تعرفه کارشناسان باید ترمیم شود

رئیس مرکز کارشناسان دادگستری استان اردبیل گفت: با توجه به گستردگی و حساسیت کار کارشناسان دادگستری ضرورت دارد تعرفه و دستمزد آنها افزایش یافته و ترمیم شود.


فرج‌الله رشیدمردان در دیدار اعضای هیئت مدیره و بازرسان مرکز کارشناسان با رئیس کل دادگستری اردبیل اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم تعرفه‌‌های جدید برای فعالیت و دلگرمی بیشتر کارشناسان به حوزه تخصصی فعالیت خودشان اعلام شده و در پرونده‌های ارجاعی به این مرکز مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به مسایل و مشکلات پیش روی کارشناسان خاطرنشان کرد: در این نشست همکاران ما مشکلات و دغدغه‌های خودشان را با رئیس کل دادگستری استان مطرح کردند تا امکان رفع این مشکلات و نارسائی‌ها با تدبیر این مدیر قضائی در اردبیل فراهم آید.
رئیس مرکز کارشناسان دادگستری استان اردبیل افزود: ارجاع کارشناسی در محاکم قضایی باید شکل عادلانه به خود بگیرد و در طول سال همه کارشناسان در حوزه ماموریت و مسئولیت خود بتوانند فعالیت‌های مثبت و ثمربخشی را از خود نشان دهند.رشیدمردان از آمادگی کارشناسان برای انجام فعالیت‌های کارشناسی معاضدتی خبر داد و تصریح کرد: در این زمینه هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و ما آماده هستیم در حد توان و بضاعت خود کمک‌کار گروه‌های نیازمند و مستضعف باشیم.
رئیس مرکز کارشناسان دادگستری استان اردبیل ضرورت همکاری، تعامل و کمک موثر مرکز کارشناسان در همراهی با مجموعه قضائی استان را یادآور شد و بیان کرد: خدمات کارشناسی در راستای تسهیل صدور رای عادلانه است و در این باب از هیچگونه تلاش موثر دریغ نخواهیم کرد.

مطالعه بیشتر بستن

 گذشت اولیاء دم به دو محکوم به اعدام زندگی دوباره بخشید

رئیس شوراهای حل اختلاف استان چهارمحال و بختباری از رهایی دو محکوم به قصاص به همت اعضای شورای حل اختلاف شهرستان کیار خبر داد.
کرم شیخ پور رئیس شوراهای حل اختلاف استان از بخشش دو محکوم به قصاص با وساطت اعضای شورای حل اختلاف روستای خراجی خبر داد و گفت :

رئیس شوراهای حل اختلاف استان چهارمحال و بختباری از رهایی دو محکوم به قصاص به همت اعضای شورای حل اختلاف شهرستان کیار خبر داد.
کرم شیخ پور رئیس شوراهای حل اختلاف استان از بخشش دو محکوم به قصاص با وساطت اعضای شورای حل اختلاف روستای خراجی خبر داد و گفت : پس از برگزاری جلسات متعدد با ریش سفیدان و وساطت اعضاء شورای حل اختلاف روستای خراجی شهرستان کیار و معتمدین، سرانجام اولیاء دم ازحق قانونی و شرعی خود برای قصاص قاتلان گذشتند. وی افزود: رضایت اولیاء دم باعث ایجاد صلح و سازش و آرامش بین دو خانواده گردید و جان دو انسان را از مرگ حتمی نجات داد.
شیخ پور ضمن تشکر از زحمات و تلاشهای اعضا شورای حل اختلاف ، بزرگان و مصلحین خاطرنشان کرد: بهره گیری از شوراهای حل اختلاف یک فرصت کم نظیر برای ترویج فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل اختلافات بین مردم است و باید از ظرفیت خوب این نهاد نهایت استفاده صورت پذیرد.

