ادامه صفحه قبل

آیت الله رئیسی این‌ها را از طریق اختیاراتی که داشتند به مقام معظم رهبری معرفی کردند تا مشمول عفو رهبری و اصل ۱۱۰ قانون اساسی شوند. یک نو آوری دیگری هم که آیت الله رئیسی داشتند این بود که زمان گذشته ما دو تا معاونت تخصصی حقوقی داشتیم که یکی از آن‌ها معاونت حقوقی بود و دیگری معاونت قضائی، متاسفانه بنا به دلایلی که آقای لاریجانی داشتند اما بسیاری از حقوق دان‌ها از جمله خود من با آن موافق نیستیم معاونت قضائی در ریاست آیت الله لاریجانی با معاونت حقوقی ادغام شد در حالی که موضوعیت آن‌ها کاملا از یکدیگر مجزا است،

یکی از نوآوری‌های ستودنی آقای رئیسی بازگشت به چارت سازمانی گذشته است که از جمله آن‌ها تفکیک معاونت حقوقی و معونت قضائی است. انتظارات جامعه حقوقی، شهروندان و فرهیختگان جامعه و کلیه شهروندان از آقای رئیسی و دستگاه قضائی این است که هیئت یا کمیسیونی را تعیین بفرمایند و بخشنامه‌های بسیار بالنده و سازنده ای را که صادر می‌کنند این کمیسیون پیگیری اجرای اجرای صحیح این بخشنامه‌ها را در کل دستگاه قضائی سراسر کشور نظارت کند. صرفا این بخشنامه صادر نشود، هرچند ایشان با صدور بخشنامه به تکلیف شرعی و قانونی خود عمل کرده اما ما به عنوان مردم ایران توقع داریم نظارت بر اجرای آن‌ها تداوم داشته باشد و به کمیسیون یا هیئتی نیاز داریم که بر اجرایی شدن این بخشنامه‌ها نظارت داشته باشد. آخرین توقعی که می‌شود به عنوان یک وکیل دادگستری از ایشان داشت این است که لوایح قضائی را که مردم و جامعه به آن نیاز دارند و معاونت حقوقی به نیاز آن واقف است تصویب کنند. این لوایح به مجلس داده شود و سریعا تصویب شود و اگر لویح دیگری نیز نیاز است به سرعت تدوین شود. من به عنوان وکیل دادگستری و از آقای رئیسی خواهشمندم که یک بخشنامه صادر کنند که برخورد اندک قضاتی البته این موضوع را به همه قضات شریف و دلسوز تامین نمی‌دهیم اما آن اندک قضاتی که با ارباب رجوع، حتی وکلای دادگستری و کارشناسان رسمی‌برخورد نامناسب و ناشایستی دارند و ما این را هم حمل بر کثرت و فشار کاری این قضات محترم می‌دانیم، نظارتی صورت بگیرد که این برخورد‌ها حدالامکان از بین برود.

مهرجو: یک کار خیلی خوبی که آقای رئیسی انجام دادند این است که همه تخلفاتی که انجام شده است را رسانه ای کرد و به گوش مردم رساند این باعث شد که مردم مقداری احساس امنیت کنند و حالا افرادی که می‌خواهند تخلفی انجام بدهند می‌ترسند. به نظرم این کار بسیاری خوبی است و کاش همین مسیر ادامه پیدا کند.

