ادامه از صفحه قبل :

کسب و کارهای دیجیتال در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، مسئله رمز ارزها هم تا حدی میتواند مرتفع شود.
مومن نسب در این باره توضیح می‌دهد:” طرحی در مجلس هست که کمیسیون فرهنگی مجلس با همکاری کمیسیون‌های اقتصادی و صنعت معدن تجارت و چند کمیسیون دیگر در حال بررسی ان است و در صورت تصویب این طرح میشود مسئله رمز ارزها را هم تا حدی حل کرد.”

 


ارتباط قطعی برق با برجام و برجامهای غیر رسمی!
مومن نسب در پاسخ به سوال “حامی عدالت” درباره ارتباط قطعی‌های برق با تولید رمز ارزها اینگونه پاسخ می‌دهد:”در رابطه با قطعی برق، ظاهراً همزمان با برجام اصلی یک سری برجام‌های غیررسمی هم وجود داشته است. مثل موضوع جی نفت، gtt،fatf و ظاهرا یکی از این‌ها هم توافقنامه پاریس بوده است. وقتی ترامپ برجام را متوقف کرد، شتاب اجرای برخی از این پروتکل‌ها هم کمتر شد. در فاصله‌ای که امریکا از برجام خارج شد ما اصلا چیزی به نام قطعی برق نداشتیم و توربین‌های تولید برق که از مدار خارج شده بودند دوباره به مدار برگشتند. جالب اینجاست که در همان مقطع هم شما می‌بینید که رمز ارز در کشور تولید می‌شد و اتفاقا خیلی هم بی‌حساب و مفصل تولید می‌شد. در زمان خروج امریکا از برجام در سال گذشته و سالهای قبل از آن مشکل کم آبی هم داشتیم اما به شکل امروز قطعی برق رو نداشتیم. البته حداکثر ۱۰ درصد از برق از طریق آب تامین می‌شود. سالهاست روی بحث تولید برق از انرژی هسته‌ای کار می‌شود اما جلوی بحث هسته‌ای هم با برجام گرفته شد و در بیشتر نیروگاه‌ها از سوخت فسیلی برای تولید برق استفاده می‌شود که آن هم به واسطه توافقنامه پاریس، جلوی تولید برق از این سوختها در ایران گرفته می‌شود.”
مومن نسب برای چالش قطعی مکرر برق در مقطع کنونی چندین دلیل بر می‌شمارد و می‌گوید:” به نظر می‌آید قطعی‌های برق اخیر چند دلیل داشته باشد. یکی از دلایل آن توافقنامه برجام و توافقات پیرامونی آن است که موجب شده تا ما تولید برق از انرژی فسیلی را کاهش دهیم. موضوع دیگر بحث سایبری و مجازی است که گفته می‌شود برخی از قطعی‌هایی که از قبل اعلام نشده به واسطه مسئله خرابکاری‌های سایبری است. بخش دیگری از این قطعی‌ها هم مربوط به سوء مدیریت می‌شود. قاعدتا اگر مدیریت مدیریت قوی بود، این اتفاق در داخل کشور نمی‌افتاد و این حجم از قطعی‌ها را شاهد نبودیم یا حداقل اطلاع‌رسانی درستی انجام می‌شد تا مردم دچار غافلگیری نشوند و مراکز حساس شناسایی می‌شد تا در این مراکز حساس دچار مشکلات قطعی برق نشوند و قطعی برق این مراکز را دچار مشکل جدی نکند. مثل تلفات ماهی‌ها یا بیمارستان‌هایی که با قطعی برق دچار مشکل می‌شوند.”
این کارشناس سایبر با اشاره به سامانه اسکادا می‌افزاید:” اگر سامانه اسکادا ساماندهی شده بود و از سامانه‌های داخلی استفاده می‌شد، میزان خرابکاری‌ها حتماً کاهش چشمگیری پیدا می‌کرد.”
سامانه سرپرستی و گردآوری داده یا سامانه اسکادا یک سیستم کنترلی است که از رایانه‌ها ارتباط داده شبکه‌ای و رابط کاربری گرافیکی استفاده می‌کند تا فرآیند‌های نظارتی را مدیریت کند.
از نگاه مومن نسب این موارد بر روی قطعی برق به نظر موثر‌تر هستند تا بخواهیم بگوییم ماینر‌ها و استخراج رمز ارز‌ها موجب این اتفاق شده اند.

