تودیع معارفه سرپرست اداره ثبت اسناد و املاک بخش گندمان

مراسم معارفه سرپرست اداره ثبت اسناد و املاک بخش گندمان در استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضاییه استان چهارمحال و مراسم تودیع و معارفه سرپرست اداره ثبت اسناد و املاک گندمان برگزار گردید در این مراسم آقای رضا قلی شریفی سرپرست این اداره معرفی و از زحمات آقای عزت الله سلیمی ریاست سابق ، که قبلاً به عنوان بازنشستگی نائل گردیده بود و همچنین محسن مرادی کفیل اداره تقدیر به عمل آمد.در این جلسه که با حضور معاون مدیرکل و مسئول حفاظت اداره کل برگزار گردید، محمدی اداره کل ضمن قدردانی از زحمات ریاست ثبت گندمان بر ضرورت انجام هرچه بهتر کار ارباب رجوع و لزوم همکاری با سایر ادارات در این بخش تاکید نمودند.

 

شهید بهشتی در سازماندهی نظام اسلامی بسیار موثر بود
در هفته قوه قضائیه رئیس و اعضای شورای قضایی استان چهارمحال و بختیاری با حضور بر سر مزار مطهر شهدای گمنام به مقام شامخ شهدا، ادای احترام کردند. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضائیه استان چهارمحال و بختیاری در این مراسم علی احمدی در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان گلگون کفن به ویژه شهدای هفتم تیر و همچنین شهید والامقام آیت‌الله دکتر بهشتی، راه شهدا را راه عزت و مردانگی و تحقق آرمان‌های امام (ره) و انقلاب دانست. احمدی با اشاره به سیره و منش شهید سرافراز دستگاه قضا، دکتر بهشتی خاطرنشان کرد: شهید بهشتی دانش آموخته مکتب حضرت امام خمینی و از شاگردان بزرگ علامه طباطبایی بود که تا آخرین لحظه زندگی خود بر اقامه حق و حقیقت اصرار داشت و در نهایت جان خود را در این راه فدا نمود. وی افزود شهید بهشتی نقش صادقانه و بی‌بدیل در هدایت حرکت انقلاب و دفاع از اصالت آن داشت و اندیشه منسجم و نگرش مدیریتی و اجرایی ایشان در سازماندهی نظام نوپا و مقدس جمهوری اسلامی بسیار موثر بود.

رئیس قوه قضاییه، در صدد تحول در دستگاه قضایی است
به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضاییه نشست صمیمی
با حضور رئیس کل محترم دادگستری استان قزوین و دادستان مرکز استان قزوین در محل مرکز وکلای قوه قضاییه استان قزوین برگزار گردید.
در این مراسم محمدقاسمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قزوین گفت: ریاست عالی قوه قضاییه در صدد تحول در دستگاه قضایی هستند و نقش وکیل در این تحول بسیار تاثیرگذار خواهد بود و می‌بایست تلاش کنیم این رابطه دوطرفه و جلسات فی مابین مسئولان قضایی و جامعه وکلا به صورت متناوب و دوره‌ای دنبال گردد و در این مسیر تحول تفاوتی بین همکاران قضایی و وکلا نیست و همه با یک هدف و در یک مسیر در حال حرکت به سمت تعالی دستگاه قضایی هستیم. سپس حضرت
حجت الاسلام و المسلمین قدرتی رئیس کل دادگستری قزوین
اظهار داشتند: واقعیت این است که اگر دستگاه قضایی
را به یک پازل تشبیه نماییم بخشی از آن قضات و کارکنان دستگاه قضایی و بخشی وکلا و بخشی کارشناسان هستند
و هرکدام از این پازل‌ها در کنار هم نقش و جایگاه ویژه‌ای را در پروسه رسیدگی و دادرسی عادلانه ایفا می نماید.
وی در ادامه اظهار داشتند وکلا می بایست مدافع حق باشند و موازین اخلاقی را در مواجهه با موکلین رعایت نمایند و قضات نیز باید مراقب قلم خویش باشند تا از اشتباهات غلط حقوقی جلوگیری شود اگر اشتباه کردند بلافاصله شجاعت گفتن و اصلاح آن را داشته باشند و نگذارند کار به مراجع بالاتر نظیر تجدید نظر و دیوان برسد و در این خصوص قضات و وکلا نباید یکدیگر را تخریب نمایند و نقاط ضعف یکدیگر را بزرگ نمایی کنند.

