حقوق عامه دیگر شعار نیست

پرهیز از شعار و پیگیری و مطالبه حقیقی حقوق عامه رویکردی است که در دوره تحول قوه قضاییه پیگیری می شود. در همین راستا هم مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه کمیسیونی را برای احقاق حقوق عامه راه‌اندازی کرده است. دی ماه سال گذشته بود که این کمیسیون نخستین جلسه خود را راستای پیگیری اجرای قانون هوای پاک برگزار کرد.حالا با وجود آن که چند ماه بیشتر از فعالیت این کمیسیون نمی‌گذرد، موضوعات متعددی از مصادیق تضییع حقوق عامه از سوی این کمیسیون پیگیری شده و بسیاری از آنها به نتیجه رسیده است. در این رابطه به سراغ عزالدین سلیمانی رئیس کمیسیون حمایت از حقوق عامه مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه رفته و در خصوص فعالیت‌ها و اقدامات این کمیسیون با وی به گفتگو نشسته ایم.

 

آقای سلیمانی به عنوان سوال نخست بفرمایید کمیسیون احیای حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضاییه بر اساس چه پشتوانه های قانونی تشکیل شده و اهمیت این کمیسیون در چیست؟
به طور کلی مطالبه و حمایت از حقوق عامه در قانون اساسی ما پیش‌بینی شده و مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است . ایشان بارها در سخنانشان به این مسئله اشاره کرده و خطاب به مسئولین تاکید کرده‌اند که در خصوص حمایت از احیای حقوق عامه تلاش کنند و گام‌های موثری را بردارند .
خوشبختانه با تشریف فرمایی آیت الله رئیسی به قوه قضاییه و قبول مسئولیت به عنوان ریاست قوه قضائیه، می‌توانیم بگوییم بحث احیای حقوق عامه جان تازه ای گرفته و حرکتی جدی در این زمینه در حال انجام شدن است . شخص آیت الله رئیسی هم در این خصوص تاکید ویژه ای دارند و در سخنرانی هایشان باره بر مسئله حقوق عامه تاکید داشته‌اند و خواستار این شدند که در احیای حقوق عامه فعال تر برخورد کنیم.
البته در قانون هم موضوع احیای حقوق عامه به قوه قضاییه محول شده است و قوه قضائیه بانی اصلی احیای حقوق عامه است. در حکمی که آیت الله رئیسی به جناب آقای دکتر بهادری داده اند هم به بحث احیای حقوق عامه اشاره شده است . ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه ، فلسفه تشکیل مرکز وکلا، مشاوران خانواده و کارشناسان رسمی قوه قضائیه را در همین راستای احیای حقوق عامه قلمداد می‌کند و به آن اشاره دارد.

حوزه عملکردی کمیسیون حمایت از حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضائیه بیشتر چه ،سائل و موضوعاتی را در بر می گیرد و شما کی و کجا برای احقاق حقوق عامه ورود می یابید؟
در کمیسیون حمایت از حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضائیه در تمام زمینه هایی که حقوق عامه نقض شود و به نوعی احساس بکنیم، حقوق عامه مورد تضییع و فراموشی قرار گرفته است ما به عنوان مطالبه گر و احیاگر حقوق عامه حرکت کرده و موضوع را پیگیری می نماییم.
البته لازم به ذکر است که ما در کمیسیون حقوق عامه بنای تقابل با هیچ نهاد و سازمان و شخص حقیقی و حقوقی نداریم بلکه هر جا ببینیم حقوق عامه نقض شود در جهت امر به معروف هم که شده ورود پیدا می کنیم و تلاش می کنیم حقی از مردم ضایع نشود. ماده ۸ قانون آمرین به معروف و ناهیان از منکر حق امر به معروف و نهی از منکر را به تمام آحاد مردم داده است . ما هم در کمیسیون حقوق عامه هر جا حقی ضایع شود، به از جهت امر به معروف و نهی از منکر هم که شده ورود پیدا کرده و از مسئولین مطالبه حقوق عامه را پیگیری خواهیم کرد.
علاوه بر این هرجا هم تشخیص بدهیم که موضوع از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز به پیگیری از سوی مراجع قضایی صالح دارد، با استفاده از وکلای داوطلب و ظرفیت و توانایی وکلای مرکز وکلای قوه قضاییه به صورت معاضدتی و رایگان از طریق مراجع قضایی هم پیگیر مسائل و حقوق مردم خواهیم بود .

