نجات بیمارستان امام ‌خمینی(ره) کرج از برزخ بلاتکلیفی

مطابق با وعده داده شده مبنی بر آغاز به کار بیمارستان امام خمینی(ره) کرج از روز سه‌شنبه، امروز بیمارستان امام خمینی طی مراسمی با حضور دادستان مرکز استان البرز، بیمارستان امام خمینی (ره) با ورود دستگاه قضائی آغاز بکار کرد و به مدیریت جدید تحویل داده شد.

همه چیز از انتشار یک فیلم در فضای مجازی شروع شد. فیلمی که عده‌ای معتقد بودند کذب است و عده‌ای دیگر آن را تاییید کردند. بیمارستانی با تخت‌های خالی ICU، در حالیکه پیک پنجم کرونا نفس مردم و بیماران را به شماره انداخته است. بعد از چند روز مشخص شد این فیلم متعلق به بیمارستان امام خمینی (ره) کرج بوده که به دلیل سوءمدیریت حدود ۲۲ ماه خالی از بیمار مانده است. پیگیری‌ها از کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از وضعیت بیمارستان امام خمینی و علت خالی بودن تخت‌های این بیمارستان در پیک پنجم کرونا حاکی از آن بود که مدت‌هاست بیمارستان در این وضعیت قرار داشته است.
جهانپور در این باره گفت: بیمارستان تخصصی امام خمینی (ره) کرج، بیمارستانی خصوصی بوده و مدت‌ هاست که در تعطیلی به سر می‌برد.
وی ادامه داد: بیمارستان امام خمینی (ره) تاکنون با مواردی همچون معوقات درآمد پرسنل، تجمع پرسنل بیمارستان و عدم پرداخت بدهی‌های بیمارستان توسط خریداران آن روبرو بوده است.
دی ماه سال ۹۹ نیز مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز در مورد وضعیت بیمارستان امام خمینی (ره) کرج گفته بود: مسئول خریدار بیمارستان، طی ۱۵ ماه اخیر به هیچکدام از تعهدات خود جامه عمل نپوشانده و متأسفانه به همین دلیل خدمات‌رسانی در یکی از مهمترین مراکز درمانی استان البرز در شرایط حساس کنونی و شیوع کرونا به صفر رسیده است.
در حالیکه ۲۲ ماه از خرید این بیمارستان می‌گذرد و ظاهراً خریداران این بیمارستان هنوز بدهی‌های خود را پرداخت نکرده‌اند، سوال اینجا بود که در شرایط وخیم بهداشت و درمان و کمبود تخت‌های بیمارستانی برای بیماران کرونا کدام نهاد و دستگاه مسئول رسیدگی به این وضعیت است؟
به دنبال حواشی پیش آمده قوه قضائیه علیرغم اینکه مشکلات موجود به این دستگاه ارتباطی نداشت به موضوع ورود کرد.
حسین اعظمی چهاربرج، دبیر شورای تحول قضائی دادگستری استان البرز دراینباره بیان داشته بود: طی جلساتی که در خصوص مشکلات بیمارستان امام خمینی (ره) استان البرز برگزار شد، وضعیت مدیریت آن تعیین تکلیف شد.هر چند که این موضوع ارتباط مستقیمی با دادگستری نداشت، اما از باب حمایت از خدمات‌رسانی درمانی با ورود دستگاه قضائی این اقدام صورت گرفت.
مطابق با وعده داده شده مبنی بر اینکه از روز سه شنبه این بیمارستان با مدیریت جدید آغاز به کار خواهد کرد، امروز بیمارستان امام خمینی طی مراسمی با حضور دادستان مرکز استان البرز، بیمارستان امام خمینی (ره) با ورود دستگاه قضائی آغاز بکار کرد و به مدیریت جدید تحویل داده شد.
طبق گفته دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز بیمارستان امام خمینی(ره) کرج با سپردن آن به بنیاد شهید و انقلاب اسلامی به عنوان متولی، به چرخه فعالیت و خدمات درمانی بازگشت.
حسن مددی، دادستان عمومی و انقلاب استان البرز در این مراسم اظهار داشت:خداوند را شاکریم که بعد از مدت زمان طولانی و فراز و نشیب‌هایی که در اداره و مدیریت بیمارستان امام خمینی (ره) به وجود آمده بود، در دو سال گذشته با طی مراحل حقوقی و قانونی توسط دادگستری استان مشکلات برطرف شد.
وی افزود: با همکاری سازمان همیاری شهرداری‌ها و بنیاد شهید و امور ایثارگران، خلع ید شخصی که اداره بیمارستان در اختیار او بود با طی مراحل قانونی انجام شد.
مددی تصریح کرد: با تلاش‌هایی که از طرف دستگاه قضائی استان انجام گرفت مقرر شد تا مدیریت بیمارستان به بنیاد شهید و امور ایثارگران و مالکین اصلی این بیمارستان واگذار شود و انتظار داریم افتتاح بیمارستان، منشا خدمت برای مردم خوب استان البرز باشد.
حسین اعظمی چهاربرج، معاون منابع انسانی و دبیر شورای تحول قضائی دادگستری استان البرز بیان داشت: طی برگزاری جلسات در شورای تامین و ستاد کرونا مقرر شد تا تغییر و تحول مدیریت بیمارستان امام خمینی (ره) با معرفی نامه رسمی به نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت گیرد، امروز هم بنا بر این شد تا ظرف یک ماه آینده تمامی مقدمات و اقدامات لازم از حیث بررسی‌های کارشناسی، اقدامات اداری و موافقت‌هایی که باید گرفته شود صورت گیرد.
وی افزود: سه مولفه در این تغییر و تحولی که مطرح است که شامل بحث مدیریت مجموعه، هزینه‌های جاری و روزمره و هزینه‌هایی که برای درمان بیماران در بیمارستان لازم است که باید طبق نظر کارشناسی محاسبه و برای آنها تصمیم‌گیری شود. در همین راستا ۱۷٠ پرونده جریانی و اجرای احکام در ارتباط بیمارستان امام خمینی (ره) وجود دارد که ظرف یک ماه آینده تعیین تکلیف خواهد شد.
در ادامه صورت جلسه تغییر و تحول مدیریت این مجموعه در دادگستری استان البرز امضا شد و با حضور مسئولان در بیمارستان امام خمینی (ره)، مدیریت این بیمارستان به بنیاد شهید تحویل داده شد.
پس از آن حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در بیمارستان امام خمینی (ره) حضور یافت و در جمع خبرنگاران درباره واگذاری بیمارستان امام خمینی به بنیاد شهید، گفت: در جلسه قرارگاه کرونا روز شنبه مورخ ۱۶ مرداد در بحث مدیریت بیمارستان تصمیم‌گیری شد که بنیاد شهید عهده دار مدیریت بیمارستان شود.
وی ادامه داد: امروز در محل دادگستری استان البرز با صورتجلسه‌ای که میان مدیران و مالکین بیمارستان تنظیم شد این تغییر و تحول مدیریتی صورت گرفت و ما امروز در این بیمارستان حضور داریم تا بیمارستان با حضور مدیران جدید اداره و فعال شود.
دادستان عمومی و انقلاب استان البرز تاکید کرد: کلیه کارکنان بیمارستان از امروز در بیمارستان حضور خواهد داشت و طبق قولی که نماینده بنیاد شهید ارائه کرده است، مقرر شد از امروز ارائه خدمت به بیماران کرونایی در استان البرز با توجه به وضعیت بیماری، صورت گیرد و همچنین دادستانی و دستگاه قضائی در کنار مدیران بیمارستان به رفع مشکلات کمک خواهند کرد.
مددی تصریح کرد: از سویی دیگر حقوق و مطالبات کارکنان در یک بازه زمانی یک ماهه تعیین تکلیف می‌شود و ما شاهد بهره‌برداری کامل از این بیمارستان که مزین به نام حضرت امام (ره) است و ارائه خدمات مطلوب به مردم، خواهیم بود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز گفت: این بیمارستان ظرفیت ۲۵۵ تخت را دارد که امروز ۱۰۰ تخت فعال دارد و با همت عزیزان در بنیاد شهید تمامی تخت‌ها فعال می‌شود و امیدواریم شاهد فعال بودن ظرفیت کامل بیمارستان باشیم.

