ادامه از صفحه قبل :

تنگنای مالی قرار گرفته باشند می‌توانند توسط کمیته امداد تحت پوشش قرار گیرند تا از طریق کمیته امداد بتوانند از شرایط سخت تنگنای مالی خارج شوند.
حتی اگر همسر یا والدین خانواده زندانی جزء اتباع خارجی باشند هم باید تحت پوشش خدمات قرار گیرند، بر این اساس ایرانی و خارجی بودن اعضای خانواده نافی دریافت خدمات نیست و از سوی دیگر اگر خانواده زندانی که همسر یا والدین آن‌ها در زندان‌های خارج از کشور زندانی باشند هم می‌توانند تحت پوشش قرار گیرند.

 

از آنجایی که این سامانه برای حمایت از خانواده زندانیانی ایجاد شده که سرپرستان آن‌ها در زندان به سر می‌برند و بر اساس شرایط مالی در مشکلات قرار گرفته اند، در نتیجه فرزند زندانی حتی اگر یکی دیگر از والدینش در قید حیات نباشد هم می‌تواند از شرایطی که در سامانه حمایت از خانواده زندانیان مندرج شده استفاده کند. بر این اساس فرزندان زندانی که والدین آن‌ها از یکدیگر طلاق گرفته اند، اما تحت حمایت یکی از والدین است، مشمول دریافت خدمات می‌شود.

عدالت محوری در سامانه حمایت
به منظور اعلام نیاز خانواده‌های نیازمند برای استفاده از خدمات حمایتی نیاز به مراجعه حضوری، چه متقاضی و چه مددکار نیست. فقط کافی است با مراجعه به نشانی samanehemayat.com نسبت به تکمیل فرم اقدام شود. بعد از تکمیل، در سریع‌ترین زمان، فرم به نزدیک‌ترین انجمن حمایت محل سکونت خانواده ارجاع می‌شود.
در شرایط فعلی، همه بسته‌های حمایتی به طور عمومی و سراسری بین نیازمندان توزیع می‌شود. از آنجا که این سامانه در هشت سطح اطلاعات دقیق خانواده‌ها را اخذ و نسبت به مدیریت اطلاعات با هدف تعیین سطح و توان خانواده اقدام می‌کند به طور هوشمند سطح دریافت خدمات حمایتی هرخانواده را تعیین و بسته‌های حمایتی کاملا منطبق با نیاز و سطح مخاطب تقدیم می‌شود.
نظر با آن‌که میزان ورود و خروج محکومان به موسسات کیفری قابل پیش‌بینی نیست، ارائه آمار به روز تقریبا ناممکن یا با انحراف بالا انجام می‌شود. اما از آنجا که این سامانه به صورت آنلاین اقدام به فراخوان و ثبت‌نام می‌کند همواره اطلاعات متقاضیان در اختیار متولیان خواهد بود.
با توجه به آن‌که در سامانه مذکور عملکرد ۲۲۵ انجمن حمایت تحت نظارت است و اعلام نیاز ارسال شده خانواده به انجمن‌های مذکور به تفکیک استان‌ها و شهرها قابل رصد است، سامانه نسبت به ارائه گزارش از وضعیت فعالیت مسئولان خدمت‌رسانی برای پاسخگویی به درخواست خانواده‌ها به صورت هوشمند اقدام و تذکرات لازم را نیز صادر می‌کند.
از آنجا که اطلاعات کامل و جامعی و در هشت سطح از خانواده اخذ می‌شود در این سامانه امکان استخراج گروه‌های خاص و نیازمند حمایت‌های خاص وجود دارد؛ مثلا می‌توان اعلام کرد تعداد فرزندان محصل، اعضای بیمار، خانواده‌های فاقد بیمه و… در کشور به تفکیک استان و شهر در چه شرایطی قرار دارد. همچنین برای اولین بار است که یک سامانه بدون هیچ محدودیتی از خانواده‌های نیازمند به ساده‌ترین شکل و به‌صورت هوشمند اقدام می‌کند.