مطالعه بیشتر بستن

تشکیل کمیته‌های علمی و پژوهشی برای پیشگیری از تخلفات 

به منظور پیشگیری از تخلفات انتظامی و ارتقای آگاهی‌های علمی و حرفه‌ای اعضای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاورین خانواده، کارگروه پیشگیری و کاهش تخلفات انتظامی با دو کمیته علمی پژوهشی و رسانه تشکیل گردید. به گزارش خبرنگار ما بر اساس مصوبه اخیر دادستان انتظامی وکلا، تمامی ابلاغ‌های دادسرای انتظامی اعم از اوقات رسیدگی، قرارهای نهایی و احکام از طریق ارسال پیامک به

 

شماره همراه موجود در پرونده اعضاء که توسط مرکز به دادسرا اعلام گردیده ارسال خواهد شد و در این صورت رسیدگی و آراء صادره حضوری محسوب می‌گردد و مسئولیت عدم اقدام قانونی در مهلت‌های اعلامی و آثار مرتب از عدم رعایت مواعد برعهده اشخاص می‌باشد.

مطالعه بیشتر بستن

۲۹ نفر از وکلای مرکز سوگند یاد کردند

هفته گذشته تحلیف ۲۹ نفر از کارآموزان و قضات بازنشسته‌ که به حرفه وکالت نائل شده بودند طی مراسمی در مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاورین خانواده قوه قضائیه صورت گرفت


