کمیسیون مالیاتی باید بتواند نیاز مرکز وکلا را مرتفع سازد

دکتر بهادری ریاست مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده با تاکید بر اولویت آموزش اعضای کمیسیون مالیاتی در راستای خدمت‌رسانی به اعضای مرکز گفت: به عنوان یک فرد با تخصص حقوق عمومی که حقوق مالی نیز جزئی از آن است عرض می‌کنم این مرکز در خصوص امور مربوط به حوزه مالیات عقب‌ماندگی‌های زیادی دارد که با تشکیل این کمیسیون در گذشته پیش‌بینی رفع آن را داشتم و امیدوارم به گونه‌ای حرکت شود تا در افق بلندمدت علاوه بر رفع نیازهای مالیاتی اعضای مرکز این کمیسیون بتواند به مراجع دیگر نیز خدمت پژوهشی و علمی ارائه نماید و توانمند و حساس در این عرصه حضور داشته باشد.

دکتر بهادری با تاکید بر رعایت و التزام عملی به قانون توسط اعضا افزود: با رعایت قانون توسط اعضای مرکز به عنوان مودیان خوش حساب و دستگاه مالیاتی از طرف دیگر، موضوع عدم رعایت قانون توسط مودی یا دستگاه مالیاتی مطرح نشود.
نخستین دیدار اعضای کمیسیون مالیاتی مرکز با دکتر بهادری ریاست مرکز و وکیل قانع معاونت مرکز برگزار شد.
به گزارش حامی عدالت، در ابتدای این جلسه رئیس کمیسیون مالیاتی دکتر اردلان به تشریح اقدامات بعد از تشکیل کمیسیون پرداخت و گفت: بعد از شروع ماموریت جدید کمیسیون در حرکت اول اقدام به جذب اساتید و افراد واجد شرایط به منظور آموزش و تشکیل کلاس‌های آموزشی حقوق مالیاتی نمودیم.
وی ادامه داد: اولین دوره آموزشی حقوق مالیاتی به عنوان ” آمادگی سفیران مالیاتی ” برگزار گردید که مورد استقبال واقع شد و ادامه فعالیت‌های آموزشی و مباحث تخصصی در فضای مجازی در حال برگزاری است.
در ادامه دکتر رجبی نایب رئیس کمیسیون و مسئول آموزش با تاکید بر فقدان آموزش حقوق مالیاتی در میان اعضا بر ضرورت آموزش در راستای صدور “پروانه وکالت تخصصی مالیاتی ” مطالبی اشاره و گفت: حقوق مالیاتی از جمله حوزه‌هایی در حقوق عمومی است که علیرغم مبتلا به جامعه و اصناف نگاه و دید تخصصی کمتری نسبت به آن به چشم می‌خورد. خلاء وجود وکلای متخصص در زمینه مالیات کاملاً مشهود است و این کمیسیون آمادگی پوشش این خلا و درآمدزایی برای همکاران را دارد.
در ادامه این جلسه استاد و مشاور مالیاتی نیز حرکت کمیسیون در مسیر آموزش را اقدامی بدیع و ضروری توصیف کرده و آن را عاملی موثر برای درآمدزایی این شاخه از حقوق برای مرکز و اعضا اعلام نمود. وی با ذکر این مطلب که ما در حال حاضر در رشته حقوق مالیاتی با خلاء قانونی مواجه هستیم و قریب به اتفاق وکلا از پرداختن به مالیات و حقوق مالیاتی خودداری می‌نمایند افزود: به جز کسانی که به دلایل مختلف مجبور هستند تا به صورت تخصصی وارد این حوزه شوند مابقی از حیث کاربردی با ضعف آشکاری در این تخصص مواجه هستند و آموزش حقوق مالیاتی را برای وکلا ضروری و لازم می‌دانیم.
وکیل ساطعی که به نمایندگی از کمیته آموزش پژوهش و انجام پروژه‌های پژوهشی در خصوص قوانین مالیاتی را به عنوان پژوهشی بنیادی در راستای شفاف‌سازی قوانین مالیاتی برشمرد و گفت: پژوهش‌های مالیاتی این کمیسیون می‌تواند به عنوان یک مرجع تحقیقاتی در حوزه‌های قانونگذاری و اجرایی استفاده شود. لذا ایجاد فصلنامه مالیاتی را برای انتشار آثار مکتوب اعضای مرکز مهم و ضروری می‌دانم.
در ادامه دکتر هوشنگ مقبولی مسئول کمیته رسانه به تبیین و تشریح برنامه‌های این کمیته در کمیسیون پرداخت. وی اولین مسئولیت ذاتی رسانه را پوشش اظلاع‌رسانی از همه اعضا و ارکان کمیسیون دانست. وی در ادامه افزود موضوع فعالیت کمیته رسانه در دو بخش بستر و محتوای رسانه تشکیل گردیده است ” بستر رسانه” که همان ابزارهای رسانه می‌باشد در دو قسمت رسانه‌های مکتوب (نشریات) و فضای مجازی پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: محتوای تولیدشده در کمیسیون در نشریه حامی عدالت عنوان ارگان رسمی مرکز وکلا به صورت مستمر با موضوعات مشخص مالیاتی در دو بخش آموزش عمومی اعضا و تخصصی مالیاتی منتشر می‌شود.
