ستاد ملی مقابله با کرونا متهم ردیف اول وضعیت سیاه کرونایی

زهرا چیذری: شاید هیچ کس فکرش را هم نمی کرد بعد از دو رقمی شدن آمار فوتی های کرونایی و پاک شدن رنگ قرمز کرونا از کل نقشه کشور به وضعیت سیاه کنونی برسیم. اما ماحصل تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت کشور را به شرایط کنونی رسانده است. پیگیری قضایی بی اعتنایی ستاد ملی مقابله با کرونا و شخص رئیس جمهور به هشدارهای وزارت بهداشت و تصمیم گیریهای نادرستی که موجب مرگ هزاران نفر از هم وطنانمان شده ، حالا به یک مطالبه عمومی در سطح کشور تبدیل شده است. حالا حتی شخص آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه هم با تاکید بر اینکه چرا علیرغم هشدارهای وزارت بهداشت و درمان و مراکز علمی و دانشگاهی نسب به اوج گیری دوباره کرونا و خطرات آن به موقع تصمیم‌گیری و اقدام نکرده‌اند؟ خواستار پاسخگویی مسئولان اجرایی کشور در این زمینه شد. از سوی دیگر اهالی خانه ملت نیز به این مطالبه گری وارد شده اند و رییس کمیسیون بهداشت مجلس در نامه ای به رئیس دستگاه قضا خواستار برخورد با رییس جمهور به عنوان متهم ردیف اول وضعیت کرونایی این روزهای کشور شده است. در کنار اینها در اتفاقی که موجب مرگ صدها تن از هموطنانمان شده و مرگهای کرونایی را که دو رقمی شده بود دوباره به سه رقمی رسانده، از جمله موضوعاتی است که مدعی العموم می تواند برای صیانت از حقوق عامه به آن ورود یابد.

وضعیت امروز کرونا در کشور قابل پیش بینی و قابل پیشگیری بود. حتی ایام تعطیلات نوروزی می توانست فرصتی طلایی برای مهار ویروس و تنفسی برای کادر درمان باشد اما بی توجهی به اظهارات کارشناسی وزارت بهداشت موجب شد این فرصت به تهدیدی جدی تبدیل شود و شعله های کرونا دوباره زبانه بکشد. اواسط بهمن ماه یعنی حدود دو ماه پیش با وجود پیدا شدن سر و کله کرونای انگلیسی آمار فوتی های کرونایی دو رقمی بود و نقشه کشورمان هیچ نقطه قرمزی نداشت. حالا با سپری شدن حدود دو ماه از آن روزها در نقشه کشور نقطه ای پیدا نمی شود که قرمز یا نارنجی نباشد و مدیران بهداشتی کشور حتی رسیدن به وضعیت سیاه کرونایی را پیش بینی می کنند. این وضعیت بحرانی اما از تصمیمات نادرست و بی تفاوتی و سوء تدبیرها پرده بر می دارد؛ سوء تدبیرهایی که موجب شد تا از یک قدمی مدیریت ویروس کرونا به بحران مرگهای سه و حتی چهار رقمی برسیم و بیمارستانهای کشور از بیماران بدحال کرونایی پر شود. در حالی که اگر در همان روزهای پایانی بهمن و روزهای شلوغ اسفند هشدارهای وزیر بهداشت درباره لزوم ممنوعیت سفرهای نوروزی جدی گرفته می شد و صفهای طولانی برای تهیه مرغ و سایر کالاهای اساسی تشکیل نمی شد، امروز با چنین شرایطی مواجه نبودیم. اما به رغم آنکه وزارت بهداشت باید محور ستاد ملی مقابله با کرونا باشد و مصادیق و نقشه راه را تعیین کند، در ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ کس به صحبتهای وزیر و سایر کارشناسان نظام سلامت توجه نکرد تا فاجعه موج سهمگین چهارم کرونا رقم بخورد.
 
فهرست بلند سوء تدبیر ستاد ملی مقابله با کرونا
اگر بخواهیم سوء تدبیرهای ستاد ملی مقابله با کرونا را بر شماریم به فهرستی بلند بالا می رسیم که دلایل وضع امروز کرونایی کشور را به خوبی روشن می کند. عدم توقف پروازهای خارجی به انگلیس و ترکیه و کشورهای خطرناک، عدم توقف پروازهای داخلی به خوزستان، وضعیت نابسامان اقتصادی و صفهای طولانی مرغ و سایر کالاهای اساسی و عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی بخشی از این فهرست را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که بعد از تاکید وزیر بهداشت برای پرهیز از سفرهای نوروزی رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود به مناسبت روز درختکاری تاکید کردند نوروز امسال هم مانند سال نوروز سال گذشته به سفر نخواهند رفت.  با این وجود سفرهای نوروزی ممنوع نشد.
 
 فرصتی که تهدید شد!
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت یکی از نخستین افرادی بود که از تصمیمات نادرست ستاد ملی مقابله با کرونا انتقاد کرد و گفت :” برخی در ستاد ملی کرونا مانع شدند تا از فرصت طلایی عید برای خاموش کردن شعله ‌های کرونا استفاده کنیم.” اما وزیر بهداشت هم در این باره ساکت نماند و از بی توجهی ها به رغم هشدارهای مکتوب و تذکرات شفاهی ، خواهش و التماس هایش گله کرد. حالا وضعیت کشور بحرانی است و رو به سیاهی می رود و در این جریان ضعف مدیریت ناشی از تغافل یا شاید تعمد به خوبی روشن است. همین مسئله هم کمیسیون بهداشت مجلس را بر آن داشت تا در نامه ای به دستگاه قضا به دلیل تصمیمات نادرست و شعله ور شدن موج چهارم کرونا خواستار برخورد قضایی با رییس جمهور شود. 
 
