قاضی اولین دادگاه علنی اختلاس

علیرضا سزاوار: مراسم تکریم و معارفه روسای قوه قضائیه با حضور مسئولان لشکری، کشوری و قضائی، چهاردهم تیرماه برگزار شد. ارتقای معاون اول قوه قضاییه به ریاست دستگاه قضا تنها یک روز پس از آن اعلام ‌شد که آیت‌ا… سیدابراهیم رئیسی، روز چهارشنبه ۹ تیرماه، از رهبر معظم انقلاب خواست تا درباره انتصاب رئیس‌ جدید قوه قضائیه تصمیم‌گیری کند.
رئیس‌ جمهوری منتخب که با حفظ سمت ریاست قوه قضائیه در انتخابات شرکت کرده بود، در نامه‌ خود به رهبری گفته بود که قصد دارد در زمان باقیمانده تا آغاز به کار دولت جدید، روی موضوع تشکیل دولت سیزدهم متمرکز شود.
انتخاب غلامحسین محسنی اژه‌ای به ریاست دستگاه قضا چندان هم غافلگیرکننده نبود و در شبکه های اجتماعی
هم برخی از کاربران بر صلاحیت ایشان در این مقام تاکید داشتند. اکنون این جابجایی در راس قوه قضایی
واکنش های بسیاری در شبکه های اجتماعی داشت و کاربران نظرات جالبی در این خصوص داشتند:

** فرشید در توییتی جالب درباره رئیس جدید دستگاه قضا نوشت:
ما اژه‌ای رو با محاکمه کرباسچی شناختیم، إن شاء الله نسل جدید با محاکمه مفسدان فعلی بشناسند! ایشون جلوی دوربین دانه درشت محاکمه می‌کرد وقتی دادگاه علنی مُد نبود.

** زینب فربودی هم به ویژگی آقای اژه ای اشاره کرد و نوشت:
با انتصاب حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای به ریاست قوه‌قضائیه، خواب بر مفسدین حرام شد. اندک اندک جمع یاران برای جمع‌آوری مفسدان از راه میرسند.

** کاظم هم با انتشار عکس اسکرین شات از صفحه توییتر«اسراییل به زبان فارسی» که با انتشار عکسی از رئیسی و اژه ای نوشت: جایگزین یک جلاد با جلاد دیگر. توییت زد:
اینکه دشمن اینجوری خونش به جوش اومده یعنی ایشون بهترین گزینه و بهترین انتخاب واسه قوه قضائیه است.

** عبداله گنجی هم به اقدام جدید دفتر آقای اژه ای اشاره کرد و د توییتر نوشت:
از دفتر جناب اژه‌ای تماس گرفتند برای اخذ ایده.
-معاونت دفاع از آزادیهای مشروع ایجاد نمایید.
-معاملات فسادزا و مالیات گریز قولنامه‌ای راجمع کنید.
-به۲سندی بودن خودرو پایان دهید.
-به۲سندی بودن منازل پایان دهید.
-کاری کنید مراجعه کننده‌ای که فرق حقوقی و کیفری را نمیداند پاس کاری نشود.

** محمد هم با توجه به توییت آقای گنجی نوشت:
کاش راه ارتباطی شفافی رو برای مردم قرار میدادن مثل اکانت رسمی در توییتر یا هر پیام رسان دیگه‌ای.

** مقداد هم در پاسخ به محمد به یک اتفاق جالب در قوه قضاییه اشاره کرد و نوشت:
سلام ارتباط مستقیم ایجاد شده.
در حال حاضر بعد از مراجعه به مرجع قضائی فورا پیامکی برای مراجعه‌کننده ارسال می‌شود و به صورت مشخص راجع به تک تک افرادی که کار فرد به ایشان مربوط بوده، نظرخواهی میکند. این روش در کشور تقریبا بی‌نظیر است.

** حسین هم در خصوص اقدامات سازنده در قوه قضاییه پیشنهاد داد:
منم پیشنهاد میکنم اجازه ورود موبایل به داخل دادگستری داده شود. مزیت این کار اینه که هیچ فرصت طلبی جرات فحاشی، یاوه گویی، عدم رعایت حقوق طرفین دعوی و پیشنهاد رشوه را نخواهد داشت.

** محمد طاهری هم پیشنهاد هایی که به ریاست جدید قوه دارد را اینطور نوشت:
استحکام قراردادها – تحکیم مالکیت – دفاع از رقابت – دشمنی با انحصار و در نهایت
دوری از مداخله در کسب وکار و زندگی مردم.

