افتتاح و بهره برداری از ساختمان‌های اداری ثبت اسناد و املاک

همزمان با هفته قوه قضاییه به صورت ویدئو کنفرانس ،
توسط مقامات عالی قوه قضائیه و با حضور مدیرکل و مقامات قضایی استانی ، آیین افتتاح و بهره برداری از ساختمان‌های اداری ثبت اسناد و املاک شهرستان‌های کیار و کوهرنگ در استان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضائیه

استان چهارمحال و بختیاری اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان‌های کیار و کوهرنگ ، پس از سال‌ها از حالت استیجاری درآمده و دارای ساختمان ملکی شدند. در این مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس به طور همزمان در سراسر کشور و با حضور ریاست قوه قضاییه کشور ، ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دیگر مقامات قضایی برگزار گردید، کلیه پروژه‌های عمرانی مربوط به دستگاه‌های قضایی کشور افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند. در این مراسم آیت الله رئیسی ضمن تشکر از زحمات کلیه همکاران قوه در سراسر کشور ، اجرای این پروژه را راهی
در جهت تسهیل در اجرای عدالت و رسیدن مردم به حقوق عامه خودشان دانست و بیان کرد: هدف اصلی ما در قوه قضاییه احقاق حق است و اعتماد مردم به قوه قضاییه یک امر بسیار مهم می باشد.

مطالعه بیشتر بستن

بازدید اعضا شورا

رئیس و اعضاء شورای قضایی استان چهارمحال و بختیاری، در راستای تحقق شعار سال و حمایت از اشتغال، از کارخانه شیر و لبنیات پاستوریزه پاک پی شهرکرد بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضائیه استان چهارمحال و بختیاری، احمدرضا بهرامی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای قضایی استان در حاشیه این بازدید گفت:

بر اساس منویات مقام معظم رهبری و نیز تأکیدات ریاست محترم قوه قضائیه، برای تحقق جهش تولید تنها حمایت لفظی کافی نیست و باید این حمایتها جنبه عملیاتی پیدا کند. وی افزود: در سال جهش تولید، باید توجه ویژه ای به نیروی کار و رفع موانع تولید شود و لازم است همه دستگاه‌ها از تمام ظرفیت خود برای رونق کسب و کار در کشور استفاده نمایند. بهرامی با تأکید بر اینکه حمایت از
تولید یکی از اولویت‌های مهم دستگاه قضاست خاطرنشان کرد: حضرت آیت الله رئیسی به منظور حمایت از واحدهای تولیدی ابلاغ نمودند پیگیری مطالبات بانکها از واحدهای تولیدی نباید منجر به تعطیلی این واحدها شود. لازم به ذکر است اعضاء شورای قضایی استان ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این کارخانه از نزدیک در جریان روند انجام امور و فعالیت‌های آن قرار گرفتند و درباره آخرین وضعیت این واحد تولیدی با مسئولان مربوطه گفتگو کردند. در پایان این بازدید نیز رئیس و اعضاء شورای قضایی استان در دفتر مدیرعامل کارخانه شیر و لبنیات پاک پی شهرکرد حضور یافته و مشکلات این مرکز را مورد بررسی قرار دادند. همچنین احمدرضا بهرامی رئیس کل دادگستری استان در جمع کارکنان و قضات این دادگستری شهرستان بن دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، ضمن تأکید بر لزوم تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌ها و اجرای احکام و نیز تکریم ارباب رجوع در دستگاه قضایی اظهار داشت: بزرگترین توفیق خداوند بر بنده اش توفیق خدمتگزاری است و حال که این موهبت نصیب ما در دستگاه قضایی شده است باید با همه توان برای خدمت به این مردم ولایتمدار تلاش نماییم.

مطالعه بیشتر بستن

تکریم مراجعین ، اولویت کاری حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه، حفظ کرامت و شأن مراجعین به دادگستری استان را از اولویت‌های مجموعه خود دانست و از رونمایی دو طرح مهم در این راستا خبر داد.مجید فرهمند زاده ضمن تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضاییه بیان داشت: از آنجایی که تردد به اماکن دارای طبقه بندی از جمله اماکن قضایی شرایط ویژه ای دارد،

گاهی مشاهده می شود تردد با کندی صورت گرفته و موجبات نارضایی مراجعین را در پی دارد؛ بنابراین بر آن شدیم تا با ارائه راهکاری مناسب نسبت به تسریع در روند تردد مراجعین اقدام نماییم. وی افزود: در نهایت طرحی با عنوان سامانه الکترونیک تردد ارباب رجوع “ساتا ” توسط کارشناسان حفاظت و اطلاعات دادگستری استان طراحی که با مساعدت رئیس کل دادگستری استان و همکاری معاونت آمار و فناوری اطلاعات آماده اجرا گردیده که به مناسبت هفته قوه قضاییه رونمایی شد. این مقام قضایی ضمن تشریح برخی از محاسن این طرح اظهار داشت: با اجرای آن دیگر نیاز به ثبت دستی مشخصات مراجعین که زمانبر نیز است وجود ندارد و افراد از طریق کد ملی و از طریق نرم افزار طراحی شده به سرعت احراز هویت شده و امکان تردد تسهیل می گردد. معاون قضایی دادگستری استان یزد در خصوص طرح دیگری که در هفته قوه قضاییه در استان اجرایی خواهد شد، گفت: در جهت حفظ شئون شغلی وکلا و کارشناسان و دیگر مرتبطین دستگاه قضایی و تسهیل در تردد این افراد طرح دیگری با عنوان ” کاردکس ” در دست اقدام قرار دارد ‌و در نهایت با مساعدت رئیس کل دادگستری استان و همکاری روسای کانون‌های چهارگانه در این هفته اجرایی خواهد شد. وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه هریک از این افراد به جهت شرایط کاری چندین بار در روز به اماکن قضایی تردد دارند لذا طرح کاردکس از طریق احراز هویت الکترونیک این افراد و تفکیک آنها از دیگر مراجعین امکان دسترسی سریع به مجموعه‌های قضایی را فراهم آورده و از طرفی امکان سوء استفاده‌های احتمالی به نام این قشر را از افراد سودجو که بعضا با عناوین قلابی قصد حضور در مراجع قضایی دارند را سلب می نماید.

