نقش تغذیه در کارایی فکری و عملکردی وکلا

شغل وکالت و مشاغل مرتبط با آن
پر استرس ، وقت گیر و در مواقعی بسیار خسته کننده هستند . در این میان تغذیه ی
مناسب راهکاری است تا شما را در کم کردن استرس روزانه ، افزایش کارایی ذهنی و افزایش انرژی در زمان کار یاری کند. دراین خصوص به تغذیه و کارایی فکری و عملکردی خواهیم پرداخت و در شماره‌های بعدی کاهش استرس و افزایش آرامش از طریق تغذیه مناسب را مورد توجه قرار می‌دهیم .

به بهترین روز کاری هفته ی پیش که راندمان کاری بالایی داشتید فکر کنید، حال این سوال را از خودتان بپرسید که برای ناهار آن روز چه غذایی را میل کرده اید.
وقتی ما به فاکتورها و عوامل تاثیرگذار در کارایی ذهنمان فکر می‌کنیم کمتر به تغذیه و غذایی که می‌خوریم توجه نشان می‌دهیم .در صورتی که غذا برای افرادی که کار
پر مشغله و پر استرسی دارند به مثابه ی سوخت برای ماشین است .ولی تشبیه کردن سوخت به غذا یک اشکالی دارد آن هم این است که غذایی که که مصرف می‌کنیم از آنچه فکر می‌کنیم تاثیر بیشتری بر روی ما می‌گذارد.
انواع غذاها اثرات مختلفی بر روی ما می گذارند در صورتی که شاید انواع سوخت‌ها در نهایت نتیجه ی مشابهی در کارکرد ماشین داشته باشند .
برای درک بهتر تاثیر مستقیم غذا بر عملکرد ذهنی باید بدانید که یک انتخاب اشتباه در ناهار می‌تواند بقیه ی روز را تحت تاثیر قرار دهد .
یک توضیح کوتاه در مورد علت این مسئله این است که هر آنچه می‌خوریم در بدن در نهایت به گلوکز (قند) که سوخت اصلی مورد نیاز مغز است تبدیل می‌شود.هنگامی که گلوکز(قند) خونکم باشد به دنبال آن تمرکز ما نیز کاهش یافته و در تصمیم گیری‌ها به مشکل بر خواهیم خورد. برای همین است که می‌گویند تمرکز بر روی مسائل پیچیده با شکم خالی سخت تر است .
تا اینجا به صورت کلی و خلاصه مشخص شد که چرا تغذیه برای عملکرد بهتر ذهنی ضروری است .حال به این مسئله میپردازیم که همه ی غذا‌ها به یک میزان و سرعت در بدن ما هضم نمی‌شوند.بعضی غذا‌ها مانند پاستا ،نان‌های تصفیه شده (مانند نان لواش )،غلات صبحانه ،قند‌های ساده ،شیرینی‌ها و نوشابه‌های گاز دار قند (گلوکز )خود را سریعتر آزاد می‌کنند که این باعث افزایش سریع و یک دفعه ای سطح قند در خون می‌شود. در ادامه ی این امر بدن برای کاهش قند خون سریع انسولین ترشح کرده و به طبع آن قند خون افت پیدا می‌کند و با افت قند خون ما احساس ضعف و خستگی خواهیم کرد . پس مصرف قند‌های ساده ، انواع کیک و شیرینی‌ها و نان‌های تصفیه شده نمی‌توانند گزینه ی مناسبی برای یک روز
پر مشغله باشند چون ما نیاز داریم برای مدت طولانی‌تری سیر بمانیم و انرژِی داشته باشیم .از طرف دیگر غذا‌های پر چرب مثل یک دابل چیزبرگر به مدت طولانی تری انرژی برای ما فراهم می‌کنند با این حال دیر تر هضم می‌شوند و این خود باعث درگیر شدن سیستم گوارشی و هدایت جریان خون به معده و روده‌ها می‌شود و به همین علت خون و اکسیژن کمتری در آن زمان به مغز می‌رود و توانایی‌های مغز را دچار مشکل میکند.
اکثر ما با این مسائل آشنا هستیم ولی با این حال تصمیمات هوشمندانه ای برای رژیم غذایی خود نمی‌گیریم . این می‌تواند به دلیل این باشد که وقتی میخواهیم در مورد ناهارمان تصمیم بگیریم احساس گشنگی می‌کنیم و در پایین ترین سطح انرژیمان قرار داریم و در نگاهمان سیب زمینی سرخ کرده با سس قارچ وسوسه انگیز تر از گزینه‌های دیگر به نظر می‌آید .گزینه‌های ناسالم برای ناهار اغلب ارزان تر و سریعتر هستند و همین نیز می‌تواند علت کشش ما به این نوع غذا‌ها بشود.
راه حل چیست ؟با اطمیان باید بگویم که تنها داشتن دانش کافی در مورد تغذیه مناسب کافی نیست بلکه باید یک برنامه عملی داشته باشیم.
در ادامه روش‌هایی برای انتخاب‌های سالم‌تر غذایی وجود دارد که امتحان کردنشان ضرری ندارد.
قبل از آنکه گرسنه شویم غذای طول روزمان را انتخاب کنیم
اگر قرار است برای ناهار بیرون برویم ازصبح در مورد مکان و غذای انتخابی تصمیم بگیریم نه اینکه ساعت ۱۲:۳۰ ظهر به فکر ناهار بیفتیم . اگر که قرار است سفارش غذا بدهیم تا در محل کارمان غذا میل کنیم بهتر است بعد از میان وعده صبح غذایمان را انتخاب کنیم چراکه تحقیقات نشان می‌دهد هنگامی که افراد در زمان حال برای آینده‌ی خود برنامه‌ی غذایی می‌چینند میل کمتری به غذاهای پر‌نمک و پر چرب دارند.

