[n7p3]

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون وکالت ۹۸
انتخاب حوزه قضایی و سرباز کارآموز…

رامتین قانع رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلا گفت: داوطلبینی که در برخی از دروس آزمون وکالت سال ۹۸ نمره کمتر از ۵۰ درصد کسب کرده‌اند جهت گذراندن یک دوره آموزشی، در همان دروسبه سایت عدالتخانه معرفی می‌شوند.
وی همچنین ادامه داد: آزمون سایت عدالتخانه از محتوای آموزشی است که اواخر تیرماه در عدالتخانه برگزار می‌گردد

با توجه به تغییرات در برخی قوانین یک دوره آموزشی ۲ ساعته در مبحث حقوق جزا برگزار خواهد شد و همچنین اخیرا درس حقوق ثبت نیز به محتوای آموزشی عدالتخانه افزوده شده استوی افزود عدم کسب نمره لازم در آزمون عدالتخانه تاثیری در قبولی داوطلبین در آزمون سال ۹۸ ندارد و دوره‌های آموزشی عدالتخانه برای این عده تکرار می‌شود تا داوطلب به سطح علمی موردنظر
(بالای ۵۰ درصد در درس موردنظر) برسد.
وی در خصوص زمان قبولی قطعی داوطلبین آزمون وکالت ۹۸ گفت: قبولی قطعی زمانی است که داوطلب پروانه کارآموزی دریافت کند و با پایان یافتن مصاحبه ها روند مربوط به مقدمات صدور پروانه به سرعت ادامه دارد.
قانع در خصوص وکیل سرپرست هم اشاره داشت و گفت: وکیل سرپرست باید دارای شرایطی باشد و حوزه قضایی فعالیت وکیل سرپرست با حوزه قضایی انتخابی داوطلب الزاماً یکی است وبه صورت استثنایی اگر در حوزه قضائی جدید کمبود وکیل سرپرست با شرایط مقرر در دستورالعمل وجود داشته باشد، از نزدیک‌ترین حوزه قضایی وکیل سرپرست تعیین می‌شود و همچنین وکیل سرپرست باید از وکلای مرکز بوده در کلان شهرها حداقل ۵ سال و در مراکز استان‌ ۴ سال و در شهرستان‌ها ۳ سال سابقه وکالت پایه یک داشته باشد معرفی پیشنهادوکیل سرپرست برعهده داوطلب می‌باشد ولی مرکز وکلا در حد امکان لیست وکلایی که واجد شرایط را در سامانه قرار خواهد داد تا در انتخاب وکیل سرپرست تسهیل صورت گیرد.
وی گفت: رابطه بین وکیل سرپرست و کارآموز رابطه حقوقی کارفرما و کارگر نیست و قرار نیست امتیازی مانند حقوق یا بیمه از طرف وکیل سرپرست به کارآموز داده شود و کارآموز می‌بایست از تجربیات وکیل بهره‌مند گردد و از فضای دفتر وکیل سرپرست جهت قرارهای ملاقات و کسب تجربه علمی می‌تواند استفاده کند.
فعالیت وکیل سرپرست نیز تبرعی و رایگان است.
قانع ادامه داد: کارآموز حق ایجاد دفتر مستقل از دفتر وکیل سرپرست را ندارد و باید فعالیت کارآموز متمرکز در حوزه قضایی مورد پذیرش باشد.
رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلا گفت:‌دوره‌های آموزشی کارآموزی از الزامات است و هیچ‌گونه تخفیف و سهیل گیری نخواهیم داشت و در این مدت کارآموز آماده می‌شود تا بتواند به حرفه وکالت بپردازد و خدمات حقوقی در خور و شایسته به مردم ارائه نماید.
همچنین در این گفتگوی مجازی دکتر حسن عسگرزاده معاونت کارشناسان رسمی دادگستری مرکزوکلا در خصوص صدور کارنامه داوطلبین آزمون وکالت سال ۹۸ گفت:‌ بعد از اعلام قبولی‌ها یک فرصت چند روزه به داوطلبین داده می‌شود تا حوزه‌های قضایی ۲۰ گانه را انتخاب نمایند و رتبه هر فرد در آن ۲۰ انتخاب اعلام می‌گردد و داوطلب می‌تواند بسنجد رتبه او در حوزه‌ای که انتخاب کرده است چند است و بعد از آن کارنامه صادر و از طریق سامانه، داوطلبین می‌توانند وضعیت خود را مشاهده و حوزه‌های خود را تغییر دهند و این روش می‌تواند به داوطلب کمک کند که آگاهانه حوزه قضایی خود را جهت گذراندن دوره‌ کارآموزی و حرفه وکالت انتخاب نماید و فعالیت کارآموز در آن حوزه قضایی متمرکز خواهد شد.
وی گفت: نتیجه نهایی کارنامه صادر شده برای داوطلبین آزمون وکالت سال ۹۹ دارای دو بخش کتبی و شفاهی (مصاحبه) است.
وی همچنین اشاره کرد: متاسفانه برخی از خواسته داوطلبین وکالت با قوانین و مقررات همخوانی ندارد. همان طور که
قبلا اعلام شد، آزمون دو مرحله‌ای است و از الزامات آزمون‌های دو مرحله‌ای اعلام بیشتر از ظرفیت است و احتمال عدم قبولی در مرحله دوم برای داوطلبین وجود دارد و شرط پذیرش، کسب امتیاز لازم در هر دو مرحله کتبی و مصاحبه است.
