قوه قضائیه در دوره جدید به ۱۷ هزار شکایت مردمی
از فضای مجازی رسیدگی کند

روح الله مومن نسب دبیر کل جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی: قوه قضاییه در دوره جدید با حضور دوره آیت الله رئیسی توانست ارتباطش را با بدنه مردم تقویت کند . از سوی دیگر مسائلی که در کشور وجود داشت و سال‌ها به چالش دیرینه کشور تبدیل شده بود- مثل فساد که در درون خود قوه قضایی وجود داشت- را شناسایی کرد و به سرعت به آنها رسیدگی کرد.
شاید دلیل این ماجرا این بود که آقای رئیسی سال‌ها قائم مقام و معاون اول قوه قضاییه بودند با دردهای قوه قضاییه از نزدیک آشنایی داشتند . از سوی دیگر مسئولیت ایشان درآستان قدس رضوی هم موجب شد تا با بدنه مردم ارتباط مستقیم برقرار کنند و بتوانند درد مردم و فقر را به عنوان علل اصلی مسائل و مصائب بشناسند .


در نهایت وقتی ایشان مسئولیت قوه قضاییه را به عهده گرفتند، مستقیماً اول به سراغ خود قوه قضاییه رفتند. که این کار بسیار مهم و پر هزینه و البته کاری پر برکت برای کشور است.
هزینه این کار به دلیل آن است که شما دارید با بدنه فسادی که در قوه قضاییه جا خوش کرده مبارزه می کنید و طبیعتاً تمام این بدنه در شکل‌گیری و رشد این فساد نقش داشته‌اند و در مقابل شما هرچه در توان دارند انجام می‌دهند.
اما حسن مبارزه با فساد درون قوه قضائیه برای کشور این است که هر چند جراحی این قده سرطانی درد دارد اما می‌تواند سلامت را به قوه قضاییه برگرداند و قوه قضاییه سالم می‌تواند کشور را سالم کند.
از سوی دیگر قوه قضائیه در حوزه مفاسد اقتصادی هم ورود جدی داشت و طبیعتا این ورود جدی می تواند رگه‌های مفاسد کشور در حوزه اقتصاد را بخشکاند.
اگر همین روال ادامه پیدا بکند و علاوه بر آن بعد نظارتی قوه قضاییه و پیشگیری از وقوع جرم هم تقویت شود، ما دیگر شاهد مفاسد کمتری در کشور خواهیم بود.
اما نقدی که به عملکرد آقای رئیسی می‌توان وارد کرد این است که در حوزه رسیدگی به شکایات مردمی توجه چندانی به شکایت مردم در رابطه با مسائل فضای مجازی متاسفانه نداشتند.
قوه قضاییهدر حوزه مفاسد اقتصادی و حتی مسائل اجتماعی تا حدودی ورود پیدا کرده است اما در موضوع فضای مجازی که سالهاست کشور از دردهایش رنج می برد ورودی نداشته است. این در حالی است که وزرای مختلفی آمده اند و هر کدام یک رویه را دنبال کرده‌اند و بدنه وزارت ارتباطات کشور را به سمت پرتگاهی در حوزه فضای مجازی برده اند که شورای عالی فضای مجازی هم از پس حل این مشکل برنیامده است.
آقای رئیسی در دوره‌های قبلی قوه قضائیه چند سال‌های ریاست کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه کشور را در حوزه فضای مجازی به عهده داشتند و انتظار می رفت ایشان در حوزه فضای مجازی هم عنایت ویژه‌ای داشته باشند و با دست پر بیایند، به شکلی که به شکایت به شکایت‌های مردمی رسیدگی شود.
در حال حاضر بیش از ۱۷ هزار شکایت مردمی از وزیر ارتباطات و مسئولین فضای مجازی کشور در رابطه با نرم‌افزارها و شرکتهایی مثل تلگرام و اینستاگرام وجود دارد.
همچنین قوه قضاییه باید دستور چند باره حضرت آقا در رابطه با شکایات بین‌المللی را بررسی کند.
بایدباب رسیدگی به جرایم مسئولین در زمان مسئولیتشان ،باز شود.
از سوی دیگر قوه قضائیه به شورای نایب رئیس عالی فضای مجازی، باید بتواند این شورا را از انفعال خارج کند.
