ادامه از صفحه قبل:

سالیانه بوده است.
۶. علاوه بر این مشکلات بیمه تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین بنگاه بیمه‌ای کشور و طلب چند هزار میلیارد تومانی از دولت از دیگر مشکلات این وزارت خانه است.

 

۷. یکی از اهداف این وزارت خانه کاهش نرخ بروز آسیب‌های اجتماعی است که متاسفانه شواهد نشان می‌دهد افزایش پدیده‌هایی چون طلاق، اعتیاد، کودک کار، و… ارتباط مستقیمی به مغفول ماندن این وظیفه دارد.
۸. علاوه بر این این وزارت خانه در حوزه توسعه و ارتقای شاخص‌های رفاه اجتماعی دچار کم کاری است تاجایی که براساس اظهارات کارشناسان شاخص رفاه اجتماعی و فقر طی سالهای اخیر در حال افزایش بوده است.
۹. موضوع دیگری که نقش این وزارت خانه در آن مشهود است توسعه عدالت اجتماعی است. این مقوله نیز به مانند موارد قبلی مغفول مانده و مشاهدات و بررسی‌ها نشان می‌دهد روز به روز شکاف اقتصادی در حال بیشتر شدن است.

وزارت ورزش و جوانان
۱. از جمله وزارت خانه‌های تازه تاسیس است که قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در تاریخ ۱۶ شهریور ۹۹ پس از تایید شورای نگهبان ابلاغ شد.
۲. براساس لایحه بودجه ۱۴۰۰، اعتبار فصل ورزش و تفریحات حدود ۲۳۹۰ میلیارد و ۳۲۶ میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته ۹/۳۰ درصد رشد داشته است.
۳. بررسی‌ها نشان می‌دهد این میزان افزایش به دلیل در پیش بودن المپیک توکیو است.
۴. برنامه‌های ذیل وزارت ورزش و جوانان در لایحه ۱۴۰۰ مشتمل بر ۸ برنامه و ۹۶ فعالیت است و شامل توسعه دولت الکترونیک، رشد و گسترش ورزش همگانی، حمایت از توسعه ورزش قهرمانی، توسعه ورزش بانوان، حمایت، هدایت و ارتقای امور فرهنگی در ورزش، حمایت و هدایت امور فرهنگی و تربیتی و تقویت سرمایه اجتماعی جوانان، پژوهش‌های کاربردی در امور ورزش و جوانان و آموزش‌های در ورزش می‌شود.
۵. همانطور که از اسم این وزارت خانه معلوم است، دو دسته وظایف برای این وزارت خانه تعریف شده است، دسته اول در حوزه ورزش و دسته دوم در حوزه جوانان است.
۶. اهم وظایف این وزارت خانه در حوزه ورزش: اقدام در جهت بهره‌مندی اقشار مختلف جامعه از برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی به منظور تحقق تربیت‌بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح – کشف، پرورش و حمایت از استعدادها در ورزش – ارتقاء و تقویت جایگاه ورزش قهرمانی کشور در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی – ایجاد، نگهداری، بهره‌برداری و تجهیز اماکن ورزشی – ترویج ارزش‌ها و موازین اسلامی و ارزش‌های فرهنگی- اخلاقی، انقلابی، منش پهلوانی در ورزش و ۲۰ وظیفه دیگر.
۷. اهم وظایف این وزارت خانه در حوزه جوانان: ساماندهی امور جوانان با مشارکت دستگاه‌های مرتبط و پیگیری نظارت بر اجرای آن – پیگیری اجرای مصوبات شورای عالی جوانان، ستاد ملی ساماندهی امور جوانان، سیاست‌های کلی جمعیت در بخش جوانان – پایش و پژوهش مستمر وضعیت امور جوانان براساس شاخص‌های مصوب مراجع ذی ربط – حمایت از برنامه‌های پژوهشی مرتبط با امور جوانان و تعامل با مراکز آموزشی و پژوهشی کشور – صدور مجوز فعالیت تشکل‌های مردم نهاد جوانان و نظارت بر عملکرد آنها و ۵ وظیفه مهم دیگر.
۸. وزارت ورزش و جوانان از جمله وزارت خانه‌هایی است که به عقیده کارشناسان جای کار و بررسی زیادی دارد تا بتواند به درستی ایفای نقش کند.