دکتر حسن عسگرزاده اضافه کرد: همان طور که قبلا اعلام گردید فرصت اعتراض برای داوطلبین وجود خواهد داشت و داوطلب در مهلت مقرر اعلام شده می‌تواند اعتراض خود را اعلام کند و در مرحله اول که آزمون کتبی بود این فرصت در اختیار داوطلبین قرار داده شد و حق اعتراض از داوطلبین گرفته نشد و حق اعتراض طبق روال در فرصت قانونی که اعلام می‌گردد وجود خواهد داشت.
رئیس کمیسیون کارآموزی مرکز وکلا در خصوص سرباز کارآموز گفت:‌ با توجه به خواسته برخی داوطلبین تعداد سرباز کارآموز با هماهنگی ریاست محترم مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاورین خانواده با ستاد کل نیروهای مسلح افزایش یافت و سرباز کارآموز در دوران خدمت سربازی می‌تواند در دفتر حمایت از ایثارگران سپاه پاسداران یا دایره حقوقی یگان خدمتی مشغول به خدمت شوندو امتیاز خاصی از لحاظ تغییر حوزه یگان خدمتی و غیره وجود ندارد ولی سعی خواهد شد که حوزه خدمت سرباز کارآموز نزدیک محل سکونت تعریف شود که آن هم بستگی به نظر یگان مربوطه دارد.
قانع همچنین در خصوص اعتراضات گفت:‌ در دور دوم مصاحبه‌ها ضبط شده است و در موقع اعتراض صوت‌ها بازبینی می‌گردد و قرار نیست با هر اعتراضی مصاحبه تجدید گردد.
رامتین ‌قانع نیز در خصوص سرباز کارآموز اضافه کرد: با حمایت ریاست مرکز و با موافقت ستاد کل نیروهای مسلح ظرفیت سرباز کارآموز داوطلبین آزمون سال ۹۸ به ۳۰۰ نفر افزایش یافت و صرفا مشمولینی می‌توانند از این امتیاز ‌بهره‌مند شوند که امتیاز کافی در آزمون سال ۹۸ را کسب و پیامک قبولی دریافت کردهولی به هر جهت گزینه‌ی سرباز کارآموز را انتخاب نکرده‌اند و قرار نیست افرادی که مردود شده‌اند در این ظرفیت قرار گیرند.
وی اضافه کرد: سرباز کارآموز در دوره خدمت سربازی نمی‌تواند وکالت کند و پروانه کارآموزی نخواهد داشت و استفاده از
نشان و بجسینه هم برای او ممنوع است و کسانی که تا پایان دی‌ماه ۹۹ (معادل یک ترم دانشگاه) فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند از مزیت سرباز کارآموز بهره‌مند شوند.
وی گفت: سرباز کارآموز در دفتر خدمات ایثارگران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دوره کارآموزی خود را خواهد گذراند و چنانچه داوطلبی در یگان ‌دیگری باشد سعی خواهد شد
که زمینه انتقال وی فراهم گردد ولی چنانچه مقدور نشود
در دایره حقوقی همان یگان مربوطه فعالیت و به کسب
تجربه خواهد پرداخت.
وی همچنین گفت: کسانی می‌توانند از ظرفیت سرباز کارآموز بهره‌مند شوند که حداقل ۹ ماه از خدمت سربازی آنها باقی‌مانده باشد و غیبت هم نداشته باشند.
دکتر حسن عسگرزاده در خصوص استعلام کد ایثارگری داوطلبین آزمون وکالت گفت: ‌فعلا اظهارات کسانی که ادعای سهمیه ایثارگری داشته‌اند را صحیح دانستیم و زمانی که استعلام‌ها صورت گرفت اعمال خواهیم نمود و احتمال مردودی بدلیل عدم بهره‌مندی از سهمیه برای برخی افراد به دلیل عدم تایید سهمیه وجود خواهد داشت وی متذکر شد طبق مصوبه اخیر در زمان ثبت آزمون سال ۹۹ داوطلب می‌بایست کد سهمیه ایثارگری اعلام کند و پس از ثبت‌نام دیگر تحت هیچ عنوان کد ایثارگری پذیرفته نمی‌شود.
در ادامه رامتین قانع گفت: یکی از شرایط آزمون وکالت عدم اشتغال رسمی، قراردادی، و پیمانی در ‌وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلابی، شهرداری‌ها و نهادهای خدمات عمومی و همچنین عدم اشتغال در سمت دفتریاری و سردفتری در زمان صدور مجوز و پس از آن است. و البته ‌کارشناس رسمی نیز نمی‌تواند کارآموز وکالت شود به دلیل آن این است که کارآموز می‌تواند کسب درآمد کند و ممنوعیت اشتغال از زمان صدور پروانه‌ کارآموزی است. طبق مقررات تودیع پروانه کارآموزی نداریم ولی کارآموزی می تواند از حداکثر دو دوره ۲ ماهه مرخصی با نظر کمیسیون کارآموزی استفاده نماید.
ضمناً نقل و انتقال در ایام کارآموزی با شرایط دشواری امکان پذیر است لذا کارآموزان در انتخاب حوزه قضایی بسیار دقت کنند.
وی در پایان گفت: فضای مجازی به صورت مستمر رصد می‌شود و کارآموزان در این دوره خود را وکیل معرفی
ننمایند ، در غیر این صورت ممکن است پذیرش کارآموزان با مشکل جدی مواجه گردد.

مطالعه بیشتر بستن