در این مراسم که دکتر مهران‌فر معاون سازمان قضایی نیروهای مسلح، دکتر کمال رئوف دادستان انتظامی مرکز و همچنین دکتر سیدنصرالله ابراهیمی ریاست هیئت مدیره وکلای مرکز در استان تهران حضور داشتند متن سوگند توسط محمد نائینی نایب رئیس هیئت مدیره وکلای استان تهران قرائت گردید و از خدمات آقایان دکتر علی بهادری جهرمی ریاست مرکز و همچنین عبدالرضا فضلی معاونت امور وکلای مرکز تقدیر به عمل آمد.
در این مراسم به ۹ نفر از کارآمدانی که دوران کارآموزی آنها با موافقت به پایان رسیده بود به همراه ۲۰ نفر از قضات بازنشسته که به حرفه وکالت پایه یک نائل گردیده بودند پروانه وکالت به آنها اعطا گردید و این مراسم، اولین دوره تحلیف وکلا پس از تاسیس هیئت مدیره وکلای قوه قضائیه استان تهران می‌باشد.
دکتر سیدنصرالله ابراهیمی ریاست هیئت مدیره وکلای مرکز در استان تهران در این مراسم گفت: نقش وکلا کمتر از قاضی نیست و وکیل با قاضی می‌توانند در ارتقاء و اعتماد مردم بر دستگاه قضایی کمک کنند و باید به وکیل به صورت علمی و تخصصی کمک کرد.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت وکیل در کشور ما نسبت به سایر کشورها مطلوب نیست و در این خصوص وظیفه ما تربیت وکیل صالح و باسواد است که بتواند از موکل خود دفاع کند اضافه کرد: وصف وکالت مختص خداوند است و ما باید به خداوند توکل کنیم و اگر بتوانیم به موکل نصرت و یاری دهیم و اگر موکل به وکیل اعتماد نداشته باشد به این منظور است که شأن وکالت را حفظ نکرده‌ایم و همچنین وکیل باید محرم و رازدار موکل خود باشد. قبل از اینکه نام خود را منتسب به وکیل کنیم باید شایستگی‌های یک وکیل را داشته باشیم و نظام قضایی کشور وقتی به ارتقاء می‌رسد که بحث وکالت ساماندهی گردد. اگر وکیل آلودگی و فساد داشته باشد جامعه قضای را هم آلوده می‌کند.
ابراهیمی ادامه داد: وکیل نباید پرونده‌ها را ز منظر طعمه نگاه کند. بلکه یک مسئولیت است که بر دوش وکیل گذاشته شده است و باید سربلند از این مسئولیت بیرون آید. اینجاست که بحث تخصصی کردن وکالت یکی از اهداف ما است و باید در راستای وکالت اجباری به منظور تسهیل امور قضایی قدم برداشت و در این راستا نیاز به کمک حقوقدان و وکلا داریم.
وی گفت: از همه شما تقاضا می‌کنیم دست در دست هم دهید و جامعه وکلا را ارتقاء بدهید و وکیل هر روز باید خود را از نظر علمی و اخلاقی ارتقاء دهد و خودش را هر روز مورد ارزیابی قرار دهد.
دکتر کمال رئوف دادستان انتظامی مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاورین قوه قضائیه نیز در دومین مراسم ضمن سخنانی به حاضرین در مراسم تحلیف گفت: شما فقط وکیل دادگستری نیستید شما مدافعان عدالت هستید و دفاع از حق وظیفه همه ماست وقتی به ما وکیل مدافع یا مدافع عدالت گفته می‌شود باید در راه احیای حقوق انسان‌ها گام برداریم.
وی ادامه داد: اگر به وکیل کانون دادگستری توهین شود مانند آن است که به وکیل قوه قضائیه توهین شده است ما ابتدا باید از حقوق خودمان دفاع کنیم. متاسفانه گاهی وکلای ما شأن وکالت را رعایت نمی‌کنند و ابتدا شأن وکیل، باید توسط خود وکلا رعایت گردد. در حقیقت ما باید چنان رفتاری کنیم که کسی نتواند به شأن وکیل اهانت کند.
کمال رئوف گفت: چنانچه در جامعه نگاه خاصی به وکیل وجود دارد بستگی به رفتار خود وکلا است و باید در رفتار خود تجدیدنظر کنیم آن وقت است که در جامعه شأن وکالت رعایت می‌گردد و رفتار یک وکیل در دید جامعه نشان دهنده رفتار کل وکلا است و جامعه رفتار یک وکیل را از رفتار وکلا جدا نمی‌کند و فرقی بین وکیل کانون و وکیل مرکز نیست.
وی گفت: همه ما هم رعیت هستیم و هم مسئول و تمامی ما باید قوانین را رعایت کنیم و سکوت در برابر وکیلی که به جامعه وکالت ضربه می‌زند جایز نیست و در برابر ظلمی که به وکیلی که کار خودش را به درستی انجام می‌دهد باید ایستاد و به دفاع از وکیل پرداخت.

مطالعه بیشتر بستن

دادگاه الکترونیکی رسیدگی به پرونده زندانی دار بدون نیاز به اعزام زندانی

به گزارش روابط عمومی مرکز کارشناسان رسمی استان سیستان و بلوچستان در هفته قوه قضائیه برای اولین بار، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده های زندانیان بدون نیاز به احضار از زندان و حضور فیزیکی آنان، در راستای افرایش سطح امنیت و بهداشت عمومی در شرایط فعلی پاندمی و شیوع ویروس کرونا، در زاهدان انجام پذیرفت.
شایان ذکر است این مهم گوشه ای از فعالیت ها و خدمات دستگاه قضا در راستای افزایش سطح رضایت عمومی و رفاه حال جامعه است.