جامعه حقوقی در تزریق واکسن اولویت دارد؟

این روزها همه جا در هر کشور و سرزمینی، در هر مرز و بوم و شهری، و در هر محفل و جمعی، سخن از واکسن ویروس کوید۱۹ نیز هست. شاید این تنها موضوع مشترکی باشد، که در سرتاسر دنیا به میزان کم یا زیاد، درباره‌اش حرف زده می‌شود و یا نگرانی‌هایی ایجاد می‌کند. تزریق این واکسن به اقشار و افرادی که حضور و بودنشان در جامعه، از ضروریات است، از بحث‌های مهم این مقوله است

این که چه کسی زودتر واکسن بزند و چه کسی دیرتر بزند، و برنامه‌ریزی‌ها و اولویت‌سنجی‌ها در این‌باره، ما را نیز بر آن داشت تا ضرورت اولویت‌بخشی تزریق واکسن کرونا در قشر حقوقی کشور را مورد بررسی قرار دهیم.
برخی معتقد هستند که به غیر از کادر درمان، اولویت دیگری در جامعه وجود ندارد و سایرین می‌توانند به فراخور موقعیت و شرایطی که دارند، منتظر دریافت واکسن باشند. اما در این بین، قشر حقوقی کشور چه‌طور، آیا می‌توان قضات، وکلا، کارکنان و کارمندان دادگستری، مراکز و مراجع قضایی و حقوقی کشور را که وظیفه برقراری نظم و قانون در کشور را به عهده دارند، در این بین با گروه‌های دیگر، در دریافت واکسن کرونا یکسان دانست و یا می‌توان برای آنان نیز مانند کادر درمان کشور، امتیاز خاصی قائل شد و آنان را در اولویت تزریق این واکسن قرار داد؟
برای بررسی این موضوع، شاید بهتر باشد به صحبت‌های فعالان این مشاغل گوش سپرد. قضات و افراد شاغل در مناصب حقوقی کشور، درد و دلی دارند که شنیدن آن‌ها می‌تواند راه را برای تصمیم‌گیری درست‌تر در سطح کلان، هموارتر کند. از این رو پای درد دل این قشر از کشور رفته، و با شنیدن نقطه‌نظراتشان، این بررسی را انجام داده‌ایم. تعدادی از این دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات را با هم می‌خوانیم. امید است که پیرو این یادداشت‌ها، بهترین تغییرات، و درست‌ترین تصمیمات در اولویت بخشی تزریق واکسن کرونا به قشر حقوقی کشور، ایجاد و گرفته شود.

مطالعه بیشتر بستن

با واکسن کرونا، سوگواری در قوه قضا را پایان دهید

این روزها که دغدغه‌ی مهار شیوع ویروس کرونا، همه جا هست، آیا توجهی به انتشار وسیع این ویروس، در دادگاه‌ها و مراکز و مراجع قضائی هم هست؟
دادگاه‌ها و تمامی مراکزی که به قوه قضائیه و دادگستری ارتباطی دارند، از جمله اماکنی هستند که این روزها ناچار هستند تنگانگ تمام مراجعین به خدمت‌رسانی مشغول باشند.