مطالعه بیشتر بستن

محکومیت چهار میلیاردی قاچاقچی کالا

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان چهار محال و بختیاری از محکومیت میلیارد ریالی برای قاچاقچی کالا خبر داد.
محمد رضا عمرون گفت : یک دستگاه کامیون که در محور گندمان بروجن در تردد بود،

توسط مأموران انتظامی متوقف و پس از بازرسی ابعاد خودرو از سمت داخل و بیرون متوجه جاسازی ماهرانه در خودرو شده و طی بازرسی دقیق تعداد ۲۱۵ طاقه پارچه، ۷ هزار و ۶۸۰ عدد لاک ناخن و ۴۰ دستگاه لپ تاپ قاچاق کشف شد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان چهار محال و بختیاری افزود:
پرونده برای رسیدگی به شعبه اول بدوی تعزیرات حکومتی شهرستان بروجن ارسال و پس از رسیدگی به لحاظ حجم و نحوه حمل بار به صورت جاساز و عدم ارائه هر گونه اسناد مثبته گمرکی و اقرار متهم بر اطلاع از قاچاق بودن کالا، قاچاق بودن کالا را محرز اعلام و متهم به ضبط کالا و پرداخت چهار میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شد.

مطالعه بیشتر بستن

سلامت مردم خط قرمز ماست

مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد از معدوم کردن بیش از ۵۰۰ کیلو شیرینی و مقادیری کیسه آرد تاریخ مصرف گذشته واحد تولیدی در یاسوج خبر داد. براتعلی صالحی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گفت: در چهار چوب سیاستهای سازمان تعزیرات حکومتی و دفاع از حقوق سلامت شهروندان ، گشت مشترکی با همکاری نمایندگان تعزیرات، علوم پزشکی، صمت، جهت نظارت و بازرسی از واحدهای تولیدی در سطح شهرستان مرکز استان برگزار شد.وی اظهار داشت:

مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد از معدوم کردن بیش از ۵۰۰ کیلو شیرینی و مقادیری کیسه آرد تاریخ مصرف گذشته واحد تولیدی در یاسوج خبر داد. براتعلی صالحی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گفت: در چهار چوب سیاستهای سازمان تعزیرات حکومتی و دفاع از حقوق سلامت شهروندان ، گشت مشترکی با همکاری نمایندگان تعزیرات، علوم پزشکی، صمت، جهت نظارت و بازرسی از واحدهای تولیدی در سطح شهرستان مرکز استان برگزار شد.وی اظهار داشت: در این بازرسیها از تعدادی واحد تولیدی بازدید و از یک واحد تولیدی مقدار ۵۰۰ کیلو شیرینی غیر بهداشتی و مقادیری کیسه آرد تاریخ مصرف گذشته کشف شد، وی از شهروندان خواست از خرید کالاهای بی نام و نشان و یا فاقد پروانه بهداشتی نیز خودداری کنند، سازمان تعزیرات با واحدهای متخلف برخورد بدون اغماض و با کسانی که سلامت مردم را به خطر می اندازند خواهد داشت و به عنوان اخلالگر سلامت جامعه برخورد و اقدامات قانونی صورت می گیرد. صالحی ابراز داشت: سلامت مردم خط قرمز ماست و در حفظ آن هیچ کوتاهی نمی کنیم مدیرکل تعزیرات در ادامه گفت: برای واحد متخلف به دلیل استفاده از آرد و شیرینی تاریخ مصرف گذشته در چرخه تولید پرونده تخلفاتی تشکیل و به شعب تعزیرات حکومتی استان ارسال شد و کلیه محصولات این واحد معدوم گردید.

مطالعه بیشتر بستن

برقراری بیمه تکمیلی وکلا

وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضائیه تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند. بر اساس دستوالعمل دکتر علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه مبنی بر حل مشکلات بیمه‌ای وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضائیه مقدمات کار برای پوشش بیمه تکمیلی این افراد آغاز شد.

