مبارزه با فساد، دستگاه سالم میخواهد

علیرضا سزاوار: قوه قضائیه در راستای تحول در این نهاد، مدت هاست که برخورد جدی و بدون تعارف با تخلفات درون دستگاهی را شروع کرده است. برگزاری دادگاه طبری هم در همین راستا بود و مبارزه با فساد درون نهادی همچنان با قوت ادامه دارد.
سخنگوی قوه قضائیه در چهل و سومین نشست خبری خود در خصوص مبارزه با فساد در دستگاه قضا با بیان اینکه همکاران ما در حفاظت اطلاعات، ۲۳۷ نفر از همکاران کارچاق کن را شناسایی کردند، گفت: همچنین دستگیری ۱۶۱ وکیل و کارشناس دادگستری، بیش از ۲۰۰ نفر از پرسنل متخلف بخش‌های مختلف قوه قضائیه و تعدادی از سردفتران اسناد رسمی از جمله اقدامات دستگاه قضا بوده است. با انجام بازرسی‌های دوره‌ای و بررسی دقیق و موردی عملکردها، بیش از هزار قاضی پایش شدند.
اسماعیلی در خصوص گزارشی پیرامون عملکرد دادسرای انتظامی قضات هم تاکید کرد که در سال ۹۹ مجموعه عملکرد دادسرای انتظامی قضات به نسبت سال ۹۸ با ۳۸ درصد رشد عملکردی مواجه بوده است.
افشای این دستگیری‌ها در قوه قضاییه همزمان بود با اعلام نامزدی رییس قوه قضاییه در انتخابات و کاربران شبکه های اجتماعی هم در این زمینه واکنش های جالبی داشتند.

** حجت عسگری در خصوص مبارزه با فساد به احیای کارخانه های تعطیل شده اشاره کرد و توییت زد:
رئیسی در قوه قضائیه نشان داد که مهمترین هدفش مبارزه با فساد و احیای شغل‌های تعطیل شده است. دستگیری کارچاق کن های داخل قوه انشالله ادامه دار است.

** علی بهادری جهرمی، رییس مرکز وکلای قوه قضاییه هم با توجه به مبارزه با فساد قوه قضاییه و عملکرد دادسرای انتظامی قضات توییت زد:
دادستان محترم انتظامی قضات اعلام کردند «وصف انتظامی تخلف بازپرس با گذشت شاکی از بین نمی‌رود و قطعا اقدام ایشان از سوی دادسرای انتظامی قضات پیگیری و نسبت به ایشان اعلام تخلف خواهد شد.»
مبارزه با فساد، دستگاه سالم میخواهد؛ دستگاه قضائی هیچ تخلفی را برنمی تابد.

** ساناز جمالی هم در این خصوص در توییتر نوشت:
عدالت زمانی به معنای واقعی محقق میشه که برای خودی‌ها هم اجرا بشه؛
مثلا همین ماجرای بازپرس بابلی، با وجود اینکه سرباز وظیفه گذشت کرده باز هم پرونده برای بررسی و پیگیری به دادسرای انتظامی قضات ارسال شد

** مهدی کشتکار هم به یک نمونه جدید از عملکرد مبارزه با فساد دادسرای انتظامی قضات اشاره کرد و در اینستاگرام خود نوشت:
رئیس دادسرای انتظامی قضات چند وقت قبل خبر داد که تیم بازرسی پنهان این دادسرا یک هفته در یک مجتمع قضائی مستقر شد اما مدیر مجتمع یکبار هم از اتاق بیرون نیامد و یک مراجعه‌کننده را نیز نپذیرفت. بلافاصله آقای رئیسی هم دستور داد که بدون اغماض و با فوریت برخورد شود. رئیس مجتمعی که یک هفته به هیچ بخشی سرکشی نکرده باید از کار مدیریتی کنار گذاشت.

** سیده فاطمه ساجدی هم به نکته جالب دیگری در این خصوص اشاره کرد و در اینستاگرام خود نوشت:
امید است دستگاه قضا شعبه‌ای از دادسرای انتظامی قضات را در مراکز استان‌ها تشکیل دهد تا نظارت بیشتر شود و اگر تخلفی مشاهده شد به دلیل اینکه فقط تهران دادسرا هست مردم نسبت به پیگیری تخلف منصرف نشوند.