جعفر بای: شاید بتوان گفت که تنها رئیس قوه قضائیه که متخصص، کاربلد و کارشناس است و در این امر بسیار متبحر است آقای رئیسی است.این تنها مدیر و رئیسی است که اصطلاحا سوار به کار است چون سابقه قضائی داشتند، اما این خون جدید، خون ناهمگن در بدنه جامعه است و بدنه هم مقاومت می‌کند. اما در حال حاضر نه تنها آیت الله‌رئیسی تک صداست بلکه مقاومت و ایستادگی هم در مقابل ایشان وجود دارد. ایشان انسان شجاعی است و این شجاعت بی‌نظیر است به همین دلیل هم آیت الله رئیسی الان محبوب دل مردم شده است. ایشان اگر فضا را در جامعه طوری کنند که مظلوم بدون لکنت حرفش را بزند و افراد ظالم به سزای کارشان برسند مطمئنا از این هم محبوب تر خواهند شد. خوشبختانه آقای رئیسی ادمی ‌نیست که به کار‌های لوکس، فانتزی و رو بنایی بپردازد ایشان اگر به رسانه هم می‌پردازند صرفا برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به عموم مردم است و این خیلی کار قشنگی است چرا که بعضی‌ها برای پزیشن کار به رسانه‌ای کردن موضوع می‌پردازند اما ایشان در همین مدت کوتاه ثابت کردند که روند کارشان چنین نیست. اقدامات اصلاحی آقای رئیسی کار‌های بنیادی و اساسی است اما کافی نیست و باید جراحی‌های عمیقی در این راستا صورت بگیرد چون در تما سطوح قوه قضائیه مثل آقای طبری که شاهد هستیم دمل‌های چرکینی وجود دارد که نیاز به جراحی دارند. به نظر من بهتر آن است که آقای رئیسی فعالیت‌هایشان را به دو بخش تقسیم کنند که یک بخش آن امور زیر بنایی است که نیاز به اتاق فکر دارند و برای این موضوع باید دپارتمان‌های علمی‌فراوانی داشته باشیم تا پمپاژ علمی‌و مبانی نظری را به آقای رئیسی برساند چون این ساختار مستلزم یک خون تازه است و این خون تازه با گفت و شنود‌های علمی‌حاصل می‌شود.بخش دیگر امور اجرایی است که آقای رئیسی به خوبی در این خصوص عمل کرده است و نمونه آن هم سرزدن بدون هماهنگی به بخش‌های مختلف قوه قضائیه است. حتی می‌توانند هیئت‌های قوی و با پشتوانه ای را تشکیل بدهند تا با ضمانت اجرایی قوی وارد عمل شوند و گردش کار را اصلاح کنند البته اگر مقاومت‌ها در این خصوص صورت نگیرد. این دو بخش دو بال پرواز توسعه و پیشرفت است و ما در قوه قضائیه به هر دوی این بال‌ها نیاز داریم. با این همه باز هم می‌گویمشجاعت ستودنی آقای رئیسی قابل تقدیر است و کسی فکر نمی‌کرد ایشان تا این اندازه شجاعانه و هدفمند عمل کنند، همین موضوع امید‌ها را به آقای رئیسی افزایش می‌دهد. از طرف دیگر سرعت عمل ایشان فوق العاده است چون مکانیزم تصمیم گیری ایشان در ثانیه است و این نیازمند یک فکر جوشان و قوی است، این‌ها مواردی است که لازم است گفته شود اگر این اتفاق ادامه پیدا کند حتما به جایی خواهیم رسید که مظلوم بدون لکنت می‌تواند حرفش را بزند و ظالم از چنگال قانون در امان نخواهد بود.

منصوری: قسمت دیگری از اقدامات آیت الله رئیسی در خصوص نهاد وکالت است، همه می‌دانند که ما در نظام قضائی ایران که بالطبع وکالت هم یکی از این موارد است دارای دو مرکز هستیم به نام‌های کانون وکلا و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی‌و مشاوران خانواده، جناب رئیسی که بر مسند ریاست قوه قضائیه حاضر شدند فردی مدبر،مدیر، کارآمد و در عین حال با سواد، جناب آقای دکتر علی بهادری جهرمی ‌را در در سمت ریاست مرکز وکلا، کارشناسان رسمی‌و مشاوران خانواده منصوب کردند.با عنایت به اینکه اینجانب در مدیریت سابق مرکز در مقطعی دادیار انتظامی‌بوده‌ام، پس از روی کار آمدن مدیریت جدید مرکز وکلا قوه قضائیه، ‌تحولات عظیمی‌ درقسمت دادسرای انتظامی‌درمقام مقایسه با گذشته ایجاد شد، که بسیار مثبت و چشمگیر بود. مهمترین کار ایشان ایجاد کمیسیون‌های متعدد در مرکز بود که از جمله آن‌ها می‌توان به کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت از مرکز و کمیسیون حقوق عامه که یکی از وظایف آن رسیدگی حقوق شهروندی است اشاره کرد. از همه مهمتر تعامل نهاد وکالت با دستگاه قضائی است که این امر توسط وکلای دادگستری خودش را نشان می‌دهد.ایشان در بحث وکالت بسار خوب عمل کردند و تغییرات بنیادینی ایجاد کردند که البته مثل سایر امر‌هایی نیاز به پختگی دارد و باید با ممارست به آن ادامه داد تا در بعد زمان خودش را نشان دهد. من فکر می‌کنم یکی دیگر از کار‌هایی که باید انجام شود توجه ریاست محترم قوه قضائیه به هیئت‌های عمومی‌دیوان عالی کشور در جهت ایجاد آراء وحدت رویه است که این امر نیازمند فعالیت در این عرصه است چون دوستان از این امر گله مند بودند و من لازم دانستم این موضوع را عنوان کنم.