مطالعه بیشتر بستن

 تقدیر از نحوه مواجهه رئیس قوه قضائیه با زندانیان امنیتی

کمال رئوف گفت: طبق قانون آیین دادرسی کیفری خصوصاً از سال ۹۲ به بعد دست دادسرا برای صدور قرارهای تأمین به‌غیر از بازداشت باز است.

کمال رئوف، حقوقدان و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با تسنیم، با ابراز خرسندی از اقدام اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر حضور در بخش‌های امنیتی زندان اوین و توجه ویژه دستگاه قضائی نسبت به محکومان امنیتی اظهار کرد: این‌که رئیس قوه قضائیه از نزدیک مراجعه کرده و از احوال این متهمان و محکومان امنیتی باخبر شده است، از دو باب قضائی و شفافیت قابل ستایش است.
این حقوقدان خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در این زمینه این است که می‌توانیم به‌جرئت بگوییم در گذشته چنین اقدامی در قوه قضائیه یا منحصر به فرد بوده و یا حتی سابقه نداشته است. چنین اعمال سنجیده، حسنه و از باب رأفت اسلامی در دستگاه قضائی موجب تعدیل جامعه خواهد شد و نظر رئیس قوه قضائیه نیز بر زندان‌زدایی است.
رئوف با بیان اینکه رئیس قوه قضائیه در زمان حاضر با قدرت قابل‌توجهی موضوع زندان‌زدایی را پیش می‌برد، گفت: این اقدام از نظر حقوقی، امنیتی و رأفت اسلامی اثرات مثبتی در جامعه خواهد داشت.
این حقوقدان با اشاره به تأکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر لزوم پرهیز نسبت به استفاده از قرارهای بازداشت غیرضرور خاطرنشان کرد: طبق قانون آیین دادرسی کیفری خصوصاً از سال ۹۲ به بعد دست دادسرا برای صدور قرارهای تأمین به‌غیر از بازداشت باز است. رئیس قوه قضائیه در زمان حاضر به‌طور جد موضوع عدم استفاده از قرارهای بازداشت غیرضرور را در دستور کار قرار داده است که این جای خرسندی دارد.
رئوف در ادامه با بیان اینکه تأثیر اقدام رئیس قوه قضائیه سبب اصلاح جامعه و کاهش ترافیک زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها می‌شود، گفت: خواهش بنده این است که این رویه و نگاه رئیس قوه قضائیه پیرامون قرارهای بازداشت غیرضرور توسط قضات و سایر مقامات قضائی نیز دنبال شود تا این رویه در تمام بدنه دستگاه قضائی نمود عینی پیدا کند.

مطالعه بیشتر بستن