تاثیر مثبت درآمد زندانیان
غلامحسین اسماعیلی در آیین رونمایی از سامانه با بیان اینکه خدمت در سازمان زندانها زمینه‌های دگرخواهی را برای شاغلین این عرصه مهیا کرده است، گفت: خدمت به زندانیان و خانواده زندانیان از جمله وظایف ما در دستگاه قضائی است؛ البته اهتمام در اجرای مأموریت حفظ و ارتقای امنیت و آسایش شهروندان با در حبس نگهداشتن افرادی که در امنیت آنها مخاطره ایجاد می‌کنند نیز از جمله وظایف و مأموریت‌های ماست.
سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه اهتمام به امور قضائی زندانیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: اینکه زندانیان ببینند ما پیگیر تعیین تکلیف و روشن شدن وضعیت آن‌ها و رفع مشکلات قضائی آن‌ها هستیم، اثرات روحی مطلوبی در وجود آن‌ها ایجاد می‌کند که این امر در اصلاح و بازگشت آن‌ها به جامعه موثر می‌باشد.
وی با اشاره به موضوع اشتغال زندانیان و توفیقات سازمان زندان‌ها در رسیدن به این هدف، گفت: تحقق اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان در سال گذشته و هدفگذاری برای اشتغال‌زایی ۸۰ درصدی آن‌ها در سال جاری موضوع بسیار پراهمیتی می‌باشد که مورد تأکید ریاست قوه قضائیه نیز قرار دارد و این امر در موضوع توجه به وضعیت خانواده زندانیان نیز بسیار مثمر ثمر است.
اسماعیلی با بیان اینکه در سامانه حمایت و انجمن‌های حمایت ارتباط با سامانه اشتغال برقرار کنید، گفت: اینکه بتوانید حمایت‌هایتان را حداکثری کنید از سامانه اشتغال و درآمدهای خود زندانی در حوزه اشتغال، اینها را به سمت خود خانواده زندانی سوق دهید.
سخنگوی دستگاه قضا یادآور شد: از خیرین و مردم کمک بگیرید از نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی مساعدت بگیرید اما یکی از منابع بسیار موثر در تامین بستر حمایتی خانواده زندانیان اشتغال و درامدهای خود زندانی از حوزه اشتغال است و درآمد زندانی را از معبر سامانه حمایت به دست خود زندانی برسانید.

اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان
محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به اولویت‌های ۱۲ گانه این سازمان در سال ۹۹، گفت: در سال گذشته اولویت‌هایی اعلام شد و ما تاکیدمان بر بحث اشتغال بود و هدفگذاری ۵۰ درصدی را برای اشتغال زندانیان معین کردیم و تلاش شد که این امر محقق شود. در این امر اقای شمس تلاش‌های مجدانه‌ای داشتند و به واسطه توجه مدیران کل ما، رقم اشتغال زندانیان در سال گذشته به رقم ۵۴ درصد رسید.
حاج محمدی بیان داشت: با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضائیه، هدفگذاری امسال سازمان زندان‌ها، اشتغال ۸۰ درصدی زندانیان است.وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ چشم انداز سازمان زندان ها، اجرای سند تحول قضائی است، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ علاوه بر انچه در سال قبل اعلام کردیم، ۴ اولویت اصلی مدنظر است. یکی اشتغال ۸۰ درصدی است و بحث دیگر رسیدگی به خانواده زندانیان و تلاش بیشتر برای اجرای دقیق‌تر تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان است‌ و اولویت دیگر ما اصلاح بزهکاران و مقوله توبه است.
حاج محمدی با بیان اینکه خانواده زندانیان مستحق توجه و دلسوزی‌اند زیرا در جرم سرپرست خانواده بی‌تقصیرند، اظهار داشت: یکی از تاکیدات ویژه رئیس قوه قضائیه اجرای حبس زندانیان تحت مراقبت‌های الکترونیکی است و توسعه استفاده از پابندهای الکترونیکی نیز در راستای توجه و اهمیت به خانواده زندانیان است که در دستور کار مجدانه ما در سال ۱۴۰۰ است.
اخبار فوق با هدف رسیدگی به خانواده زندانیان در حالی است که طبق گفته رئیس سازمان زندان‌ها پیش از آغاز سال ۱۴۰۰، با همکاری بنیاد تعاون زندانیان و بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان ۲۰ میلیارد تومان بسته معیشتی به خانواده‌های زندانیان نیازمند در آستانه سال نو اختصاص شد.

نام نویسی ۲۵ هزار خانواده زندانی در سامانه حمایت
چند روز پیش نیز محمد مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به مناسبت روز حمایت از خانواده زندانیان از نام نویسی ۲۵ هزار خانواده زندانی در سامانه حمایت خبر داد. این در حالی است که محمدمهدی حاج‌محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها روز دوشنبه ۳ خرداد در جلسه شورای عالی قضائی این روز را مورد اشاره قرار داد و از اجرای پویش “پنجره فولاد” با هدف حمایت از خانواده زندانیان و حل مشکلات زندانیان نیازمند خبر داد و گفت: در این طرح کارکنان سازمان زندان‌ها و افراد داوطلب ماهانه به نیت امام هشتم (ع) ماهانه مبلغ ۸ هزار تومان برای کمک به خانواده زندانیان و زندانیان نیازمند اختصاص خواهند داد.

مطالعه بیشتر بستن