وزارت نیرو
۱. وزارت نیرو یکی از مهمترین وزارت خانه‌های اقتصادی دولت محسوب می‌شود. میزان اعتبارات سالیانه این وزارت خانه به طور طبیعی چند برابر برخی از وزارت خانه‌ها است. اهمیت تامین و توزیع آب و برق با کیفیت مطلوب که از حیاتی‌ترین نیازهای جامعه است، مهمترین هدف این وزارت خانه محسوب می‌شود.
۲. مهمترین اهداف وزارت نیرو: حفاظت، نگهداری، بهره‌برداری و بهبود کمی و کیفی منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی – رضایت و اقناع مردم با تامین، تصفیه و توزیع مناسب آب بهداشتی سالم و دائمی برای انواع مصارف – بالابردن بهداشت محیط شهرها و روستاها با طراحی و اجرای شبکه‌های جمع‌آوری و تصفیه خانه‌های فاضلاب – تامین نیازهای انرژی با کیفیت مطلوب و تمام وقت برای انواع مصارف شهروندان و دیدگاه بلند مدت (دورنگر) به صیانت از منابع آب و انرژی و انتقال آن به نسل‌های آینده.
۳. یکی از سیاست‌های کلی این وزارت خانه در بخش انرژی، جایگزینی صادرات فرآورده‌های نفت و گاز و پتروشیمی به جای صدور نفت خام و گاز طبیعی است.
۴. در بخش آب نیز افزیش میزان استحصال آب، به حداقل رساندن ضایعات طبیعی و غیر طبیعی آب در کشور از هر طریق ممکن از سیاست‌های کلان این وزارت خانه است.
۵. براساس لایحه بودجه ۱۴۰۰، اعتبارات فصل آب معادل ۱۰ هزار و ۷۰۶ میلیارد و ۵۷۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.
۶. همچنین در این لایحه مبلغ ۲۵۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی به طرحهای بخش آب و آب و فاضلاب برای طرحهای آبیاری تحت فشار و نوین، طرحهای آبرسانی روستایی و عشایری و توسعه شبکه‌های آن و طرحهای آب و فاضلاب شهر اهواز تخصیص داده شده است.
۷. متاسفانه مشکلات فاضلاب شهری شهر اهواز از جمله مواردی بوده که وزارت نیرو همچنان از پس رفع آن بر نیامده است و سبب نارضایتی بسیاری از مردمان اهواز شده است.
۸. همچنان که در تعریف این وزارت خانه مشخص است، چشم انداز وزارت نیرو خدمت‌رسانی آب و برق به طور ۲۴ ساعته به سراسر کشور است اما کم بارشی‌های سالهای اخیر موجب شده است تا پدیده قطعی برق در نقاط مختلف کشور مشهود باشد.
۹. از جمله مواردی که وزارت نیرو به کندی به سمت آنها حرکت میکند استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی است. به عنوان نمونه کشورهای حوزه خلیج فارس به سمت استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی حرکت کرده‌اند اما ایران در حوزه گام جدی بر نداشته است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۱. براساس لایحه بودجه ۱۴۰۰، اعتبار در نظر گرفته شده برای این وزارت خانه حدود یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که به نسبت سال ۹۹ رشد ۸/۳۷ درصدی داشته است. همچنین اعتبارات فصل دین و مذهب حدود ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و اعتبارات فصل فرهنگ و هنر حدود ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
۲. آنطور که در وظایف این وزارت خانه آمده است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه و دینی صاحب اختیار و وظیفه است.
۳. از جمله اهداف اساسی این وزارت خانه عبارتند از: رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی، استقلال فرهنگی و مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب، رواج فرهنگ و هنر اسلامی، فراهم آمدن زمینه‌های وحدت میان مسلمین و… است.
۴. همچنین ۳۰ وظیفه اصلی برای این وزارت خانه تعریف شده است که برخی از مهمترین‌ها عبارتند از: سیاستگذاری در جهت تقویت، توسعه و آموزش زبان فارسی در خارج از کشور، سیاستگذاری و برنامه ریزی در زمینه فرهنگ عمومی و اصول سیاست فرهنگی کشور، سیاستگذاری برای رشد و اعتلای فرهنگ و هنر ایران و اسلام به عنوان عناصر هویت ملی
