تیترهای مهم

تحول با رئیس جدید دستگاه قضا به سرانجام می رسد

حامی عدالت در گفتگو با الهام آزاد، محمد جهانتیغ، علی نجفی توانا و محمد حسین شاملو انتصاب حجت الاسلام محسنی اژه ای را مورد واکاوی قرار داده است

جامعه پزشکی باید اولین منتقد پزشک نماها باشد

علیرضا سزاوار: به مناسبت هفته قوه قضاییه، مقامات این نهاد بخشی از زمان خود را به دیدارهای حقوقی و قضایی اختصاص دادند. یکی از این مقامات، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بود که از دادسرای جرایم پزشکی دیدار کرد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، خواستار اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق در مورد پزشک نما‌ها به مردم شد و تصریح کرد: باید با این افراد که سلامت مردم را هدف قرار داده و بدون هیچ تخصصی در قالب پزشک نما‌ها فعالیت می‌کنند، برخورد جدی شود و مردم نیز برای دریافت خدمات به افراد فاقد تخصص مراجعه نداشته باشند.

دکتر عباس مسجدی آرانی در ششمین روز هفته قوه قضائیه در بازدید از بخش‌های مختلف دادسرای جرایم پزشکی، با تأکید بر اینکه کمتر از دو درصد پزشکان تخلف می‌کنند، خاطرنشان کرد: درصد بسیار اندکی از پزشکان با نادیده گرفتن حقوق مردم مرتکب جرم می‌شوند که باید با آنان برخورد جدی صورت گیرد، اما در مورد اکثریتی که سهوا مرتکب قصور می‌شوند ضمن توجه به حفظ حقوق بیماران، باید با حفظ حرمت‌ها برخورد کرد.
دکتر مسجدی در ادامه به مذاکرات پزشکی قانونی و وزارت بهداشت در خصوص موارد پرتکرار در پرونده‌های قصور پزشکی اشاره و تصریح کرد: سازمان پزشکی قانونی کشور همواره به دنبال کاهش موارد قصور پزشکی بوده و در این مورد جلساتی نیز با وزارت بهداشت برای ایجاد تغییراتی در محتوا و مطالب آموزشی آنان در دوره‌های پزشکی برگزار کرده است.
در همین راستا کاربران شبکه های اجتماعی هم دیدگاه خود را نسبت به این مسایل به اشتراک گذاشتند و برخی هم با هشتگ پزشک نما نظرات خود را منعکس کردند.

** حسین کرمانپور از مدیران بیمارستان سینا و مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در همین خصوص در توییتر نوشت:
بخش قابل توجهی از شکایات به نظام پزشکی مربوط به کسانی است که توسط پزشک نما که هیچ مدرکی ندارد ویزیت شده‌اند. این در حالی است که اگر موبایل هوشمند همراه داشته‌باشید، با استفاده از سایت زیر می توانید نام، تصویر و تخصص و شهر مجاز خدمت پزشک مورد نظر خود را جستجو کنید. membersearch.irimc.org

** دکتر امیر حسینی هم در رابطه با حضور برخی پزشک نماها در حوزه درمان توییت زد:
کسانی که به قول رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، حق مردم رو در درمان نادیده میگیرن پزشک نما هستند نه پزشک. بعضی‌ها پزشکی رو فقط به نیت رسیدن به میز ریاست خوانده‌اند نه به نیت رسیدن به رضایت بیماران.

** مریم افرافراز هم از خاطره خود در این خصوص توییت زد و با هشتگ پزشک نما نوشت:
نیاز به یه پزشک داشتم. زنگ زدم به دکتر. اولش سلام نمی‌کنه. وسط گفتن شرح حالم با دعوا میگه باید بیای ببینم!!! از یه طرف دیگه یه پزشک دیگه میگه نرو بیرون ایمنی ات ضعیفه. ایشون بدون هیچ جمله‌ای تلفن رو قطع می‌کنن. جالبه از بیماران خودشون بودم و یکبار آزمایش تکمیلی ندادن!