پیگیری اجرای دستورات رهبر معظم انقلاب در حوزه فضای مجازی از دیگر نکاتی است که قوه قضائیه باید پیگیری کند.از اسفند سال ۹۰ تا امروز بیش از ۱۱۰ دستور از طرف مقام معظم رهبری در رابطه با فضای مجازی وجود دارد که متاسفانه از این ۱۱۰ دستور حتی یک دستور هم اجرایی نشده است.
خیلی از این دستور‌ها به صورت مستقیم رئیس قوه قضائیه را مورد خطاب قرار داده است و خیلی از دستورات هم رئیس قوه قضاییه را به عنوان رئیس یکی از قوا مورد خطاب قرار داده است و خیلی‌های دیگر نیز خطابش به اعضای شورای عالی فضای مجازی بوده که دوباره قوه قضاییه یکی از این اعضاست.
طبیعتاً در چنین شرایطی قوه قضاییه باید علت اجرا نشدن دستورات مقام معظم رهبری را به عنوان یک مسئول صالح در ایران بررسی نماید و همچنین به جرائم مسئولینی که دستورات این مقام صالح در کشور اجرا نکردند، رسیدگی نماید.
در حوزه فضای مجازی قوه قضاییه برنامه منسجم‌تر و حساب شده ای ندارد و تا زمانی که قوه قضاییه حرکتی انجام ندهد، ما نمی‌توانیم شاهد یک تحول یا حداقلی تغییر محسوس در حوزه فضای مجازی باشیم .در حالی که سامان نداشتن فضای مجازی، عاملی می شود برای اینکه حتی عملکرد مثبت قوه قضاییه به شکل منفی به مردم جلوه داده شود .
در ماجرای رسیدگی به مفاسد قوه قضاییه، شاهد عملیات روانی دشمن در فضای مجازیهستیم به شکلی که با نگاهی به این فضا می بینیم اصلاً جایی اشاره نمی شود که رئیس قوه قضاییه، قضات و تمام ساختار همین قوه قضاییه دارند مفاسد قوه قضاییه را محاکمه می‌کنند و این جای تشکر دارد . در برابر این بیشتر اینگونه بازنمایی می‌شود که قوه قضاییه فاسد بوده استو شناسایی و محاکمه افراد فاسد دراین قوه را در فضای مجازی برعکس نشان می دهند . در حالی که این نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی که شناخت ضعف از درون و برخورد با آن هست را نادیده می‌گیرند.
یا به طور مثال در حوزه اقتصاد از طریق همین فضای مجازی رها شده و در اختیار دشمن قرار داده شده دشمن توانست قیمت ریال را اینقدر پایین و قیمت ارز را بالا ببرد که شاهد آشفتگی بی سابقه تاریخی در اقتصاد کشور هستیم. در این باره خوب است که دوستان و مشاوران آقای رئیسی به این نکته توجه داشته باشند که فضای مجازی با تمام ساحتهای زندگی مردم ارتباط دارد و اگر نتوانیم فضای مجازی را ساماندهی کنیم ، فرهنگ ، اقتصاد و معضلات اجتماعی و هیچ کدام از ساحت‌های زندگی مردم را نتوانسته‌ایم ساماندهی کنیم .
تعبیر حضرت آقا این است که “امروز فضای مجازی چند برابر بزرگتر از فضای حقیقی زندگیشده است. بعضی در این فضا زندگی می کنند اما برخی از جوانان ما در فضای مجازی نفس می‌کشند؛ اصلاً زندگی‌شان آن‌جاست.” یا می فرمایند ” فضای مجازی به اندازه اصلی انقلاب اسلامی اهمیت دارد.”
اگر ما اهمیت فضای مجازی را درک کنیم، می‌بینیم که پرداختن به این فضا و مشکلاتش می تواند بقیه مشکلات را کمتر کند و نپرداختن به آن می‌تواند برای ما معضلاتی ایجاد کند که نتوانیم بقیه مشکلات را حل کنیم و اگر هم به سمت حل مشکلات برویم، حرکت ما به سمت حل مشکل، معضل و مشکل جدیدی را برای کشور به وجود بیاورد. در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری هم برشکست حصر رسانه ای تاکید ویژه‌ای شده بود و تا قوه قضاییه وارد این میدان نشود شکست هست رسانه‌ای به معنای واقعی کلمه اتفاق نمی‌افتد.

