بازگشت کیوان به کار

علیرضا سزاوار: رئیس قوه قضائیه در بیست و ششمین سفر استانی خود، روز ۱۹ اردیبهشت به همراه جمعی از مسئولان عالی قضائی به منظور بررسی مسائل و مشکلات قضائی و حقوقی استان همدان به این استان سفر کرد. راه اندازی صنایع غذایی کیوان به عنوان معروف ترین کارخانه این شهر، از مهمترین اقدامات آقای رییسی بود.
رئیس دستگاه قضا در نشست خبری پایان سفر همدان اظهار کرد: بازدیدی که از کارخانه صنایع غذایی داشتیم گواه بر همین بود که باید اقدام متفاوتی انجام داد که ما در آنجا اعلام کردیم ظرف یک ماه کارخانه کیوان راه بیفتد. برداشت ما بر اساس صحبت‌هایی که با مسئولان استانی و‌ استاندار محترم داشتیم این است که ظرف ۱۰ روز‌ آینده چرخ‌های تولید این کارخانه به حرکت بیفتد و‌ ان‌شاا… روز‌ به روز رونق پیدا کند. از آنجایی که کارخانه کیوان از شهرتی ملی برخوردار است و بسیاری از مردم با محصولات آن خاطره دارند، راه اندازی این صنعت با واکنش های مختلفی در شبکه های اجتماعی روبرو بود.

** کاربری به نام نیایش با کنایه نسبت به منتقدان رییس قوه قضاییه در این خصوص در اینستاگرام خود نوشت:
رئیسی همچنان در حال دیوار کشی! بعد از هفت تپه این بار صنایع غذایی کیوان استان همدان. ضرب‌الاجل یک ماهه رئیس دستگاه قضا برای احیای تولید در کارخانه صنایع غذایی کیوان؛ اگر مالک به اجرای قانون تن ندهد باید از طریق قانونی خلع ید صورت بگیرد. ایشون در بازدید از کارخانه کیوان خطاب به کارگران کارخانه صنایع غذایی کیوان گفت: به هیچ وجه اجازه ندهید تجهیزات کارخانه بیرون برده شود. بابت احیای خاطراتمان از کلوچه کام مچکریم.

** الهام هم با اشاره به اینکه نظام به مسئولانی کارآمد نیاز دارد، در این خصوص توییت زد:
«این کارخانه طی خصوصی‌سازی باعث متوقف شدن تولید و بیکاری کارگران شده،
به مالک این کارخانه برای احیای مجدد آن ضرب الاجل یک داده شده»
چنین مسئولی در تراز جمهوری اسلامی است

** الهه خیراندیش با انتشار عکسی از کلوچه کام که روی جلد آن لوگوی برندهای داروگر، تولی پرس، جهان، تیدی، تولیددارو و کیوان درج شده در اینستاگرام خود نوشت:
کیک و نوشابه زرد نوستالژی مون رو هم از رئیسی داریم. صنایع کیوان در اصل شش کارخانه بزرگه که سالهاست زمین گیر شده. صنایعی که در همدانه اما همه ایران می شناسند.
در جریان بازدید آیت الله رئیسی از کارخانه صنایع غذایی کیوان مطرح شد؛ ضرب‌الاجل یک ماهه رئیس دستگاه قضا برای احیای تولید در کارخانه صنایع غذایی کیوان با کمک ۱۱۰ میلیاردی به این صنعت همراه بوده. نه اینکه فقط زوری و دستوری باشه.

** سهیل شبانی هم با کنایه به منفعل بودن نهادهای دولتی در این خصوص در توییتر نوشت:
باز هم دولت، باز هم سازمان خصوصی سازی، باز هم مبارزه با تولید، باز هم بیکاری و ایندفعه کارخانه صنایع غذایی کیوان و البته باز هم رئیسی فرصت یک ماهه داده برای تعیین تکلیف اوضاع کارخانه و راه‌اندازی مجدد اون.

