واکنش‌های گسترده به ۳ ماموریت مهم
رئیس دستگاه قضا در فضای مجازی

علیرضا سزاوار: رئیس قوه قضاییه به روسای کل دادگستری و دادستان‌ها دستور داد که در تعیین تکلیف پرونده‌های فساد اقتصادی، پرونده‌هایی که متهم زندانی دارند و پرونده‌های کثیرالشاکی سرعت بیشتری داشته باشند. قاضی القضات کشور از دادستان کل کشور هم خواست که به روند رسیدگی و صدور هرچه سریعتر تصمیم نهایی در این رابطه نظارت کند.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به قانون آیین دادرسی کیفری در مورد تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر متهمان در بازداشت، گفت: قانون، قوه قضاییه را موظف می‌کند که نباید بازداشت موقت متهم بیش از زمان مقرر در این ماده باشد.
رئیس قوه قضاییه در مورد پرونده‌های کثیرالشاکی مانند پرونده‌های لیزینگی و تعاونی‌های اعتباری، برخی از پرونده‌های کلاهبرداری و مفاسد اقتصادی ماموریتی را برای روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها در رسیدگی سریع به این موارد تعریف کرد.
وی همچنین به رئیس کل دادگستری استان تهران ماموریت داد که به برخی پرونده‌های شعبات مفاسد اقتصادی که رسیدگی به آن‌ها طولانی شده نظارت دقیقی انجام دهد تا هرچه سریعتر با اتخاذ تدبیر ویژه وضعیت این پرونده‌ها مشخص شود.
همین ماموریت های جدید رئیس دستگاه قضا به دیگر مقامات قضایی موجب شد تا کاربران شبکه های اجتماعی هم نظرات جالبی در این خصوص عنوان کنند.

** سعید نوروزی، فعال رسانه ای در خصوص صحبت های رئیس قوه قضاییه در پیگیری پرونده های کثیرالشاکی در توییتر نوشت:
پرونده موسوم به لیزینگ خودرو شرکت پرهام آزادشهر یکی از همین مواردی است که دادستان با جدیت ورود کرد. به گفته دادستان گرگان از آنجا که متهمان به دنبال کسب رضایت شاکیان نبوده و کار آنان مقابله با نظام یا اقدام موثر در این راستا بوده، این افراد مفسدفی‌الارض شناخته شده و باید اعدام شوند.

** محمد میرزایی هم درخصوص صحبت رئیس قوه قضاییه در تعیین تکلیف متهمان توییت زد:
در پی دستور رئیس قوه قضاییه به دادگستری خوزستان مبنی بر فراهم شدن زمینه آزادی کسانی که در جریان اتفاقات روز‌های اخیر صرفاً به خاطر اعتراض تحت نظر قرار گرفته‌اند، رئیس دادگستری خوزستان دستورات لازم را برای آزادی این دست ازمعترضین صادر کرد. ماموریت های جدید هم باید به همین سرعت پیگیری شود.

** حمیدرضا عبدالمنافی هم درباره سخنان رئیس دستگاه قضا توییت زد:
در خبرها خواندم ریاست قوه قضائیه به دادستان‌ها ماموریت داده در تعیین تکلیف پرونده‌های فساد اقتصادی، پرونده‌هایی که متهم زندانی دارند و پرونده‌های کثیرالشاکی جدیت زیادی به خرج دهند.
از منتقدان انتخاب ایشان برای این قوه بودم، اما باید بگویم درود بر آقای اژه‌ای با این نگاه روشنفکرانه و پراز رافت و احقاق حقوق مدنی که دارند.

** ستار غفاری هم به توجه بیشتر به پرونده های کثیرالشاکی اشاره کرد و در یک رشته توییت نوشت:
پس از صدور حکم در پرونده‌های اقتصادی باید حکم درباره فرد محکوم بلافاصله اجرا شود و در طول دوره محکومیت نیز با این افراد باید مانند سایر محکومان برخورد شود و تفاوتی با دیگران ندارند.
از رسیدگی ویژه به پرونده‌های کثیرالشاکی هم نباید غافل شد که این کار باعث رفع دغدغه و آرامش بسیاری از کسانی می‌شود که درگیر این پرونده‌ها شده‌اند.

