ادامه از صفحه قبل:

محمدمهدی حاج محمدی، همکاری و تعامل حوزه‌های اجرایی و قضائی را در بهبود شرایط موجود بسیار موثر خواند و درخصوص هدف از سفر به خراسان جنوبی گفت: تعطیلی کانون اصلاح و تربیت استان که اولین بار در سطح کشور رقم خورد، بررسی علل این اتفاق خوب و خداقوت به همکاران حوزه زندان‌ها و دادگستری، مهمترین هدف از سفر ما بود.
وی با بیان اینکه کمتر از سه درصد جمعیت کیفری کشور را بانوان تشکیل می‌دهند افزود: تعطیلی بخش نسوان نیز به گفته مدیران استان در دستور کار است که امیدواریم به زودی عملیاتی شود.


اقدامات گسترده در کانون تهران
کانون اصلاح و تربیت استان تهران هم اقدامات زیادی در خصوص آزادی مددجویان خود انجام داده است. معاون وزیر دادگستری سوئیس و هیئت همراهش هم سال قبل از از این کانون بازدید کردند.
در آن دیدار آقای برناردو اشتادلمان، معاون وزیر دادگستری و پلیس فدرال و رئیس هیئت سوئیس از مدیر کانون اصلاح و تربیت سوال کرد که اطفال زیر ۱۵ سال که مرتکب بزهکاری می‌شوند چه مجازات‌هایی دارند؟
مدیر کانون هم در پاسخ به ایشان گفت: بر اساس ماده ۸۸ قانون مجازات اسلامی اطفال و نوجوانانی که مرتکب جرایم تعزیری می‌شوند(۹ تا ۱۲ سال) حسب مورد دادگاه تصمیمات مختلفی را درباره این افراد اتخاذ می‌شود. از جمله تحویل به خانواده با اخذ تعهد مبنی بر تادیب و تربیت و یا معرفی به مددکار اجتماعی یا روانشناس و یا فرستادن به یک موسسه آموزشی به منظور تحصیل یا حرفه آموزی، جلو‌گیری از معاشرت و ارتباط مضر طفل یا نوجوان با اشخاص به تشخیص دادگاه، نصیحت به وسیله قاضی دادگاه. در خصوص اطفال و نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ سال نیز اخطار و تذکر و یا اخذ تعهد کتبی به عدم تکرار جرم و یا نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یکسال در مورد جرایم تعزیری درجه یک تا پنج که البته آمار کانون در خصوص اطفال زیر ۱۵ سال صفر است.
چندی پیش هم مدیرکل زندان‌های استان تهران خبر داد که با دستور ریاست قوه قضائیه و همکاری مراجع قضائی، جمع کثیری از مددجویان این مرکز آزاد شده، یا به مرخصی اعزام شده‌اند و در حال حاضر فقط یک نفر مددجوی دختر در این مرکز نگهدای می‌شود.
سیدحشمت اله حیات الغیب افزود: با تلاش شبانه روزی در حال حاضر کل مددجویان کانون اصلاح و تربیت به کمتر از نصف آمار قبلی رسیده که بی‌سابقه است و امیدوار هستیم با نظارت بیشتر خانواده‌ها بر تربیت نوجوانان و مراقبت از رفتارهایی مانند دعوا یا سرقت که موجب صدمه جانی یا مالی به شخص دیگر شود، نوجوانان مرتکب رفتارهای معارض قانون نگردند. این امر(کاهش مددجویان) بر اساس دستور ریاست قوه قضائیه و بخشنامه‌های ریاست سازمان زندان‌ها صورت می‌گیرد.

