تیترهای مهم

تحول با رئیس جدید دستگاه قضا به سرانجام می رسد

حامی عدالت در گفتگو با الهام آزاد، محمد جهانتیغ، علی نجفی توانا و محمد حسین شاملو انتصاب حجت الاسلام محسنی اژه ای را مورد واکاوی قرار داده است

ادامه از صفحه قبل:

است با وجود صرف عمر خود در طول سال‌ها اکتشاف و کاوش تنها به نتایج معدودی دست پیدا کنند، مورد حمایت بیمه و خدمات آن قرار بگیرند.»
وی یادآور می‌شود: «وزارت میراث فرهنگی با این سازوکار می‌تواند بیمه این افراد را تامین کرده و آن را از قالب کالایی خارج کند. به این معنی که این هم‌وطنان این امکان را پیدا کنند تا با پرداخت مبلغی بابت حق بیمه که با شرایط و زمان شغل خاصی که دارند، متناسب نیز باشد، امکان استفاده از بازنشستگی را در آینده پیدا کنند.

وزارت میراث فرهنگی باید تدابیری ایجاد کند تا مانند هزینه‌ای که برای نگهداری از موزه‌ها و یا به منظور سایر اکتشافات صرف می‌کند، هزینه‌ای را نیز به عنوان حق بیمه متخصصان حوزه باستان‌شناسی درنظر بگیرد. این وزارت‌خانه می‌تواند در قالب یک سازمان و یا در قالب یک قرارداد با سازمان تامین اجتماعی یا با سایر موسسات بیمه‌ای قراردادی منعقد کند تا این افراد نیز از مزایای خدمات درمانی و ازکارافتادگی بهره ببرند؛ به ویژه که در این شغل ممکن است خطرات بسیاری نیز تهدیدکننده باشد و سلامتی متخصصان را به طور جدی به خطر بیندازد. با این سازوکار می‌توان آینده و امنیت این گروه از جامعه و خانواده‌های‌شان را به طور نسبی تامین کرد.»
دکتر عسکری راد با ارائه پیشنهادی بیان می‌کند: «تصور می‌کنم که وزارت میراث فرهنگی باید یک طرح توجیه فنی و اقتصادی تدارک ببیند و از بودجه‌های میراث فرهنگی و یا بودجه‌هایی که دولت می‌تواند تامین کند، منبعی را برای تامین بیمه سلامتی، ازکارافتادگی و بازنشستگی متخصصان بازنشستگی تهیه کند. شرکت‌های ملی شده‌ای که در معرض فروش قرار گرفته و یا به بخش خصوصی واگذار می‌شود، می‌تواند منابع خوبی به این منظور باشد و انگیزه بیشتری را نیز به کاوشگران بدهد.»
استاد دانشگاه و حقوق‌دان کشور خاطرنشان می‌کند: «این اقدام، یک وظیفه عمومی برای دولت به شمار می‌رود. از سوی دیگر این متخصصان جزو گروه‌هایی به شمار می‌روند که کمتر شرکت و یا موسسه‌ای تمایل به استخدام، پرداخت حقوق دائمی و یا بیمه‌ی آنان نشان می‌دهد، بنابراین منبع بیمه آنان باید از سوی سازمان میراث فرهنگی تدارک دیده شود. لازمه این کار یک طرح مطالعاتی است که به مجلس شورای اسلامی ارائه شود و با پیگیری‌هاب لازم بتوان به تحقق آن دست پیدا کرد و در سایه آن، امنیت شغلی و رفاهی این عزیزان را تامین کرد.»
وی با توضیحی به مقوله بیمه در جهان می‌پردازد و آن را یکی از پرچالش‌ترین و مهم‌ترین موضوعات در کشورهای جهان قلمداد می‌کند. در این رابطه می‌گوید: «بیمه را می‌توان یکی از مهم‌ترین و پرچالش‌ترین موضوعات در همه کشورها و در طول تاریخ دولت‌های مدرن به شمار آورد. ما دو نظام بیمه‌ای را در دنیا تجربه کرده‌ایم که یکی از آن‌ها نظام کشورهای سوسیالیستی است. این نظام از سال ۱۹۱۷ از روسیه شروع شده و سپس در کشورهای سوسیالیستی بلوک شرق توسعه پیدا کرده است. در آن نظام تقریبا تمام مردم کارگر دولت محسوب می‌شدند و برای دولت کار می‌کردند؛ دولت نیز حداقل‌هایی از بیمه درمانی، رفاه و بازنشستگی و بی‌کاری را به همه شهروندان پرداخت می‌کرده است. این یک مدل از نظام بیمه‌ای بود که با فروشکستن بلوک شرق ترک برداشت و مکانیزمی از کشورهای سرمایه‌داری به خود گرفت.»
دکتر عسکری راد، کشورهای سرمایه‌داری را نقطه مقابل این نظام می‌داند و ادامه می‌دهد: «در مقابل این نظام، کشورهای سرمایه‌داری قرار می‌گیرند که اعتقادی نیز به بیمه نداشته‌اند اما در اثر ایده‌هایی که از سوی کشورهای سوسیالیستی مطرح شد، در قرن بیستم، نهاد بیمه را جزو خدمات رفاهی به مردم خود عرضه کردند.»