**ذوالفقار هم پیشنهاد خود به ریاست جدید قوه را اینطور برشمرد:
سازمان بازرسی کل کشور اکنون منفعل است که باید بازوی اصلی قوه قضائیه برای پیشگیری شود و نه درمان بعد بیماری(رویکرد و استراتژی فعلی‌اش غلط است) در کنار قوه مجریه که امروز بهترین وضعیت ممکن سازگاری با قوه قضائیه را دارد برای تغییر در استراتژی سازمان بازرسی اقدام شود.

** تکتم بخشی هم در توییتی جالب از سابقه اژه ای نوشت:
اژه‌ای سال ۷۷ قاضی محاکمه کرباسچی بعنوان اولین اختلاس‌کننده تاریخ جمهوری اسلامی بود. یعنی قاضی اولین دادگاه علنی اختلاس.

** بهمن هم با تاکید به ادامه راه رئیسی توییت زد:
اژه‌ای فردی قاطع وانقلابی که ادامه‌دهنده ی راه رئیسی است و رانت خوران بدانند رئیسی هرگز تمام شدنی نیست. دیگه خیالمون راحته که قوه قضائیه در دوره بعد از آقای رئیسی هم انقلابی و کارامد باقی میمونه.

** فاطمه هم با انتشار عکس هایی از صفحه توییتر وزارت خارجه اسراییل و نظر سنجی بی بی سی در خصوص انتصاب آقای اژه ای نوشت:
وقتی واکنش نفوذی‌های داخلی و شبکه‌های خارجی رو در مورد انتصاب رئیس قوه قضائیه آقای محسنی اژه‌ای میبینم، میفهمم توپخونه دشمن داره کدوم سمت رو میکوبه! ببینید دشمن کجا را میکوبد، همان جا جبهه خودیست.

** کاربری به نام گل نرگس با انتشار عکسی از رییس جدید قوه قضاییه توییت کرد:
خوش آمدید آقای محسنی اژه‌ای به ایستگاه قوه قضائیه و با در دست گرفتن سکاندار این قوه، به یاری خدا، قطار موفقیت هرچه باشکوه‌تر به راه خود ادامه دهد.

** سیدنظام الدین موسوی هم در این خصوص توییت کرد:
یک دغدغه جدی حامیان ریاست جمهوری آیت الله رئیسی، ناقص ماندن برنامه تحولی ایشان در قوه قضائیه بود. انتصاب مدبرانه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بعنوان رئیس دستگاه قضا توسط مقام معظم رهبری این دغدغه را رفع کرد. آقای اژه‌ای مدیری برخاسته از متن عدلیه و مرد میدان تحول است.

**علی اکبر رائفی پور هم خطاب به منتقدان آقای اژه ای نوشت:
به عنوان کسی که سالها در عموم دانشگاه‌ها سخنرانی داشته عرض می‌کنم: کسانی که سوت بلبلی زدن اژه‌ای که برای مدیریت فضای بوجود آمده در دانشگاه صورت گرفت را سوژه فرموده اند، اتمسفر حاکم بر فضای پیچیده دانشگاه پیشکش، توانایی مدیریت کردن فضای یک کلاس مهد کودک را هم ندارند.

** حسین دلیریان هم به اولین اقدام رئیس جدید قوه قضاییه اشاره کرد و نوشت:
برای روز اول اقدام خوبی است. از دفتر رئیس جدید قوه قضائیه تماس گرفتن و گفتن که حجت الاسلام اژه‌ای قصد دارن بصورت مستقیم نظرات نخبگان رو بشنون و یک راه ارتباطی معرفی کردن. دستگاه قضائی بنظرم به مشورت نخبگان خیلی نیاز داره و حتما این مشورت‌ها میتونه موثر باشه.

** حاج آقا صادق هم به خصوصیات رئیس جدید قوه پرداخت و نوشت:
آقای اژه‌ای دو تا خصوصیت دارند شبیه آقای رئیسی؛
سیاست‌باز نیستند و صادقانه رفتار میکنند. از دل قوه قضائیه هستند و آشنایی عمیق به امور دارند. با این دو مشابهت ان‌شاءا… میتونند انتظارات به حق مقام معظم رهبری رو برآورده کنند.

مطالعه بیشتر بستن