** عمار هم به ضرورت مبارزه با فساد در قوه مجریه پرداخت و با توجه به حواشی انتخابات نوشت:
حمله به رئیسی شروع خواهد شد منتهی چون گزکی در دست ندارند طعنه می‌زنند «اگر رئیسی دنبال مبارزه با فساد است، جای مبارزه با فساد همان قوه قضائیه است»
در حالیکه قوه قضائیه حلقه آخر مبارزه با فساد است؛ حلقه اول امضاهای طلایی در قوه مجریه است!

** محمد عبدالحسینی هم در این خصوص در توییتر نوشت:
اصلی‌ترین وظیفه مبارزه با فساد در تمام دنیا، بر عهده دولت است نه قوه عدلیه.
کار قوه قضائیه درمان فساد است و کار قوه مجریه، پیشگیری از فساد.
پیشگیری بهتر از درمان است. چرا وقتی میشود پیشگیری کرد، منتظر درمان بود.
رئیسی آمد تا فساد را از منشا بخشکاند و از آن پیشگیری کند.

** میلاد هم با توجه به مبارزه درون قوه ای در دستگاه قضا در اینستاگرام نوشت:
متاسفانه مبارزه با فساد در کشور ما نتوانسته رضایت عمومی جامعه را به دست بیاورد اما حرکت قوه قضائیه رضایت مردم را به دنبال داشته و نشان داده که به دنبال تحول واقعیست. دستگیری وکلایی که سالهاست از بسیاری از افراد سوء استفاده می کنند واقعا ضروری بود. افرادی هم که با پول شهادت می دهند مدت هاست که بلای جان بعضی محکومان بی گناه شده اند

** سمیرا هم با توجه به عملکرد رییس در مبارزه با فساد در توییتر نوشت:
آیت ا… رئیسی: «دولت ما دولت عدالت محور است»
کسی که در دوران کوتاه حضورش در قوه قضائیه طلایی‌ترین دوران مبارزه با فساد و بازگشت اموال مردم به بیت المال را رقم زده شایسته به زبان آوردن واژه مقدس عدالت است.

** جواد عمو زاده هم به نکته دیگری در خصوص ادامه دار بودن مبارزه با فساد اشاره کرد و توییت زد:
آقای مجتهد زاده در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته با رفتن رئیسی اصلاحات در قوه قضائیه ناتمام می‌مونه، خدمت ایشون عرض می‌کنم که اتفاقا ادامه مبارزه با فساد در قوه مجریه پیگیری میشه، جاییکه فساد زیاده، رئیسی سراغ سرچشمه رفته.

** مرضیه عرب هم درباره اقدامات درون سازمانی دستگاه قضا توییت زد:
آقای رئیسی درچندسال اخیر در دستگاه قضا، عمکلرد موفقی داشته و به وعده خود در مبارزه با فساد به ویژه فساد در درون قوه قضائیه عمل کرده است؛ به طوری که امروز شاهد سلب صلاحیت و تعلیق قضات و کارمندانی هستیم که شائبه‌هایی درباره آنها مطرح بود. حضور رئیسی= مبارزه با فساد

** مصطفی ترک همدانی هم که وکیل است و نام وی با بسیاری از پرونده های پر حاشیه گره خورده در خصوص عملکرد دادسرای انتظامی قضات در توییتر نوشت:
زمانی که شخصا شاهد ستم در پرونده یکی از موکلانم بودم، شکایتی در دادسرای انتظامی قضات مطرح کردم.
پس از مدتی پیامکش آمد. خطابم به همکارانم هست، در مقابل تخلف افراد، مسامحه نکنید. نگید چه فایده برای موکل دارد! دستکم اثر پالایشی داشته و نتیجتا دیر و زود دارد اماسوخت وسوز ندارد انشالله!


** مهدی موغاری هم به شیوه ادامه فساد ستیزی اشاره کرد و توییت زد:
رئیسی با حضور قوه مجریه ریشه فساد را خواهد زد. و زمانی که ریشه فساد زده شود چیزی از شاخ و برگ‌های فساد باقی نمی‌ماند که در قوه قضائیه با آن مبارزه کنند!

مطالعه بیشتر بستن