از زمان فعال شدن این کمیسیون در دوره تحول قوه قضاییه تاکنون شما توانسته اید چه مضوعاتی را پیگیری کنید و آیا این پیگیری ها به نتیجه هم منتهی شده است؟
اقداماتی که کمیسیون حمایت از حقوق عامه تا کنون انجام داده و پیگیریهایی که داشته ایم در زمینه‌های مختلفی بوده است. در چند ماه اخیر هم به رغم این که در شرایط کرونا قرار داشتیم و فعالیت تمام سازمانها و ارگانها مقداری کمرنگ شده بود، اما ما در کمیسیون موضوعات متعددی رو پیگیری کرده ایم. به طور نمونه بحث تعرض به منابع طبیعی و اراضی ملی در شهرستان فیروزکوه یکی از مواردی بود که در ماه های اخیر پیگیر آن بودیم و از طریق اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، مکاتباتی را با مدیر کل منابع طبیعی استان تهران داشتیم.
همچنین در موضوع فوت خانم آسیه پناهی در کرمانشاه که بعد از تخریب منزلش توسط عوامل شهرداری اتفاق افتاد ، پیگیر این ماجرا هستیم . بدین منظور از طریق معرفی وکیل معاضدتی از سوی ریاست محترم کمیسیون معاضدت مرکز و وکلای استان کرمانشاه ، این پرونده به شعبه ۲ بازپرسی کرمانشاه ارجاع شده است. کمیسیون احقاق حقوق عامه بر اساس روال قانونی برای احقاق حق این خانواده پیگیر است تا اگر حقی از خانواده خانم پناهی ضایع شده ، این حق به آنها برگرانده شود . در موضوع مشکل آب آشامیدنی روستاهای غیزانیه استان خوزستان هم ما وارد عمل شدیم. همانطور که مستحضر هستید به در شرایط کرونایی و ماه رمضان آب آشامیدنی روستاها قطع شده و
موجب آزار مردم منطقه شده بود . ما موضوع را از طریق استاندار اهواز پیگیر شدیم و خوشبختانه این پیگیری ها نتیجه مطلوب هم گرفت .
مطالبه اجرای قانون هوای پاک هم یکی دیگر از
موضوعاتی است که ما در راستای احقاق حقوق عامه به آن ورود کرده ایم.

آیا در حال حاضر موارد جدیدی است مطالبه حقوق عامه در دست اقدام دارید؟ درباره این موارد توضیح بدهید.
در حال حاضر دو پرونده در دست اقدام داریم. یکی در خصوص واگذاری پمپ بنزینی در خلیل شهر از توابع بهشهر استان مازندران است . بر اساس گزارش رسیده از سوی یکی از همکاران وکیل این پمپ بنزین بدون رعایت تشریفات قانونی و مزایده به برادر یکی از اعضای شورای شهر قدیم شهر واگذار شده است.
این کار بر خلاف قانون منع مداخله وزرا ، کارکنان دولت و نمایندگان مجلس است. با توجه به بررسی‌های انجام شده و مستندات موجود، واگذاری این پمپ بنزین از طریق قانونی و مزایده انجام نشده در حالی که اگر قرار به واگذاری اموال شهرداری‌ها باشد، این واگذاری و فروش باید از طریق مزایده صورت بگیرد. ما در خصوص واگذاری این پمپ بنزین ابتدا از شهرداری خلیل شهر توضیح خواسته ایم چراکه همانطور که پیش از این عرض کرد، در کمیسیون حقوق عامه بنای ما بر مطالبه گری و شفاف‌سازی است اما از ابتدا بنای کار را بر تقابل نگذاشته ایم، بلکه به دور از جنجال های سیاسی مطالبه‌گر حقوق عامه هستیم . در راستای اجرای اصل ۱۸۷ قانون سوم توسعه است، یکی از اهداف تشکیل مرکز امور وکلا و قوه قضاییه احیای حقوق عامه است و ما سعی کردیم در این مسیر حرکت کرده و مدافع حقوق عامه باشیم. در این مورد هم از شهرداری خلیل شهر شهرستان بهشهر مستندات لازم را خواسته ایم و منتظر هستیم تا با رسیدن مستندات به دستمان بررسی کنیم. به طور یقین در این باره اگر لازم باشد از طریق محاکم قضایی هم پیگیری شود، این اقدام در آینده انجام خواهد شد.
موضوع بعدی مشکلات ایمن نبودن خط آهن مسیر قزوین به رشت در منطقه روستای کندلات از توابع شهرستان رودبار استان گیلان است که موجب مشکلاتی برای اهالی محل شده و تاکنون ۴۰ راس از گاوهای مردم روستا به دلیل عدم ایمن سازی و فلس کشی در مسیر راه آهن زیر قطار رقته و تلف شده اند. گزارش این ماجرا به کمیسیون حمایت از حقوق عامه ارسال شده و صورتجلسه ای ضمیمه گزارش است. گزارش پاسگاه انتظامی محل هم موجود است که به علت عدم رعایت مسائل ایمنی در حریم این روستا و احداث نکردن مسیر ایمن برای تردد احشام اهالی ، متاسفانه از ابتدای افتتاح این خط تعداد زیادی از گاو های روستاییان تلف شده اند. این در حالی است که این احشام منبع درآمد روستاییان هستند . اینجا هم بر اساس گزارشی که به ما رسیده ، با شرکت راه‌آهن مکاتبه‌ای در خصوص بحث ایمن‌سازی و احداث دیوار حائل یا همان فلس کشی انجام شده است . همچنین دستور بررسی و برآورد خسارات بر اساس قانون مسئولیت مدنی و سایر موارد قانونی که در قانون مدنی و سایر موضوعات پیش‌بینی شده، داده شده است تا نسبت به جبران خسارات مردم اقدام کنند.

مطالعه بیشتر بستن