مهرجو: به نظر من جوان‌ها دارای دیدگاه‌های نویی هستند، بنابراین می‌تواند در انقلابی که آیت الله رئیسی در قوه قضائیه در حال انجام آن است کمک کننده باشد، بنا بر این من فکر می‌کنم خیلی خوب است که محیط‌های دانشگاهی را در این امر شریک کنند تا تحول کامل‌تر و سریع‌تر صورت بگیرد. تاریخ ثابت کرده است که دستگاه قضا اگر چارچوب داشته باشد جرم در جامعه کاهش می‌یابد چون در راستای این چارچوب آگاهی عمومی‌افزایش می‌یابد. در کنار این موضوع خواهشی که من از دستگاه قضا دارم این است که قضات بازنشسته را از کار بی‌کار نکنند چون این‌ها به پشتوانه تجربه ای که دارند در گرانب‌هایی هستند که نمی‌توان به راحتی از کنار آن‌ها گذشت، باید فراخوانی زده شود و بنابر دانسته‌های قضات آن‌ها را به عنوان افراد با تجربه به دستگاه قضا جذب کنند.

آقای عطار به عنوان صحبت پایانی، با توجهی به تغییرات ملموسی که تا کنون رخ داده است که به گفته دوستان مردم را به آینده قوه قضائیه امیدوار کرده است، شما به عنوان یک حقوقدان آینده قوه قضائیه را چگونه می‌بینید؟

عطار: سیاست‌هایی که آقای رئیسی پیش گرفته اند اگر بر اساس ضوابط جهانی و دینی با جدیت ، کما اینکه در این یک سال و نیم گشته هم با جدیت انجام شده، ادامه پیدا کند من آینده قوه قضائیه را خوب می‌بینم، نگرانی مردم این است که جدیتی که در حال حاضر وجود دارد در آینده وجود نداشته باشد چرا که برخی از مسئولین را دیدیم که در آغاز کارشان بسیار با جدیت و همیت پیگیر بودند اما بنا به دلایلی در ادامه کارشان آن پشتکار و جدیت دیده نمی‌شد، با توجه به سابقه قضائی که در طول ۴۰ سال گذشته از آیت اله رئیسی دیدیم و چون ایشان با سابقه قضائی به عنوان رئیس قوه قضائیه تعیین شدند و این باعث مباهات جامعه حقوقی است که یک قاضی دادگستری با سابقه چندین ساله و سابقه فقاهت و همچنین تحصیلات آکادمیک حقوق جزا به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شده است، به همه این دلایل به آینده خوش بین هستیم البته اگر سایر نهاد‌های حاکمیتی مثل هیئت وزیران و مجلس شورای اسلامی‌با ایشان همکاری کنند و به پیشنهاداتی که در رابطه با بخشنامه‌هایی که صادر فرمودند، گفتیم عمل شود و اگر چنانچه طبق بخشنامه ایشان آرا دادگاه‌ها شفاف شود، در این صورت حتما آینده خوبی در دستگاه قضائی خواهیم داشت.

مطالعه بیشتر بستن