نقض حقوق بشر در آمریکا ساختاریافته و نظام‌مند است


در شرایط بحران کرونایی جهانی و شرایط سخت آن در جامعه ایالات متحده امریکا که بیش از یک میلیون امریکایی را آلوده کرده و بیش از ۱۰۰ هزار نفر را به کام مرگ برده است، متاسفانه بیشترین آمار قربانی مبتلایان ویروس کرونا نصیب رنگین پوستان آمریکایی شده است.

دولتمردان آمریکایی به جای آنکه با ارتقای سطح سلامت و بهداشت اجتماعی به ویژه برای اقشار رنگین پوست آمریکایی و مهار و کنترل بیماری کرونایی، مرهمی بر درد آن‌ها بگذارند، با بی توجهی به خواسته‌های مشروع آن‌ها و با رفتار‌های نژادپرستانه، نظاره گر تداوم قتل‌های بیشرمانه سریالی سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا هستند.
متاسفانه نهاد‌ها و ساز‌مان‌های بین المللی و موسسات حقوق بشری غیردولتی (NGOs) در جامعه بین الملل به ویژه اتحادیه اروپا در این خصوص یا سکوت اختیار کرده و یا به اظهارنظر یک تاسف ساده بسنده می‌کنند.


گویا این سناریو تاسف بار در قتل بیشرمانه سیاه پوستان آمریکا که ریشه در نگاه برتری طلبی سفید پوستان آمریکا و تبعیض نژادی سفید پوستان آمریکایی‌ها علیه سرخ پوستان و یا سیاه پوستان دارد، پایانی ندارد. آزادی سیاه پوستان آمریکایی در سرزمین مهدآزادی به کمترین بهانه‌ای به بند کشیده می‌شود و صدایشان در سرزمین مهد دموکراسی در زیر زانوان پلیس آمریکایی خفه می‌شود و صدای خاموش “من نمی‌توانم نفس بکشم” (“I can’t breathe”) سیاه پوست آمریکایی، در وجدان جریحه دار شده تاریخ بشری ثبت می‌گردد.
در جدیدترین اقدام شنیع و غیرانسانی پلیس آمریکا، جورج فلوید (George Floyd)، سیاه پوست آمریکای در تاریخ ۲۵ مه ۲۰۲۰ میلادی، در برابر چشمان حیرت زده شاهدان جنایت بزرگ و دوربین‌های آنلاین موبایل شهروندان، در زیر زانوی پلیس شهر مینیا‌پولیس آمریکا که مجرای تنفسی وی را در حدود هفت دقیقه فشار داد و حق تنفس این سیاه پوست را با این اقدام بیشرمانه خود سلب نمود، به قتل رسید.
بعد از خفه شدن این سیاه‌پوست غیرمسلح توسط این مامور پلیس شهر مینیا‌پولیس، بزرگترین شهر ایالت مینه‌سوتا آمریکا، آن هم در برابر انظار نگران و معترض شاهدان این جنایت، که حکایت از نهادینه شدن خشونت طلبی نیرو‌های امنیتی آمریکا علیه رنگین پوستان آمریکا می‌کند، اعتراضات به خشونت پلیس آمریکا علیه اقلیت‌های نژادی به خصوص سیاه‌پوستان بالا گرفت، تا به نوعی خاطرات شورش‌های سال ۱۹۹۲ لس‌آنجلس زنده شود.
متعاقبا شهر‌ها و خیابان‌های آمریکا یکی پس از دیگری به میدان جنگ تبدیل شد. در این میان رییس جمهور آمریکا دونالد ترامپ که باور‌ها و رفتار‌های نژادپرستانه وی بار‌ها مورد انتقاد دیده بانان حقوق بشری دنیا قرار گرفته است، با موضع جنجالی‌ بنزین بر روی این آتش اعتراض ریخت و به جای عذرخواهی از اقدام شنیع پلیس شهر مینیاپولیس، معترضان خیابانی را تهدید نموده و مجوز شلیک بر روی معترضان خیابانی را صادر می‌کند و می‌گوید: «من اجازه نخواهم داد این اتفاق بیفتد. چندی پیش با فرماندار، تیم والتز، صحبت کردم و به او گفتم که ارتش در تمام مسیر کنار اوست. هر مشکلی باشد ما کنترل را در دست خواهیم گرفت، وقتی غارت آغاز می‌شود، شلیک هم شروع می‌شود.»
قتل این سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا مغایر با تمامی کنوانسیون‌ها و میثاق‌های حقوق بشری است
بدون شک جورج فلوید اولین سیاه پوست آمریکایی نیست که توسط پلیس به صورت غیرقانونی و شنیعی کشته می‌شود و آخرین فرد از این جنایات نیز نخواهد بود.
