فقط یک نهاد قضائی از بیکاری ۷ هزار نفر جلوگیری کرد

علیرضا سزاوار: از ابتدای سال ۹۸ تا پایان سال گذشته ۱۱۸ کارخانه و کارگاه تولیدی که دارای حکم ورشکستگی قطعی بودند به همت اداره کل تصفیه امور ورشکستگی به چرخه تولید بازگشتند. با تلاش این نهاد قوه قضاییه در سال گذشته از بیکاری حدود ۷ هزار نفر در صنایع مختلف هم جلوگیری شده است.

یکی از ادارات کل زیرمجموعه معاونت قضائی که در دستگاه قضا بسیار هم تأثیرگذار بوده، اداره کل تصفیه امور ورشکستگی است. این اداره کل یکی از بخش های باسابقه قوه قضاییه است که تأسیس آن به قبل از انقلاب باز می گردد. هدف از تاسیس این نهاد این بود که مسایل مربوط به افراد و کارگاه هایی که به هر دلیلی منتهی به ورشکستگی می شوند را روان سازی و نظارت کند.

مسئولیت مضاعف اداره تصفیه
در دوره تحول قوه قضاییه، یک مسئولیت مضاعفی هم به شرح وظایف اداره کل تصفیه امور ورشکستگی اضافه شد. این مسئولیت مضاعف بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، شکل گرفته است. این اداره کل براساس این سیاست به صورت مستقیم باید در جهت جلوگیری از ورود واحد‌های مشکل‌دار به عرصه ورشکستگی و همچنین واحد‌های تولیدی که حکم ورشکستگی دارند، ورود کند.
اداره کل تصفیه امور ورشکستگی در یکسال اخیر تلاش کرده تا زمینه‌ای فراهم شود که کارگاههای ورشکسته به صورت اجاره یا واگذاری‌های قطعی و پس از احراز اهلیت افراد، به فردی توانمند سپرده شوند تا به چرخه تولید دوباره بازگردند.
با توجه به تحریم‌های ظالمانه فعلی بر علیه کشور، حراست و نگهداری کارگاه‌های تولیدی از جمله وظایف مهمی است که قوه قضاییه مسئولیت آن را برعهده گرفته است.
در همین راستا اداره کل تصفیه امور ورشکستگی علاوه بر انجام وظایف قانونی، کارگروه احیاء واحدهای تولیدی را هم ایجاد کرده‌ تا شرکت‌هایی که به دلایل گوناگون تعطیل یا تولید و خدمات آنان متوقف شده را با برطرف کردن موانع قانونی به حالت فعال برگرداند.

عزم جدی برای احیای کارگاههای ورشکسته
در همین راستا معاون قضائی قوه قضائیه با بیان اینکه در بخش حمایت از تولید و توجه به موضوعات مربوط به امور ورشکستگان، توجه جدی داریم به میزان گفت: در حوزه ورشکستگان، تعداد واحد‌های ورشکسته‌ای که الان در مجموعه معاونت قضائی مورد بررسی قرار می‌گیرد و پرونده‌های موجود البته به صورت نوسان دائماً در حال کم و زیاد شدن است، با دقت بررسی می شوند. بخشی ازاین پرونده‌ها مختومه می شود و بخشی از این‌ها دوباره وارد می‌شود، اما خوشبختانه می‌خواهم این نکته را بگویم روند و اراده پرونده‌های ورشکسته هم از حیث درخواست ورشکستگی و احیا یک نکته بسیاری مهم است.
حجت الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری تصریح کرد: معاونت قضائی و خاصه اداره تصفیه امور معاونت قضائی در خصوص احیای کارگاهها عزم بسیار جدی دارد. از سال ۹۸ تا به امروز ۲۹۷ فقره پرونده ورشکستگی به مجموعه وارد شده و ۲۸۷ فقره مختومه شده است و بخشی از این‌ها البته به عرصه تولید برگشته اند. در سال ۹۸ تا پایان سال گذشته ۱۱۸ واحد تولیدی که حکم ورشکستگی قطعی صادر شده بود به چرخه تولید برگشته این خیلی مهم است.
این مقام عالیرتبه قوه قضاییه افزود: در سال ۹۹ آنچه که گزارش شده از بیکاری حدود ۷ هزار نفر در همین مجموعه‌ها جلوگیری شده است. به عنوان مثال شرکت‌های فولاد، پارس آرمان شفق در استان قزوین، ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی برای استان آذربایجان شرقی، خانه کارتن پلاست استان اصفهان، کارخانه سبلان پارچه استان اردبیل که حکم ورشستگی‌اش هم صادر شده بود با اعمال ۴۷۷ برگشت. فولاد افشان استان مرکزی و کارخانه‌های متعدد دیگری که انصافاً هر کدامشان در جای خودش خیلی تاثیرگذار است و برای کشور مولد هستند، خوشبختانه به عرصه تولید برگشتند و از بیکاری هزاران کارگر آنها جلوگیری شده است.