 
● درخواست کمیسیون بهداشت مجلس 
برای برخورد قضایی با رییس جمهور 
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه 
وزارت بهداشت و جامعه علمی پیش از تعطیلات به کرات هشدارهای لازم را داده بودند ، ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رئیس جمهور را مقصر اصلی موج چهارم کرونا دانست و افزود:”سونامی نوروز، کاملا قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود. قانون مسئولیت مدنی و قانون مجازات اسلامی بخش دیات در این خصوص روشن است و بنظر می‌رسد قصور یا تقصیر را متوجه ریاست ستاد می‌داند، ساده‌انگاری و در کنار آن چشم پوشی از ادای تکالیف میدانی در جلوگیری از مسافرتهای نوروزی از عوامل این اتفاق ناگوار است.”
وی به نمایندگی از کمیسیون بهداشت از قوه قضائیه  به عنوان حافظ حقوق عمومی درخواست کرد در قبال این عملکرد ناصواب ریاست قوه مجریه که می‌توانستند با تدبیر خود و از موضع اقتدار ناشی از ریاست ستاد اوضاع رو به بهبود کرونا را تداوم بخشند ولی نبخشیدند و کشور را با موج سهمگین دیگری از این بیماری مواجه نمودند، اقدام بایسته قضایی را در دستور کار قرار دهند.
 
● رییسی : مسئولان تصمیم‌گیر باید پاسخگوی تأخیر
 در مقابله با موج جدید کرونا باشند
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی هم در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به خیز مجدد پدیده شوم کرونا در کشور، تصریح کرد:” آغاز موج جدید کرونا مردم را دچار آسیب‌های جدی‌تری کرده و موجب افزایش خسارت‌های جانی و مالی شده است که این وضعیت اقتضاء می‌کند ضوابط بهداشتی و تدابیر ویژه‌ای لحاظ شود.”
رئیس دستگاه قضا در ادامه به طرح پرسش از مسئولان اجرایی پرداخت که چرا علیرغم هشدارهای وزارت بهداشت و درمان و مراکز علمی و دانشگاهی نسب به اوج گیری دوباره کرونا و خطرات آن به موقع تصمیم‌گیری و اقدام نکرده‌اند؟ گفت: “زمان‌شناسی در هر کاری مهم است و در جایی که با جان و زندگی و معیشت مردم مرتبط است، مهم‌تر می‌شود و این سؤال جدی مردم از مسئولان تصمیم‌گیر است که چرا با تأخیر با موج جدید کرونا مقابله شد که شاهد اشکالات و خسارات آن هستیم و حتماً باید در این خصوص پاسخگو باشند.”
شکایت از ستاد ملی مقابله با کرونا، وزارت بهداشت و یا رییس جمهور به عنوان رییس این ستاد و مسببان شکل گیری بحران کنونی کرونا در جامعه اما از نظر حقوقی چقدر قابل دسترسی است ؟
 
اصل مسلم حقوقی برای برخورد با سوء تدبیر 
شخص حقیقی و حقوقی در مرگ دیگران 
 عبدالصمد خرمشاهی وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با “حامی عدالت” درباره اینکه مردم می توانند از وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا به دلیل سوء تدبیر شان شکایت کنند، این گونه توضیح می دهد :”این بحث بسیار پیچیده است اما اگر ثابت شود واقعاً شخص حقیقی حقوقی با تصمیمات نادرست و یا فعل یا ترک فعل، باعث شده تا فرد یا افرادی جان خود را از دست بدهند، طبق آنچه در قانون وجود دارد مردم می‌توانند شکایت کنند.” وی با بیان اینکه وزارت بهداشت یا ستاد مقابله با کرونا مسئول هستند، می افزاید:” با وجود این  در ماه های اخیر شاهد آن بوده ایم که تصمیمات جدی و مشخصی گرفته نمی شود. حالا این انفعال و تصمیمات نادرست  یا به دلیل این است که ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت اختیار و اقتداری که باید داشته باشند را ندارند و یا این اختیار و اقتدار را دارند اما اعمال نمی کنند . بنابراین به نظر می رسد که سهل انگاری صورت گرفته است . از نگاه این وکیل دادگستری اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا  نیازمند کمک و شرکت همه سازمان ها و نهادهای دولتی از جمله نیروی انتظامی است. اگر جایی همکاری نمی کند وزارت بهداشت ستاد مبارزه با کرونا باید اعلام کنند. خرمشاهی تاکید کرد:” فکر نمی کنم چیزی از جان انسان با ارزش تر وجود داشته باشد. بنابراین مدیریت مسئله ای به این اهمیت کار ساده ای نیست و شاهد آن بودیم که واقعاً کوتاهی و سهل انگاری می شود. به طور مثال اعلام می‌شود که هزاران بیمار کرونایی در شهر در حال رفت 
مطالعه بیشتر بستن