ادامه قبل

بوده است و در حوزه‌های دیگر گام‌هایی برداشته شده است و به طور کلی با توجه به اینکه برنامه اعلامی رئیس دستگاه قضا از ابتدا برنامه ای مثبت و اصلاحی بود اگر اطرافیان رئیس قوه قضائیه نیز بیشتر با او همراهی کنند می توان انتظار ثمرات بیشتری نیز بود چرا که رئیس قوه به تنهایی نمی تواند حوزه ای به گستردگی این قوه را سروسامان دهد و با توجه به مشکلاتی که از قبل به جا مانده برای حرکت بر مسیر برنامه اعلامی نیاز به حضور دائمی و همچنان تیمی قوی و پاکدست در کنار قوه قضائیه است که روند برنامه‌های اعلامی آقای رئیس با سرعت بیشتری ادامه یابد و رضایت مردم را بیشتر جلب کنند.» او افزود:«به طور کلی تا کنون نیز عملکرد رئیس دستگاه قضا برای مردم رضایت بخش بوده است و سخنان و برنامه‌های او نشان از نیاز به ادامه همین روند از سوی آقای رئیسی دارد. 

از طرف دیگر اقداماتی مانند سفرهای استانی و بررسی از نزدیک مسائل و مشکلاتی که مردم دارند نیز یکی دیگر از گام‌های مثبتی است که رئیس دستگاه قضا برداشته است که ادامه چنین اقداماتی نیز می تواند بیش از پیش امیدوار کننده باشد.»
غلامعلی رجایی فعال سیاسی اصلاح طلب که مشاور آیت الله‌هاشمی بود نیز به «حامی عدالت» گفت
:«با توجه به عملکردی که تا کنون از سوی رئیس قوه قضائیه در این مدت دیدیم بهتر است این روند همچنان ادامه یابد، او شروع خوبی داشته است جوانتر از بقیه است و سابقه حضور او در قوه قضائیه برخلاف برخی دیگر از سایر روسا از جمله ویژگی‌های مثبتی است که در این مدت نیز در تصمیمات و عملکرد او نقش داشته است.» او افزود:«ورود به حوزه پرونده‌هایی مانند طبری امری مثبت و مبارک است که به نظر می رسد پخش زنده آن در صداوسیما می تواند گامی مهم برای تقویت شفاف سازی باشد و پیام مثبتی را به مردم ارسال کند. علاوه بر این ابلاغ بخشنامه جرم سیاسی نیز حرکت خوبی بود و به نظر می رسد از این دست ظرفیت‌ها وجود دارد که رسیدگی بیشتر در این حوزه‌ها می تواند به تقویت امید در جامعه منجر شود.»
داریوش قنبری نماینده مجلس هفتم و هشتم نیز به «حامی عدالت» گفت:«با توجه به اقداماتی که دستگاه قضایی در مدت اخیر در مبارزه با فساد داشته است این اقدامات در نظر مخاطبان به عنوان گامی مثبت درنظر گرفته شده است، آقای رئیسی نیز بنابر برنامه ای که در ابتدای حضور خود اعلام کرد با رویکردی اصلاحی به قوه قضائیه آمده و اقداماتی را شروع کرده است. با توجه به اینکه مسائل مختلف و برخی مشکلات وجود دارد که قوه قضائیه با آن روبه رو است به نظر می رسد این قوه راهی را در راستای خود اصلاحات کامل در پیش دارد و در واقع این ابتدای مسیر است و آیت الله رئیسی نیز با تاکید بر اینکه باید برنامه‌های مختلفی را در قوه اجرا کند بر این نکته را نشان می دهد که خود رئیس دستگاه قضا نیز معتقد است که هنوز چالش‌های مختلفی وجود دارد که حل نشده است.»
به نظر می رسد گام‌هایی که رئیس دستگاه قضا در طول ماه‌های اخیر برداشته است به عنوان یک سیگنال مثبت از سوی مردم و فعالین سیاسی دریافت شده است و از سوی دیگر با توجه به انتظاراتی که در طول سال‌ها در اقشار مختلف جمع شده است
حالا چشم بسیاری
به آیت الله رئیسی است تا با ادامه روند فعلی خود و با تقویت تلاش‌ها برای
ایجاد عدالت در همه بخش‌ها و مقابله با مفسدان در کنار
تضمین حقوق عامه عدالت و امید را در جامعه حکمفرما کند.

مطالعه بیشتر بستن

رونمایی از سند رسمی

نخستین سند رسمی تعهد به بیع کشور در آستانه هفته قوه قضاییه با حضور رییس کل دادگستری استان یزد ، مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان وخبرنگاران در یزد رونمایی شد ژ این تفاهم‌نامه برای نخستین بار در کشور بین رییس‌کل دادگستری،
سوی آقای رئیسی دارد. 