** میثم حیدری هم درباره یکی از همین پرونده های کثیرالشاکی نوشت:
پرداخت پول ۲ هزار مالباخته پرونده پرهام آزادشهر به پایان رسید. این پرونده، یکی از مهم‌ترین و کثیرالشاکی‌ترین پرونده‌های دستگاه قضایی بود که متهمان آن در دادگاه ویژه محکوم شدند. در دوره جدید قوه قضاییه هم به رسیدگی سریع به این پرونده‌ها تاکید شده که خیلی به نفع مردم است.

** احمد هم در همین خصوص در توییتی نوشت:
دستور آقای محسنی اژه‌ای برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی و کثیرالشاکی. سوال اینجاست: کثیر الشاکی‌تر از شرکت های دولتی در بورس هم داریم؟

** کاربری با نام «نون میم» درباره توجه رئیس دستگاه قضا به مفاسد اقتصادی در توییتر نوشت:
نگاه محسنی اژه‌ای در مورد علنی برگزار شدن دادگاه‌های مفاسد اقتصادی و پیگیری کردن این پرونده‌ها را در برنامه بدون توقف شبکه ۳ دیدم و با شایعاتی و تخریب‌هایی که در مورد او صورت میگیرد، مقایسه کردم. خارج از هیاهوهای منتقدان‌اش واقعا می توان به تداوم مسیر تحول قوه قضاییه امیدوار بود.

** نرگس رئیسی هم درباره ماموریت های جدید قوه قضاییه به روسای کل دادگستری و دادستان‌ها نوشت:
وقتی محسنی اژه‌ای ماموریت می دهد که دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی ادامه دار باشه و به پرونده‌های لیزینگی و تعاونی‌های فاسد و کلاهبرداری بزرگ توجه شود، یعنی قوه قضاییه عزمش رو برای قطع کردن دست رانت خواران از بیت المال جزم کرده و منحصر به یک دوره کوتاه نیست.
** صادق شاهوارپور هم با اشاره به نقش رسول قهرمانی در دادگاههای مفاسد اقتصادی و ماموریت های جدید رئیس دستگاه قضا نوشت:
رسول قهرمانی نماینده فسادستیز دادستان در دادگاه‌های مفاسد اقتصادی تداعی گر محسنی اژه‌ای دادگاه کرباسچی؛ قاضی صلواتی پرونده مه آفرید و قاضی سراج محکمه بابک زنجانی است. با دستور رئیس قوه قضاییه این دادگاهها ادامه دار شده و انشاالله باز هم قهرمانی را می بینیم.

** میلاد هم در پاسخ به توییت حجت الاسلام محسنی اژه ای که به رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی و کثیرالشاکی تامید کرده، با ذکر درخواستی نوشت:
با سلام جناب آقای اژه‌ای بنده یکی از ۴۸هزارنفر کاربرصرافی کریپتولندهستم.
که هفتاد روز است دارایی مان توسط دادسرا جرایم اقتصادی به خاطردستگیری مدیرصرافی بلوکه شده است. ازجنابعالی تقاضا داریم،تا دستورات لازمه را برای تسریع روند پرونده وعودت دارایی مردم صادرفرمایید.

** کاربری به نام «فاتح عین الاسد» هم با توجه به تاکید رئیس دستگاه قضا به ادامه دار بودن دادگاههای رسیدگی به مفاسد اقتصادی در رشته توییتی نوشت:
سرپرست دادسرای مبارزه با جرایم اقتصادی اخیرا به ذکر مهمترین اقدامات صورت گرفته از سوی این دادسرا در ۲ سال گذشته پرداخت و گفت: طی این مدت ۴ هزار فقره پرونده رسیدگی شده است. ایشون با اشاره به رسیدگی به ۵۰ فقره پرونده کثیرالشاکی در دادسرای مبارزه با جرایم اقتصادی هم گفت: دو شعبه ویژه در حوزه رسیدگی به جرایم پولشویی در دادسرای مبارزه با جرایم اقتصادی ایجاد و تا امروز حدود ۳۰۰ پرونده در این دو شعبه تشکیل شده است. ما منتظریم تا طبق گفته حجت الاسلام اژه ای رسیدگی به مفاسد اقتصادی و پرونده های کثیرالشاکی رکودهای قبلی را بشکند.

 

 

مطالعه بیشتر بستن