بازگشت ۱۸۰ میلیون مترمربع از اراضی ملی به بیت المال

علیرضا سزاوار: سخنگوی قوه قضائیه در تازه ترین نشست خبری خود در حوزه مبارزه با زمین خواری، اعلام کرد که یکی از محور‌های مهمی که در سال ۱۳۹۹ مورد توجه همکاران در سراسر کشور قرار گرفت، موضوع مبارزه با زمین خواری بود. به گفته وی؛ هم در واحد‌های قضائی و هم در سازمان بازرسی کل کشور، دو بخش نظارتی و قضائی اهتمام ویژه‌ای در جهت مقابله با زمین خواری، به ویژه در حوزه اراضی ملی، اراضی متعلق به بیت المال و اراضی کشاورزی، داشته اند.
غلامحسین اسماعیلی در همین خصوص خاطرنشان کرد که در نتیجه عملکرد قوه قضاییه در سال گذشته؛ موجب بازگشت بیش از ۱۸ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت المال شد.
این موضوع واکنش زیادی در شبکه های اجتماعی داشت و کاربران نیز هر کدام به بخشی از این رفع تصرف اراضی در نزدیکی محل سکونت خود اشاره کردند.

** رضا یزدانی هم به بخشی از رفع تصرف در استان اصفهان اشاره کرد و در توییتر نوشت:
اجرای احکام قضائی برای رفع تصرف بیش از ۱۵۰۹ مترمربع از اراضی ملی در استان اصفهان در فروردین‌ ماه انجام شد. البته بیشترین رفع تصرف در کنار دست اصفهان یعنی چهارمحال بختیاری بوده که بیش از ۳ هزار هکتار زمین آزاد شده.

** مژگان جمشیدی، خبرنگار و فعال محیط زیست هم از یک وکیل و یک دادستان بسیار پیگیر در زمینه آزاد سازی اراضی ملی نام برد و توییت زد:
محمد داسمه و روح الله زندی، یکی وکیل دادگستری و دیگری دادستان بهبهان، شاید جسورترین و سبزترین حقوقدانانی باشند که میشناسم؛
حاصل پیگیریهای وکیل و احکام دادستان، از ابتدای سال تاکنون باعث تخریب بیش از ۱۱۰ ویلای غیرمجاز و رفع تصرف ۹۰۰ هکتار اراضی ملی شده، درود بر شرف شان.

** کاربری به نام حافظ زاگرس هم به آزاد سازی اراضی در استان محل سکونت خود اشاره کرد و توییت زد:
دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت «در سال ۹۹ نزدیک به ۶۰۰ هکتار رفع تصرف در اراضی ملی استان داشته‌ایم و در این راه و مبارزه با فساد، کوتاه نخواهیم آمد»

** بهاره هم در توییتی به رفع تصرف اراضی در گچساران پرداخت و نوشت:
اراضی عمومی در بستر رودخانه فصلی تلخاب شیرین به میزان ۵.۸ هکتار رفع تصرف شد. سودجویان در مناطق روستایی براحتی با دیوار کشی اراضی ملی و منابع طبیعی را به مالکیت خود در می‌آورند. اما از حالا به بعد برخورد جدیه.

** محمد دستماه، که از وکلای دادگستری در خوزستان است هم در رشته توییتی به ماجرای جالبی اشاره کرد و نوشت:
اراضی ملی به اراضی دولتی خارج از محدوده قانونی شهرها اطلاق می‌شود که در مالکیت سازمان جنگلها است، حوزه اختیارات شهرداری‌ها در محدوده قانونی شهر است که اراضی ملی در آن وجود ندارد. شهردار بندرعباس اما به این نکته بی توجه بود که خوشبختانه قوه قضاییه به موقع ورود و رفع تصرف کرد.