مدرک فنی و حرفه‌ای برای مددجویان
جالب اینکه در کانون اصلاح و تربیت کارگاههایی برای آموزش و مهارت مددجویان هم وجود دارد. حمید رحمانی مسئول کارگاه نجاری کانون تهران در این خصوص به ایسنا گفت: ما دو دوره ۴ ماهه برای آموزش فنی و حرفه‌ای پسران داریم. این دوره‌ها شامل صندلی ساز چوبی و دوره مقدماتی است که از قطعات کوچک شروع می‌کنیم و آموزش‌های لازم را به مددجویان می‌دهیم و کسانی که مهارت داشته باشند در کنار دستگاه می‌ایستند و به ادامه کار می‌پردازند و در نهایت مدرک فنی و حرفه‌ای بدون اینکه اسمی از کانون اصلاح و تربیت یا زندان در آن باشد به آنها می‌دهیم. عواید حاصل از کار مددجویان به حساب آنها واریز می‌شود.
خانم جوادی مسئول شیفت بانوان کانون تهران هم در خصوص مدت مددجویان این کانون گفت: مددجویان را تا ۱۸ سال نگه می‌داریم و بالاتر از آن بستگی به رفتار فرد دارد کما اینکه اکنون هم در بین بانوان خانمی هست که به جرم ارتکاب قتل غیرعمد-شوهرش- به مدت ۵ سال در کانون است و بدلیل اینکه رفتارش خوب بوده است و حتی درس می‌خواند او را به ندامتگاه تهران بزرگ نفرستادیم و سعی می‌کنیم که رضایت شکات را بگیریم و دیه آنها از طریق خیرین تامین شود. زیرا طبق قانون جدید مجازات اسلامی، مجازات قصاص برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع شده است.
مسئول خوابگاه کانون اصلاح و تربیت تهران هم درباره وضعیت خوابگاه مددجویان گفت: ما در کانون اصلاح و تربیت خوابگاه پسران را به چهار گروه تقسیم کردیم. خوابگاه شماره یک پسران ۱۴ تا ۱۵ سال، خوابگاه گروه دو پسران ۱۵ تا ۱۶ سال و خوابگاه گروه سه، پسران ۱۶ تا ۱۷ سال و خوابگاه گروه چهارم پسران ۱۷ تا ۱۸ سال نگهداری می‌شوند. جرایم هر کدام هم متفاوت است. در حال حاضر تقسیم‌بندی ما براساس جثه و سن نوجوانان است. همه امکانات در خوابگاه‌ها است و با پنج تا دوربین مداربسته کنترل می‌شوند. در خوابگاه‌ها همکاران ما ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند.
به گفته وی، مددجویان یک روز در میان استحمام می‌کنند. صبح تا ظهر در کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای و مدرسه فعالیت می‌کنند. مدرسه کانون تا مقطع دیپلم است و حتی دردوره‌ای مددجویان در کنکور هم شرکت کردند. کادرآموزشی همه از آموزش و پرورش می‌آیند. ظهر به بعد هم ناهار و نماز جماعت برگزار می‌شود و بعد از آن یک تا دو گروه ملاقات حضوری دارند. بعد از آن پسران از ساعت ۱۴ به بعد هم در سالن ورزشی هستند واز ساعت ۱۸ به بعد هم به خوابگاه بر می‌گردند و به کارهای شخصی می‌رسند و در نهایت شام را می‌خورند و خاموشی را داریم.

با یک برگه می آیند و با یک برگه می روند
معاون سلامت، اصلاح و تربیت کانون اصلاح و تربیت تهران هم با بیان اینکه کودکان کانون تشنه محبت هستند، گفت: ما کلاس‌های تئاتر را به مدت سه روز در هفته داریم. کلیه مناسبت‌ها و مراسم‌ها و جشن‌های کانون در اینجا برگزار می‌شود. بازیگران و هنرمندان به اینجا می‌آیند و برنامه‌های متنوعی را برگزار می‌کنند. گروه سرود هم داریم و فیلم‌هایی را هم در اینجا برای کودکان پخش می‌کنیم. از جمله بازیگران کشورمان محمدرضا فروتن بود که در اینجا نقش ارزنده‌ای داشته است و برای آزادی کودکان اینجا کمپینی را راه‌اندازی و برای آزادی آنها کمک‌هایی را جمع‌آوری کرد ودر سال گذشته با کمک‌های ایشان توانستیم ۱۸۰ میلیون تومان پول جمع‌آوری و یکی از کودکان کانون را آزاد کنیم.
یحیی قربانی، افزود: مهارت‌های زندگی توسط روانشناسان و مددکاران به کودکان جدیدالورود آموزش داده می‌شود. کلاس‌های بهداشت جمعی و جلوگیری از انتقال یک سری از بیماری‌های خاص برگزار می‌شود. بعد از آن معاون قضائی کانون اصلاح و تربیت در خصوص پرونده آنها توضیحاتی را ارائه می‌دهد و بعد از یک هفته تا ۱۰ روز که کودکان در این بخش هستند، پرونده شخصیتی آنها تشکیل و ثبت و تکمیل و بعد از آن وارد خوابگاه می‌شوند. همچنین ما یک روحانی داریم که کلاسهای آشنایی با احکام اولیه را به کودکان آموزش می‌دهد. روانشناس کانون مسائل روحی و روانی کودکان را بررسی می‌کند و اگر موردی حاد باشد او را به بیمارستان‌های بیرون اعزام می‌کنیم. در غیر این صورت پرونده ثبت می‌شود که از نظر رفتاری مددجو سالم است. ما در پرونده اولیه مددجویان هیچ نقشی نداریم و با یک برگه تحویل ما می‌شوند و با یک برگه آزاد می‌شوند. این وظیفه قاضی است که باید تحقیق کند که گفتار آنها صحیح است یا خیر. تایید صحت و سقم حرفهای کودکان با مرجع رسیدگی‌کننده است. یکی دیگر از امتیازات کانون این است که اقلام خشک را برای تهیه غذا به بانوان می‌دهیم و خودشان آشپزی می‌کنند ولی غذای کانون برای آقایان را تهیه می‌کنیم. واقعا کانون، زندان نیست بلکه مدرسه شبانه روزی است.

