دستورالعملِ بازتوانی معتادان در استان کرمان تدوین می شود

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم و امور فرهنگی و اجتماعی دادگستری کل استان کرمان گفت: پیشنهاد و هدف ما تدوین دستورالعمل ویژه استان کرمان، جهت بازتوانی معتادان است. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان، «سیدمهدی قویدل» در دیدار مسئولان فنی وحرفه ای استان کرمان ، اظهار داشت

:اعتیاد یکی از آسیب‌های جامعه امروزی است که بسیاری از جرایم مرتبط با آن است و مشکلاتی را برای خانواده‌ها و جامعه ایجاد کرده است. وی با تاکید بر اینکه بهترین راهکار در این رابطه، پیشگیری و کاهش آسیب است، گفت: برابر قانون مبارزه با موادمخدر، در سال‌های گذشته اعتیاد جرم محسوب می شد اما طی سال‌های اخیر در مجلس شورای اسلامی و با اصلاح قانون مصوب شد در صورتیکه فرد گواهی ترک اعتیاد دریافت کند، تعقیب و مجازات نخواهد شد. قویدل ادامه داد: البته با توجه به اینکه اعتیاد به طور مشروط جرم انگاری شده و با نگاه بیماری مد نظر قرار گرفته است، مقداری سردرگمی ایجاد شد که این مساله نه مطلقاً جرم است که با آن برخورد شود و نه بیماری که به نحو احسن به دنبال درمان آن بروند، ضمن اینکه در سال‌های قبل خود ما نیز با این چالش مواجه شدیم که چرخه ترک اعتیادِ مد نظر قانون گذار به صورت مطلوب اجرایی نشده است چراکه برخی افراد بارها و بارها به مراکز ترک اعتیاد معرفی و دولت هزینه‌های سنگینی را متحمل شده اما بازخورد مناسبی دریافت نشده است. این مقام قضایی تصریح کرد: دستورالعمل، شیوه نامه و آیین نامه نحوه مقابله و پیشگیریِ مقوله اعتیاد وجود دارد اما ضرورت دارد که با یکدیگر به وفاق رسیده و زنجیره مراقبت و پازل ترک اعتیاد را کامل کنیم، چراکه در گذشته آموزش‌های ساده و غیرهدفمند رخ داده که درنهایت به دلیل عدم مراقبت کافی به مقصود نرسیده ایم و شاید افرادی که باید این پازل مهم را تکمیل کنند به نوعی دنبال قطعه‌های گمشده آن نگشته اند. قویدل با اشاره به اهمیت اقدام همزمان گفت: یکی از حلقه‌های مهم این زنجیره سازمان فنی و حرفه ای است که هم علاقمند و هم دارای امکانات و پتانسیل است و بعد از بازپروری و آموزش، بهبودیافتگانی که توانمندی حرفه ای یافته اند را حمایت و به مراکز معرفی می کند تا به کار و روال عادی زندگی اجتماعی بازگردند. وی افزود: پیشنهاد ما این است که در استان کرمان دستورالعمل خاصی جهت بازتوانی معتادان تدوین کنیم تا باحضور ریاست کل دادگستری، دادستان، استاندار، شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر، بهزیستی و بخش درمان بررسی و دستگاه‌های دولتی که بسیاری از آنها طبق قانون موظف به انجام بخشی از کارند درگیر این مساله شوند تا درنهایت با وفاق بین دستگاهی به نتایج مثمر ثمری دست یابیم.

مطالعه بیشتر بستن

مصاحبه پذیرفته شدگان وکالت سال ۱۳۹۸ در استان کرمانشاه

به منظور بررسی وضعیت علمی و روانشناسی و احکام پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون کتبی وکالت سال ۱۳۹۸ ، آزمون مصاحبه تخصصی شفاهی در زمینه های مذکور توسط اساتید حقوق و قضات عالی رتبه مراجع قضائی و متخصصین رواشناسی با حضور پذیرفته شدگان استانهای همدان ،کرمانشاه ، لرستان ، کردستان در استان کرمانشاه در مورخ ۲۲ و ۲۳ خردادماه در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار گردید.

در این مراسم مسئول آزمون مصاحبه کشوری تخصصی شفاهی اعلام کرد: هیئتی مرکب از اساتید عالی رتبه حقوق به مدت یک سال در خصوص فرایند صحیح و مطلوب حذب وکیل در مرکز وکلای قوه قضائیه اقدام به تحقیقات نموده است و پس از بررسی تمامی قوانین و مقررات پذیرش وکالت در کلیه سیستم های حقوقی و تطبیق آن با قوانین و مقررات وکالت و ایران وشرع اسلام ، آئین نامه ای را تدوین که ماحصل این آئین نامه پذیرش دانش آموخته گان حقوق بر اساس شرایط علمی و رواشناسی و احکام است و صرف آزمون تستی کتیی موید علم و دانش و تسلط وکیل به کسوت وکالت نخواهد بود ، لذا در فرایند آزمون تخصصی معیارهای علمی و روانشناسی و احکام پذیرفته شدگان وکالت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. ۸۲۴نفر از بین پذیرفته شدگان آزمون کتبی پنج استان غرب کشور با مرکزیت کرمانشاه به این مصاحبه دعوت شده ، که فرایند مصاحبه با حضور سی کمیسیون سه نفره اساتید در پانزده آیتم به مدت سی دقیقه انجام خواهد گرفت .

مطالعه بیشتر بستن

وظیفه شهرداری رعایت حقوق شهروندی و رفع نیاز شهروندان است

رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی در دیدار با شهردار تبریز با اشاره به پتانسیل بالای کارشناسان مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان هم از جهت تخصص و هم سلامت نفس به جهت همکاری در امورات کارشناسی پرونده‌های شهرداری تبریز خواستار عقد تفاهم نامه با این مجموعه شهری شد. در ادامه دکتر ایرج شهین باهر شهردار تبریز اظهار داشت: 

یکی از اولویت‌های مهم و اصلی مجموعه مدیریت شهری، رسیدگی به مشکلات شهروندان است که این مهم به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است. وی با تاکید بر رعایت حقوق شهروندی، رفع نیازهای شهروندان را از برنامه‌های اصلی برشمرد و گفت: مشارکت شهروندان با شهرداری در اجرای مثبت پروژه‌ها و اهداف مدیریت شهری موثر است و این مهم می‌تواند نمود مطلوبی در ایجاد شهری زیبا و پاکیزه داشته باشد و مشارکت شهروندان می تواند نقش بسزایی در کاهش هزینه‌های جانبی مدیریت شهری درخصوص اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی، خدماتی و فرهنگی ایفا کند. به گزارش روابط عمومی مرکز کارشناسان آذربایجان شرقی، وی همچنین به جهت ارتقای جایگاه کارشناسان از لحاظ فنی ،برگزاری دوره‌های آموزشی هماهنگ برای آشنایی با ضوابط جدید را راهکار مناسب برای رفع مشکلات جاری در پرونده‌های ارجاعی شهرداری دانست.

مطالعه بیشتر بستن