مجلس باید در حوزه رمز ارزها قانونگذاری کند
مومن نسب در عین حال تاکید می‌کند:” در موضوع رمز ارز هم نیازمند این هستیم تا مجلس خیلی سریع قانونگذاری کرده و تکلیف تولید و مصرف برق را مشخص کند. به طور مثال می‌تواند در ساعتهای غیر پیک، برق را به ماینرها بدهد و یا برنامه‌ریزی کنند که بازهم این به مدیریت برمی‌گردد و برنامه‌ریزی شود تا ما بتوانیم از انرژی‌هایی که به هدر می‌رود برای این منظور استفاده کنیم. یا حتی آنهایی که ماینر را استفاده می‌کنند در ازای تغییر روش آبیاری که برق و انرژی زیادی مصرف کند و یا در ازای جلوگیری از هدر رفت انرژی اجازه استفاده از انرژی برق را برای تولید رمز ارز داشته باشند. به طور مثال بگوییم اگر فلان سامانه را در صنعت شما مکانیزه کرده و هزینه آن را پرداخت کنید از این طرف اجازه دارید تا این اندازه از انرژی برق استفاده کنید.”
به باور وی اگر ما در کشور مقررات‌گذاری قانونگذاری داشته باشیم موضوع رمز ارزها مسئله بحران‌سازی نیست بلکه حتی می‌تواند به شدت به نفع کشور تمام شود. به خصوص رمز ارز‌های داخلی!

فواید رمز ارزها و ملاحظات پیرامون آن
آنطور که مومن نسب می‌گوید، در برخی از کشورها مثل بلاروس، رمز ارز مورد تایید دارند یعنی رمز ارز به عنوان پشتوانه مورد تایید بانک مرکزی آنجاست.وی می‌افزاید:” اگر این اتفاق در کشورمان بیفتد، منافع چشمگیری عاید کشورمان می‌شود و به جای کمک به خروج ارز، واردات ارز خواهیم داشت که بار تورمی را کاهش و چرخش پول را افزایش می‌دهد و موجب کاهش نقدینگی شود و از این طریق به اقتصاد کمک میکند. “
به باور وی اما برای دستیابی به این مزایا، یکی از مباحثی که خیلی مهم است مدیریت و قانونگذاری است که باید انجام شود و نظارت قانونگذار نظارت یعنی مجلس و قوه قضائیه.
مومن نسب تصریح می‌کند:” مجلس و قوه قضائیه باید بررسی کنند و میزان ارتباط قطعی برق و مذاکرات برجام در یک تحقیق و تفحص مشخص شود و این را اعلام عمومی کنند. یکی از پیشنهادات جدی ما این است که این موضوع حتماً بررسی شود چرا که اطلاعات دقیقی از این بررسی بدست می‌آید. برق هسته‌ای و تولید انرژی پاک محسوب می‌شود اما با برجام تولید یان برق متوقف شد. همچنین موضوع توافقنامه پاریس و تأثیرات سایبری در کنار موضوع برق هسته‌ای مباحثی است که اثرشان بر قطعی برق به مراتب بیشتر از رمز ارز هاست. چرا که رمز ارزها از قدیم هم بوده و موضوعی نیست که تازه امسال پیش آمده باشد.”
از نگاه این کارشناس حتی اگر رمز ارزها هم بر روی قطعی برق تاثیرگذار باشند، باید دولت پاسخگوی عدم نظارت کافی و از طرف دیگر پاسخگوی سوء مدیریتی باشد که موجب این قطعی‌ها شده است. در واقع اگر این سو مدیریت وجود نداشت، می‌شد از قبل تدابیری را اندیشیده‌اید اما بر اساس بررسی‌های کارشناسی رمز ارزها نمی‌توانند اثر فوق‌العاده‌ای روی قطعی برق داشته باشند.

چگونگی تولید رمز ارز
مومن نسب در پاسخ به این سوال که رمز ارزها چگونه تولید می‌شوند. سخت افزار تولید آن در اختیار چه کسانی است می‌گوید:”رمز ارزها لزوماً به سخت افزار فوق العاده نیاز ندارد با همین کیس‌های کامپیوتری هم می‌توان ماینینگ را انجام داد اما یک ماینرهایی تولید شده است که صد درصد برای همین کار استفاده می‌شود. در ایران این در اختیار کسانی است که اینها را خریده‌اند و توانسته‌اند برق مورد نیاز آن را تامین بکنند. در داخل کشور ماینرهای خریداری یا ایجاد شده که کارشان استخراج رمز ارز است.”
نقره کار اما در پاسخ به این سوال که رمز ارز چگونه تولید می‌شود و ایا هر کسی می‌تواند در خانه خودش رمز ارز تولید کند می‌گوید:” این تصور غلطی است که در بین عموم مردم شایعه می‌شود که شما از طریق تلفن همراه خود هم با نصب یک اپلیکیشن می‌توانید رمز ارز تولید کنید. شاید اگر ۶-۷ سال پیش ما با هم صحبت می‌کردیم می‌توانستیم بگوییم یک کامپیوتر معمولی هم می‌تواند در این حوزه با یک فعالیت سالانه به نتیجه برسد اما در حال حاضر واقعاً این طور نیست و دستگاهها، امکانات و تجهیزات خاص خودش را می‌خواهد. اگر هم این دستگاه‌ها در دسترس عموم قرار داشته باشد اینکه شخصی بخواهد در یک کامپیوتر شخصی خانگی رمز ارز تولید کند به صرفه نیست ما به ازای هزینه برق هزینه اینترنت و دیتا اصلا و امکان پذیر نیست چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ صرف هزینه ای!