 

مطالعه بیشتر بستن

دوفصل فرصت برای کانون وکلا و کارشناسان

قریب به دو فصل از دوره جدید فعالیت کمیسیون حمایت و صیانت و همچنین کمیسیون مالیاتی مرکز وکلا کارشناسان و مشاورین خانواده قوه قضائیه سپری شده است. بررسی عملکرد این کمیسیون‌ها موید نگاه یکسان در خدمات‌رسانی به همه اعضای نهاد وکالت و کارشناسان رسمی دادگستری است.
کمیسیون حمایت و صیانت از مرکز وکلا کارشناسان و مشاورین خانواده قوه قضائیه، با تلاش برای ایجاد شبکه دسترسی آسان به وکلا گام بلندی در ایجاد شبکه یکپارچه ارتباطی دو سویه برداشته است. با ساماندهی بیش از ۱۷۰۰ نفر داوطلب از میان وکلا و کارشناسان در سراسر کشور، ” بزرگترین کمیسیون حمایت و صیانت صنفی ” را در ایران پایه‌گذاری کرده است و در همین بستر ناتمام با خدمات‌رسانی و حمایت از وکلا در شرایط مختلف عملاً ثابت نموده است که در خدمت‌رسانی هیچ تفاوتی بین وکلای مرکز وکلا و کانون‌ها قائل نیست.

این کمیسیون با جذب نیروهای کارشناسی، حمایتی و صیانتی اقدامات اساسی زیادی برای حمایت شغلی و حرفه‌ای از کارشناسان رسمی به عمل آورده، بدون اینکه نگاه متفاوتی بین کارشناسان رسمی مرکز وکلا و کانون‌های کارشناسان دیگر قائل باشد.
کمیسیون مالیاتی مرکز وکلا با تشکیل کمیته‌های تخصصی و با بهره مندی از وجود اعضای خبره و توانمند حتی خارج از اعضای مرکز توانسته یک پتانسیل قوی و عالی را در زمینه‌های پژوهشی، علمی و عملی در زمینه حمایت مالیاتی از اعضای مرکز داشته باشد. در این راستا با برگزاری برنامه‌های زنده آموزشی مورد نیاز وکلا و کارشناسان در فضای مجازی طیف عظیمی از این خانواده بزرگ را جذب نماید که مشتاقانه کلیه برنامه‌های تخصصی آموزشی و کاربردی مالیاتی را دنبال کرده و در صورت بروز ابهام یا سوال به سادگی می‌توانند با استفاده از کانال ارتباطی ایجاد شده توسط دبیرخانه از حمایت فنی و اجرایی مورد نیاز برخوردار شوند.
ایجاد و تشکیل کمیسیون‌های مالیاتی استانی حرکت موثر و مفید دیگری توسط کمیسیون مالیاتی مرکز وکلاست که با اجرای کامل آن مراکز استانی مرکز وکلا با استفاده از ظرفیت و توان علمی و عملی خود به صورت پویا و فعال علاوه بر ارائه خدمات به اعضا و همکاران استانی به عنوان بازوی علمی قدرتمند مراجع تقنینی و قانون‌گذاری در حال مطرح شدن اند.
اقدامات حمایتی کمیسیون مالیاتی از وکلا و کارشناسان یکپارچه بوده و به جهت شرایط خاص صنفی برای اولین بار در تاریخ نهاد وکالت، نمایندگان موضوع بند ۳ ماده۲۴۴ قانون مالیاتهای مستقیم ( حضور یکنفر نماینده صنفی از وکلا ی مرکز وکلا در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی ) را جهت حضور درجلسات رسیدگی هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی تعیین و معرفی نموده است و در حال پیگیری و به ثمر رساندن استفاده از این ظرفیت و پتانسیل برای اعضای کانون‌های وکلا نیز می‌باشد.
کمیسیون مالیاتی و کمیسیون حمایت و صیانت از مرکز وکلا هیچ تبعیضی در ارائه خدمات در میان اعضای خانواده وکلا و کارشناسان نمیشناسد و در عمل نیز آن را ثابت نموده ا ست.
حال نوبت کانون‌های وکلا و کارشناسان است که حرکت و اقدامی شایسته و درخور برای اعضای خود در زمینه‌های حمایتی و مالیاتی انجام دهند. همین دو فصل باقی مانده از فعالیت این دوره کمیسیون‌ها برای اثبات شعار و ادعای تلاش برای اعتلا و ارتقای جایگاه و شان نهاد وکالت و کارشناسی در ایران کافی است تا در عمل انرا ثابت نمایند. همه اعضای این دو نهاد عظیم آگاه‌اند که تلاش برای ارتقا جایگاه آنها در جامعه ارج نهادن و محترم شمرده شدن افراد و اعضای این نهاد‌های بزرگ مدنی توسط متولیان آن است.

مطالعه بیشتر بستن