وجوه مختلف انتقال یا فروش مال غیر

نوید کرمی- مشاور حقوقی: اشخاص سودجو با سوء استفاده از موقعیت‌هایی که برایشان پیش می‌آید مال دیگران را منتقل می‌کنند و یا می‌فروشند. گاهی اوقات نیز اشخاص به دلیل نا آگاهی از قانون مبادرت به انتقال اموال منقول یا غیرمنقول دیگران می‌کنند. در هر دو صورت، انتقال مال دیگران، جرم است و مرتکب آن به مجازات‌های سنگینی محکوم می‌شود.


همانطور که می دانیم مالکیت انحصاری است و تعلق حق مالکیت به یک نفر به معنی آن است که دست دیگران از آن مال کوتاه است و فقط مالک می‌تواند از مال خود استفاده کند و حق مالکیت برای مالک این امتیاز را بوجود میاورد که از ملک خود استفاده کند؛ حالا فرض کنید که شخصی غیر از مالک، آن مال را بفروشد، در این صورت چه پیامدی در انتظار اوست؟
مثلا خانمی مالک یک خودرو یا خانه باشد و شوهر او بدون اطلاع زن، این خودرو را بفروشد؛ چنین وضعی را انتقال مال دیگری می‌گویند.
فروش مال غیر از جمله جرایمی است که علاوه بر اینکه نظم و امنیت جامعه را به هم می‌زند، خسارت‌های مادی را بر قربانی جرم وارد می‌کند. منظور از قربانی جرم مالک مالی است که بدون اذن او فروخته شده است.
دلال در فروش مال غیر چه مسئولیتی دارد؟
اگر دلال با علم و اطلاع برای فروش مال غیر همکاری کند به عنوان شریک یا معاون جرم قابل تعقیب است.
برای مثال دلال زمین دیگری را که متعلق به فروشنده نیست و مرغوب‌تر و بهتر از زمین مورد معامله است به خریدار نشان می‌دهد و پس از انجام معامله مبلغی بابت دلالی می‌گیرد یا با علم به اینکه زمین متعلق به دیگری است برای فروش، خریدار را ترغیب و قولنامه‌ای هم تنظیم می‌کند.
در صورتی که دلال شریک جرم هم باشد مالک اموال میتواند بعد از اینکه محکومیت دلال را اثبات کرد اموال دلال را توقیف کند و به وسیله اموال توقیفی می تواند خسارات وارده به خود را وصول نماید.
شکایت کیفری فروش مال غیر بعد از اثبات مالکیت پذیرفته خواهد شد؟
بله؛ بعد از اثبات مالکیت از طرف شما در صورتی که اثبات شود فروش از جانب ایشان بدون وکالت از طرف شما و یا بدون اذن شما بوده است می‌توانید شکایت کیفری فروش مال
غیر را علیه ایشان تنظیم نمائید.
اگر سازنده واحد خود را بدون اطلاع مالک بفروشد فروش مال غیر می‌باشد؟
شما می‌توانید به دلیل اینکه ملک بین شما و ایشان مشاع می‌باشد در صورت انتقال ایشان از حق شفعه خود استفاده کرده و ضمن مراجعه به دادگاه محل وقوع ملک تقاضای ابطال معامله را با توجه به قرارداد نمائید و در نهایت میتوانید ضمن پرداخت سهم ایشان برای خرید آن اقدام نمائید.
