هفته نامه

۸ اقدام ستاد ملی صبر برای توسعه صلح وسازش در یک هفته

 

از اقدامات ابتکاری و قابل توجه اخیر ستاد مردم نهاد صبر در جهت ترویج فرهنگ صلح وسازش، تدوین نماآهنگ «۶۰ ثانیه صبر» برای به تصویر کشیدن برخی از اقدامات ستاد‌های ملی صبر بصورت هفتگی است. صبر، گذشت، صلح و مهربانی از موضوعات آشنای فرهنگ ایرانی و آموزه‌های تاثیرگذار دینی مردم کشور است و تلاش برای حل اختلافات با تکیه بر باور‌ها و ظرفیت‌های مردمی در این موضوعات موجب افزایش ضریب سلامت روحی، روانی و آرامش اجتماعی شده و در نهایت به رضایت عمومی منجر می‌شود.ستاد ملی صبر مخفف سه مفهوم «صلح، بخشایش و رضایت» است که به عنوان یک نهاد فرابخشی و مردمی در کنار مرکز توسعه حل اختلافات قوه قضاییه با همین فلسفه و جهت ایجاد و ترویج صلح و سازش با بهره مندی از ظرفیت‌های مردمی تشکیل شد و با تجمیع تمامی ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و حاکمیتی گام‌های موثری در تحقق این امر برداشته است. از طرفی در بدنه مردم و صنوف مختلف ظرفیت‌های بالقوه‌ای در ایجاد صلح و سازش در منازعات و اختلافلات وجود دارد که با تشکیل «ستاد ملی صبر» و جذب این ظرفیت‌های مردمی با عناوین «صلح یار و سفیران صلح» موجب شد تا از افراد دارای نفوذ و معتمدان مردمی برای ایجاد صلح و سازش و اصلاح ذات البین بین طرفین دعوی استفاده شود. حال ستاد ملی صبر توانسته با استفاده از این ظرفیت‌ها و در قالب پویش‌های مردمی مانند «به عشق حسین (ع) می‌بخشم، به حرمت علی (ع) می‌بخشم، به حرمت امام رئوف می‌بخشم و …» در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی در راستای توسعه صلح وسازش و نهادینه کردن فرهنگ عفو گذشت بین مردم کشوراقدامات ارزشمندی انجام دهد. از اقدامات ابتکاری و قابل توجه اخیر ستاد مردم نهاد صبر، تدوین نماآهنگی با عنوان «۶۰ ثانیه صبر است» که تنها در مدت زمان ۶۰ ثانیه برخی از اقدامات ستاد‌های ملی صبر سراسر کشور را بصورت هفتگی به تصویر می‌کشد، در گزارش زیر به اقدامات گنجانده شده در این نماآهنگ اشاره شده است.

 

استمرار پویش «به حرمت امام رئوف می‌بخشم»

اجرای پویش «به حرمت امام رئوف می‌بخشم» توسط ستاد ملی صبر، موجبات نجات تعداد زیادی از محکومان از اجرای حکم قطعی قصاص نفس را با جلب رضایت اولیای دم، به عشق امام رضا (ع) فراهم کرده است. همچنیین آزادی تعداد قابل توجهی زندانی در قالب این پویش با گذشت شکات به عشق امام هشتم (ع) ممکن شده است، بر همین اساس، در حال حاضر نیز طلایه داران ایجاد صلح وسازش ستاد صبر در سراسر کشور در غالب این پویش برای توسعه فرهنگ عفو و گذشت بین مردم به طور مستمر به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 

تجلیل از فعالان حوزه صلح وسازش در قزوین

فعالیت صلح یاران در سراسر کشور بصورت افتخاری و بدون دریافت وجوه مالی صورت می‌گیرد برهمین اساس تجلیل و قدردانی از زحمات بی دریغ صلح یاران در جهت ایجاد صلح وسازش به ماسبت‌های مختلف انجام می‌شود. برهمین اساس با همت دادگستری استان قزوین و با حضور رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه از صلح یاران و فعالان حوزه صلح وسازش استان بمنظور توسعه صلح وسازش تجلیل شد.

 

ایجاد سازش در یک پرونده اختلاف مالی ۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومانی

با تلاش شورای حل اختلاف استان تهران یک پرونده اختلاف مالی به ارزش ۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومانی با سازش مختومه شد.

 

نشست هم‌اندیشی ایجاد هیئت‌های صلح در بندرانزلی

نشست هم‌اندیشی ایجاد هیئت‌های صلح در بندرانزلی با حضور مسئولان شورای حل اختلاف استان گیلان و صلح یاران استان تشکیل شد.

 

بررسی راهکار‌های علمی وعملی توسعه سازش در همدان

با همت دادگستری کل استان همدان نشستی با روسای دادنشگاه‌های استان به منظور بررسی راهکار‌های علمی وعملی توسعه صلح وسازش در استان همدان برگزار شد.

 

استفاده از ظرفیت مساجد استان لرستان برای ایجاد سازش

با همت دادگستری استان لرستان از ظرفیت ائمه جماعات و مساجد برای ایجاد سازش استفاده می‌شود.

 

همگامی مسئولان استان کهیلویه و بویراحمد برای ترویج صلح وسازش

مسئولان قضایی داگستری کل استان کهکیلویه و بویراحمد در نشستی با امام جمعه و استاندار این استان برای ترویج صلح وسازش همگام شدند.

 

اکران نمایش دلزده با موضوع گذشت از قصاص در استان یزد

اکران «نمایش دلزده» برگزیده «جشنواره ملی ایثار» نیز از سری اقدامات فرهنگی دادگستری کل و ستاد صبر استان یزد، جهت ترویج فرهنگ گذشت وبخشش در استان به شمار می‌رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *