استخراج رمز ارز قانون ندارد!

رمز و راز قطعی‌های مکرر برق، استخراج رمز ارزها نیست

زهرا چیذری : این روزها رمز ارزها کانون توجه مردم و مسئولان کشور است. این توجهات نه بواسطه جذابیتهای اقتصادی و بالا و پایین شدن قیمتهای رمز ارز در دنیاست بلکه قطعی‌های مکرر برق در کشور رمز ارزها را سر زبانها انداخته است. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، در بیان این نکته که استخراج رمزارز منجر به از بین رفتن تجهیزات صنعت برق شده است، گفته است: «میزان مصرف برق دستگاه‌های استخراج رمز ارز مجاز و غیر مجاز حدود ۲۰۰۰ مگاوات است که زمینه قطعی برق را به وجود می‌آورد.» هر چند وی چند ماه پیش در دی ماه سال گذشته گفته بود: «چیزی حدود ۲ درصد از برق صرف استخراج رمز ارز می‌شود و این مسئله نمی‌تواند برای شبکه برق مشکل آفرین باشد.» حالا سوال اینجاست که چه قوانینی برای استخراج رمز ارزها و نظارت بر فعالیت مزارع ماینیگ وجود دارد و آیا متهم ردیف اول قطعی برق رمز ارزها هستند؟

 

رمز ارزها در کشور ما پدیده‌ای نوظهور به حساب می‌آید که هنوز ابعاد مختلف آن برای عموم مردم شناخته شده نیست. به همین خاطر هم عامه مردم چیزی درباره قوانین مرتبط با استخراج و داد و ستد این ارزهای جدید الورود ندارند. ماجرا این ارزهای دیجیتال زمانی جالب‌تر شد که انگشت اتهام قطعی مکرر برق به سوی رمز ارزها گرفته شد.

یک آیین نامه بخش مدون حوزه رمز ارز
۱۳ مرداد ماه سال ۹۸ آیین‌نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده در کشور را به منظور ایجاد بستری امن، کم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و به‌کارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب وکار ابلاغ شد.
در این آیین‌نامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آن‌ها در نظر گرفته و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شد که یکی از مهم‌ترین بندهای این آیین‌نامه ضمن این‌که استخراج رمزارز در آن به عنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمز ارزها اختصاص دارد که بر اساس آن مقرر شد تأمین برق متقاضیان استخراج رمز ارزها صرفاً یا با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا با احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت گیرد. اما انگار جذابیت رمز ارزها افراد زیادی را به استخراج غیر مجاز رمز ارزها کشیده است. آنطور که مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور می‌گوید در حال حاضر بیش از دو هزار مگاوات برق در مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارز در کشور مصرف می‌شود، که این مصارف غیرقانونی به دلیل اتصال‌های نادرست و افزایش تقاطعهای مصرف برق باعث آسیب دیدگی و حتی سوختن تجهیزات شبکه شده که خاموشی‌هایی را به دنبال خواهد داشت.
سخنگوی صنعت از مشترکان خانگی که از دستگاه ماینر و تجهیزات مربوط برای استخراج رمز ارز در منزل استفاده می‌کنند خواست سریعتر نسبت خاموش کردن اقدام کنند در غیر اینصورت علاوه بر ضبط تجهیزات تا تعیین تکلیف برق منزل آنها قطع خواهد شد.
رجبی مشهدی همچنین از هموطنان خواست هرگونه فعالیت غیرقانونی و استفاده غیرمجاز از شبکه برق را از طریق مراجعه به سامانه سمات اطلاع دهند و پاداش بگیرند. این ماجرا ابهامات فراوانی را بوجود می‌آورد؛ اینکه آیا فعالیت غیر قانونی ماینرها قابل شناسایی نیست؟ چه قوانینی در این حوزه وجود دارد و مجازات استخراج غیر مجاز رمز ارز‌ها چیست؟