** وحید عباس زاده هم در یک رشته توییت در خصوص در انتقاد به پزشک نماها نوشت:
یکی‌نیست به این پزشک نماهایی که به پزشک فراری از کارتخوان اعتراض میکنن و میگن مردم از رو کمبود و عقده این هشتگ رو میزنن بگه؛ تو که فکر میکنی با یه مدرک مرزهای خرد و شعور رو در نوردیدی به نظرت درسته این کار که مریض بیچاره رو آواره پیدا کردن ATM بکنی در حوالی مطب ات.
ما مشکل مون این نیست که دکتر نشدیم، مشکل مون اینه که تو که میلیون در میاری روزانه و نون هم قرض میدی به همکارات بیا و مالیات بده.

** امید به یک مورد جالب در عرصه جهانی اشاره کرد و نوشت:
انگلیس هفته پیش یواشکی از کوبا و ونزوئلا برای مهار کرونا درخواست کمک کرده!
پزشک نماهایی که سیستم پزشکی بریتانیا را تو سر ما میزدند تحویل بگیرند این حقیقت اروپا غربی و آمریکا شمالی بدون روتوش هست.

** علی حجازی هم با توجه به حادثه ای که یکسال و نیم قبل در بیمارستان امام اهواز رخ داد نوشت:
در بیمارستان امام خمینی اهواز اتفاقی رخ داد که باید منتشر کرد تا رسوا بشن این بی‌شرفای پزشک! نما
پیرمردی ۸۰ ساله که توانایی پرداخت هزینه درمانشو نداشت پرت کردن تو خیابون! البته خیلی راوی‌ها از دایره انصاف خارج شدند و روایت های نادرستی دادند و نگفتن آخر سر از بیمار دلجویی شد.

** حمید احمدی هم به تخلف هایی در طب سنتی اشاره کرد و نوشت:
شکایت نکردن از پزشکانی که در طب سنتی فعال هستند، ظاهرا اشتباه است. یکی از معروفترین این افراد که در همه جا هم تریبون دارد اخیرا به یکسال محرومیت از کلیه اقدامات پزشکی، محکوم شده است. در پروفایل سازمان نظام پزشکی ایشان هم قید شده که هیچ پروانه مطبی برای این عضو وجود ندارد.

** با توجه به این توییت و استفاده از واژه پزشک و طب سنتی، کاربری به نام فرید در پاسخ به وی توییت زد:
خواهش میکنم از کلمه طب بظاهر سنتی استفاده کنید که تن بوعلی سینا تو‌ گور نلرزه. کسی که آزمایش خون و ادرار چند روزه و… نمیگیره با دو تا نبض و رنگ زبان تجویز می‌کنه یک شیادی بیش نیست. بصرف اینکه کسی بگه طبیب مدرن است و کار دیگه بکنم که نمیگن طرف پزشک بوده. میگن پزشکنما بوده.

** ریحانه هم به زبان طنز در باره توصیه های غلط برخی نوشت:
اونقدر که توصیه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی معرفی شده از طرف دانشمند نما ها، پزشک نما‌ها داره سخت گیرانه میشه که عاقبت از دستشون به دامن مهربان ویروس پناه میبریم.

** مهدی دهلوی هم با اشاره به طرح شکست خورده تحول سلامت و با هشتگ پزشک نما نوشت:
وزیر میلیاردی بهداشت هم باید می موند و پاسخگوی طرح ورشکسته تحول سلامت می بود و توضیح می داد با سیل عظیم نقدینگی این طرح جز پر کردن جیب برخی پزشک نما چه کاری انجام داده؟؟ آقایون شدند بودجه خوار و فراری از پاسخگویی!

** مسعود هم با توجه به فداکاری های بسیاری از پزشکان نوشت:
خدا حفظ شون کنه نیروهای زحمتکش درمان رو، اما به نظرم بخاطر فداکاری همینا هم شده خود جامعه پزشکی باید اولین منتقد پزشک نما‌هایی باشد که برای پول و بعدش ساخت و ساز و… پزشک شدن. مثل همه اقشار جامعه پزشکی هم آدم‌های بی‌اخلاق درش هست و مردم فقط از اون‌ها و کسانی که خودشون برتر از مردم میدون متنفرن.

مطالعه بیشتر بستن