ادامه شجاعانه مسیر تحول، راه مقابله با عناصر ضدتحول

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در ارتباط تصویری با رئیس و مسئولان عالی قضائی و همچنین رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور با ابراز خرسندی از اقدامات انجام‌شده در یک سال اخیر، بر لزوم استمرار حرکت تحولی در قوه‌ی قضائیه به‌صورت متوازن و با محوریت مردمی بودن قوه تأکید کردند و گفتند: 

مبارزه با فساد که در این دوره به اوج خود رسیده است باید بدون اغماض و بر اساس حق و عدل و قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بی‌گناه با قدرت ادامه یابد.
رهبر انقلاب اسلامی با گرامیداشت یاد شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی، شهید قدوسی، شهید لاجوردی و دیگر شهیدان دستگاه قضا، «تدوین نسخه‌ی ارتقایافته و پیشرفته‌تر سند تحول قضائی» را با استفاده از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و تجربیات درون‌قوه‌ای، کاری باارزش خواندند و افزودند:
در زمانهای لازم از اجرای این سند و برنامه‌های مترتب بر آن به مردم گزارش دهید که این کار در امیدواری مردم به دستگاه قضا قطعاً تأثیرگذار است.
ایشان تحول را ضرورتی مستمر، مدیریت‌شده و توأم با دریافتهای جدید و ابتکارات تازه خواندند و افزودند: این کار باید بر اصول و مبانی اسلامی و دینی مبتنی باشد وگرنه تحول بدون مبنا، به تذبذب و هرج‌ومرج منجر میشود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد تحول را در عمل بسیار دشوار خواندند و گفتند: البته برخی مقاومتها نه از روی سوءنیت بلکه از سر ناتوانی و یا نداشتن حال و حوصله‌ی تغییرات بنیادین است. البته مخالفتهای کسانی که از وضع موجود منتفع هستند و کارشکنی‌ها و فضاسازی‌های شبکه‌ی درهم‌تنیده‌ی مفسدان و مجریان نیز ایجاد تحول را سخت‌تر میکند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاشهای بی‌وقفه‌ی دشمنان برای «خنثی کردن هر حرکت اصلاحی و تحولی در نظام» را از طریق جوسازی رسانه‌ای و ایجاد وسوسه و بدبینی در افکار عمومی، از دیگر دشواری‌های ایجاد تحول خواندند و تأکید کردند: تنها راه مؤثر برای مقابله با همه‌ی عوامل و عناصر ضد تحول، «منفعل نشدن، استقامت، توکل بر خدا و ادامه‌ی شجاعانه‌ی مسیر تحول» است.
رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به وظایف مهم و بسیار گسترده‌ی قوه‌ی قضائیه در قانون اساسی، پیگیری و اجرای متوازن همه‌ی این وظایف را ضروری برشمردند.
ایشان در همین زمینه، موضوع «احیای حقوق عامه» را مهم خواندند و با ابراز خرسندی از فعالیتهای اخیر قوه در این زمینه، گفتند: اگر دادستانی‌ها احساس کردند حقوق عامه در حال تضییع است باید وارد کار شوند و از حق مردم دفاع کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به یکی دیگر از وظایف اساسی دستگاه قضا در قانون اساسی یعنی «پیشگیری از وقوع جرم» افزودند: اگر بسترهای شکل‌گیری و وقوع جرم بدرستی شناخته شود، پیشگیری علمی از وقوع جرم و درنتیجه کاهش فراوان هزینه‌های مقابله با جرم محقق خواهد شد که این کار نیازمند همراهی همه‌ی قوا بخصوص قوه‌ی مجریه است.
رهبر انقلاب گفتند: در مسائل گوناگون از جمله پیشگیری از وقوع جرم و تعاریف حقوق عامه، دانشِ صرفاً قضائی مشکل‌گشا نیست و باید از نخبگان حوزه و دانشگاه‌ در علوم مختلف کمک گرفت.
ایشان با ابراز خرسندی از مشخص شدن برخی مصادیق حقوق عامه از جمله محیط زیست و نیز واگذاری‌های غیردقیق بنگاه‌های تولیدی گفتند: اگر مراکز تولیدی به اشخاص ناصالح یا ناتوان واگذار شود، تولید کشور ضربه میخورد؛ بنابراین این مصادیق جزو حقوق عامه است.
رهبر انقلاب، تعمیم تحول‌خواهی از مسئولان دستگاه قضا به بدنه و همه‌ی کارکنان دستگاه را ضروری خواندند و افزودند: «مردمی بودن» از دیگر ضروریات ایجاد تحول است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نگاه از بالا به مردم را غیر قابل قبول دانستند و گفتند: همه‌ی ما مسئولان نظام، جزو مردمیم و خیلی از مردم از ما بالاتر هستند؛ بنابراین همه باید خود را در عمل خدمتگزار مردم بدانیم.
«دسترسی آسان مردم به دستگاه قضا»، «تلاش برای ارتقای آگاهی و اطلاعات قضائی مردم»، «حضور مستمر و مواجهه‌ی مستقیم با مردم» و «بهره‌گیری از کمک و اطلاعات مردمی در مسائلی نظیر مبارزه با فساد» از دیگر تأکیدات رهبر انقلاب به مسئولان قضائی بود.