در صورتیکه دو یا چند نفر اقدام به خرید قانونی منزلی نموده و هر کدام به طور تمام و کمال ثمن مال را پرداخت نموده‌اند، فردی ادعا کند خانه را زودتر از خریداران دیگر خریده است چه شکایتی باید تنظیم کند؟
اثبات این موضوع با قانون است که مستندات آن هم قانون ثبت اسناد و املاک و قانون مدنی است که اولویت داشتن ملک با چه کسی است. رویه قضایی اینگونه است که اگر مالک اصلی مال منزل خود را به چند نفر فروخته باشد و فی مابین تمامی آنها قرارداد موجود باشد مطابق قانون ثبت مال متعلق به خریدار اول است و سایر خریداران می توانند ضمن شکایت کیفری مبنی بر فروش مال غیر اقدام به استرداد وجه خود و ضرر و زیان وارده نمایند.
در صورتی که سند خودرویی در رهن شرکت سازنده خودرو باشد، فروش خودرو فروش مال غیر است؟
خیر؛ به دلیل اینکه وکالت و قرارداد خرید خودرو به نام شما می باشد و شما مالک خودرو محسوب می شوید و فقط به دلیل برخی مسائل مانند بدهی سند خودرو در رهن شرکت است، به همین جهت فروش مال غیر نخواهد بود و شما می‌توانید ضمن دادن وکالت به دیگری برای فروش آن اقدام کنید.
البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که باید ضمن قرارداد فروش خودرو به این نکته که سند خودرو در رهن شرکت می باشد و میزان بدهی آن به شرکت سازنده حتما باید ذکر شود.
در صورتی که خانه ای که متعلق به فروشنده نبوده است فروخته شده باشد چه باید کرد؟
در صورتی که ملک متعلق به فروشنده نبوده است شما می‌توانید شکایت کیفری علیه ایشان تنظیم کرده و شکایت شما باید با عنوان فروش مال غیر و عمل در حکم کلاهبرداری باشد و در نهایت مرتکب چنین عملی ضمن استرداد وجه شما و مطالبه ضرر و زیان به مجازات حبس محکوم خواهد شد.
حکم غیابى فروش مال غیر اگر سه سال حبس باشد سوء پیشینه برای فرد خواهد شد؟
بله با توجه به صدور حکم قطعی اگر مجازات کسی شامل ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی شود هر چند که غیابی باشد سوء پیشینه منظور خواهد شد.
خرید مال غیر در صورتیکه ملک متعلق به فروشندگان نباشد و حصر وراثت انجام نشده باشد چه مجازاتی دارد؟
تمامی شرایط به حکم دادگاه بستگی خواهد داشت و در صورتی که تمامی ملک متعلق به این دو نفر باشد معامله باطل خواهد بود و در صورتی که شما اطلاعی در خصوص فروش
مال غیر نداشته باشید مجازاتی برای شما منظور نخواهد شد.