مشهوری کارشناس حسابداری و حسابرسی و عضو کمیسیون مالیاتی به سرفصل‌های آموزشی کارشناسان اشاره داشت و اقدامات کمیسیون را در راستای افزایش ارجاع پرونده‌های مالیاتی به کارشناسان مفید دانست و گفت: با حضور نمایندگان مرکز در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی مسیر ورود کارشناسان نیز به این حوزه‌ها هموار شده و از این جهت نیز امکان اشتغال و درآمدزایی کارشناسان نیز فراهم خواهد شد.
در این جلسه دکتر ابراهیمی کارشناس مالیاتی و معاون سازمان امور مالیاتی تهران با اظهار نگرانی از ناشناخته بودن این رشته و عدم ارجاع پرونده در این حوزه خواهان ادغام دو رشته حسابداری و مالیاتی با یکدیگر شد و آن را عاملی برای ایجاد اشتغال برای کارشناسان مربوطه اعلام کرد.
در ادامه نیز دکتر جلال الدین شیر ژیان با اشاره به ضرورت تشکیل کمیسیون مالیاتی گفت: ایجاد این کمیسیون هم در ارتقاء دانش مالیاتی اعضا و هم در شفاف‌سازی قوانین مالیاتی کارآمد و موثر است. همچنین می‌تواند در راستای حل معضلات وکلا، کارشناسان و مشاورین خانواده در حوزه مالیاتی گامهای مهم و اساسی را بردارد. وی گفت: مادامی که وکلا از حقوق خود در چارچوب قوانین مالیاتی مطلع نشوند و نتوانند از حقوق شهروندی خود ذیل قواعد و مقررات مالیاتی برخوردار شوند تمکین مالیاتی مطلوب تحقق نخواهد یافت. وی با تاکید بر اینکه آموزش حقوق شهروندی مودیان مالیاتی هم خواست حاکمیت است و هم خواسته اکثریت افراد جامعه افزود: پیش‌بینی می‌شود با روند رو به توسعه کشور بعد از خاتمه تحریم‌ها، کشور با موجی از ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه خواهد شد که توجه و توسعه به “حقوق بین‌الملل مالیاتی” از هم اکنون می‌تواند موثر و در اینده کاملا بعد کاربردی خواهد یافت.
در پایان جلسه وکیل رامتین قانع معاون محترم مرکز وکلا با اشاره به وضعیت فعلی مرکز به عنوان مودیان مالیاتی با دستگاه مالیاتی آن را مطلوب و در شأن مرکز و اعضای آن ندانست و تاکید کرد این فضا باید تغییر کند و برنامه‌های اعلام شده توسط ریاست کمیسیون نیاز فعلی اعضای مرکز است.
وی ادامه داد: تقویت دانش مالیاتی اعضا در دفاع از حقوق قانونی خود در مراجع مالیاتی می‌تواند گامی برای کسب تجربه و اطلاعات باشد و بعد از آن بتوانند از حقوق مالیاتی اصناف دیگر در مراجع مالیاتی نیز دفاع نمایند. وی همچنین در خصوص ضرورت وجود سخت‌افزارهایی در مراکز استانها با توجه به نزدیک شدن به زمان قانونی ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی قول همکاری و مساعدت داد و مقرر شد تا با همکاری لازم جهت تهیه امکانات لازم فضای فیزیکی مناسب و بودجه مورد نیاز کمیسیون را به عمل آورند.
در پایان جلسه احکام برخی از اعضای کمیسیون مالیاتی که در جلسه حضور داشتند توسط دکتر بهادری به اعضاء تقدیم شد.

مطالعه بیشتر بستن

درس حقوق اساسی به مواد آزمون وکالت اضافه شد

دکتر علی بهادری رئیس مرکز وکلا ،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از اضافه شدن درس قانون اساسی به مواد آزمون جذب کارآموز وکالت ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش عصر قانون دکتر علی بهادری جهرمی با اشاره به افزوده شدن درس حقوق اساسی به مواد امتحانی آزمون امسال گفت: لازم است داوطلبان آزمون وکالت ۱۴۰۰ متن قانون اساسی را به همراه نظرات تفسیری و مشورتی شورای نگهبان را برای آمادگی آزمون جذب کار آموز وکالت این مرکز مطالعه نمایند. شایان ذکر است درس حقوق اساسی به مواد امتحانی آزمون وکالت موضوع ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی مرکز وکلاافزوده شده است.
بزودی اخبار تکمیلی و همچنین آموزش این درس در حامی عدالت منتشر خواهد شد.

مطالعه بیشتر بستن