ضمن پاسداشت از زحمات کادر محترم درمان که در این روزهای بحرانی، در صف مقدم مبارزه هستند، شاید بی‌راه نباشد که توجه ویژه‌ای هم به قشر خدوم و همیشه در صحنه قضات و کارمندان محترم دادگستری شود. زنان و مردان شاغل در این حرفه‌ها حتی در بدترین شرایط کرونا، کار را زمین نگذاشته و برای خدمت-گذاری به مردم، خطر ابتلا به کرونا را به جان خریده‌اند. این افراد بدون وقفه، و بدون دوری کردن از سیل جمعیتی که روزانه وارد مراکز و مراجع قضائی می‌شود، که شاید در این روزها درصدی نیز بیش از گذشته باشد، در محل کار خود حاضر شده‌اند.
ولی افسوس و هزاران تاسف که بسیار از این بزرگواران به این بیماری هولناک مبتلا شده و جان خود را نیز از دست داده‌اند. درواقع بسیاری از این زنان و مردان که کارشان در حوزه‌ی قانون و عدالت است، شهید راه عدالت شده‌اند.
از دست دادن این مردان و زنان شاغل در عدالت‌خانه‌ی کشور، همچنان باقی خواهد ماند، اگر توجه خاصی به این مقوله نشود؛ چرا که بیشتر قضات محترم نه فقط در ساعات اداری که گاه در کشیک بعد از ساعت اداری و حتی شب تا صبح مشغول خدمت‌رسانی به جامعه هستند، و این کار را در این روزهای کرونایی دشوارتر هم می‌کند.
عدالت و نظم جامعه و مبارزه با اخلالگران نظم جامعه تعطیل بردار نیست و قضات محترم نیز همیشه در محل کار حاضرند،حتی لحظه تحویل سال. از این رو این قشر، ارتباط گسترده‌ و تنگانگی نیز با ارباب رجوع و افراد مراجعه‌کننده به مراکز قضائی دارند.
متاسف و متالم هستم که حتی به چشم خود، در این سال و ماه‌هایی که کرونا بین مردم وارد شد، شاهد از دست رفتن تعدادی از همکارانم در اطراف خود بوده‌ام. عمق این فاجعه، تنها از روی آزردگی خاطر، و سوگواری از دست رفتن این عزیزان نیست، بلکه نکته مهم‌تر از دست رفتن بخشی از بدنه سیستم قضا در کشور است که شاید جبران آن سال‌ها طول بکشد، بگذریم از این که برخی از عزیزان از دست رفته، شاید از بی‌نظیرهای سیستم قضائی کشور باشند که نظیرشان را نتوان یافت.
این شرایط اگر همین گونه بگذرد و کسی فکری به حال این قشر تاثیرگذار در جامعه نکند، شاید خدای ناکرده شاهد سوگواری بزرگی در قوه قضائیه باشیم.
در این ایام سخت که جامعه قضائی کشور داغدار از دست دادن تعدادی از بهترین همکاران خود هستند، برخود ضرورت و واجب دانستم که ضمن عرض تسلیت به جامعه حقوقی کشور، به دلیل فقدان چنین گوهرهای نایابی، درخواست خودم را بابت در اولویت قرار دادن تزریق واکسن کرونا، به دست‌اندکاران دادگستری و زندان‌ها و… مراکز مرتبط، اعلام کنم.
در کلامی خلاصه‌تر به عنوان یکی از اعضای جامعه قضائی کشور می‌توانم بگویم: ما با کرونا نمی‌جنگیم چون سلاحی نداریم. ما حاضریم و شاید قربانی بی‌دفاع این ویروس باشیم. ما نمی‌توانیم به پویش ماندن در خانه بپیوندیم، چون باید به محل کار خود برویم تا به کار افرادی که داد خود را به قوه قضائیه آورده‌اند و درواقع به عدالت‌خانه سرزمین خود پناه آورده‌اند، رسیدگی کنیم.
ما مرهم زخم‌ مردمی هستیم که آخرین پناهشان عدالت است، این کار تعطیلی‌بردار نیست. و این‌طور که گفته‌اند، قربانیان کرونا در نظام اداری سه برابر بخش پزشکی و درمانی است. ما نیز در نوعی از خط مقدم هستیم. خط مقدم ما یعنی رویارویی با افرادی، که به دلیل احقاق حق خود، حتی درد جسمی بارز خود را نیز فراموش کرده است چه برسد به ویروسی که ممکن است نادانسته و نهفته، با خود به همراه داشته باشد.
ما نمی‌خواهیم کسی ما را قهرمان بداند، نمی‌خواهیم کسی از ما بنویسد، فقط می‌خواهیم مسئولین محترم، عمق فاجعه در مراجع قضائی را در نظر بگیرند و برای پایان دادن به آن، واکسیناسیون به خدمتگذاران این قوه را سرعت بخشند.
اگر داغ دل بود، ما دیده‌ایم / اگر خون دل بود، ما خورده‌ایم

مطالعه بیشتر بستن