نگذراید سطح قند خونتان زیاد افت داشته باشد
برای مثال وقتی ما بعد از صبحانه تا ناهار هیچ میان
وعده ای صرف نمی‌کنیم یعنی حدود ۴ تا ۵ ساعت غذا نخورده ایم و قند خون ما شروع به کاهش یافتن میکند و این افت در سطح قند خون انرژی مارا در کار کردن کاهش داده و نمی‌گذارد ما به حداکثر عملکرد ذهنیمان دست پیدا کنیم پس برای جلوگیری از بالاو پائین شدن سطح قند خون بهتر است که حجم وعده‌های غذاییمان را کاهش دهیم و در عوض به تعداد انها بیفزاییم یعنی به جای خوردن فقط سه وعده غذای اصلی (صبحانه، ناهار و شام )
سه میان وعده مفید را هم به آنها اضافه کنیم (بین صبحانه و ناهار ،
بین ناهار و شام و قبل از خواب ) در این صورت شما در طول روز کمتر احساس گرسنگی می‌کنید، انرژی دارید و جلوی ولع خود را در هنگام وعده‌های اصلی می‌گیرید.

در دسترس بودن میان وعده‌های سالم
همراه خود یک ظرف کوچک پر از آجیل مخلوط خام مثل بادام ،آجیل سویا ،فندق ،پسته ، گردو ،بادام زمینی و غیره داشته باشید و آنرا بر روی میز کار خود قرار دهید تا هر موقع احساس ضعف یا گرسنگی کردید کمی از آنها میل کنید. همچنین می‌توانید همراه خود میوه‌های فصل را به محل کار ببرید یا از میوه‌های خشک شده مثل برگه زرد آلو ، آلو ،
سیب خشک و غیره استفاده کنید .در هنگام خرید اسنک از مغازه‌ها نوع سبوس دار و با غلات کامل آنرا انتخاب کنید تا حس سیر کنندگی بهتری به شما بدهند.
تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف بیشتر سبزیجات و میوه‌ها نه تنها برای سلامت فیزیکی ما مفید هستند بلکه بر روی فعالیت ذهنی هم تاثیر می‌گذارند. یک تحقیق در
British Journal of Health Psychology به تاثیر غذاهای مختلف بر روی حالات روحی ما در طی روز پرداخته است .در این تحقیق شرکت کنندگان به مدت ۱۳ روز غذاهای مصرفی ،حالات خلقی و روحی و عکس العمل‌های رفتاری خود را گزارش می‌دادند. بعد از جمع آوری گزارشات و بررسی آنها محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که در طی روز میوه و سبزیجات بیشتری (تا ۷ واحد در روز ) مصرف می‌کنند، خوشحال تر، خلاق تر و با انگیزه تر هستند.
علت این مسئله چیست؟نویسنده ی مقاله چند نظریه ارائه داده است که در بین آنها می‌توان به این اشاره کرد که انواع سبزیجات و میوه‌ها حاوی ترکیباتی هستند که بعد از هضم در بدن به دوپامین تبدیل می‌شوند . دوپامین انتقال دهنده ی
عصبی است که نقش اساسی در ایجاد حس کنجکاوی، انگیزه و افزایش میزان شرکت در حل مسئله دارد.این اقلام غذایی همچنین آنتی اکسیدان‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند که باعث کاهش سطح التهاب در بدن، بهبود حافظه و بهتر شدن خلقیات افراد می‌شود.
نکته ی اصلی این مطلب این بود که بگوید اگر شما برای به دست آوردن بهترین عملکردتان در محیط کاری جدی هستید ،انتخاب‌های هوشمندانه ی غذایی برای شما یک امر ضروری است .
خبر خوب اینکه بر خلاف آنچه اغلب ما فکر می‌کنیم راه درست غذا خوردن مقاومت در برابر هوس‌هایمان نیست . همین تفکر باعث می‌شود تا تغذیه ی سالم جزو یکی از آسان ترین گزینه‌ها باشد.
منبع :Harvard Business Review

مطالعه بیشتر بستن