۵. نقش این وزارت خانه در حوزه اعطای مجوز فیلم‌های سینمایی و سریال‌های خانگی برای مردم و جامعه مشهود است.
۶. بررسی نظرات کارشناسی نشان می‌دهد متاسفانه این وزارت خانه در حوزه اعطای مجوز به فیلم و سریال‌ها ضعیف عمل کرده تا جایی که برخی از فیلم و سریال‌ها به ضد فرهنگ تبدیل شده اند.
۷. اخیرا رشد روز افزون VODها و تولید انواع سریال‌های خانگی، این وزارت خانه را با چالش‌های جدی مواجه کرده است تا جایی که برخی از نهادهای زیر مجموعه همین وزارت خانه برای ایجاد VOD وارد عمل شده اند.
۸. از سوی دیگر مقوله فرهنگ که از جمله موارد مورد تاکید رهبر انقلاب برای انتخابات ۱۴۰۰ است، از مواردی است که این وزارت خانه نقش اصلی برای اجرای درست آن را ایفا می‌کند اما مشاهدات و بررسی‌ها نشان می‌دهد متاسفانه این وزارت خانه در بخش رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی و استقلال فرهنگی و مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب ضعیف عمل کرده است.
۹. عدم برنامه مدون برای افزایش فرهنگ کتاب خوانی از دیگر مسائلی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانسته بدرستی مدیریت کند تا جایی که مورد انتقاد بسیاری واقع شده است. در واقع سرانه کتاب خوانی در ایران به نسبت بسیاری از کشورها بسیار پایین‌تر است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
۱. بررسی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و مقایسه آن با قانون بودجه سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد اعتبارات برنامه‌ای ۱۲ درصد کاهش و اعتبارات متفرقه ۳۷ درصد افزایش یافته و درنتیجه کل اعتبارات فاوا ۱۵ درصد بیشتر شده است.(حدود ۵۴ هزار و ۸۳ میلیارد ریال)
۲. این وزارت خانه نقش قابل توجهی در توسعه ارتباطات الکترونیک، ایجاد دولت الکترونیک، توسعه پهنای باند و… دارد.
۳. احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای مرتبط با حوزه فاوا مصوب ۹۵ مجلس شورای اسلامی عبارتند از: الکترونیکی کردن اطلاعات(در حوزه قضائی و تعزیرات) – رایگانی استعلام‌ها – ایجاد سامانه‌های رهگیر هوشمند – تکمیل سامانه تدارکات الکترونیکی – فعالیت‌های مرتبط با کاداستر – نظام جامع دادرسی الکترونیک
۴. همچنین براساس برنامه ششم توسعه این وزارت خانه وظایفی بر عهده دارد: افزایش ظرفیت انتقال پهنای باند عبوری از کشور به ۳۰ ترابیت بر ثانیه – ارائه خدمات ماهواره‌ای سنجش از راه دور – توسعه زیر ساخت‌های علوم و فناوری فضایی – توسعه زیر ساخت‌های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی
۵. یکی از وظایف مهم مورد تاکید این وزارت خانه که در برنامه ششم توسعه و همچنین اسناد بالادستی آمده است، توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات است که در این راستا این وزارت خانه باید تا پایان سال دوم برنامه ششم زیر ساخت‌های لازم برای تعامل اطلاعاتی بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کرد
۶. این وزارت خانه نقش مهمی را در بومی‌سازی فضای مجازی کشور ایفا میکند. در نمای کلی وظیفه این وزارت خانه تامین زیرساخت لازم برای ایجاد سکوی‌های بومی است، موضوعی که همچنان در خدمت پلتفرم‌های خارجی بوده است.
۷. یکی از محل‌های مورد شائبه و سوال برانگیز در حوزه فاوا، موضوع فیلترشکن‌ها است. وزارت ارتباطات مسئولیتی در این قبال را پذیرا نیست حال اینکه تعرفه استفاده از یک پلتفرم فیلتر شده بیش از تعرفه استفاده از یک پلتفرم معمولی است. به عقیده کارشناسان وزارت ارتباطات بیش از اینکه از توسعه فیلترشکن‌ها ناراحت باشد، خوشحال است چراکه مصرف اینترنت را افزایش داده و موجب افزایش درآمد می‌شود.