سالانه حدود ۸۰۰ سیاه پوست به دست پلیس ایالات متحده آمریکا بدون هیچ مدرکی و تنها بر اساس نگاه نژاد پرستانه نیرو‌های امنیتی آمریکا کشته می‌شوند؛ اما برخی از آن‌ها بازتاب رسانه‌ای پیدا می‌کنند که موجب اعتراض‌های خشونت آمیز و گسترده‌ای می‌شود. در ماجرای تیراندازی پلیس آمریکا به مایکل براون، دیگر سیاه پوست آمریکایی، در تاریخ ۹ اوت ۲۰۱۴، در شهر فرگوسن ایالت میسوری، نیز اوج قساوت پلیس فدرال آمریکا در مقابل یک شهروند آمریکایی تنها به سبب رنگ پوست وی به نمایش گذاشته شده بود . پس از این حادثه ناگوار و جنایت بار نیز، شهر فرگوسن ایالت میسوری و اکثر شهر‌های آمریکا بویژه شهر‌هایی که جمعیت سیاهپوست زیادی دارند، صحنه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به رفتار خشن و نژادپرستانه پلیس آمریکا علیه شهروندان سیاه پوست این کشور شده بودند.
در پی رفتار‌های نژادپرستانه پلیس آمریکا، مقامات حقوق بشری سازمان ملل متحد خواستار اقدام آمریکا در واکنش به حادثه قتل یک سیاه‌پوست در این کشور شدند. خانم میچل باچلت (Michelle Bachelet)، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز ضمن هشدار درباره مرگ این سیاه‌پوست، از مقامات این کشور اتخاذ «اقدام جدی» برای توقف کشتار شهروندان رنگین پوست غیر مسلح را در این کشور خواستار شد، و از مقامات آمریکا خواست جهت جلوگیری از این‌گونه کشتار‌ها و همچنین اجرای عدالت در زمان وقوع این‌گونه وقایع، تدابیر جدی اتخاذ کنند. موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز قتل جورج فلوید را محکوم کرده و گفت این کمیسیون “رویکرد‌های تبعیض‌آمیز ادامه‌دار علیه شهروندان سیاه‌پوست در آمریکا را محکوم می‌کند.”
به‌نظر می‌رسد نظام سیاسی، حقوقی و اجتماعی آمریکا که ادعای جهان شمولی نظام آرمانی آمریکایی را پیوسته یدک می‌کشد، امروز به یک دگردیسی در درون خود نیازمند است، زیرا از توانایی لازم برای حل بحران‌ها و معضلات اجتماعی و اقتصادی و انسانی خود برخوردار نیست.
نظام عدالت حقوقی آمریکا نیز با ساختار بسیار پیچیده قضایی از یک‌طرف و حاکمیت نگاه‌های نژادپرستانه از طرف دیگر، نمی‌تواند بستر احقاق حق مطمئنی را برای قربانیان جرم و جنایات و رفتار‌های تبعیض آمیز نژادپرستاران به ویژه نیرو‌های انتظامی و امنیتی آمریکایی فراهم نماید. امروزه قربانیان و شاکیان رنگین پوست آمریکایی برای اجرای عدالت دادگستری و احقاق حق در مراجع قضایی با مشکلات ساختاری عدیده‌ای مواجه هستند، امری که باعث می‌شود حجم زیادی از پرونده‌های حقوقی و قضایی در آمریکا که خواهان و شاکیان آن‌ها جامعه رنگین پوستان آمریکاست، یا اساسا به دلیل عدم حمایت‌های مالی و پشتییانی زمینه‌ای، در مسیر پرپیچ و خم راهرو‌های محاکم قضایی ناتمام شده و به بن بست می‌رسد و یا با اطاله دادرسی و یا حتی عقیم شدن فرایند آن مواجه می‌گردد. نژادپرستی ساختاریافته (Structured Racism) و نظام‌مند (Systematic) در آمریکا و ناامن کردن عرصه زندگی برای رنگین پوستان (coloured face) آمریکا فقط در رفتار‌های خشونت آمیز پلیس آمریکا علیه سیاه پوستان نهادینه نشده است، بلکه در کیفیت زندگی، مسکن، بهداشت، آموزش، اشتغال، درآمد، دارایی‌ها و همچنین توسل به خدمات قضایی آن‌ها نیز تاثیر گذاشته است، به حدی که فاصله رنگین پوستان با سفیدپوستان در آمریکا در شاخص‌های مزبور بسیار زیاد و بعضا چندین برابر می‌باشد. متاسفانه رفتار‌های نژادپرستانه در آمریکا کارآمدی، مطلوبیت و موثر بودن نظام عدالت کیفری و قضایی در آمریکا را نیز نسبت به رنگین پوستان زیرسوال برده است. تفکر غلط برتری نژاد سفید آنگلوساکسون پروتستان بر رنگین پوستان در لایه‌های زیرین ساختار نظام اجتماعی و سیاسی و حقوقی و اقتصادی آمریکا ریشه دوانیده است. کوکلاکس کلان نماد آمریکای واقعی است و ترامپ نیز در حال حاضر این ساختار نژادپرستانه را نمایندگی می‌کند. گروه کوکلاکس کلان به عنوان یکی از مشهورترین این گروه‌های ائتلافی از سه جنبش افراط‌گرایی در آمریکاست که بر تفوق و برتری نژاد سفید، ملی‌گرایی سفید و دیدگاه‌های ضد مهاجرت تاکید دارند و حتی در تاریخ خود سوابقی از اقدامات ضد کاتولیک و ضد اسلامی هم داشته‌اند . درک ناقص، متناقض و بلکه دوگانه جامعه حقوقی آمریکا از مفاهیم حقوقی نظیر حفظ و احترام به آزادی‌های فردی؛ تعامل و ارتقای همکاری‌های

مطالعه بیشتر بستن