وی به بیان مدل بیمه در کشور می‌پردازد و خاطرنشان می‌کند: «مدلی از بیمه که در کشور ما وجود دارد تقریبا برداشتی از مدلی است که به طور سازمان‌یافته‌تر در کشورهای اروپایی شروع شده است. این مدل شامل بیمه بی‌کاری، خدمات اجتماعی، خدمات درمانی و بازنشستگی می‌شده است. البته دولت‌ها مکلف بودند تا این خدمات را برای شاغلین و اشخاصی که شغلی ندارند نیز درنظر بگیرند و یا برایشان کار و شغلی پیدا کنند؛ این روش هنوز هم در حال اجراست.»
دکترای حقوق بین‌الملل با اشاره به مانور نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا به موضوع بیمه در بحث‌های انتخاباتی، توضیح می‌دهد: «ما می‌بینیم در انتخاباتی مانند آمریکا که یکی از انتخابات مهم دنیا به شمار می‌رود، یکی از موضوعاتی که کاندیداهای ریاست جمهوری روی آن مانور می‌دهند، بحث بیمه است؛ در حالی که حتی آنان هم موفق نشده‌اند که تمام شهروندان خود را بیمه کنند. این طور نیست که حتی این دولت نیز بتواند به عنوان یک حق اجتماعی به همه شهروندان خدمات درمانی، رفاهی و با حقوق بی‌کاری و بازنشستگی ارائه کند. درحقیقت این دسته از کشورها نیز به افرادی که دارای شغل هستند این خدمات را ارائه می‌دهد. اقشاری نیز مانند جوانان که موفق به پیدا کردن شغل نشده‌اند در صورتی که دولت برایشان کاری پیدا نکند، آنان را مورد حمایت نسبی خود در تامین امکانات و ایجاد فرصت‌های شغلی قرار می‌دهد.»
وی تاکید می‌کند: « بنابراین اگر دولت ما در این حوزه ناکام است به این معنی نیست که ما از دنیا عقب‌تر هستیم، زیرا واقعیت این است که بیمه یک هزینه سرسام‌آور و هنگفت را به بودجه دولت تحمیل می‌کند. برای تامین آن نیاز به راهکاری اساسی وجود دارد. برخی از کشورها این تدبیر را داشته‌اند که نفت خود را به عنوان یک صندوق ملی طراحی کنند و تمام شهروندانشان را سهام‌دار آن سهام نفتی کنند تا رفاه مردم، حتی برای نسل‌های بعد نیز از همان طریق تامین ‌شود. کشورهایی مانند کشورهای اسکاندیناوی که نفت دارند این مکانیزم را انتخاب کرده‌اند. به این ترتیب حتی شهروندان آینده در این کشورها نیز، سهمی از نفتی دارند که امروز از چاه‌ها بیرون کشیده می‌شود. این دولت‌ها معتقد هستند که نفت یک میراث چند نسلی است که نباید نسل فعلی آن را از بین ببرد، و باید به تمام نسل‌های آینده نیز سهمی تعلق بگیرد.»
دکتر عسکری راد یادآور می‌شود: «ما در این راه گام‌های مقدماتی را برداشته‌ایم ولی هنوز نیاز داریم بیشتر روی این قضیه کار کنیم. این کارشناسی باید صورت گیرد تا با توجه به آمار جمعیت و برآورد هزینه زندگی و منابعی که می‌تواند مورد بهره‌بری ما قرار بگیرد به مقوله بیمه شهروندان و چگونگی پرداخت آن بپردازیم. به طور مثال در کشور ما توجه بیشتر به یارانه می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. به این معنی که در حال حاضر یارانه ممکن است به افرادی تعلق بگیرد که نیازی به دریافت آن نداشته باشند، با شناسایی دقیق همین یارانه می‌تواند منابع لازم برای تامین بیمه بسیاری از شهروندان را تامین کرد. یارانه همان‌طور که بسیاری از مقامات مملکتی نیز اعلام کرده‌اند، باید هدفمند شود. با این کار می‌توان بخشی از یارانه را در جهت اشتغال‌زایی، بیمه اجتماعی و خدمات درمانی افرادی که از این خدمات بهره‌مند نیستد صرف کرد؛ به گونه‌ای که بستر و مقدمات اصل ۲۹ قانون اساسی فراهم شده و به طور کامل، به اجرا دربیاید. اگر کارشناسی این مقوله بیمه شهروندان از نظر اجتماعی و اقتصادی به دقت مورد بررسی قرا بگیرد نتایج مثبتی را به دنبال خواهد داشت که نوید بیمه باستان‌شناسان کشور را نیز در پی داشته باشد.»