مطالعه بیشتر بستن

هجمه به وکیل، هجمه به قانون است

هفته گذشته یکی از وکلای کانون وکلای دادگستری هنگام خروج از دادگستری مورد ضرب و شتم با چاقو قرار می‌گیرد و شدت جراحات به حدی بوده است که وی در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار می‌گیرد.
رئیس کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت از مرکز وکلا قوه قضائیه در خصوص این حادثه به حامی عدالت گفت: « روز جمعه به ما خبر رسید که حادثه‌ای برای یکی از وکلای کانون در حوزه قضائی شهریار رخ داده است. این موضوع مسئولان مرکز وکلای قوه قضائیه را تحت تاثیر قرار داد چون ما سوگند یاد کرده‌ایم و سعی داریم از این اتفاقات در آینده جلوگیری کنیم. 

بلافاصله با دوستانی که در دادگستری شهریار حضور دارند هماهنگ نمودیم تا برای بررسی بیشتر موضوع مداخله کنیم. ما نهایتا متوجه شدیم این همکار ما که وکیل کانون می‌باشند پرونده بسیار خاصی را دنبال می‌کرده و مدتی مورد تهدید قرار گرفته است، روز حادثه از دادگستری که خارج شده مورد حمله با چاقو قرار گرفته و مجروح می‌شود و در بیمارستان تحت درمان قرار می‌گیرد. اما به دلیل وضعیت خاص بیمارستان‌ها و شیوع کرونا و همین طور تهدیدهایی که صورت می‌گرفت ترجیح می‌دهند مدت زمان کمتری در بیمارستان بمانند و در حال حاضر در خانه بستری هستند. البته هنوز مشخص نیست که تهدید کننده و ضارب و یا ضاربین به هم مربوط هستند یا خیر و این موضوع نیاز به تحقیق بیشتری دارد.»
فرزام اردلان در ادامه افزود: «متاسفانه شرایط گاهی به نحوی است که برخی افراد و صاحبان ثروت و قدرت به خودشان اجازه می دهند بی پروا به مردم ظلم کنند و حقوق مردم را به راحتی تضعیف و به صورت کلان اموال بیت المال را به تاراج ببرند و برای حفظ این اموال نامشروع دست به هر کاری بزنند. در این بین قضات و وکلا بیشتر از همه در مظان خطر قرار دارند چرا که آن‌ها تلاش در کشف واقعیت‌هایی دارند که فرد مجرم هیچ وقت نمی‌خواهد این واقعیت‌ها کشف شود. در شغل وکالت امنیت، از جمله مهمترین مواردی است که باید به آن توجه واقع شود به همین دلیل هم دکتر بهادری جهرمی از همان ابتدای ورودشان بر تشکیل کمیسیون حمایت از اعضا و صیانت از مرکز وکلا تاکید داشتند و ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که تا جایی که می توانیم مانع از تهدیدها و سلب امنیت وکلا و کارشناسان شویم.»
او تاکید کرد: «کارشناسان زیادی با ما تماس می گیرند و می گویند که مورد تطمیع و تهدید قرار گرفته اند، وکلای خانم ما بیش از سایرین مورد تهدید قرار می گیرند و در برخی از موارد به حفاظت اطلاعات مرکز پناه می برند. حتی شرایطی بوده که حفاظت صلاح دیده است که وکیل برای دفاع از خودش وسایل دفاع شخصی به همراه داشته باشد و آن را در اختیار وکیل قرار داده اند. به همین دلیل هم ما معتقدیم کمیسیون حمایت باید امنیت کارشناسان و وکلا را تامین کند و مانند یک چتر از شان وکیل و کارشناس حفاظت کند. ما تمام تلاشمان را می کنیم که کاری که قوه قضائیه در مبارزه با فساد شروع کرده است به خوبی ادامه پیدا کند.»
اردلان در خصوص شأن وکالت گفت: «حمایت از وکیل و کارشناس دلیل دارد، دلیل اصلی آن این است در قانون برای وکلا جایگاه خاصی در تراز موازی با مقام قضا در نظر گرفته شده است و برای هر برخورد ضعیف و یا مجرمانه ای با وکیل و کارشناس مجازات‌هایی مقرر کرده است چون این افراد به واسطه قانون اساسی و قوانین عادی حافظان امنیت و آرامش و احقاق حقوق حقه مردم هستند و هر یک از آن‌ها برای اجرای این عدالت مجبورند که به واسطه مسائلی که هست به حقایقی پی ببرند که شخص مجرم و مفسد هیچ تمایلی به کشف آن ندارد به همین جهت شان وکیل و جایگاه آن بسیار ممتاز و مورد توجه قانون گذار است و ما باید امنیت آن‌ها را هم چند برابر کنیم تا بتوانیم از آن‌ها حمایت کنیم. واقعیت این است که هیچ فرقی بین وکلا و کارشناسان کانون و کلا و مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاورین خانواده قوه قضائیه وجود ندارد. ما به زودی برای پیگیری اتفاق این همکارمان ملاقاتی باریاست محترم دادگستری شهریار ترتیب خواهیم داد تا برای پیشگری از چنین اتفاقاتی دستور ویژه دریافت کنیم.هر توهینی به وکیل در اصل توهین به همه وکلا است، هر هجمه به یک وکیل، هجمه به قانون است. اگر ما بپذیریم که جلوی چشممان امینیت یک وکیل به خطر بیفتد و ما واکنشی نشان ندهیم بدون شک فردا قربانی دوم من خواهم بود. نباید به مرجع صدور پروانه توجه کرد بلکه باید به این موضوع توجه کنیم که همه ما یک جا سوگند خورده‌ایم و باید غم‌ها و در‌هایمان را هم به اشتراک بگذاریم. »

مطالعه بیشتر بستن