استخراج رمز ارز قانون ندارد!
کیوان نقره کار کارشناس فضای مجازی در گفتگو با “حامی عدالت” در رابطه با بحث قوانین مرتبط با رمز ارز گوید:” ما هنوز قانونی در رابطه با استخراج رمز ارزها مدون نداریم تا بخواهیم این حوزه را مدیریت کنیم. البته بخشی از این ماجرا به ذات فناوری بلاک چین باز می‌گردد اما به هر حال می‌شود اینها را قانونمند کرد و در قالب ضوابطی قرارداد تا لااقل بخشی از آن که قابل رصد و قابل ارزیابی باشد. بنابراین ما باید تاکید را بر این نکته بگذاریم که چرا قانونی برای این ماجرا وجود ندارد و هنوز به این سمت و سو نرفته‌ایم که قانونی را لااقل متناسب با شرایط روز مهیا کنیم.”
از نگاه این کارشناس در حوزه فناوری، تکنولوژی خیلی سریع توسعه پیدا می‌کند و شاخه‌های زیادی دارد بنابراین اگر ما بخواهیم صرفا یک چارچوب قانونی برای این حوزه بگذاریم و این چارچوب قانونی را صرفاً در یک بازه زمانی تعریف کنیم و این بخواهد برای سال‌ها پاسخگو باشد، چنین امری اصلا امکان پذیر نیست. حالا چه برسد به اینکه ما هیچ کاری انجام دهیم و قانون و ضوابطی را برای آن نکنیم.در چنین شرایطی مهار کردن این تکنولوژی بسیار سخت می‌شود.
نقره کار تصریح می‌کند: ” نکته دوم اینکه در اینجا شفافیت وجود ندارد. به طور مثال ما خیلی می‌شنویم در شبکه‌های اجتماعی که مزارع بیت کوین باعث آسیب زدن به سیستم برق کشور شده است؛ اینجا نیاز است تا شفافیت صورت گیرد و بالاترین مقام این حوزه به طور مثال وزیر نیرو بیاید و با یک زبان ساده در رسانه‌ها توضیح دهد که اگر ما داریم رمزارز استخراج می‌کنیم. چون این دلایل و صرفه‌ها و هزینه‌ها را دارد و به این منفعت یا به این ضرر می‌رسیم. چون از این سمت ابهام داریم، بنابراین می‌بینیم که کارشناسی‌های نادرست یا شبهاتی در فضای مجازی دیده می‌شود و این باعث می‌شود تا در این زمینه صحبت کردن سخت باشد و صرفاً منوط به آنچه که در فضای مجازی دیده و شنیده می‌شود.”
نقره‌کار تاکید می‌کند:”اولا لازم است قانونی برای استخراج رمز ارز‌ها و اینکه چطور بشود از این فرصت به نفع کشور استفاده کرد، وجود داشته باشد و دوم اینکه در کنار این قانون حتماً باید مشخص شود که قراردادها با شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند چه داخلی و چه خارجی،چگونه خواهد بود. بنابراین ما در بخش اول این ماجرا دچار مشکل هستیم و چون قانونی و قراردادهای مدونی وجود ندارد، این شفافیت را در اینجا نمی‌بینیم.”

استخراج غیر مجاز رمز ارز قابل ردیابی است
این کارشناس در پاسخ به سوال “حامی عدالت” در رابطه با گزارش‌های مردمی از استخراج رمز ارزها اینگونه توضیح می‌دهد: “در رابطه با این نکته که تخلفات در زمینه رمز ارزها و تولید بیت کوین در قالب گزارش‌های مردمی ارائه شود من به شخصه به شدت مخالف هستم که ما به سمت و سویی روش‌های سنتی گزارش مردمی در حوزه تخصصی تکنولوژی برویم. به خصوص اینکه من شنیدم که می‌گویند حتی اگر شما حس کردید که همسایه شما هم دستگاه استخراج رمز ارز دارد گزارش کنید. در حالی که این موضوعی نیست که ما بخواهیم بدست خانواده‌ها بسپاریم و از سوی دیگر این موضوع با دو حوزه برق و دیتای اینترنت کاملاً قابل رصد است که در مکانی فعالیت بیش از حد انجام می‌شود. پس می‌تواند به سمت و سویی برود که برای جایی که این دو نوع اطلاعات به دست می‌آید حکم قضائی گرفته شود به جای اینکه ما این را به سمت سمت و سوی ببریم که گزارش مردمی در آن وارد شود. این می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد و آسیب‌های اجتماعی زیادی در پی آن در بین مردم به وجود بیاید و هیچ شاخص برای آن وجود ندارد. بنابراین به نظر من این موضوع می‌تواند کاملاً به راحتی رصد شود.
نقره کار اظهاراتی از این قبیل را نوعی فرافکنی می‌داند. از نگاه نقره کار استخراج بیت کوین در یک جامعه شهری تبعات خودش را دارد و در یک مزرعه یا یک کارخانه هم به صورت مدل متفاوتی دارد بنابراین بهترین حالت برای شناسایی استخراج غیر مجاز ارز رمز ارزها این است که از داده‌های آماری برای شناسایی این مراکز استفاده کرد.

طرح مجلس حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی
روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی در گفتگو با “حامی عدالت ” با تاکید بر اینکه رمز فقط ارزهای خارجی مثل بیت کویین نیستند و در داخل کشور هم چند تا به رمز ارز و پول دیجیتال وجود دارد درباره قوانین مرتبط با رمز ارزها می‌گوید:” تا جایی که بنده اطلاع دارم هنوز قانون مدون و قانونی در رابطه با بحث رمز ارزها در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است بلکه صرفاً با مقررات‌گذاری ها، سعی کرده‌اند مسئله را حل کنند و نهایتا هم تا امروز اتفاق خاصی قابل عرضی در این رابطه نیفتاده است. “
به گفته وی اگر طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و

مطالعه بیشتر بستن