در همین راستا با سیاست‌های کلی مرکز پوشش بیمه‌ تکمیلی وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با همکاری بیمه میهن آغاز شده و با دریافت قراردادهای ارسالی از مرکز همکاران می‌توانند نسبت به پوشش بیمه تکمیلی خود اقدام کنند. ثبت نام برای بیمه تکمیلی درمان مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه از ۱۵ تیرماه شروع شده و وکلا و کارشناسان می‌توانند به همراه اعضای تحت تکفل خود تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.

کلاهبرداری از طریق تظاهر به امر وکالت
چندی پیش یکی از شهروندان اهل ارومیه در دام فرد شیادی که خود را قاضی بازنشسته و وکیل دعاوی معرفی کرده بود گرفتار شده و مبالغ قابل توجهی را بابت وکالت در یک پرونده قضائی به او پرداخت می کند. پس از آنکه مال باخته به دلیل عدم پیشرفت پرونده قضائیش متوجه قلابی بودن وکیل خود میشود، با مراجعه به یکی از وکلای مبرز مرکز وکلای قوه قضائیه آذربایجان غربی و تعیین وی به عنوان وکیل خود، در دستگاه قضائی بر علیه فرد متظاهر به امر وکالت، شکایتی را تنظیم کردند. پس از پیگیری‌های لازم و تشکیل جلسات دادگاه بدوی و تجدید نظر، نهایتا حکم بر محکومیت فرد شیاد صادر شد. با توجه به اهمیت موضوع، بر آن شدیم تا گفتگوئی را پیرامون جرائمی همچون تظاهر به امر وکالت و کلاهبرداری از این طریق را با وکیل پرونده مذکور انجام دهیم تا اطلاعات بیشتری از قوانین مربوط به آن در اختیار خوانندگان گرامی قرار گیرد. وی در پاسخ به این سوال که قانون در خصوص کسانی که مبادرت به تظاهر به امر وکالت می کنند، با اشاره به ماده ۵۵ قانون وکالت انجام آن را ممنوع دانست و در تشریح آن گفت: کسانی که بدون دارا بودن مجوزهای قانونی صادره از مراجع ذی ربط مبادرت به تدلیس ( فریب)و معرفی خود به عنوان وکیل ، مشاوره حقوقی و یا تاسیس موسسات حقوقی جهت دخالت در امور دعاوی دادگستری میکنند، با مجازات حبس از ۱ تا ۶ ماه مواجه خواهند شد.
وی در توضیح این سوال که آیا مجازات در نظر گرفته شده از سوی قانونگذار تاثیر بازدارندگی لازم به منظور خودداری افراد‌ خلافکار جهت عدم مبادرت به چنین اموری را دارد، اظهار داشت: از آنجا که این مجازات در سال ۱۳۱۵ به تصویب رسیده است، به نطر می رسد در آن شرایط زمان از دید قانونگذاران مناسب بوده است. اما با توجه به تعدد و تکرر جمعیت جنائی طی سالهای پس اخیر، امروزه قوانینی از این دست نیازمند بازنگری جدی هستند.

تقدیر از قاضی نمونه دادگستری
استان چهارمحال و بختیاری
با اهداء لوح سپاسی از سوی ریاست محترم قوه قضائیه از آقای اسحاق علیدوستی رئیس دادگستری شهرستان خان میرزا که به عنوان قاضی نمونه دستگاه قضایی استان در سال ۱۳۹۸ برگزیده شد تقدیر گردید. احمدرضا بهرامی رئیس کل دادگستری در آئین تجلیل از قاضی نمونه دستگاه قضایی اظهار داشت: انتخاب جناب آقای علیدوستی از سوی ریاست قوه قضائیه به عنوان قاضی نمونه مهر تأییدی بود برتعیین و باور ما نسبت به ایشان که مشخصاً آراستگی به کمالات دینی، اخلاقی، معرفتی، علمی و پختگی در رفتار و گفتار و در عین حال جوانی، گویای این حسن انتخاب است.

مطالعه بیشتر بستن