داد و ستد با رمز ارز
مومن نسب در جواب این سوال “حامی عدالت” که رمزهای تولید شده در کشور کجا می‌روند و چه مصرفی دارند؟ پاسخ می‌دهد:” یکی از مباحث بسیار مهمی که در موضوع رمز ارزها باید به آن توجه شود همین مسئله است که این رمز ازرها کجا می‌رود. اگر رمز ارز به صورت استاندارد در داخل کشور تولید شود و بعد باید به خارج از کشور فروخته شود، مثلاً پول‌هایی مانند بیت کویین تولید شود و بعد آنرا به خارج بفروشند. به هیچ عنوان در داخل نباید معامله شود.”
وی با اشاره به کاربردهای رمز ارزها می‌افزاید:” وقتی معامله یا با خارج از کشور داریم ما می‌توانیم ما به ازای رمز ارزها، ارز داخل کشور کنیم. استفاده دیگر رمز ارزها این است که در ازای معامله معاملات خارجی به جای ارز، رمز ارز خرج شود. منظور این است که به جای اینکه بخواهیم از دلار یا هر ارز دیگری برای خرید و فروش استفاده کنیم، از رمز ارزهای داخلی که در کشور تولید شده برای معامله یا قراردادهای بین‌المللی استفاده شود.”
بنا به تاکید وی، اگر به ازای رمز ارز، از خارج جنسی یا پول تحویل گرفته شود برای اقتصاد ما مفید است اما اگر از خارج از کشور رمز ارز بخریم، می‌تواند برای اقتصاد به شدت ضرر ساز باشد و این خسارت است. اگر در ازای رمز ارز جنس بفروشیم باز هم می‌تواند خسارت زا باشد. و اینها باید اصلاح شود و اگر هست جلویش گرفته شود.
مومن نسب تصریح می‌کند:” اگر رمز ارزی که داخل کشور تولید می‌شود، میزان مصرف انرژی نسبت به ارزش خود رمز ارز رقابتی نباشد هم خسارت است. این نکات باید در تولید رمز ارز رعایت شود.”
به باور وی فقط در دو مورد تولید رمز ارزها در کشور توجیه اقتصادی دارد و آن هم زمانی است که رمز ارزها به خارج از کشور فروخته شده و به جای آن ارز وارد کشور شود و یا اینکه در ازای وجه المعامله اجناس خریداری شده، از رمز استفاده شود.

استخراج غیرقانونی رمز ارزها قابل پیگیری اگر…
مومن نسب در برابر این نکته که گاهی وقتها از مردم خواسته می‌شود تا تولید غیر مجاز رمز ازرها را گزارش بدهند و در برابر این ابهام که آیا وزارت نیرو با توجه به میزان مصرف برق نمی‌تواند تولید این رمز ارزها را پیگیری کند، پاسخ می‌دهد:” در صورتی که سیستم مرکز فرماندهی کنترل انرژی در داخل کشور سیستم هوشمند داخلی باشد می‌توان به صورت هوشمند متوجه شد که دقیقا در کجا از ماینر استفاده می‌شود و اگر قانونی در این رابطه وجود داشته باشد که استفاده از ماینر را محدود به مجوزهای خاصی و یا حتی ساعات خاصی کند، می‌توان کسانی بر خلاف قانون رفتار می‌کنند را جریمه و مجازات کرده و یا برقشان را قطع کرد چراکه اگر برق ماینر قطع شود، دیگر ماینینگ اتفاق نمی‌افتد و استخراج رمز ارز متوقف می‌شود. اما این در زمانی است که ما بتوانیم از سامانه اسکادای داخلی هوشمند برای کنترل انرژی کشور استفاده بکنیم. این اتفاق می‌تواند اتفاق بسیار خوبی باشد که به مدیریت برمی‌گردد. “
این کارشناس فضای مجازی تصریح می‌کند:” جالب است بدانید که در داخل کشور ما سامانه‌های اسکادای ایرانی آزمایش پس داده داریم اما اصرار دولتمردان ما و مجوز صادر شده از سوی مرکز غیرقانونی افتا، باعث شده که از سامانه‌های اسکادای خارجی استفاده شود که نه تنها این سامانه‌ها در شرایط کنونی به ما کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است که ابزاری شوند برای تجاوز سایبری به حریم کشور که خود این یک بحث مجزایی را می‌طلبد.”
مومن نسب در نهایت با تاکید بر اینکه استخراج غیرقانونی و غیر مجاز رمز‌ها قابل پیگیری است می‌افزاید:” اما این پیگیری شرایطی دارد که این شرایط در حال حاضر موجود نیست به طور نمونه سامانه اسکادای هوشمندی که بتواند تشخیص بدهد و هم تنظیم گری بکند رگولاتوری کند.”

مطالعه بیشتر بستن