عملکرد انجمن باستان‌شناسی کشور در بیمه
باستان‌شناسان کشور که هنوز بیمه‌ای به منظور ثبت سوابق کاری خود و بازنشستگی دریافت نکرده‌اند، امیدشان به همت مسئولان مربوطه است.
دکترمحمداسماعیل اسماعیلی‌جلودار، رئیس هیئت مدیره انجمن علمی باستان‌شناسی ایران، یکی از مسئولان حوزه باستان‌شناسی است که دغدغه بیمه این قشر را نیز دارد.
این عضو هیئت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران که کاوش‌های بسیاری را از جمله کشف بانوی هفت هزار ساله در خیابان مولوی تهران به عهده دارد، می‌گوید:
«بیمه باستان‌شناسان را امری ضروری دانسته و با توضیحی در این باره می‌گوید: «متاسفانه بسیاری از باستان‌شناسان در استخدام دستگاه دولتی متولی آن نیستند تا از سوی قانون خدمات کشوری مورد حمایت قرار بگیرند و بیشتر بصورت پروژه‌های کوتاه مدت آن هم بدون قرارداد مستقیم مشغول به کار می‌شوند. وی در ادامه افزود؛ تاکید و تلاش ما بر آن است تا با مکاتبه با معاونت حقوقی وزارت میراث فرهنگی، پژوهشگاه میراث و پژوهشکده باستان شناسی کشور بتوانیم موضوع بیمه کاوشگران را پیگیری نماییم.»
دکتر اسماعیلی‌جلودار ادامه می‌دهد: «پی‌گیری بیمه باستان‌شناسان را ادامه و گزارشی از آن در اختیار هفته‌نامه وزین حامی‌عدالت قرار خواهیم داد. انجمن علمی باستان‌شناسان این دغدغه کاوشگران را درک می‌کند. وی میگوید همه ما در کاوش شاهد نگرانی باستان‌شناسانی هستیم که با وجود سالها کار و تلاش در این حوزه، نمی‌توانند پشتوانه‌ای حقوقی مانند بیمه، برای آینده خود و خانواده‌شان فراهم کنند و به جرات می‌توانم بگویم که تنها عشق و علاقه آنان باعث شده تا تداوم در فعالیت در این حوزه را همچنان زنده نگه دارند. انجمن علمی باستان‌شناسان ایران امیدوار است که وزارت میراث فرهنگی در این زمینه همکاری لازم را بعمل آورده و عزم جدی خود را در حل مشکل باستان‌شناسان کشور در این زمینه را به منصه ظهور برساند.»

«حامی عدالت» در شماره‌های آینده، در صورت آگاهی از هر گونه اقدامی مبنی بر بیمه باستان‌شناسان، به انعکاس آن‌ها خواهد پرداخت. از این رو از مخاطبان محترم هفته‌نامه درخواست می‌شود تا با انتشار وقایع مربوطه، حامی‌عدالت را یاری کنند. باشد که بستری برای بیمه شدن تمامی مشاغل نظیر این حرفه، فراهم آید.

مطالعه بیشتر بستن