** ساناز جمالی هم با توجه به عملکرد این صنعت غذایی مهم در همدان، توییت زد:
کارخانه صنایع غذایی کیوان به فردی واگذار شده که با به تعطیلی کشاندن آن و بیکاری کارگران، جریان تولید در همدان را متوقف کرد. این کارخانه با همین وضعیت فعلی اگر درست مدیریت می‌شد می‌‌توانست حداقل با ۵۰۰ کارگر فعال باشه

** کاربری به نام فهیم هم در پاسخ به توییت یکی از کاربران که نوشته بود دولت برای کارخانه های ما چه کرد، توییت زد:
هیچی بی ضابطه واگذار کرد. ولی یه تفکرانقلابی هم داره همه اونایی که داشتن خاک میخوردن رو گردگیری میکنه و حیات دوباره پیداکردن مثل هفت تپه وخیلی‌های دیگه که توسفرکاری تو همدان قرارشد تا ۱ماه مشکل کارخانه کیوان حل بشه و حیات دوباره پیدا کنه.

** کاربری به نام باران هم با عکسی از صفحه نخست روزنامه کیهان که تیتر زده، قوه قضاییه ظرف ۲ سال ۲۰۰۰ کارخانه را احیا کرد، نوشت:
کاری به تعداد ندارم ولی همینکه یک گام بزرگ در راستای تعطیلی زدایی کارخانجات بزرگ برداشته از هزاران کارخانه موثرتر است. همین کارخانه کیوان همدان که جلو تعطیلیشو میگیره اگر بدونید چی بوده و الان چی شده بعضی‌ها اینجور قضاوت نمیکردن. کاری که دولت نتوانست انجام دهد

**فائزه طلایی هم در توییتی درباره احیای کارخانه کیوان نوشت:
ضرب‌الاجل یک ماهه رئیس دستگاه قضا برای احیای تولید در کارخانه صنایع غذایی کیوان، امید زیادی بین همشهری‌ها برای احیای صنایع ایجاد کرده. تزریق امید بر پیکره اقتصادی که دولت تدبیر و امید به این حال و روز انداخته!

** فاطمه محمدی هم به امید های ایجاد شده در راه احیای این کارخانه عظیم اشاره کرد و نوشت:
آیت‌ا… رئیسی امروز پیگیر وضعیتِ کارخانه‌ی کیوان شد. ضعف مدیریت، روند تولید را متوقف و کارگران زیادی را از کار بیکار کرده است. به لطف خداوند و با روشن شدن چراغ این کارخانه، امید به کارگران باز می‌گردد.

** مهسا حشمتی هم در توییتی در این خصوص به جنبه دیگری از موانع تولید اشاره کرد و در اینستاگرام خود نوشت:
یک کارآفرین چرا باید برای گرفتن یک مجوز به ۱۸ مرکز و ساختمان مراجعه کند و با مراکز مختلف تماس بگیرد و مدت‌ها معطل بماند و در نهایت دچار پشیمانی شود. حتی خود رییسی هم در همدان گفت ما نباید راه‌ها و گشایش‌هایی که به لحاظ قانونی در اختیار داریم را انجام ندهیم تا بر اساس این انجام ندادن، مردم متخلف تلقی شوند.

** قاسم یزدانی هم به اهمیت این کارخانه اشاره کرد و نوشت:
صنایع غذایی کیوان در اوایل دهه ۱۳۴۰ که تاریخ تولد صنایع بزرگ کشور است، تاسیس شد. در دوران جنگ بسیاری از محصولات این کارخانه راهی خطوط مقدم می شد و همزمان در هر بقالی ای کیک کام هم کام مردم را شیرین می کرد. در دهه ۷۰ بیشترین اشتغال زایی در استان همدان را به خود اختصاص داده بود. در دهه ۸۰ تبدیل به هلدینگی بزرگ شد که نیازهای دارویی کشور را هم تامین می کرد اما سال ۹۶ واگذاری بی ضابطه زمین گیرش کرد.

** نرگس هم در توییتی در خصوص سابقه این صنعت نوشت:
محاله دهه شصتی باشی و با «شیرینی کام» دهنت رو شیرین نکرده باشی
رئیسی تو سفرش به همدان ضرب‌الاجل یک ماهه به مالک کارخانه کیوان برای راه‌اندازی مجدداین واحد تولیدی تعیین کرده که درغیر اینصورت خلع ید میشه
دستمریزاد حاج آقا که هم هوای کارگران رو داری هم نوستالژی کودکی ما

مطالعه بیشتر بستن