مطالعه بیشتر بستن

عدالت آموزشی در گرو برخورد
قوه قضائیه با رانت‌های علمی

هفته قوه قضاییه فرصت مناسبی است برای آنکه بتوان دستاوردهای این قوه را مورد ارزیابی قرار داد. قوه‌قضاییه یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین قوا در کشور است که همواره در معرض دید عموم و منتقدان قرار دارد و هر نوع قوت و ضعفی در این سازمان وجود داشته باشد 

می‌تواند به سرعت در معرض قضاوت دیگران قرار بگیرد. قوه‌قضاییه همواره برای کاهش جرم و جنایت تلاش می کند اما لازم است تا این قوه فعالیت خود را از مباحث و خشونت‌ها و جرایم فیزیکی، به حوزه‌های معنوی و غیر فیزیکی هم گسترش دهد و جرائم این حوزه همچون تخلفات و رانتهای علمی را بیشتر مورد توجه قرار دهد.
در واقع تخلفات در فضای معنوی و غیر فیزیکی، زمینه ساز بسیاری از جرایم در فضای واقعی جامعه است. به طور نمونه تبعیض نژادی که زمینه‌ساز وقوع جرم در فضای فیزیکی است. یا توهین‌ها و اتهام بستن‌هایی که بدون هیچگونه سند و مدرکی علیه برخی افراد در فضای مجازی انجام می شود و زمینه حذف فیزیکی آنها را فراهم می‌آورد . برخورد با موضوعاتی همچون تبعیض نژادی در حوزه فعالیت‌های معنوی قوه قضاییه مطرح می‌شود .
علاوه بر این قوه قضاییه باید فراتر از چارچوب قضایی خود که مربوط به جرائم فیزیکی و مشهود است، لازم است تا وارد حوزه تخلفات علمی هم بشود. قوه قضاییه باید در بحث عدالت آموزشی در کشور ورودی فعالانه داشته باشد چراکه در حال حاضر بی عدالتی و تبعیض‌های فراوانی را می‌بینیم و برخی افراد با رانت و باندبازی توانسته‌اند در نظام آموزشی نفوذ کرده و عدالت آموزشی را تضعیف کنند و حتی از بین ببرند.
در سالهای اخیر شاهد ورود رانت و تقلب‌های علمی به شکل گسترده در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی هستیم و این مسئله ورود قوه قضاییه را به این حوزه جدی تر مطرح می‌کند. قضاییه در حوزه‌های اقتصادی و برخورد با مافیای اقتصادی به خوبی عمل کرده اما در حوزه مافیای علمی عملکرد مثبتی را از این قوه شاهد نبوده ایم. در حالی که افراد از طریق این رانتها و تقلب‌های علمی می‌توانند وارد حوزه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی شوند و این مسئله آینده کشور را با چالش جدی مواجه می‌کند. به طور نمونه شاهد این بودیم که سال گذشته حدود زیادی از افراد با پرداخت پول وارد حوزه پزشکی شده بودند . ورود قوه قضاییه به حوزه تقلب و تخلفات علمی و مافیای آموزشی می‌تواند بار مراجعات به این داور را نیز کاهش دهد زیرا این تخلفات خود زمینه ساز تخلفات گسترده تری در جامعه خواهد شد.
بنابراین در شرایط جدید و با حضور آیت الله رئیسی در راس قوه قضاییه انتظار می‌رود این قوه در حوزه عدالت آموزشی هم ورود یابد و از تخلفات علمی نیز جلوگیری کند.
در آموزش عالی و دانشگاه‌های ما رانتها و باندها متعددی وجود دارد و این موجب شده تا عدالت آموزشی را تحت تأثیر خود قرار دهد. ورود قوه قضاییه به این مسائل می‌تواند دستاورد دیگری باشد که در کنار سایر دستاوردهای این قوه بدرخشد.
بنابراین قوه‌قضائیه نباید تنها خود را در چهارچوب قوانین و اقدامات سخت محدود کند و لازم است تا وارد حوزه‌های نرم هم بشود مسائل آموزشی و بی عدالتی آموزشی ورود قوه قضاییه به حوزه نرم عدالت است . تقلب‌های علمی خرید و فروش‌های مدارک و پایان نامه‌ها موجب می شود تا افرادی با استفاده از این قالب‌ها وارد سیستم‌های تصمیم گیری شوند که نظام و کشور را به چالش بکشند و در آینده برای نظام و کشور خطرساز خواهد بود. بنابراین اگر ما از همین حالا وارد این مسائل نشویم ، می‌تواند در آینده با چالش‌های بیشتری مواجه کند. لازم است قوه قضاییه به بحث رانت و باندهای آموزشی که در دانشگاه‌ها و محافل علمی وجود دارد وارد شود و علیه کسانی که در این باندها ومافیای آموزشی حضور دارند، افشاگری و آنها را رصد نمایند و به گونه ای فضا را مدیریت کند که هیچ کس جرأت ورود به حوزه رانت و تقلب‌های علمی را نداشته باشد.

مطالعه بیشتر بستن