه با ارزشی را بدست گرفته. با برگزاری دادگاه آقای رعیت متوجه شدیم که در سال ۹۳ گروه ایشان قصد داشتند دنیای فلز اردستان را تهاتر کنند و آن را ۳۶۰ میلیارد تومان ارزشگذاری کردند.
در نهایت کسی دنیای فلز اردستان را از بانک نمی‌خرد و بانک نهایتاً به مبلغ ۲۸۸ میلیارد تومان به یکی از شرکت‌های تابعه خود می‌فروشد و ضرر ۷۲ میلیارد تومانی به بیت المال تحمیل می کند. این کارخانه با ارزش هم از آن زمان تاکنون، با وجود تهاتر! در دست همین فرد است و به استخدام جوانان شهرستانی هم بی توجه است.


** فریدون کریمی نسب هم با اشاره به حجم گسترده ای از تسهیلات دریافتی این متهم در اینستاگرام نوشت:
در بازرسی از دفتر حسن رعیت، ۱۲ مهر بانکی کشف شده و مربوط به بانک‌هایی بوده که از آن‌ها تسهیلات گرفته شده. کارمند این متهم هم اعتراف کرده که در دفتر، دستگاه مهرسازی داشتند و بخشی از تسهیلات هم با جعل مهر بانک کشاورزی بوده. یعنی سلسله مراتب تو بانک اینقدر بی حساب بوده که با جعل مهر و رشوه به چند نفر مدیر تسهیلات ارزی گرفتن؟

** امیر رضا نیکخواه بهرامی هم با ستایش اقدام قوه قضاییه برای محاکمه این متهم توییت زد:
دادگاه حسن رعیت برگزار شد. الحق اقدامات آقای رئیسی در خصوص مفسدین، چپ و راست نمی شناسد. حسن رعیت سال‌ها به واسطه اینکه حزب اللهی است جولان می داد و اگر کسی نکته ای در خصوص وی مطرح میکرد مورد تهدیدات نرم و سخت قرار میگرفت
او در افکار عمومی به باغ وحشش مشهوربود

** فریبرز کلانتری هم با اشاره به خبر بازداشت این متهم به زبان طنز توییت زد و نوشت:
خبرگزاری مهر ۱۵ مرداد سال ۹۸ خبر داد که حسن رعیت با ۱۷ قلاده ببر در باغ اختصاصی خود بازداشت شد. راستی اون ببرها را که با حسن رعیت بازداشت کرده بودند کجا هستند؟ نبودند در دادگاه؟!

** اعظم بهرامی هم در توییتی به تخلف محیط زیستی این متهم اشاره کرد و نوشت:
دادگاه حسن رعیت، یکی از اتهامات درج شده در کیفرخواست ۴۰۰ صفحه ایی که برای وی منتشر شده را راه‌اندازی باغ وحش خصوصی با پول نامشروع و ضربه زدن به محیط زیست عنوان کرد. هیچ باغ وحشی در کشور به اندازه باغ اختصاصی ایشون ببر ندارد. ایشون با چه مجوزی این حیوان در معرض خطر رو به کشور وارد و بدون نظارت هیچ نهادی نگهداری می کرد؟

** زهره سادات هم با اشاره به اتهام های مطرح شده در جلسه نخست دادگاه رعیت در توییتر نوشت:
حسن رعیت ۵ سال قبل بیشتر از ۱۶۰ میلیون دلار تسهیلات برای احداث یک خط تولیدی گرفت که همین حالا هم این خط تولید به بهره‌برداری نرسیده و کارخانه در حال خاک خوردن است. این پول‌ها با دعوت از افراد بانفوذ و دادن هدایای گران‌قیمت، رابطه‌های مؤثری برای روزهای مبادا بدست اومده. این افراد بانفوذ چه کسانی بودند و چه هدایایی گرفتند؟ به گمانم کسانی که هدایای حسن رعیت را قبول کردند آدم‌های خطرناک و مضری هستند.

مطالعه بیشتر بستن