دست راست کرباسچی به چنگ قانون افتاد

علیرضا سزاوار: رئیس قوه قضائیه کمتر از ۳ ماه قبل در جریان بازدید از کارخانه های رشت الکتریک و صنایع پوشش ایران، ضمن دستور برای تحت تعقیب قرار گرفتن مخربان این صنایع، تأکید کرد که هر چه سریع‌تر با همت مسئولان این کارخانه همه موانع از جمله موانع حقوقی و قضائی برطرف شوند.
در راستای دستور رییس دستگاه قضا؛ غلامرضا قبه، معاون غلامحسین کرباسچی (شهرداراسبق تهران) که یکی از متهمان اصلی پرونده رشت الکتریک و صنایع پوشش ایران بود، دستگیر شد.
دادگستری کل استان گیلان با تأکیدات رئیس قوه قضائیه، در دو ماه اخیر اقدامات مؤثری را در زمینه فسخ قرارداد برای بازپس‌گیری مالکیت کارخانجات رشت الکتریک و صنایع پوشش و برخورد با اشخاصی که در نظام تولید اخلال ایجاد کردند به انجام رساند.
کاربران شبکه های اجتماعی هم به استقبال این خبر خوش رفتند و واکنش های مختلفی به این اتفاق داشتند.

**محمد با اشاره به دستگیری متهمان دو صنعت بزرگ شمال کشور توییت زد: خبر خوب اینکه بعد از سال‌ها بالاخره متهمان اصلی پرونده رشت الکتریک و صنایع پوشش بازداشت شدن؛ خستگی مون در رفت.

** فریدون کریمی هم در اینستاگرام از دلخوشی کارگران صنایع پوشش خبر داد و نوشت: گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند به پشتوانه مصوبات کمیته حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری استان گیلان، مقاوم‌سازی سالن تولید و بهره‌برداری از ماشین‌آلات صنایع پوشش را شروع کرده است. یعنی بزودی کارخانه شروع می شود و به همین دلیل هر روز کارگران رو میبینم که برای شروع کار جلوی کارخانه هستن.

** نوید هم با اشاره به اینکه سایر متهمان هم دست و پای خود را جمع کردند، نوشت:
غلامرضا قبه معاون غلامحسین کرباسچی و دست راست ایشان بازداشت شد او یکی از متهمان اصلی پرونده رشت الکتریک و صنایع پوشش ایران است بعضی از اعضای خانواده و دوستان هم خبر رسیده که خیلی ترسیدن.

** محمد زمانی هم با اشاره به سابقه رشت الکتریک در توییتر نوشت:
در دولت خاتمی و زمانی که اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن بود، به بهانه خصوصی‌سازی کارخانه رشت الکتریک رو به قیمت ۲ میلیارد تومان و به صورت اقساط ۱۳ ماهه به چهار زن واگذار کردن؛ همسران آقایان عبدالله نوری، کرباسچی، غلامرضا قبه و شریعتی دهقان!

** شهاب هم در توییتی دیگر با انتشار اسنادی درباره متهم بازداشت شده نوشت:
غلامرضا قبه معاون کرباسچی، همسر گیتا شاه نواز یکی از ۴ نفری که کارخانه و زمین ۱۲ هکتاری رشت الکتریک را به نام خود زدند، بازداشت شد! دمت گرم آقای رئیسی.

** سعید زرندی هم در توییتی دیگر به عواقب غارت بیت المال در گیلان اشاره کرد و نوشت:
از بازداشت قبه بیشتر ناراحتم تا خوشحال. اگر همون سال ۸۳ که فاجعه واگذاری رشت‌الکتریک رخ داد، مسئله درست واکاوی میشد، شاید بعدا و در سال ۸۵ ابلاغ سیاست‌های کلی و خصوصی سازی با دقتی بیشتری انجام می شد و خیلی‌ها زودتر حساب کار دستشون می آمد.