** محمد کاظم هم به رفع تصرف در آذربایجان شرقی اشاره کرد و در توییتر نوشت:
رفع تصرف ۱۱۰ هزار متر مربع از اراضی ملی در یکی از بخش‌های استان آذربایجان شرقی طی ۶ ماه اخیر خیلی خوب بود. رئیس حوزه قضائی بخش یامچی استان آذربایجان شرقی، قول بیشتر از اینها رو هم داده. این هم در راستای همان ۱۸ هزار هکتار آزادسازی بود

** مریم دهلوی هم با انتشار عکسی از نامه مدیرکل محیط زیست استان فارس در این خصوص در یک رشته توییت نوشت:
طبق اعلام رسمی استاندار فارس، ۲۲۴ هکتار از اراضی ملی در پناهگاه حیات وحش بختگان توسط اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، رفع تصرف شده و مدیرکل محیط زیست هم تایید کرده. رفع تصرف ۱۲۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی شهرستان اقلید به منظور اجرای دستور‌های رئیس قوه قضائیه در پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی انجام شد. این اراضی بوسیله یک شرکت دولتی تصرف شده بود که زور زیادی داشت.

** کارون هم به یک رفع تصرف در استان خوزستان اشاره کرد و نوشت:
۱۰ هکتار از پارک ملی دز تصرف شد!
رئیس پارک ملی دز از توابع شهرستان دزفول خبر داده که رفع تصرف از اراضی پارک ملی دز از طریق دستگاه قضائی بود. یعنی جزیی از اراضی ۱۸ میلیون متر مربعی که پارسال رفع تصرف شد.

** کاربری به نام قرار سبز هم از یک رفع تصرف پس از نزدیک به ۲ دهه در نزدیکی تالاب بختگان خبر داده و توییت زده:
رفع تصرف ۲۰ هزار متر مربع از اراضی ملی بختگان در نوع خودش خیلی استثنایی بود. از سال ۸۲ تاکنون دهها هزار مترمربع از اراضی ملی در منطقه پناهگاه حیات وحش بختگان تصرف شده بود.

** سعید هم به رفع تصرفی در محل سکونت خود اشاره کرد و در اینستاگرام خود نوشت:
سالها بود که زمینی در شهر ما رها شده بود و هر زمان می خواستیم تبدیل به زمین ورزشی موقت کنیم. یک عده برای ما دردسر ساز می شدند. حالا که این زمین توسط قوه آزاد شده فهمیدیم تصرفی بوده. این زمین ۲۲ هکتاری از اراضی ملی به ارزش ۱۰۰ میلیارد ریال در بخش «فورگ» از توابع شهرستان داراب پارسال رفع تصرف شد.

**محمد جهانبخش هم به اقداماتی مه به اسم رفع تصرف توسط نهادهایی غیر از قوه قضاییه به صورت اشتباه انجام می شود اشاره کرد و رشته توییتی زد:
از آلونک آسیه پناهی تا‌ پیرزن بندرعباسی راهی نیست وقتی‌که برخی به اشتباه و بدون توجه به قوانین دقیق رسما اجازه‌ی جریحه‌دار کردن احساسات عمومی را می‌دهند!
رفع تصرف از حریم رودخانه، اراضی ملی و اراضی دولتی در صلاحیت شهرداری نیست، اما آگاهی از حدود اختیارات از تکالیف آنهاست. فقط قوه قضاییه در این خصوص جهادی و دقیق عمل کرده است. حجم ازاد سازی اراضی ملی در پایتخت کشور هم نشان می دهد که چقدر برای برخی نان و آب دارد.

** کاربری به نام اهل جنوب هم به توجه زیاد به اراضی ملی در قشم اشاره کرد و نوشت:
شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت و کلی اراضی ملی با ارزش است. پارسال ۱۸ هزار و ۴۲۰ مترمربع از اراضی ملی قشم به ارزش ۳۰۵ میلیارد ریال رفع تصرف شد و هنوز هم زمین هایی
هست که دادستانی باید اقدام کند.

مطالعه بیشتر بستن