وزارت جهاد کشاورزی
۱. در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش کشاورزی و منابع طبیعی، اعتبارات فصل کشاورزی و منابع طبیعی با ۸۳/۴۶ درصد افزایش نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹، به ۵ هزار و ۹۳۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است.
۲. رسالت اصلی وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی مردم کشور است. در تامین امنیت غذایی ۴ محور اساسی حفظ منابع پایه، مدیریت بر زمین، آب و خاک، مدیریت بر تولید و کشت، مدیریت بر منابع و نهاده ها، مدیریت بر بازار عرضه و مسائل اقتصادی تولید وجود دارد.
۳. مهمترین وظایف این وزارت خانه عبارتند از: افزایش ضریب خود اتکایی محصولات اساسی شامل گندم برنج و… – افزایش بهره وری، کاهش ضایعات و بهبود کیفی تولید محصولات و فرآورده‌های بخش کشاورزی – برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم به منظور جلوگیری از تغییر و تبدیل کاربردی اراضی کشاورزی و جنگلی – توسعه مکانیزاسیون کشاورزی – برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم در زمینه حفظ و اصلاح خاک – – حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و…
۴. این وزارت خانه با توجه به اقلیم گرم و خشک کشور وظایف مهمی را در حوزه جلوگیری از هدر رفت آب دارد که عبارتند از: توسعه سامانه‌های نوین آبیاری – توسعه نوین آبیاری – اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی – افزایش تولید در محیط‌های کنترل شده گلخانه ای
۵. متاسفانه بر اساس گزارش‌های کارشناسی، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ تعدادی از تکالیف احکام بالادستی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی مانند حمایت از توسعه صادرات، توسعه زنجیره‏های ارزش پایدار، اصلاح نظام بازار محصولات کشاورزی، برنامه ایمنی غذایی و تقویت و توانمندسازی تشکل‏ها، همانند لوایح و قوانین بودجه‌های سال‌های گذشته اعتبارات لازم (کافی)، مستقل و شفاف را ندارند.
۶. علاوه بر این، به نظر می‌رسد بودجه بخش کشاورزی نتیجه گرا نیست و برای بسیاری از اعتبارات، اهداف کمی مشخص نشده است.
۷. براساس برنامه ششم دولت موظف است نسبت به تدوین و تصویب سند ملی الگوی کشت بهینه تا پایان سال ۱۴۰۰ اقدام نماید.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
۱. مجموع اعتبار سه فصل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برابر با یک هزار و ۴۴۴ میلیارد و ۸۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. از مجموع اعتبار سه فصل مزبور بیشترین میزان بودجه به ترتیب متعلق به فصل میراث فرهنگی (۶۴ درصد)، فصل گردشگری (۲۵ درصد از مجموع سه فصل) و درنهایت فصل صنایع دستی (۱۱ درصد) است.
۲. متاسفانه در بودجه ۱۴۰۰ توجه به توسعه امکانات، فعالیت‌های فرهنگی و خدمات زیارتی در قطب‌های زیارتی و گردشگری مذهبی مغفول مانده است.
۳. برخی از مهمترین وظایف این وزارت خانه عبارتند از: معرفی فرهنگ و تمدن غنی و ظرفیت­‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشور و بهره‌گیری از مزیت‌ها و ظرفیت‌های آن برای تثبیت و ارتقاء جایگاه تمدن ایران در جهان – توسعه ظرفیت‌ها و ارتقاء قابلیت‌های موجود در زمینه‌های میراث فرهنگی (ملموس و غیرملموس)، طبیعی، هنر و دانش سنتی و فناوری بومی، صنایع دستی و گردشگری – دستیابی به جایگاه واقعی کشور به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری جهانی
۴. در حوزه سیاست‌های کلی این وزارت خانه نیز آمده است: بهره‌مندی از گردشگری پر رونق با محصولات متنوع، بازارهای سامان ‌یافته، خدمات استاندارد شده و دست یافتن به جایگاه برتر گردشگری منطقه و معرفی ایران به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری جهان به ویژه جهان اسلام – بهره‌مندی از آثار فرهنگی-تاریخی و طبیعی و هنرهای سنتی – دست یافتن به جایگاه واقعی ایران در جهان به‌عنوان یکی از غنی‌ترین، کهن‌ترین و تأثیرگذارترین فرهنگ‌ها و تمدن‌های بشری
۵. بودجه این وزارت خانه برای سال ۱۴۰۰ دو اشکال عمده دارد: نخست، ضررها و آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا دیده نشده است. دوم، اعتبارات لازم برای اجرای سند راهبردی توسعه گردشگری تخصیص نیافته است.

مطالعه بیشتر بستن