ایشان بیان گزارش زبانی و آماری به مردم را لازم اما ناکافی دانستند و با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از هنر و ظرفیتهای رسانه‌ای در ارائه‌ی گزارش فعالیتها گفتند: متأسفانه با غفلت برخی مسئولان مربوط در عرصه‌ی نظارت بر فیلم‌ها، شاهد نمایش فیلم‌هایی هستیم که اساس و مبانی قضائی جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌برند.
رهبر انقلاب افزودند: غربی‌ها برخلاف واقعیت، در فیلم‌های سینمایی‌، دادگاه‌های خود را عرصه‌ی عدالت محض نشان می‌دهند ولی ما حتی در ارائه‌ی واقعیات کشور از ظرفیتهای هنری و رسانه‌ای بهره نمی‌گیریم و گاهی برعکس نشان می‌دهیم.
ایشان با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره‌ی ده سال حبس برای کسانی که نمادهای برده‌داری و نژادپرستی را به پایین بکشند و یا جدا کردن فرزندان مهاجران از والدینشان گفتند: البته از این بی‌قانونی‌ها در غالب فیلم‌های غربی خبری نیست.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، نکاتی را درخصوص مبارزه با فساد بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه مبارزه با فساد از دوره‌ی قبل در قوه‌ی قضائیه آغاز شده بود و اکنون به اوج خود رسیده است، گفتند: مردم از مبارزه‌ی بدون ملاحظه و بدون اغماض با مفسد امیدوار میشوند زیرا فساد مالی و اقتصادی همچون ویروس کرونا، بسیار خطرناک و به شدت واگیردار و مُسری است.
ایشان افزودند: تنها تفاوت ویروس کرونا با ویروس فساد این است که ویروس کرونا با شستشوی دست برطرف میشود اما تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است.
رهبر انقلاب اسلامی، وظیفه‌ی قوه‌ی قضائیه را برخورد متوازن با همه‌ی اَشکال و ابعاد فساد برشمردند و درعین‌حال تأکید کردند: باید مبارزه با فساد، در درجه‌ی اول در داخل قوه و به‌صورت جدی و کارشناسی انجام شود، زیرا تبعات و ضربه‌ی فساد در داخل قوه‌ی قضائیه بسیار سنگین خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم نگاه کارشناسی برای شناخت بسترهای فسادزا و مقابله با آن، افزودند: ملاک در مبارزه با فساد باید فقط حق، عدل و قانون باشد و هیچ ملاحظه‌ی دیگری در کار نباشد.
ایشان گفتند: البته همان‌طور که در برخورد با فساد نباید اغماض وجود داشته باشد اما افراد بی‌گناه هم نباید مورد تعدی قرار گیرند و رسیدگی‌ها باید کاملاً بر اساس قانون و عدالت و بدون جوگیری انجام شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گسترش فضای مجازی و قضاوت افراد مختلف درباره‌ی رویدادها و مسائل، خاطرنشان کردند: عموم مردم و فعالان فضای مجازی مراقب باشند تا نسبت به افراد بی‌گناه تعدی و ظلمی واقع نشود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با گلایه از اهانت و ظلم به برخی بزرگان پاک‌دست قبلی قوه‌ی قضائیه در جریان قضاوتها و اظهارنظرهایی که درخصوص دادگاه اخیر شده افزودند: خطاب من در این موضوع مردم و جوانان مؤمن است که مراقب باشند تعدی نکنند و به افراد معاند که به دنبال گرفتن انتقام از مواضع انقلابی و محکم قاطع فلان شخصیت هستند، کاری ندارم.
ایشان تأکید کردند: حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه‌ی قضائیه بخوبی مشاهده می‌شود و خود را نشان داده است، از دوره‌ی آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان، هم در داخل و هم در بیرون از قوه شروع‌کننده‌ی آن بودند و اینها نباید از نظر دور باشد.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از اقدامات خوب قوه‌ی قضائیه در مبارزه با فساد را «حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی» دانستند و گفتند: در شرایط کنونی که مردم از لحاظ معیشت دچار سختی هستند، هر دستگاهی که بتواند به اقتصاد کشور کمک کند، باید این کار را انجام دهد و این اقدام قوه‌ی قضائیه درواقع کمک به اقتصاد کشور است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ابلاغیه‌ی اخیر رئیس قوه‌ی قضائیه مبنی بر اینکه برخی بانک‌ها حق مصادره و تعطیلی واحدهای تولیدی را ندارند، خاطرنشان کردند: این کار، بسیار درست و قابل تعمیم در مورد کسانی است که با خرید واحدهای تولیدی و اخراج کارگران و فروش تجهیزات، کاربری این واحدها را تغییر می‌دهند، زیرا این‌گونه اقدامات، ضربه به اقتصاد کشور است.
ایشان یکی از نکات مهم در زمینه‌ی مبارزه با فساد را «نظارتها و گزارشهای مردمی» خواندند و افزودند: باید برای این موضوع زیرساخت‌های حقوقی در قوه‌ی قضائیه فراهم شود تا امنیت مادی و معنوی گزارشگر حفظ شود و آمر به معروف و ناهی از منکر دلگرم باشد که دستگاه
قضائی پشتیبان او است، و در مقابل زمینه‌ی تهمت‌زنی نیز فراهم نشود.

مطالعه بیشتر بستن