ثبت اسناد و املاک امضا شد که در آن تمام ظرافت‌های تنظیم یک قولنامه در سند رسمی تعهد به بیع وارد شده و با رونمایی از آن بسیاری از مشکلاتی که مردم در گذشته نسبت به موضوع املاک داشتند برطرف می‌شود رییس‌کل دادگستری یزد با اشاره به اینکه بنگاه‌های املاک برخی از معاملات را به‌صورت عادی در دفاتر خود انجام می‌دهند گفت: اسناد عادی هستند که پس از تنظیم علاوه بر اینکه ممکن است برخی از شروط را رعایت نکنند ممکن است اختلافاتی را بین خریداران و فروشندگان ایجاد کند. وی با اشاره تخلفاتی که در حوزه اراضی و املاک در بنگاهها صورت می گیرد افزود با این طرح اجرای حدود ۲۵ درصد از پرونده ها در حوزه اراضی و املاک تقلیل می یابد.غلامعلی دهشیری ادامه داد هزینه هایی که مردم در این راستا میدهند یک پنجم هزینه ای است که به بنگاههای املاک میدهند و از این بابت هم کمکی به مردم شده است .این مقام قضایی استان یزد با تاکید بر اینکه مردم توجه داشته باشند که اسناد خود را از این به بعد تنها به صورت رسمی ثبت کنند گفت: به بنگاه‌های املاک هشدار می‌دهیم که به وظیفه خودشان که تنها دلالی و واسطه‌گری است اقدام کنند و دیگر سندهای عادی تنظیم نکنند. رییس‌کل دادگستری یزد گفت: از تیرماه ۹۸ تاکنون با هوشیاری و اقدام به موقع ماموران و همکاری مردم افزون بر ۲۴۵ هکتار اراضی ملی به ارزش ۷۱۸ میلیارد تومان در مرکز استان و شهرستان‌ها رفع تصرف شد.

مطالعه بیشتر بستن

 ارتباط با مردم و نخبگان، آزمون
دستگاه قضا برای نیل به تحول

انتصاب شایسته آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه اولین اقدام برای تحول در سیستم قضائی محسوب می‌شود. چراکه برای اولین بار شخصی از بدنه قوه قضائیه با سوابق علمی و اجرائی در این زمینه و به طور کلی (متخصص) عهده‌دار این مسئولیت شد و این امر در راستای بیانیه گام دوم انقلاب، اعتمادسازی در بخش‌های مختلف جامعه و افزایش اعتماد عمومی را تا حدودی جامه عمل پوشاند.


در قسمتی از سند تحول قوه قضائیه به ارتباط گسترده ارکان قوه قضائیه با جامعه، مردم، نخبگان و اصحاب رسانه و مطبوعات اشاره می‌کند که در ذیل به بررسی آن به طور خلاصه و محدود اشاره می‌کنم.
ارتباط دستگاه قضا با مردم را به طور ملموس در این دوره بهتر می‌توان دید؛ درخواست گزارش از مردم در مورد تخلفات مشهود در دستگاه قضا تا حدی مؤید این نظر است.
اساساً یکی از رکن‌ها و شرایط تشکیل هر حکومتی مردم هستند و این دستگاه‌های حکومتی هستند که در قالب خدمتگزار، نقش خود را برای حفظ حقوق عامه ایفا می‌کنند.
هر قدر این دستگاه در این باره بکوشد قطعاً میزان رضایتمندی و اعتماد مردم به حکومت افزایش می‌یابد و این مهم در بقای یک حکومت بسیار حائز اهمیت است.
اما در خصوص ارتباط دستگاه قضا با نخبگان؛ می‌توان گفت بخش تئوری و نظری حقوق در دانشگاه‌ها محبوس شده و رویه عملی دادگاه‌ها به سمت و سوئی دیگر می‌رود.
به نظر می‌رسد در این خصوص بهتر آن است که متصدیان امر، جلساتی در قوه قضائیه و حتی در دادگاه‌ها تشکیل دهند و از نخبگان حقوق دعوت به عمل آورند تا در ارتقای سطح کیفی احکام و دادرسی‌ها کمک‌حال دستگاه قضا باشند.
به نظر بنده در این جلسات باید محور اصلی را سهولت دادخواهی و رفع موانع و پیچیدگی‌های فرایند دادرسی، قرار دهند. چراکه مردم برای دادخواهی کراراً با موانعی روبرو می‌شوند و به خاطر روند فرسایشی و طولانی‌مدت و عدم آگاهی از رویه دادگاه‌ها و قوانین به زحمت می‌افتند و معمولاً از حقوق خود صرف نظر می‌کنند.
هرچند بخش عمده‌ای از این مشکلات با سپردن پرونده به وکلای دادگستری قابل حل است ولی هنوز عموم جامعه از نحوه گرفتن وکیل و شرایط و موانع و… مطلع نیستند و نیاز به آگاهی بخشی در این زمینه وجود دارد.
مع‌الوصف طولانی شدن روند دادگاه و برخی از تشریفات دادرسی که برخی به نظر می‌رسد لزومی هم ندارد، برای تمام افراد دخیل در یک پرونده و خود مردم به عنوان طرفین دادرسی خوشایند نیست.
در پایان باید بگویم که این تحول‌خواهی اگر در مسیر درست و کارشناسی شده و منطبق با قانون صورت گیرد گام‌های بلندی در مسیر نیل به عدالت که رسالت اصلی دستگاه قضا است برداشته می‌شود.

مطالعه بیشتر بستن