مطالعه بیشتر بستن

دغدغه‌ها و مشکلات کارشناسان رسمی دادگستری

به گزارش روابط عمومی مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان کردستان، به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه رئیس و اعضای هیئت مدیره و بازرس مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان ، 

در نشستی صمیمی، دغدغه‌ها، مسائل و مشکلات کارشناسان رسمی دادگستری طرح و تبادل نظر کردند. در این جلسه مباحثی همچون لزوم ارجاع عادلانه کارهای کارشناسی ، عدم ارجاع مستقیم امورات کارشناسی از سوی ادارات، بانکها و سازمانها به کارشناسان خاص، مقابله و مبارزه با فساد در مجموعه کارشناسی و هر سطح و به هر شیوه، بر اساس دستورات مقام عالی ریاست قوه قضائیه، عدم ارجاع امورات کارشناسی به افراد خبره در جایی که کارشناس رسمی دادگستری در آن رشته وجود دارد، ، صیانت از حقوق و جایگاه کارشناسان رسمی دادگستری مطرح شد و
مدیرکل محترم دادگستری استان کردستان ضمن اعلام رضایت و تقدیر از عملکرد هئیت مدیره استانی، دیدگاه‌ها، نقطه نظرات و رهنمودهای خود را بیان فرمودند.

مطالعه بیشتر بستن

کارآموزی کارشناسان رسمی
می‌تواند در اهداف حقوق شهروندی اثربخش باشد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: تعهد، تخصص و علم به قوانین و کارآمدی کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه‌های مختلف می تواند در تحقق اهداف حقوق شهروندی اثربخش بوده و رضایتمندی متقابل را همراه داشته باشد. حسین فتحی در دیدار با هیئت مدیره مرکزکارشناسان رسمی دادگستری آذربایجانشرقی با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف راهبردی در حوزه مشاوره در مسائل و دعاوی نیاز به کار کارشناسی مرتبط با آن حوزه داریم، افزود:

مرکز کارشناسان رسمی دادگستری نقش راهبردی در ارایه مشاوره‌های تخصصی دارند. وی گفت: تمامی ارجاعات از طریق دستگاه‌های اجرایی باید در حوزه کارشناسی و تخصصی رسیدگی شود. محمدرضا قاسم زاده نائب رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری نیز بر هم افزایی و همکاری متقابل این مرکز با اداره کل تاکید و با اعلام آمادگی این مرکز برای تحقق اهداف و برنامه‌های اداره کل در راهنمایی و مشاوره‌های حقوقی در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: مرکز کارشناسان رسمی دادگستری با نیروهای متخصص، متعهد و جوان که با سیستم گزینش‌های تخصصی همانند قضات دادگستری انتخاب شده‌اند نقش مهمی در روان سازی و حل و فصل مسائل کارگری و تعاونی‌ها دارند.

افتتاح دفتر نمایندگی مرکز وکلای خراسان رضوی در شهرستان‌های نیشابور و سبزوار
به مناسبت هفته قوه قضائیه و همزمان با میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) در شهرستان‌های نیشابور و سبزوار دفتر نمایندگی مرکز وکلای خراسان رضوی افتتاح شد.
در این مراسم که با حضورجمعی از اعضای هیئت مدیره، بازرسین، دادیار انتظامی مرکز وکلای خراسان رضوی و همچنین تعدادی از وکلا و مسئولین قضایی شهرستان‌های نیشابور و سبزوار برگزار شد علی غفوری رئیس هیئت مدیره مرکز وکلای خراسان رضوی طی احکامی آقای ابوالقاسم صاحبی به عنوان نماینده در شهرستان نیشابور (با حوزه‌های قضایی نیشابور، فیروزه، زبرخان، میان جلگه و سرولایت) و آقای شاهرخ رضاپور به عنوان نماینده در شهرستان سبزوار (با حوزه‌های قضایی سبزوار، داورزن، خوشاب، جغتای، ششتمد و جوین ) را به مدت یکسال منصوب نمود.
لازم به ذکر است بر طبق تبصره ماده ۴ دستورالعمل تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای عالی و مراکز استانی وکلاو کارشناسان رسمی مراکز استانی می‌توانند با هماهنگی مرکز در برخی شهرستان‌های استان دفاتر نمایندگی تاسیس کنند که این امر برای اولین بار در کشور و با هدف احیای حقوق عامه در سطح استان از جمله دسترسی هرچه بهتر وکلای محترم و شهروندان شهرستان‌ها به خدمات مرکز وکلای خراسان رضوی از جمله معاضدت قضایی و رسیدگی به شکایات و بازرسی وهمچنین رسیدگی به مشکلات همکاران محترم وکیل و اتحاد و انسجام هرچه بیشتر وکلای عضو در شهرستان‌ها و ارتباط بهتر با دستگاه قضایی شهرستان‌ها در استان خراسان رضوی انجام پذیرفت.
گفتنی است؛ بر طبق مصوبه هیئت مدیره مرکز وکلای خراسان رضوی در پنج شهرستان نیشابور، سبزوار، تربیت حیدریه، تربت جام و قوچان دفتر نمایندگی افتتاح می شود.

مطالعه بیشتر بستن