** مصطفی حسن زاده هم با توجه ترک فعل انجام شده در این خصوص توییت زد:
همین واگذاری رشت الکتریک خودش مصداق ترک فعل برخی از مسئولین دولتی است که همچنان پست و مقام را رها نمی کنند و ادای حمایت از کارگران و محرومان را در می آورند

** حبیب حضرتی، عضو اتاق بازرگانی گیلان هم با توجه به اقدام ضربتی قوه قضاییه در این خصوص در اینستاگرام خود نوشت:
اقدام قوه قضائیه برای پیگیری متخلفان کارخانه رشت الکتریک و صنایع پوشش ایران می‌تواند فصل جدیدی از حمایت تولید در کشور باشد. حمایت از جریان تولید و ارزش‌گذاری به تولیدکنندگان توسط قوه قضائیه مهمترین دستاورد اقتصادی دستگاه قضائی کشور است. حمایت از تولید یک پروسه زمان‌بر است که در دراز مدت اثر آن را در اقتصاد شاهد هستیم؛ بازدداشت متخلفان کارخانه رشت الکتریک می‌تواند نشان از عزم جدی این برای تولید باشد.

** احمد هم به احیای کارخانه های متروکه پرداخت و توییت زد:
کارخانه ارج وکارخانه قند ورامین احیا گردید
بسته شدن وبیکاری کارکنان واحدهای تولیدی هنر مدیریت واردات وغربگرا هست
واحیا شرکت‌های توقیف ومتروکه شده هنر مدیریت انقلابی وجهادی
یاشاسین رئیسی

** کاربری به نام رهبرم سیدعلی هم به این موضوع پرداخت و توییت زد:
در حالی که برخی دولتی‌ها حاشیه‌سازی میکنن و مفسدان اقتصادی یکی پس از دیگری منتسب به دولت رسوا میشن. قوه قضاییه مدیرای فراری کارخانه‌های تعطیل مثل رشت الکتریک وکارخانه قند رو میاره پای محاکمه تا دوباره کارگرا برن سر کار.

** حسین ثابت هم به دستگیری متهمان رشت الکتریک اشاره کرد و نوشت:
با دستور رئیسی مبنی بر پیگیری فوری وضعیت شرکت رشت الکتریک بعد از سفر به گیلان، خبرها حاکی از آن است که متهمان رشت الکتریک توسط سازمان اطلاعات سپاه قدس گیلان و با حکم دادستان بازداشت شدند. این کارخانه در اواخر دولت خاتمی واگذار شده بود.

** محسن هم در توییتی خواستار ادامه چنین اقداماتی در دستگاه قضا شد و نوشت:
چیزهایی که رئیسی از خیلی‌ها پس گرفت شاید فرد دیگری همچین قدرتی نداشته باشه نمونه‌اش رشت الکتریک. پس امیدوارم همیشه تو قوه قضاییه بمونه و با همین سرعت از موانع تولید مانع زدایی کنه.

** فاطمه هم در رشته توییتی به ماجرای واگذاری رشت الکتریک اشاره کرد و نوشت:
در دولت خاتمی و زمانی که اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن بود، به بهانه خصوصی‌سازی کارخانه رشت الکتریک رو به قیمت ۲ میلیارد تومان با اقساط ۱۳ ماهه به چهار زن واگذار کردن؛ همسران آقایان عبدالله نوری، کرباسچی، غلامرضا قبه و شریعتی دهقان.
در حالی که برآورد اولیه از قیمت فروش کارخانه در زمان واگذاری چیزی بین ۵۰ تا ۹۰ میلیارد تومان بود! این چهار نفر کارخانه مشهور رشت الکتریک را به ویرانه‌ای تبدیل کردن، کارگران رو بیکار و تجهیزات کارخانه رو فروختن! به امید دستگیری بقیه

** علی اصغر لطیفی هم خواستار برخوردی جدی با نابود کنندگان اصلی صنایع کشور شد و توییت زد:
بازداشت متهمان اصلی پرونده رشت الکتریک و ایران پوشش خبرخوب، اما مادامی که با ساکِتین(مسئولان) این جنایت برخوردی صورت نگیرد، قطعا رشت الکتریک وایران پوششها تکرارخواهد شد.
مسئولان وقت وادوار که در مقابل این جنایت سکوت کردند باید درمقابل دیدگان توسط دستگاه عدلیه محاکمه وپاسخگو شوند.

مطالعه بیشتر بستن