بحث بنگاه داری قوه قضائیه مطرح نیست
شناسایی اموال و دارایی ها، صورت‌برداری از اموال، مهر و موم دارایی های شرکت ورشکسته و تحقیق از مدیران شرکت در راستای

مطالعه بیشتر بستن

مهم‌ترین وظایف اداره امور ورشکستگی

دکتر صادق بشیره*: ورشکستگی یکی از اصطلاحات حقوقِ تجارت و به معنای درماندگی در کسب و کار است. در این وضعیت کارفرما نمی تواند تعهدات تجاری خود را عملی کند و از پرداخت دیون خود متوقف می‌شود.

حکم ورشکستگی هم از سوی دادگاه صادر می شود و پس از این صدور حکم، دادگاه یک نفر را به سمت مدیریت تصفیه تعیین می‌کند تا حساب‌های تاجر ورشکسته را تصفیه و دیون او را پرداخت کند. از تاریخ صدور ورشکستگی، طلبکاران فرد ورشکسته هم می توانند خود را به مدیر تصفیه یا اداره تصفیه، معرفی و مدارک مطالبات خود را تسلیم کنند تا طلب آن‌ها ثابت شود.
مدیر تصفیه مربوط به شهرهایی است که در این شهرها اداره تصفیه و امور ورشکستگی وجود ندارد. طبق ماده ۸ قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی مصوب سال ۱۳۱۸، به محض صدور حکم ورشکستگیف رونوشت این حکم به اداره تصفیه و اداره ثبت فرستاده می‌شود. اداره تصفیه زیر نظر یک رئیس که در اصل یک قاضی است، فعالیت می‌کند و از زمانی که پرونده به‌صورت خودکار به این اداره ارسال شد، اداره تصفیه فعالیتش را آغاز می‌کند.
طبق ماده ۱۳ قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی، همین که حکم ورشکستگی قابل اجرا شد، این اداره باید لیستی از اموال کارگاه ورشکسته را تهیه و اقدامات لازمه‌ را از قبیل مهر و موم برای حفظ آنها انجام دهد.
مدیر کارگاه ورشکسته هم وظیفه دارد اموال و دفاتر خود را به اداره تصفیه معرفی و دراختیار این نهاد قرار دهد وگرنه به مجازات از سه تا شش‌ماه زندان محکوم خواهد شد.
اگر فرد ورشکست شده فوت کرده یا متواری باشد، در این صورت افرادی که ورثه، شرکا، وکیل، کارکنان و کلیه اشخاصی که به هر طریقی در اموال ورشکسته تصرف و‌ دخالت دارند، موظف هستند که اموال و دفاتر کارگاه را به اداره تصفیه معرفی کنند درغیر اینصورت مشمول مجازات می شوند.
هیچ ذینفعی نمی تواند از این مسئولیت فرار کند زیرا اداره تصفیه امور ورشکستگی اشخاص نامبرده را از این تکلیف آگاه می‌کند و نسبت به مجازاتی که برای خودداری آنها معین شده تذکر می‌دهد.
از سوی دیگر اداره تصفیه امور ورشکستگی بلافاصله اقدام به بستن و مهر و موم شرکت می‌کند. طبق قانون در این زمینه یک استثنا نیز وجود دارد. اگر اداره امور ورشکستگی به این نتیجه برسد که کارخانه ورشکسته می‌تواند جهت پرداخت بدهی‌ها همچنان به کار خود ادامه دهد یا اینکه به دلیل داشتن تعداد زیادی کارگر، تعطیلی کارخانه دارای تبعات اجتماعی و اقتصادی برای این افراد و کشور باشد، می‌تواند مجوز به ادامه فعالیت آن بدهد.
جالب اینکه اداره تصفیه مواردی را که جزو لوازم ضروری کارفرما باشد، مهر و موم نمی‌کند. به طور نمونه لباس، اسباب و لوازمی که کارفرما و خانواده او به آن نیاز ضروری دارند، جزو مواردی است که قانونگذار از مهر و موم شدن مستثنی کرده است.
اداره تصفیه و امور ورشکستی موظف است از همه دارایی های ورشکسته صورت‌برداری و اگر اموال یا کالاهایی متعلق به اشخاص ثالث باشد، در لیست صورت اموال قید ‌کند تا تکلیف آنها را بعدا مشخص شود.
البته فقط اداره تصفیه نیست که می‌تواند جواز احیای شرکت ورشکسته را پیگیری کند، بلکه طلبکاران نیز می‌توانند پیشنهادهای خود را راجع به ادامه جریان کار بازرگانی یا حرفه مربوط به او ارائه کنند. البته در نهایت اداره تصفیه امور ورشکستگی است که به ‌عنوان نماینده منافع طلبکاران در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند.
یکی از مهم‌ترین وظایف اداره امورورشکستگی دعوت طلبکاران است. به همین دلیل این اداره پس از تنظیم صورتی از طلبکاران، از طریق آگهی در روزنامه رسمی و یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار، از طلبکاران دعوت به عمل می‌آورد تا ظرف مدت دو ماه ادعای خود را به اداره تصفیه تسلیم کنند. این مدت برای طلبکاران خارج از کشور هم سه ماه است.

مطالعه بیشتر بستن